Setari Cookie-uri

Si-a pus careva problema "drepturile autorului"?

Parca a intrebat cineva daca scriitoarele vor primi bani(nu ca baietilor le este interzisa participarea:P). Si sper ca cei mai talentati care vor avea noroc sa le apara capitolele in roman sa fie totusi numiti coautori. Exista si posibilitatea ca romanul sa nu aiba succes dar totusi...
p.s. si inca ceva celor care nu li se publica capitolul/capitolele sa nu le fie furate ideile ca s-ar chema plagiere,nu? si poate omul va avea sansa in viata sa publice ceea ce a compus...chiar daca acum sant doar fragmente

Postat pe 30 Mai 2007 03:49
mi se pare corect ca cele calora nu li se publica variantele sa ramana cu drepturile. devreme ce nu s-a folosit capitolul lor, kudika nu ar trebui sa-l revendice.
tommygirl
Postat pe 30 Mai 2007 10:18
Citat din prezentarea Kudika: "Cei care participa la scrierea romanului raman autorii morali ai capitolelor respective, dar inteleg sa recunoasca dreptul de proprietate EXCLUSIVA al Kudika (orice forma ar imbraca aceasta: drept de proprietate cu toate dezmembramintele sale, drept de autor si drepturi conexe etc) asupra romanului ca intreg. Prin participarea la concursul „Romanul Kudika”, autorii capitolelor selectionate si premiate inteleg sa transfere catre Kudika drepturile patrimoniale de autor asupra creatiei. Transferul drepturilor patrimoniale de autor opereaza fara nici o formalitate in momentul selectionarii operei, cu conditia acordarii de catre Kudika a premiului propus. Prin creatie se intelege orice text trimis in cadrul concursului „Romanul Kudika” la adresa de mail office@kudika.ro. "

Postat pe 30 Mai 2007 11:04
Mai are cineva nelamuriri? :))))

Postat pe 30 Mai 2007 11:06
Traducere: In momentul in care ati dat SEND creatiei dvs, ati pierdut orice orice drept asupra ei.... :) Asemenea reguli chiar te .. "inspira".

Postat pe 30 Mai 2007 11:11
da... intr-adevar, te umplu de creativitate astfel de treburi.
mi s-ar fi parut corect ca variantele sa fie revendicate doar daca sunt alese. altfel este un mic abuz. daca virgula kudika nu apreciaza creatia, atunci autorul ar putea sa-si incerce norocul in particular. o creatie este totusi o creatie iar orice drept se cumpara nu se daruieste. pentru cei ce sunt publicati se poate spune ca au primit ceva in schimb. dar cei ce nu sunt publicati... de ce sa-si faca propriul efort cadou?
tommygirl
Postat pe 30 Mai 2007 12:33
in plus... la ce ii trebuie kudikai drepturile asupra capitolelor necastigatoare? au de gand sa inceapa o afacere pe margine? eu, personal, daca as vedea ca scoate cineva un roman cu ideea pe care am trimis-o l-as da in judecata. drepturile sunt ale kudikai, in calitate de persoana juridica, nu ale unei persoane in particular. iar kudika ma indoiesc ca poate sa-si treaca numele pe un roman. asa stand lucrurile, nu stiu la ce i-ar servi capitolele in plus.
tommygirl
Postat pe 30 Mai 2007 12:36
Merci Scarlet pt citat... eu vroiam sa trimit capitolul 2 in viziunea mea dar parca incep sa ma razgandesc. Nu e corect. Si in plus avand in vedere ca e creatia mea,intr-un viitor indepartat:P as vrea sa o introduc in propriul meu roman. Sper sa nu ma dea pe mine in judecata pt plagiere ca asta ar fi culmea nesimtirei. Anyway poate imi incerc totusi norocul si stati toti linistiti ca dramatismul asta va dura inca putin pana trece ea de trauma pierderii a tot ce iubea mai mult pe lume.

Postat pe 30 Mai 2007 23:16
DA, si eu incepusem sa-mi adun ideile pt capitole viitoare, dar in conditiile astea.. NO WAY! Orice idee sau creatie a mea, ramane A MEA indiferent sub ce forma va aparea public. Inteleg oarecum ideea Kudika de a se proteja impotriva unor posibile procese, insa au ales exact varianta cea mai putin indicata.

Postat pe 31 Mai 2007 11:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce e aiureala asta? 8 De la: cryss088 13 Iulie 2007 14:09
Variantele 5 De la: kandle 13 Iulie 2007 08:40
intrebare 1 De la: alinuzza19 27 Mai 2007 09:51
Diana Danciu - Vechea masina de scris 4 De la: Deeana 13 Iunie 2007 20:01
Am citit, intr-adevar, ceva mai prost... 6 De la: carm777 24 Octombrie 2007 00:16