Setari Cookie-uri

jenant

e de toata jena!
cristiana_co
Postat pe 24 Mai 2007 11:05
Daca te jenezi,acopera-te
modaria2001
Postat pe 24 Mai 2007 14:09
Nu mi se pare deloc o telenovela,este preferabil unuia cu subiect de violenta
PETRE_ELENA
Postat pe 24 Mai 2007 14:56
a disparut romantismul? suntem prea, cinici, indiferenti, incat nu putem sa ne bucuram de lucruri marunte ....
cristescumaria
Postat pe 24 Mai 2007 15:19
Bucura-te tu de lucruri marunte eu le prefer pe cele mari si de valoare care ma fac sa traiesc decat sa ma lamentez si sa tanjesc, imaginandu-mi suferinte pricinuite de cine stie ce tragedie.HELLO traim in sec vitezei unde totul e posibil, se vede ca v-a prostit tv-ul si telenovele.Mitul dragostei eterne si fericirii absolute a cazut, nu mai e asta esenta, ci cea sa traiesti din plin viata.

Postat pe 24 Mai 2007 15:41
Fii politicoasa respecta parerea fiecaruia,lucrurile mari si valoroase sunt facute din lucruri marunte,la prima vedere nesemnificative.
PETRE_ELENA
Postat pe 24 Mai 2007 16:08
corect! bine spus, elena!

Postat pe 24 Mai 2007 18:50
bravo!elena.tot respectul.
rodikraluk
Postat pe 24 Mai 2007 20:25
HELLO!!!Mady_dc, cum ti-ai trai viata din plin dk parintii tai ar muri intr-un accidetn de masina impreuna cu prietenul tau??? Tu ti-ai imagina suferinta sau ai trai-o? Respectele mele, Elena!
Andreea87
Postat pe 25 Mai 2007 18:39
*accident
Andreea87
Postat pe 25 Mai 2007 18:39
Eu sunt deacord cu mandy_dc, tot respectul pt ea!E o tipa care stie ce vrea nu se pierde in amanunte!Sa nu credeti ca daca i-ar murii parintii sau prietenul s-ar lasa batuta ...ea ar fii capabila sa se ridice si sa lupte pe cand voi (care o criticati)ati fii la pamant cu psihicul si nu ati avea putere sa continuati sa va atingeti visele.Bv mandy_dc,doar asa vei putea sa iti atingi scopul in viata.
230586
Postat pe 25 Mai 2007 19:31
sunt de acord cu mandy_dc iar problema cea mai mare nu este faptul ca au ales ca subiect dragostea ci abordarea sunt convinsa ca sunt cam vreo 1000 de romane cu un inceput identic,parca si vad farsitul "si au trait fericiti pana la adanci batraneti" ca sa nu mai spun ca de mult nu am mai dat de un paradox asa mare. majoritatea persoanelor nu au prea multe lucruri pozitive de spus despre romanele de stilul asta dar totusi am vazut ca sunt destule persoane interesate ce i drept am fost si eu chiar foarte pana am citit primul capitol continuarea poate fi oricare dar.....nu prea. oricum sunt dezamagita ma asteptam la ceva mai interesant mai palpitant mai........orice dar nu asta:)
sclyparycy
Postat pe 25 Mai 2007 22:21
Romanul are sanse. Primul capitol a fost doar intriga. Acum totul este in mainile inspiratiei si stilului creatorilor. Din acest motiv suntem invitati cu propriul capitol ... pentru a-l continua sau pentru a-l revolutiona.

Postat pe 25 Mai 2007 23:52
chiar credeti ca daca ati pati ceva asemanator v-ati putea ridica si ati lua-o de la inceput?Eu nu cred.oricat de tari si curajosi ati fi, in fond suntem oameni si durerea este aceeasi pentru fiecare.tot respectul pentru Elena.iar pentru mandy, as zice sa fii mai atenta ca nciodata nu se stie cand te vei lovi cu capul de sus.Increderea in sine si siguranta de care vrei sa dai dovada iti fac bine pana la un punct.Continuarea romanului poate fi o surpriza.
zamfirbeatrice
Postat pe 26 Mai 2007 07:04
eu n-am observat nicaieri in acest prim capitol nimic care sa sugereze ca ea se da batuta. de fapt, daca nu ma insel scrie pe undeva la un moment dat ca ea are de ales intre a fi o victima a destinului sau o invingatoare (sau asa ceva) ceea ce lasa loc pentru imaginatia celei/celor care va/vor scrie urmatorul capitol sa indrepte actiunea in orice directie vor. e atat de vag acest prim capitol incat poate fi indreptata in orice directie.personajul nu este foarte clar conturat si nici subiectul romanului nu este inca ales. e doar un inceput. kudika provoaca la un exercitiu de creativitate pe cele care vor sa isi puna imaginatia la contributie (si nu se tem de gura celor care nu stiu decat sa critice), niste femei care nu sunt scriitori dar incearca ceva inedit, contribuie la crearea unui lucru.

Postat pe 26 Mai 2007 11:56
In realitate sunt nenumarate pagini care incep cu a fost o dta si se termina cu fericiti pana la adanci batraneti. Nu inteleg de ce prima reactie a fost de critica...oare pentru ca imposibilitatea de a imagina o lume; oricum ar fi ea, determina reactii violente? Mai gandeste-te mady...
laura_stochita
Postat pe 26 Mai 2007 15:22
eu as prefera varianta lupatatoarei........
nicoleta_2005
Postat pe 27 Mai 2007 11:14
230586 ,crede-ma k atunci knd ti se intampla asa ceva nu ai cum sa te gandesti dk continui pana la realizarea visurilor sau nu...pur si simplu esti socat si nici putere sa te ridici nu ai pt asa e natura omului(cel putin cateva zile).SI EU AS PREFERA VARIANTA LUPTATOAREI!!1
Andreea87
Postat pe 27 Mai 2007 18:58
Nimeni nu stie dinainte ce reactie va avea in fata unui cutremur existential...E posibil ca cel ce se credea de neanvins sa cada la pamant,fara vlaga, ramanand acolo, iar cel slab, mereu timid si modest sa descopere in el forte de neanvins.Viata e viata, nu inchipuire, fetelor.

Postat pe 28 Mai 2007 07:01
Doar cine trece prin ceva asemanator poate intelege ce se intimpla cu adevarat,in acele clipe chiar nu conteaza daca esti
invingator sau invins,ramai
fara cuvinte,mintea ta refuza cea ce sa intimplat,percepi totul doar ca o imensa tacere si astepti raspunsuri care nu vin de nicaieri,iar dupa un timp
incepi sa intelegi ca nu le vei primi si atunci incepi sa privesti cu teama in jur nestiind de ce nu raspunde nimeni si incepi sa intelegi ca viata merge mai departe,nimeni nu te va ajuta sa treci peste ce sa intimplat,trebuie sa iti indrepti spatele si sa continui viata lasand timpul sa estompeze durerea,ptr.ca asta se intimpla in final,aceasta este natura omului,invata
sa treaca mai departe
rabina_ribana
Postat pe 28 Mai 2007 21:50
dupa ce am citi primul capitol inspiratia a dat navala. Apoi m-am oprit mi-am dat seama ca desi prefer varianta invingatoarei,da si acest lucru e greu de realizat, chiar si asa poveste trebuie citita dintr-un anume aspect...ceea ce e greu daca nu ai trecut prin asa ceva. Si mometele alea ale celui care invata sa traiasca din nou, si apoi fara sa ma contrazic pe mine oricat de invingatoare ar fi ...asa ceva e imposibil de uitat.
nicoleta_2005
Postat pe 29 Mai 2007 16:47
Pentru " mady_dc" : daca tu consideri ca moartea cuiva drag nu-ti va aduce suferinta , inseamna ca tu intradevar traiesti intr-o lume a vitezei si a robotizarii si te-ai transformat intr-un robot fara sentimente si care nu poate simti dragoste ptr cei din jur.
Poate intradevar romanul este putin cam trist la inceput dar nimeni nu stie cum vor fi celelalte capitole. Eu le astept cu nerabdare .
gyny
Postat pe 30 Mai 2007 07:20
da, gyny, ai dreptate...Viata e plina de trairi paradoxale, greu de premeditat, si e clar ca cei mai multi dinte oameni reusesc sa "pluteasca" prin viata la voia intamplarii, insa asta e dovada ca NU POT MAI MULT, iar crucile cu adevarat grele sunt purtate numai de cei ce sunt in stare sa le duca...Bunaoara, una dintre cele mai bune prietene ale mele are o fiica de 12 ani bolnava de ciroza in metastaza...iar ea-minunea minunilor!- ne spune senina, cu ochii clocotind de lacrimi, ca e atat de plina de Lumina, ca Cerul i-a incredintat tocmai ei aceasta povara, fiindca intelege ca Dumnezeu stie ca ea e una din cei puternici, care o poate cara...Si astfel se simte Binecuvantata...Insa numai El, Creatorul stie ce agonie traieste fiinta asta in fata celei mai mari tragedii care i-a fost data pe acest pamant si in aceasta viata unui suflet de om, ascultand in fiecare noapte respiratia copilului ei, ratiunii sale de a fi, miracolului care i-a iesit din pantece...Cine nu stie a primi prin sine o drama si cine nu stie a recunoaste Fericirea in formele sale cele mai pure...inseamna ca e gol pe dinauntru, iar viata e numai o notiune fara substanta si sens...

Postat pe 30 Mai 2007 17:32
sorry ca ma bag,dar poate sa-mi explice si mie cineva ce este cu tot"circul" asta??
adica...care e faza cu romanu'&stuff...Si o intrebare,dar fara sa va suparati...voua chiar va place sa cititi chestii din astea??Nu critic,doar intreb,pt ca apoi sa respect si sa apreciez potentialele raspunsuri!!!Multumesc anticipat!
ilona2005
Postat pe 4 Iulie 2007 21:11
am citit romanul e de toata groaza,parca am fi la scoala,nu stiu cine il scrie dar e aiurea rau de tot
piticutz1970
Postat pe 7 August 2007 09:57
lucrurile marunte dau sens vietii...ganditi-va pt o clipa...si imi veti da dreptate...
richeaiulia
Postat pe 17 August 2007 09:29
mai, oameni buni, fiecare om are o "realitate" proprie. cam siropoasa treaba, asa este, si cam de pe vremea lui teodoreanu cand a murit saraca fata. toate se transforma, toate sunt noi si totusi au ceva arhaic in ele. trebuie doar sa ne gandim ca actorii de telenovele sunt, de cele mai multe ori niste mari cuceritori, deci vand niste povesti pe care nici ei nu le cred. eu personal nu suport genul acesta de romantism, sunt alergica la el, dar unii oameni au nevoie de idealuri si incredere n ceva atat de satisfacator ca sa scape de rutina care ii innebuneste. nici o parte nu e de acuzat

Postat pe 3 Septembrie 2007 10:33
nu stiu, dar mie nu mi se pare potrivit niciunul dintre titlurile propuse... "calcand pe ape", hai sa fim seriosi! ok, suna bine dar nu are nicio treaba cu romanul.
echoo
Postat pe 4 Octombrie 2007 13:04
Eu am scris un roman de dragoste , o poveste despre o femeie care are curaj sa renunte la cel pe care il iubeste atunci cand acesta nu se dovedeste sincer cu ea. Daca vreti sa il cititi si sa aflati cum se termina aceasta poveste va rog sa intrati pe site-ul joitaalina.blogspot.com M-am decis sa imi public romanul in aceasta forma , cateva pagini pe saptamana inspirata de Kudika. VA rog mult sa intrati pe site, m-ar ajuta foarte mult sa stiu parerea altora despre ce scriu eu.
joitaalina
Postat pe 27 Octombrie 2007 17:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Povestea Kudika 12 De la: stanica79rox 25 Februarie 2015 19:57
noi suntem stapanul vietii noastre 13 De la: pisicutza2all 7 Iulie 2008 13:28
hello dear 7 De la: kudika481000 21 Iunie 2012 19:35
imi place ideea!!! 2 De la: lweibby 25 Mai 2007 01:07
roman 1 De la: andravalentina 24 Mai 2007 11:16