Setari Cookie-uri

Casnicie dificila

Buna ziua, dragii mei prieteni, cei care ma veti ajuta cu idei si sfaturi, de altfel, bune si posibile plicabile. Traiesc alaturi de un barbat ambitios, neschimbator, incapatinat si copilatos. Am devenit sotia lui acum 4 ani, pe cand eram studenta la facultate si o fata dornica de frumos, ambitioasa, corecta si cu toate lucrurile foarte bine puse la punct. Timp de cei 4 ani de casnicie, m-am transformat intr-o casnica ordinara care sti sa spele, vase, sa creasca corect cei 2 copii dulci, intr-o bucatareasa ordinara si cu toate celelalte treburi pe care toate femeile de la tara stiu perfect sa le manuiasca. Nu primesc nici un fe de apreciere de pe urma acestor treburi, si am inceput sa le vad pe toate ca mergand intr-un circuit zilnic.Nu fac nimic nou niciodata si sotul meu imi spune mereu ca nu fac mare ucru ca spal, vase, haine, ca ingrijesc si cresc copiii sau ca calc zilnic haine. Sunt vecina peste 2 case de socri, asa ca sotul meu bate drumul la eii de 10 ori pe zi, se trasnforma intr-un sofer extraordinar ori de cate ori are nevoie soacra sa o duca la cumparaturi sau iesiri nechibzuie. La fel face si cu cei 14 frati ai sai, le indeplineste orice rugaminte si cerere cind il roaga sa faca ceva pt ei, insa pe mine nu ma ajuta deloc la treburile casnice. N-are habar cum se schimba scutecele la copii, nu stie sa-i hraneasca sau sa le faca baie. De 2 ani lucra in Belgia, insa vine de 4 ori pe an acasa si sta 4 luni in tara. Banii ii aduce in familie, insa ii cheltuie pe placerile lui, pe care de altfel le socot foarte ciudate, pt ca acum 1 an si-a infiintat o ferma de vaci si sta mai toata ziua la ele. Jumate din bani ii investeste in vaci, insa fara nici un venit de pe urma lor. L-am rugat sa-si vanda vacile si casa unde locuim, si sa ne cumparat o casa in oraselul apropiat, ca sa mai stea cu mine si copiii, sa nu se duca atita pe la mama-sa si sa nu mai mearga pe la fratii lui sau prieteni. Nu-i place sa stea cu mine acasa, si cand ii spun sa ma stea, imi spune ca doar no sa stea toata ziua la fundul meu. Ma simt ignorata, ca si cum n-as fi casatorita. Va rog frumos sa-mi dati idei si sfaturi, pe care le voi aprecia enorm.
GioCorre
Postat pe 19 Octombrie 2014 13:49
De la: GioCorre, la data 2014-10-19 13:49:27 Buna ziua, dragii mei prieteni, cei care ma veti ajuta cu idei si sfaturi, de altfel, bune si posibile plicabile. Traiesc alaturi de un barbat ambitios, neschimbator, incapatinat si copilatos. Am devenit sotia lui acum 4 ani, pe cand eram studenta la facultate si o fata dornica de frumos, ambitioasa, corecta si cu toate lucrurile foarte bine puse la punct. Timp de cei 4 ani de casnicie, m-am transformat intr-o casnica ordinara care sti sa spele, vase, sa creasca corect cei 2 copii dulci, intr-o bucatareasa ordinara si cu toate celelalte treburi pe care toate femeile de la tara stiu perfect sa le manuiasca. Nu primesc nici un fe de apreciere de pe urma acestor treburi, si am inceput sa le vad pe toate ca mergand intr-un circuit zilnic.Nu fac nimic nou niciodata si sotul meu imi spune mereu ca nu fac mare ucru ca spal, vase, haine, ca ingrijesc si cresc copiii sau ca calc zilnic haine. Sunt vecina peste 2 case de socri, asa ca sotul meu bate drumul la eii de 10 ori pe zi, se trasnforma intr-un sofer extraordinar ori de cate ori are nevoie soacra sa o duca la cumparaturi sau iesiri nechibzuie. La fel face si cu cei 14 frati ai sai, le indeplineste orice rugaminte si cerere cind il roaga sa faca ceva pt ei, insa pe mine nu ma ajuta deloc la treburile casnice. N-are habar cum se schimba scutecele la copii, nu stie sa-i hraneasca sau sa le faca baie. De 2 ani lucra in Belgia, insa vine de 4 ori pe an acasa si sta 4 luni in tara. Banii ii aduce in familie, insa ii cheltuie pe placerile lui, pe care de altfel le socot foarte ciudate, pt ca acum 1 an si-a infiintat o ferma de vaci si sta mai toata ziua la ele. Jumate din bani ii investeste in vaci, insa fara nici un venit de pe urma lor. L-am rugat sa-si vanda vacile si casa unde locuim, si sa ne cumparat o casa in oraselul apropiat, ca sa mai stea cu mine si copiii, sa nu se duca atita pe la mama-sa si sa nu mai mearga pe la fratii lui sau prieteni. Nu-i place sa stea cu mine acasa, si cand ii spun sa ma stea, imi spune ca doar no sa stea toata ziua la fundul meu. Ma simt ignorata, ca si cum n-as fi casatorita. Va rog frumos sa-mi dati idei si sfaturi, pe care le voi aprecia enorm.



Si daca sotul tau are atat de multe defecte,dupa cum spui in postarea ta,cine te-a obligat sau te obliga sa ramai in casnicia respectiva???Te siluieste cumva,ca sa ii suporti toate accesele sau activitatile cu care nu esti de acord????Copiii sunt motivul stagnarii tale in viata personala???Daca ai simtit ca partenerul tau nu este cel visat si potrivit pentru felul tau de a fi ,de ce ai adus pe lume doi copilasi,care iti vor simti starea de spirit,cu siguranta?????Si observ ca tot revii cu acelasi subiect,nu inteleg motivul pentru care o faci!!! Daca nu ai luat nicio masura de indreptare a lucrurilor dupa prima ta postare,ce crezi ca se va intampla dupa aceasta???Nimic,vei ramane aceeasi femeie,care este debusolata si care nu stie sa isi ia viata in piept si sa lupte pentru binele ei si al copiilor ei!!!
kudika_15804
Postat pe 19 Octombrie 2014 13:58
De la: GioCorre, la data 2014-10-19 13:49:27 Buna ziua, dragii mei prieteni, cei care ma veti ajuta cu idei si sfaturi, de altfel, bune si posibile plicabile. Traiesc alaturi de un barbat ambitios, neschimbator, incapatinat si copilatos. Am devenit sotia lui acum 4 ani, pe cand eram studenta la facultate si o fata dornica de frumos, ambitioasa, corecta si cu toate lucrurile foarte bine puse la punct. Timp de cei 4 ani de casnicie, m-am transformat intr-o casnica ordinara care sti sa spele, vase, sa creasca corect cei 2 copii dulci, intr-o bucatareasa ordinara si cu toate celelalte treburi pe care toate femeile de la tara stiu perfect sa le manuiasca. Nu primesc nici un fe de apreciere de pe urma acestor treburi, si am inceput sa le vad pe toate ca mergand intr-un circuit zilnic.Nu fac nimic nou niciodata si sotul meu imi spune mereu ca nu fac mare ucru ca spal, vase, haine, ca ingrijesc si cresc copiii sau ca calc zilnic haine. Sunt vecina peste 2 case de socri, asa ca sotul meu bate drumul la eii de 10 ori pe zi, se trasnforma intr-un sofer extraordinar ori de cate ori are nevoie soacra sa o duca la cumparaturi sau iesiri nechibzuie. La fel face si cu cei 14 frati ai sai, le indeplineste orice rugaminte si cerere cind il roaga sa faca ceva pt ei, insa pe mine nu ma ajuta deloc la treburile casnice. N-are habar cum se schimba scutecele la copii, nu stie sa-i hraneasca sau sa le faca baie. De 2 ani lucra in Belgia, insa vine de 4 ori pe an acasa si sta 4 luni in tara. Banii ii aduce in familie, insa ii cheltuie pe placerile lui, pe care de altfel le socot foarte ciudate, pt ca acum 1 an si-a infiintat o ferma de vaci si sta mai toata ziua la ele. Jumate din bani ii investeste in vaci, insa fara nici un venit de pe urma lor. L-am rugat sa-si vanda vacile si casa unde locuim, si sa ne cumparat o casa in oraselul apropiat, ca sa mai stea cu mine si copiii, sa nu se duca atita pe la mama-sa si sa nu mai mearga pe la fratii lui sau prieteni. Nu-i place sa stea cu mine acasa, si cand ii spun sa ma stea, imi spune ca doar no sa stea toata ziua la fundul meu. Ma simt ignorata, ca si cum n-as fi casatorita. Va rog frumos sa-mi dati idei si sfaturi, pe care le voi aprecia enorm.



oau! din ce bani ti-ai cumparat calculator?
ai vandut laptele de la vaci?
placinta_cu_mere
Postat pe 19 Octombrie 2014 14:21
Draga Gio , ai revenit cu aceeasi tema , din pacate nimeni nu-ti poate da un sfat minune !
Tu esti singura care poti indrepta ceea ce nu te multumeste. Fii mai apropiata de el , fara reprosuri ,poate astfel va fi determinat sa petreaca mai mult timp cu tine. Insoteste-l uneori mergand la familia lui .
kudykkka
Postat pe 19 Octombrie 2014 14:26
e o poveste frumoasa, cu 14 frati, cu o ferma de vaci, cu un barbat calator prin belgia, cu o religie penticostala, cu doi copii, .....deja e o poveset prea incalcita sa fie credibila.
placinta_cu_mere
Postat pe 19 Octombrie 2014 14:50
Nu as avea motive sa inventez, daca asta va amuza, nu sunteti obligat sa scrie-ti vre-un comentariu.
GioCorre
Postat pe 19 Octombrie 2014 15:32
De la: GioCorre, la data 2014-10-19 15:32:23Nu as avea motive sa inventez, daca asta va amuza, nu sunteti obligat sa scrie-ti vre-un comentariu.


draga mea, pentru o femeie cu facultate, ai foarte multe lacune, in special de exprimare si gramaticale.
apoi, penticostalii si baptisti sunt toti crestini.
placinta_cu_mere
Postat pe 19 Octombrie 2014 15:40
De la: placinta_cu_mere, la data 2014-10-19 15:40:00
De la: GioCorre, la data 2014-10-19 15:32:23Nu as avea motive sa inventez, daca asta va amuza, nu sunteti obligat sa scrie-ti vre-un comentariu.


draga mea, pentru o femeie cu facultate, ai foarte multe lacune, in special de exprimare si gramaticale.
apoi, penticostalii si baptisti sunt toti crestini.



sigur ca da si piturca e antrenor dar eu mai cred ca e si extraterestru dar tot cu fotbalul se ocupa nu?
kudika_950728
Postat pe 19 Octombrie 2014 17:16
adica? nu-ti inteleg aluzia. sau ironia. sau ce incercare s-a vrut a fi mesajul tau.
placinta_cu_mere
Postat pe 19 Octombrie 2014 17:19
logic ca nu o intelegi ,,e dificil pentru tn
kudika_950728
Postat pe 19 Octombrie 2014 17:22
De la: kudika_950728, la data 2014-10-19 17:22:59logic ca nu o intelegi ,,e dificil pentru tn


las' ca nici tu nu prea ai cu ce sa te lauzi.
deci, lasa trufia pe tasta esc si scrie ce ai vrut sa spui.
si nu o face pe interesantu', ca nu-ti iese.
placinta_cu_mere
Postat pe 19 Octombrie 2014 17:26
nu mi iese,,,placinta cu branza,,pricepi greu nici daca ti zic poate nu pricepi
kudika_950728
Postat pe 19 Octombrie 2014 17:29
De la: kudika_950728, la data 2014-10-19 17:29:31nu mi iese,,,placinta cu branza,,pricepi greu nici daca ti zic poate nu pricepi


io cred ca de la statul prea mult pe forum ti se trage. sau este un virus ce circula in zona si va face sa credeti ca lumea va intelege.
mai scrie cineva romaneste in zona?
cred ca era mai simplu sa scrii exact ceea ce ai vrut sa zici. zic si io, nu dau cu stabilopozi.
sau poate ca era prea simplu sa scrii exact ce ai vrut si iti stirbea din reputatie.
placinta_cu_mere
Postat pe 19 Octombrie 2014 17:35
pai ma placintare e simplu ,,crestini nu se pot numii ma toti ca asa vor ei ca zic ca cred in cristos,,,ei au aparut pe la 1800 ei cred intrun cristos imaginat de ei nicidecum in cel real ,,adica daca eu cred ca hagii a avut zece copii sau a fost extraterestru nu inseamna ca,cred in hagii cel real ci in hagii inoculat mie de imaginatia altora deci nicidecum in cel real,,cum ar venii nu i prea ppti numii crestini,,sper sa prinzi mai repede
kudika_950728
Postat pe 19 Octombrie 2014 17:56
care-i cristos realul?
intrun fel tu imi impui sa cred in ceva ce crezi tu, fara sa ma lasi pe mine sa vad cu adevarat crestinismul.
nu te diferentiezi cu nimic fata de fundamentalisti, care au ca principiu, cine nu crede in ce cred eu, este impotriva mea.

placinta_cu_mere
Postat pe 19 Octombrie 2014 18:19
bravo,, pai fi atent ca daca ai avea logica nu i deloc greu,,

realul este cel ce a existat pentru care apostolii mucenicii sfintii parinti sau jertfit fara a castiga cva din lumea asta,,tu ti ai da viata pentru cva in care nu crezi pentru a castiga nimic dein lumea asta ? nu cred,,,,deci este un lant al adevarului apostolic ca se itesc unii dp 1800 de ani nu inseamna ma ca ,cred in hristos cel real pricepi?ci in unul din mintea celor ce iau pacalit si indoctrinat de prin occident
kudika_950728
Postat pe 19 Octombrie 2014 18:29
nu m-ai convins.
io credeam ca cristos real este cel care este in inima ta, care-ti spune sa iubesti.
placinta_cu_mere
Postat pe 19 Octombrie 2014 18:32
De la: placinta_cu_mere, la data 2014-10-19 18:32:35nu m-ai convins.
io credeam ca cristos real este cel care este in inima ta, care-ti spune sa iubesti.


ciudat,,,cum ar putea fi in inima ta daca tu nu ai auzit de el de nici unde?,,intai intreaba te cum ai auzit de el si de la cine si prin cine ,ca nu inima ta ti a grait despre el ci cineva,,el este mereu acolo,,,voi fi cu voi pana la sfarsitul veacului,,insa cineva ti a spus asta nu inima ta nu i renega pe acei oameni manati de duhul sfant ,,,nu te lua dp prostiile new ege
kudika_950728
Postat pe 19 Octombrie 2014 18:40
Buna dimineata,

Ce oameni sufleteºti. In loc sa suportati cu sfaturi o luati la miºto sau o criticati. Voi ce-ati face ın pozitia ei? Nu va doresc sa fiti aºa. ªi eu am trecut prin vremuri asemanatoare, grele, eu am noroc ca am o singura fata studenta ºi am meserie, muncesc si ma ıntretin, cu toate astea mi-am iertat sotul, s-a angajat ca se va purta mai bine ºi o sa vedem ın viitor.
Aveti rabdare sa cresca un pic copii, daca gasiti un loc de munca ºi sotul nu promite ca se va ındrepta divortati.
Mult noroc ºi fericire.
kamerika
Postat pe 12 Noiembrie 2014 09:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce sunt speriati toti de cel de-al 7-lea an? 2 De la: emiliss 8 Februarie 2015 14:39
Memo Plus de la Walmark 2 De la: geo_reincarcat_iara 16 Septembrie 2010 13:06
nu pot inghiti si ma sufoc.. 5 De la: bambola 27 Iunie 2011 11:55
Alegerea Unei Vieti Fara Datorii, & Totusi Atentia Celor Din Jur.. !! 5 De la: panczikaroly 22 Mai 2014 22:27
infectie genitala 16 De la: kudika495392 30 Iunie 2012 08:35