Setari Cookie-uri

Antibiotice naturale

Buna seara . Am aflat ca exista antibiotice naturale sub forma de capsule pentru a combate infectiile respitatorii . Ma puteti informa daca au aceeasi eficienta ca si antibioticele de sinteza in cazul unui adult diagnosticat cu sinuzita si amigdalita si daca da cine le produce si / sau de unde le pot achizitiona online . Multumesc .
kudika_979355
Postat pe 1 Februarie 2015 21:22
Usturoiul este unul dintre cele mai cunoscute condimente, dar putini stiu ca, pe langa aroma sa caracteristica, are numeroase efecte benefice la adresa sanatatii.

Are un puternic efect antibiotic, are rol in procesul digestiei, ofera protectie impotriva agentilor cancerigeni si nu in ultimul rand are rol in buna functionare a sistemului cardiovascular.

Eu am consumat de la Garlic de la Calivita.

apa_structurata
Postat pe 2 Februarie 2015 11:48
Sinuzita , indiferent de forma , acuta sau cronica ..nu se trateaza doar cu usturoi .
-Dyna-
Postat pe 2 Februarie 2015 11:57
De la: kudika_979355, la data 2015-02-01 21:22:12Buna seara . Am aflat ca exista antibiotice naturale sub forma de capsule pentru a combate infectiile respitatorii . Ma puteti informa daca au aceeasi eficienta ca si antibioticele de sinteza in cazul unui adult diagnosticat cu sinuzita si amigdalita si daca da cine le produce si / sau de unde le pot achizitiona online . Multumesc .


Atat sinuzita ,cat si Amigdalita purtacee nu se trateaza empiric si tratamentul se prescrie in functie de Antibiograma facuta asupra culturilor respective!!!Exista suplimente alimentare ,care ajuta tratamentul medicamentos in sensul grabirii vindecarii,dar nu cunosc antibiotice naturale,care sa inlocuiasca antibioticele de sinteza cu spectru larg!!Poti intreba medicul,sub a carei supraveghere se afla adultul respectiv!!!
kudika_15804
Postat pe 2 Februarie 2015 12:37
nu cunosti ,,hmm nu mi vine sa cred asa ceva
george1
Postat pe 2 Februarie 2015 12:40
Buna ziua.Sunt capsulele Biomicin forte si Biomicin.Cele douã preparate Biomicin Forte ºi Biomicin au fost evaluate clinic ºi prin analize de laborator la pacienþi cu faringo-amigdalite ºi cu infecþii urinare.
S-au realizat aromatograme (similar antibiogramelor) pe exudate faringiene ºi pe uroculturi.S-a constatat eficienþã într-un procent semnificativ: Biomicin Forte în 98% din cazuri ºi Biomicin în 80% din cazuri, cu negativarea la control a germenilor identificaþi prin analizele iniþiale (Streptococcus beta hemolityc, Staphylococcus aureus, E. Coli, Klebsiella, Pseudomonas, Streptococcus viridans).
Efectul este similar cu al antibioticelor chimice (testate în paralel pe antibiograme), în plus germenii care au prezentat rezistenþã la antibioticul de sintezã, au fost sensibili la Biomicin Forte.

Pentru sinuzita sunt indicate si inhalatii cu solutia Biomicin si ulei esential de pin.Pentru amigdalita se mai asociaza si comprimate cu actiune antiseptica locala cum sunt comprimatele Plantusin.
Pentru un tratament adecvat este indivcat un consult la un cabinet de fitoterapie.
Multa sanatate!
kudika_15604
Postat pe 3 Februarie 2015 16:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Polipi intestinali 3 De la: dakar_dakina 21 Iunie 2009 18:52
Grup de suport pentru femei care se confrunta cu infertilitatea - Facultatea de Psihologie 1 De la: urdi 24 Octombrie 2012 20:41
alergie la deodorant 4 De la: Terezia_Onet_1 9 Aprilie 2012 13:43
lifecare 5 De la: andutza_con 13 Mai 2011 09:39
Jucarii pentru copii 1 De la: kudika_944944 13 Martie 2014 17:27