Setari Cookie-uri

Nodul la san

Buna ziua, as dori un rãspuns cat mai serios din partea persoanelor cunoscatoare. Mulțumesc. Acum sa încep.. In urma cu 2 ani de zile am fost diangosticata cu un nodul la sânul stang (mentionez ca acum sunt in varsta de 17 ani), am luat tratamente, Femicur si multe vitamine, pentru ca s-a presupus a fi doar o simpla dereglare hormonala. Timp de 2 ani de zile mi-a recidivat cam de vreo 2-3 ori. Recent, am simtit o formatiune mai tare fata de restul sanului, am fost tot la doctora mea de la Fundeni care mi-a prescris acelasi tratament cu Femicur timp de 2 luni de zile, însã nu mi-a trecut, si tin sa mentionez ca am dureri insuportabile, abia mã misc, si mâinile abia le ridic. Acum o luna am fost la Parhon, si doctora de acolo mi-a prescris Matosynon, numai ca durerile tot persista iar nodulul îl simt tot acolo. Am facut si o ecografie si mi s-a spus ca ar fi vorba de mai multe chisturi, cel mai mare având 0,4 mm. Eu cred ca ar fi vorba despre un nodul, este dur, nemobil si foarte dureros. Doctora inca nu stie ce am, nu poate sa-mi dea un diagnostic concret si mi-a spus sa fac un RMN. Ce credeti ca este de facut ? Sunt destul de speriatã.. Astept un rãspuns cat mai rapid. Vã mulțumesc !
Adina_Mihai_2
Postat pe 11 Martie 2015 15:20
De la: Adina_Mihai_2, la data 2015-03-11 15:20:50Buna ziua, as dori un rãspuns cat mai serios din partea persoanelor cunoscatoare. Mulțumesc. Acum sa încep.. In urma cu 2 ani de zile am fost diangosticata cu un nodul la sânul stang.........................................................................................

Te poti supune acelui examen indicat de catre medic,nu este periculos si permite o vizualizare corecta si fidela a acelui presupus nodul,care poate fi si altceva!!!Daca tot tratamentul prescris de catre medici nu a avut efectul scontat,se impune aprofundarea problemei si identificarea corecta a ei,indiferent de ce natura ar fi ea!!!Discuta cu mama ta intrucat esti inca minora si prezinta-te la medic pentru recomandarea in vederea efectuarii examenului "RMN"!!!!!Insista la medic,nu trata problema cu superficialitate!!!
kudika_15804
Postat pe 11 Martie 2015 15:32
draga copila,fii cuminte si calma si ia-o pe mama ta de mina si fa tot ce spune medicul.Exact atitia ani aveam eu (acum am 48)cind mi s-a facut un nodul,este si acum tot acolo,cu ani in urma am facut si eu tratament,inclusiv o biopsie si e ok.fii calma si nu te agita ca e mai rau.ce pot sa-ti mai spun este sa cumperi de la naturiste tataneasa si sa o macini f fin cu risnita de cafea si sa pui cite o lingurita intr-un pahar cu apa de seara pt dimineata,si alta de dimineata pt seara si sa bei vreo doua trei saptamini,pe urma faci o pauza citeva zile si iar bei.cauta pe net ca gasesti detalii.intra la "noduli la san si tataneasa" si vezi.cu aceasta planta,o femeie de la noi,s-a vindecat de cancer,medicii au diagnosticat-o si au zis sa faca operatie iar ea,fiind o taranca fara scoala ,a refuzat si s-a apucat sa manince,efectiv,radacina de tataneasa,pe care si-o culegea ea insasi,si asta era cind avea vreo 40 de ani.a murit la 78 de infarct,nicidecum de cancer la san.si nu face multe mamografii,ca nu sint sanatoase deloc.fa una sa te linistesti dar evita pe cit posibil ca doctorii astia sint mari nemernici cind vad oamenii speriati,sint convinsi ca omul face tot ce poate sa dea bani daca i se spune ca e suspect de cancer.ei asta urmaresc,putin le pasa ca ne omoara cu zile.o alta treaba f buna este sa lucrezi tu cu tine si sa faci meditatie.citeste despre asta si documenteaza-te.nu e f simplu,dar impune-ti si inaite sa dormi,relaxeaza-te si repeta cu convingere ca nodulul dispare.repeta de mii de ori daca e cazul si ai sa vezi...de asemenea,roaga-te mult pt sanatatea ta si daca ai vreo dusmanie sau ura pe cineva,iarta totul.nici asta nu e usor dar trebuie sa o faci pt ca e bine pt organismul tau.Dzeu te are in paza,sa fii sigura de asta!
armiedi_19665
Postat pe 6 Aprilie 2015 12:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Caut endocrinolog 2 De la: kudika_992647 23 August 2015 14:46
unde gasesc ? 1 De la: LiveFromHell 3 Noiembrie 2010 01:53
sindromul vestibular 14 De la: kudika_1043904 24 Ianuarie 2023 17:02
Dr.Mateescu Razvan - Elias 1 De la: flori_cristinescu 26 Ianuarie 2011 16:56
Asistenta medicala la domiciliu 1 De la: asmed_anca 2 Iunie 2009 01:44