Setari Cookie-uri

Rana pe Col,HPV

Buna! Am 22 de ani. Totul a fost bine pana acum un an, aveam o viata normala pana am mers la control la ginecolog deoarece aveam niste scurgeri vaginale ciudate si am vrut sa merg. Era foarte relaxata deoarece cu un 2 ani in urma aveam aceleași simptome si am aflat ca am candidoza care s-a tratat. Eram sigura ca asta este si acum, m-am dus râzând la citirea rezultatelor, cand am aflat ca am HPV. Nu stiam ce inseamna nu stiam nimic am fost socata,tremuram si eram speriata. Am fost cu 2 baieti, unul este si actualul iubit. Mi-am facut testul pentru HPV si am HPV 16,6 si inca 2.. Am urmat un tratament cu ovule deoarece am si o rana pe Col. Am mers la colposcopie de 2 ori si mi-a spus ca rana este in curs de vindecare si daca nu, trebuie sa fac conizatie. Incerc sa ma educ sa am un stil de viata sãnãtos dar sunt foarte speriata. Plâng mereu, nici cu iubitul meu nu mai pot fi la fel deoarece am stãri de disperare. Peste tot citesc, ca voi ajung la cancer! Imi doresc copii, sunt tânara. Am facut din nou papanicolau si astept rezultatele. Prima data mi-a iesit ascus acum este posibil sa fie mai bine? Sau merge înspre rau? Va rog sa scrieți cele care ati trecut prin asta, ce sa fac! Va multumesc si multa sãnãtate!
Marinralucaelena
Postat pe 16 Mai 2016 13:40
De la: Marinralucaelena, la data 2016-05-16 13:40:10Buna! Am 22 de ani. Totul a fost bine pana acum un an, aveam o viata normala pana am mers la control la ginecolog deoarece aveam niste scurgeri vaginale ciudate si am vrut sa merg. Era foarte relaxata deoarece cu un 2 ani in urma aveam aceleași simptome si am aflat ca am candidoza care s-a tratat. Eram sigura ca asta este si acum, m-am dus râzând la citirea rezultatelor, cand am aflat ca am HPV. Nu stiam ce inseamna nu stiam nimic am fost socata,tremuram si eram speriata. Am fost cu 2 baieti, unul este si actualul iubit. Mi-am facut testul pentru HPV si am HPV 16,6 si inca 2.. Am urmat un tratament cu ovule deoarece am si o rana pe Col. Am mers la colposcopie de 2 ori si mi-a spus ca rana este in curs de vindecare si daca nu, trebuie sa fac conizatie. Incerc sa ma educ sa am un stil de viata sãnãtos dar sunt foarte speriata. Plâng mereu, nici cu iubitul meu nu mai pot fi la fel deoarece am stãri de disperare. Peste tot citesc, ca voi ajung la cancer! Imi doresc copii, sunt tânara. Am facut din nou papanicolau si astept rezultatele. Prima data mi-a iesit ascus acum este posibil sa fie mai bine? Sau merge înspre rau? Va rog sa scrieți cele care ati trecut prin asta, ce sa fac! Va multumesc si multa sãnãtate!



Este suficient sa deschizi un singur topic!!

Draga mea, problema prezentata de tine nu este una alarmanta, atat timp cat esti monitorizata corect de catre medicul ginecolog curant!!Problema ta este una delicata, de care, daca este tratata corect, poti scapa, dar care se si poate agrava daca ai un stil de viata haotic, mai ales, in compartimentul intim!Singurele date, care te pot linisti, sunt cele legate de investigatiile medicale facute, asteapta sa le afli, iar medicul iti va spune ce sa faci mai departe, oricum, controlul ginecologic periodic este obligatoriu!S-ar putea ca tratarea problemelor tale sa cunoasca o evolutie pozitiva, daca ai respectat, cu strictete, recomandarile medicului!!!Insa, nu te culca pe o ureche, rezolva-ti problema de sanatatee dupa care, te poti gandi sa devii mama!!!

Nu, nu am trecut prin asa ceva, multumesc Domnului pentru asta!!!
kudika_15804
Postat pe 16 Mai 2016 15:19
Buna,am 48 de ani si eu am avut o rana urata pe col,am facut si Papa Nicolau care a iesit cu stadiul II sau asa ceva aveam 28 de ani si doi copii mici,aproape o luasem razna nu stiam ce sa fac.Avem un prieten de familie mult mai in varsta care s-a tratat de cancer cu remedii din plante,am lasat toata jena si m-am dus la el,mi-a recomandat bai cu irigatorul in fiecare seara cu planta marul lupului si pelin (desi nu au un miros foarte placut ) si sa beau 2 cani de ceai de coada soricelului pe zi.Dupa o luna de tratament naturist am mers la alt medic ginecolog cu o clinica performanta sa vedem ce se intampla si rezultatul a fost neastepta de bun ,am repetat testul Papa Nicolau si a iesit bine.
I-ti doresc sanatate si nu ar strica sa incerci.
kudika476442
Postat pe 29 Mai 2016 12:31
Subscriu ceea ce a zis curcubeu, si eu am avut rana pe col, dar nu imi iesise si HPV ce-i drept, rana s-a vindecat doar cu ovule. Am fost o norocoasa, insa si eu atunci eram disperata. Daca citsti pe mai multe forumuri o sa vezi ca foarte multe femei au HPV, nu este capat de lume, au fost femei care au scapat de virus (virusul apare in functie de sitemul imunitar), am o prietena care avea HPV si ascus, acum a nascut gemeni si cand a repetat Pap's dupa nastere nici urma de ascus. Sunt fel si fel de cazuri, important este sa monitorizezi problema, sa vorbsti cu prietenul tau pt ca iti poate fi un sprijin important. Sanatate multa!
dienuscha
Postat pe 29 Mai 2016 16:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cancr de ovar 3 De la: Fusun_ge 28 Februarie 2013 08:03
Radioterapie si histerectomie totala 9 De la: kudika_958270 18 Martie 2014 13:00
Rana pe Col,HPV 4 De la: Marinralucaelena 29 Mai 2016 16:15
rana pe col...help! 26 De la: sabina30 15 Octombrie 2010 12:47
operatie pe col- dr bogdan panaite sp militar buc-va rog ajutati-ma cele care il stiti 11 De la: doar_anonima 21 Ianuarie 2016 02:49