Setari Cookie-uri

Facultate

Buna.Fac facultatea de lb.straine imi place adica lb engleza si franceza ,dar gasesc cursurile fiind cu foarte multa informatie pe care nu pot sa o asimilez toata +ca nu ma simt foarte motivata sa invat(stiu ca trebuie sa mi gasesc singura motivatia) dar teama cea mai mare este ca stiu ca nu voi lucra in domeniul care imi place.Ideea e ca nu vreau sa ies doar cu o diploma,dar vreau sa mi asigur si un loc pe piata muncii.Vrea sa invat dar cum la noi se pune accent pe teorie nu pe practica...sa invat chestii care chiar imi vor folosi.Sunt multi care lucreaza in domenii care nu au nicio legatura cu ce au studiat...
Imi doream sa studiez in strainatate,dar nu prea am posibilitati financiare....macar ei au locuri de munca...
Deci ce ar fi mai indicat sa termin aici studiile care le am inceput sau sa mi aleg alta facultate/alt profil?
stiu ca nici in afara nu sunt caini cu covrigi in coada dar tot e mai bine sa muncesti acolo decat la noi.
kudicafex81
Postat pe 7 Mai 2016 15:06
Din moment ce ai facut aceasta alegere , continua , nu te descuraja , ai ales un domeniu care spui ca iti place.
E firesc sa te gandesti dupa absolvirea facultatii , la un loc de munca bine platit .
Cu diploma de licenta iti poti lua atestatul de traducator , de la ministerul justitiei , fara sa mai dai examen .
Nu stiu daca facultatea pe care o urmezi are inclus si profilul pedagogic , optiune de a deveni la randul tau profesoara in cadrul unei facultati , binenteles dupa absolvirea unui masterat poti preda.
Daca totusi iti doresti ceva mult mai bun, in paralel sau dupa terminarea facultatii , te poti inscrie la scoala de aviatie civila , urmand cursuri de stewardesa ,e o parere...
Ai multe oportunitati de angajare in diferite domenii , datorita facultatii pe care o urmezi.
Dupa ce vei lua masteratul , te poti orienta la un loc de munca in afara , dar pana atunci invata .
Succes
kudika_988778
Postat pe 8 Mai 2016 10:44
Multumesc pt sfat!
kudicafex81
Postat pe 12 Mai 2016 22:56
De la: kudicafex81, la data 2016-05-07 15:06:39Buna.Fac facultatea de lb.straine imi place adica lb engleza si franceza ,dar gasesc cursurile fiind cu foarte multa informatie pe care nu pot sa o asimilez toata +ca nu ma simt foarte motivata sa invat(stiu ca trebuie sa mi gasesc singura motivatia) dar teama cea mai mare este ca stiu ca nu voi lucra in domeniul care imi place.Ideea e ca nu vreau sa ies doar cu o diploma,dar vreau sa mi asigur si un loc pe piata muncii.Vrea sa invat dar cum la noi se pune accent pe teorie nu pe practica...sa invat chestii care chiar imi vor folosi.Sunt multi care lucreaza in domenii care nu au nicio legatura cu ce au studiat...
Imi doream sa studiez in strainatate,dar nu prea am posibilitati financiare....macar ei au locuri de munca...
Deci ce ar fi mai indicat sa termin aici studiile care le am inceput sau sa mi aleg alta facultate/alt profil?
stiu ca nici in afara nu sunt caini cu covrigi in coada dar tot e mai bine sa muncesti acolo decat la noi.



Draga mea, daca iti plac limbile straine, ar trebui sa te concentrezi sa le si inveti foarte bine, caci ele pot fi poarta de intrare in alte domenii de activitate, unde cunoasterea unei limbi straine de circulatie internationala este obligatorie!!Este adevarat insa, in Romania, licentiatii in limbi straine nu au un viitor stralucit, dar iti poti gasi un job in strainatate, daca doresti sa lucrezi in profil!!!

Personal, insist sa iti termini studiile incepute, poti urma o a doua facultate, dar, sincer, nu te vad apta pentru un domeniu tehnic, probabil, structura ta este una umanista!!In general, stiintele umaniste nu mai au cautare la noi in tara, si nici nu sunt apreciate!!IN Romania, foarte putini lucreaza in domeniul pentru care s-a pregatit, iar daca gasesti un loc de munca intr-o companie multinationala, FARA RELATII SI SPAGI URIASE, nu ai nicio sansa, asa functioneaza treburile in tara noastra, poti fi as in domeniul tau, daca nu ai relatii, nu insemni nimic!!

NU stiu daca ti-ar placea sa lucrezi in invatamant, nu-ti cunosc aptitudinile pedagogice!Oricum, nu este o directie inspirata, caci sistemul nostru de invatamant este asa cum este!!Mai gandeste-te, ia in calcul ce ti-ar placea sa mai faci!!!In orice caz, nu te limita doar la facultatea, pe care o urmezi!Succes!



kudika_15804
Postat pe 13 Mai 2016 07:14
De la: kudicafex81, la data 2016-05-12 22:56:09Multumesc pt sfat!


Nu ai pt ce , e o simpla parere si poate nu e cea mai buna ,sfaturi iti pot da, doar parintii tai si cei ce-ti sunt aproape , fie ca le urmezi sau nu , alegerile in viata depind doar de deciziile tale.
kudika_988778
Postat pe 13 Mai 2016 13:26
Daca este sa intru in invatamant nu mi doresc in Romania.Dar nu stiu cum as putea sa intru acolo ,adica banuiesc ca au alte metode in sistem
kudicafex81
Postat pe 14 Mai 2016 00:23
Ai putea pleca de acum,din timpul facultatii daca te straduiesti sa inveti bine .Sunt burse oferite pentru studentii romani in Anglia sau Danemarca.Din ce stiu in Danemarca invatamantul este gratuit.Intereseaza-te poate reusesti sa prinzi o bursa undeva si neaparat invata foarte bine.
morphyne_my
Postat pe 16 Mai 2016 08:23
De la: kudicafex81, la data 2016-05-14 00:23:36Daca este sa intru in invatamant nu mi doresc in Romania.Dar nu stiu cum as putea sa intru acolo ,adica banuiesc ca au alte metode in sistem



Termina, intai, ce ai inceput!!Nu cunosc procedura de a profesa in strainatate, va trebui sa te interesezi, nu cred ca este foarte simplu de facut!Probabil, va trebui sa te afli la un anumit nivel de formare profesionala!!!
kudika_15804
Postat pe 16 Mai 2016 12:16
De la: kudicafex81, la data 2016-05-14 00:23:36Daca este sa intru in invatamant nu mi doresc in Romania.Dar nu stiu cum as putea sa intru acolo ,adica banuiesc ca au alte metode in sistem


Informatiile de care ai nevoie le afli chiar din cadrul facultatii.
Exista cunoscutele editii a targului de universitati pt elevii si studentii ce-si doresc sa invete in strainatate.
Este imposibil ca tu sa nu fi auzit de asa ceva, intreaba profesorii :)

Indiferent de metodele de predare ce difera de la o tara la alta , te poti integra atat timp cat ai ambitie , capacitate si rezultate forte bune la invatat pana-n momentul de fata.


IntegralEdu - Birou Bucureºti

Adresa: Bd. General Gh. Magheru Nr. 41, Et.1, Ap.1, Sector 1, Bucureºti 010326

*punct de reper: Piata Romanã, vis-a-vis de coloane, între Farmacia Catena ºi Marshal Turism

Telefon / Fax: 021 311 0572 / 021 311 0573

Website: www.integraledu.ro

E-mail: office@integraledu.ro


Acceseaza pagina de Website , sper sa-ti fie de ajutor .
kudika_988778
Postat pe 16 Mai 2016 15:54
http://www.riuf.ro/locatie-si-detalii

Orice informatie de actualitate iti este la indemana.
Siii tot nu pot sa cred ca facultatea a carei studenta esti , nu ofera astfel de informatii, nu cred :)
In orice caz ,succes
kudika_988778
Postat pe 16 Mai 2016 16:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
subiect 2 De la: kudika200685 12 Iulie 2010 16:48
IMPORTATOR UNIC pt.Romania oferim COLABORARE ZONALA EXCLUSIVA 1 De la: fittnescoffe 11 Iulie 2011 16:38
sunt toate frumoase si misto dar ne trb si bani...asa ca hai sa mai facem ceva banuti...un venit pasiv..de care nu trb sa ne batem capul. 2 De la: kudika104584 24 Iulie 2010 03:43
UNIVERSITATAEA BIOTERRA 10 De la: kudika070419 23 Septembrie 2009 15:39
independenta financiara 2 De la: banifrumosi 1 Aprilie 2009 20:32