Setari Cookie-uri

vopsirea parului cu henna

am auzit ca henna e foarte buna pt par o folosesc femeile din india pt colorarea parului, a pielii(maini,picioare,corp)precum si femeile din lumea araba unele,bineinteles vopseaua henna prinde doar pe parul natural nu vopsit,insa am auzit ca poate prinde si pe par vopsit...depinde cat o lasi....voi ce parere aveti?
HABIBA_CHANDRAMUCKI
Postat pe 11 Iulie 2008 23:15
da e adevarat,henna fiind un produs natural,nu are componenti care sa atace firul de par sau pielea,dar pot aparea reactii alergice.
eu folosesc henna pt par de un an jumatate si sunt foarte multumita de acest produs.nu mi mai cade parul,nu este "ros" si este mai puternic.
are si o stralucire aparte...
henna pt corp este de obicei lichida,este in tuburi.este pt disaign,poate fi rosie,maro sau neagra.mie imi place foarte mult cand imi fac henna pe maini si pe picioare...este doar pt uz extern,pt infrumusetare...
hajar
Postat pe 20 August 2008 18:15
HAJAR unde iti faci tatuaje cu henna?la tine acasa sau mergi la un salon specializat?da-mi si mie niste detalii deoare ce am vazut ca esti din cj.....mersy
HABIBA_CHANDRAMUCKI
Postat pe 21 August 2008 17:11
fetelor,am auzit si eu de Henna...insa nu am avut timp sa ma documnetez,imi poate spune cineva daca se gasesc si in supermarket-uri sau farmacii? Va multumesc!
dydy88
Postat pe 22 August 2008 10:02
eu am incerkt diferite produse pt vopsirea parului(Loreal,Garnier,Kallos)dar fara nici un rezultat...dupa cateva spalari(3-4)dispare orice urma de vopsea.voi ce parere aveti...Henna ar avea vre-un rezulat???
Allexis
Postat pe 23 August 2008 12:50
da henna se gaseste in farmacii...insa aplicarea ei e umpic mai grea,,,stiu insa ca mama s-a vopsit odata cu henna...curgea........... dar a iesit o culoare frumoasa...cred vca sunt si saloane care vposesc cu henna am auzit insa nush daca e adevarat...dar henna cu cat o lasi mai mult...cu atata intensitatea culorii e mai frumoasa..bineinteles si nuanta obtinuta..
HABIBA_CHANDRAMUCKI
Postat pe 29 August 2008 23:54
SALUT,FETELOR!DE RECENT AM FOLOSIT SI EU HENNA.AM STAT 2ORE,MIROSEA SI CAM URAT DAR NU S-A PRINS NIMIC.AM VRUT SI EU SA FOLOSESC PRODUSE NATURISTE DAR PINA LA URMA AM APELAT TOT GARNIER,MI SE PARE CA E O VOPSEA MAI PUTIN AGRESIVA.
agadana2
Postat pe 31 August 2008 16:26
Henna depinde de:
-culoarea parului
-calitatea de henna (daca funzele au fost uscate la soare, culoarea rosie se pierde si nu au efect colorant)
-de durata timpului cît ai rabdare sa o tii
-cum vrei s-o folosesti: pentru colorarea parului sau mehndi (tatuaj temporar).

Cu cit esti mai închisa la culoarea pielii si a parului cu atît rezultatul este mai frumos. Binenteles daca ai rabdare si timp sa stai ore întregi cu ea.

Si cum a mai scris cineva aplicarea este mai grea si atentie la alergie.

Henna pura/originala (-deci praful verzui- fara chimicale sau amestecaturi de plante care se amesteca cu apa) coloreaza parul de la orange/portocaliu deschis pîna la mahagoni. Cu cît o lasi mai mult cu atit efectul este mai frumos. Daca rezultatul nu este satisfacator se poate face înca o data. Asta este metoda pentru mehndi in india sau pentru întarirea si colorarea parului.

Pentru mehndi trebuie lasata cca. 8 ore.

Henna neagra este un amestec de henna+indigo+ p-Phenylendiamin.

Henna prefabricata în tuburi de diferite culori (paste,solutii etc) este un amstec de henna+diferite chimicale care pot provoaca alergii si deterioreaza pielea.


http://www.farmnatur.de/index.php?cName=koerperpflege-haarfarbe-henna-c-35_31&xploidID=321gar4a2ps8f86ra7fuag70g0


Full_Metal_Jacket
Postat pe 31 August 2008 23:01
Buna fetelor !
Si eu am folosit Henna . Pe lângã culoarea plãcuta pe care o conferã parului îl si trateaza dacã adaugi la prepararea compoziþiei si gãlbenuº de ou si ulei de mãsline .Exista însã 2 mici inconveniente : trebuie sã stai 2 ore cu compoziþia pe cap si nu gãseºti decât 4 nuanþe : roºcat , saten deschis , saten închis si negru .L-as folosi oricând cu încredere.
Am uitat sã mentionez ca numai folosind Henna parul meu si-a revenit dupã ºuviþe fãcute cu decolorant.
danatrifan1
Postat pe 6 Septembrie 2008 22:34
agadana2 daca ai folosit henna pe par vopsit sa nu te miri ca nu ti-a iesit...henna prinde foarte bine pe par natural....ca vopsele de par cpt care optati mai mult(vb de cele de pe piata)v-am pupat
HABIBA_CHANDRAMUCKI
Postat pe 7 Septembrie 2008 16:22
Henna prinde frumos doar pe parul natural..de ex pe suvite blonde iese verde deci dak ai parul vopsit nu e recomandat sa folosesti henna

Postat pe 12 Septembrie 2008 19:24
Eu am folosit hena .... si nu era prima data cand ma vopsisem si culoarea mi-a iesit chiar foarte bine...ceea ce nu mi-a placut in schimb a fost faptul ca iese greu din par...nu iese la fel ca cealalta

Postat pe 26 Septembrie 2008 08:56
Trebuie sa stai f mult timp cu ea in par ( ore bune). Eu ca sa scap de aceasta culoare a trebuit sa ma tund periuta, ca nu mai puteam sa aplic o vopsea...
dafffne
Postat pe 26 Septembrie 2008 23:45
singura data cand m-am vopsit am folosit henna si nu mi-a prins uniform aveam suvite de toate nuantele, de la saten-roscautl natural pana la un cafeniu inchis, de batea in verde in contrast cu reflexele roscate din rest! de atunci am renuntat la ideea de a ma vopsi
Laurelin
Postat pe 7 Octombrie 2008 23:09
inainte sa va vopsiti spalati-va cu samponul cu henna de la Logona, produs BIO. il va pregati pt vopsire. puteti sa-l folositi si dupa vopsire, il protejeaza.
carolinasanda
Postat pe 16 Octombrie 2008 14:26
buna,te rog mult dak ai putea sa imi lasi un mesaj pe oachiellen@yahoo.com,m-ar intersa de unde se poate cumpara,mi-ar placea sa probez cind vin in tara.mersi si scuze de deranj
elep
Postat pe 19 Octombrie 2008 13:29
produsele BIO Logona se comanda prin consultanti sau daca te inscrii personal. relatii pe carolina_sanda@yahoo.com
carolinasanda
Postat pe 28 Octombrie 2008 11:16
Eu folosesc henna (roscata) de mai bine de un an, intredevar trebuie lasata mai mult pe par (eu o prepar cu ceai de frunze de nuc, vin rosu sau galbenusuri si ulei de masline in functie de anotimp si ce nuanta vreau sa iasa ) un truc e ca henna trebuie lasata 2-3 ore asa amestecata inainte de a o aplica, o pun seara pe par si o spal abia dimineata. Parul trebuie sa fie proaspat spalat, uscat fara nici un produs de styling pe el, peste parul cu henna pun o casca de baie si apoi un prosop pe perna. Dimineata henna o spal cu muuulta apa calduta si numai cu balsam de par. In primele 2 zile parul nu se spala cu sampon pentru ca nuanta se mai modifica. Sper ca nu am scris un cearceaf
meda82
Postat pe 21 Noiembrie 2008 00:48
Salut tuturor... Dupa ce mi'am intristat parul cu vopsitul mai pot aplica henna? As vrea un saten inchis, dar nu am vazut decat roscat, la G-market (Iasi).As vrea sa stiu ce sanse sunt sa se prinda pe parul meu care:
1. a fost vopsit de multe ori
2. nu are acum o culoare definita... e un pic roscat, suvite de saten foarte inchis (aproape negru)...
Ideea e ca ma intereseaza sa ajung la un saten, dar sa fie o nuanta egala pe tot parul...sa nu mai am 1000 de culori in cap...
Ma puteti ajuta?
kukla23
Postat pe 21 Noiembrie 2008 01:06
Buna fetelor.Vreau sa ma fac roscata si nu stiu ce sa aleg:o vopsea de calitate(ma bate mai mult gandul la aceasta varianta) sau henna.Stau cu praful hena in casa si mi-e frica sa-l folosesc pentru par.Asta pentru ca daca il aplic de la radacina mi-e sa nu cumva sa raman cu pielea capului cateva luni bune cu acea culoare rosie.Am avut model pe mana cu hena si stiu ca tine foarte mult timp.
Nu am mai citit toate paginile voastre,daca aveti vreo idee de cum reactioneaza hena,va rog sa ma sfatuiti.Nu de alta,dar sa umblu cu rosul ala in cap ,sa mi se vada pielea capului ca insangerata....cred ca as ingrozi lumea pe strada....
kassandry
Postat pe 23 Noiembrie 2008 02:27
Praful asta pe care il am eu se gaseste pe toate drumurile aici unde locuiesc(Turcia) si e cea mai ieftina solutie de vopsire.E verde(cel mai folosit) si se amesteca cu apa pana ce se fcae pasta.Se gasesc si variante de hena negru,dar stiu ca dupa o vopsire cu aceasta,o vopsea normala nu mai prinde pe par.
Hena este foarte folosit in india,tari arabe si Turcia.Cel putin in Turcia stiu ca se foloseste pentreu a vopsi degetele,este un simbol Atentie mare pt cei care vor sa foloseasca hena: neaparat sa folositi manusi rezistente daca va vopsiti acasa,caci vopseaua aceasta dupa mult timp se duce de pe piele.Mie imi creaaza senzatia ca miroase a prune(cel putin praful meu de care ziceam)
kassandry
Postat pe 23 Noiembrie 2008 02:49
Au la LUSH henna-4 nuante(rosu, negru, saten si castaniu), pretul este per kg deci se pot cumpara mai multe nuante deodata si incerca amestecuri (de ex. 1/3 saten si 2/3 castaniu). Henna dealtfel e doar rosu si negru, castaniul are mai mult rosu si mai putin negru, satenul are mai mult negru si mai putin rosu. Se poate aplica pe par si ca tratament si se lasa mai putin timp (1-2 ore), parul capata luciu. Puteti incerca asa prima data ca sa nu aveti vreo surpriza si daca e ok stati mai mult data viitoare.Si in caz ca nu se doreste schimbarea radicala a culorii(mai ales pentru cele cu parul revenit la culoarea naturala sau nevopsit), e ok de aplicat henna din 2 in 2 sapt si lasat putin pe par ca tratament.
yamuna
Postat pe 23 Noiembrie 2008 11:09
Si eu am folosit hena in facultate, cand eram roshcata. Foloseam praf verde amestecat cu apa si il lasam peste noapte. O colega facea toata manopera de aplicare, singure nu va sfatuiesc sa incercati. Intr-adevar e mai greu de aplicat, dar rezultatul merita, iese f frumoasa nuanta. Cred ca o sa mai incerc iar zilele astea sa ma fac iar roscata cu hena.
hotchocolate
Postat pe 23 Noiembrie 2008 11:50
De la: sandra26, la data 2008-11-23 02:27:40Buna fetelor.Vreau sa ma fac roscata si nu stiu ce sa aleg:o vopsea de calitate(ma bate mai mult gandul la aceasta varianta) sau henna.Stau cu praful hena in casa si mi-e frica sa-l folosesc pentru par.Asta pentru ca daca il aplic de la radacina mi-e sa nu cumva sa raman cu pielea capului cateva luni bune cu acea culoare rosie.Am avut model pe mana cu hena si stiu ca tine foarte mult timp.
Nu am mai citit toate paginile voastre,daca aveti vreo idee de cum reactioneaza hena,va rog sa ma sfatuiti.Nu de alta,dar sa umblu cu rosul ala in cap ,sa mi se vada pielea capului ca insangerata....cred ca as ingrozi lumea pe strada....


eu aplic o creme grasa pe conturul fetei pe langa par, apoi imi pun henna si daca imi murdaresc pielea o cura cu un burete cu apa calda si nu am avut probleme cu pielea colorata in rosu
meda82
Postat pe 23 Noiembrie 2008 14:33
De la: sandra26, la data 2008-11-23 02:27:40Buna fetelor.Vreau sa ma fac roscata si nu stiu ce sa aleg:o vopsea de calitate(ma bate mai mult gandul la aceasta varianta) sau henna.Stau cu praful hena in casa si mi-e frica sa-l folosesc pentru par.Asta pentru ca daca il aplic de la radacina mi-e sa nu cumva sa raman cu pielea capului cateva luni bune cu acea culoare rosie.Am avut model pe mana cu hena si stiu ca tine foarte mult timp.
Nu am mai citit toate paginile voastre,daca aveti vreo idee de cum reactioneaza hena,va rog sa ma sfatuiti.Nu de alta,dar sa umblu cu rosul ala in cap ,sa mi se vada pielea capului ca insangerata....cred ca as ingrozi lumea pe strada....


eu aplic o creme grasa pe conturul fetei pe langa par, apoi imi pun henna si daca imi murdaresc pielea o cura cu un burete cu apa calda si nu am avut probleme cu pielea colorata in rosu
meda82
Postat pe 23 Noiembrie 2008 14:33
Buna fetelor, vreau sa va spun si eu folosesc hena de cel putin 5 ani, dar atentie, Henne Color Paris, deci hena frantuzesc AUBURN, e o culoare frumoasa un roscat ruginiu,eu prepar aceasta vopsea astfel: fierb 100gr apa in care pun o lingurita de cafea macinata, dupa ce s-a racit putin amestec cu praful in care pun un galbenus de ou, ulei de masline si putin balsam.Se intinde pe parul uscat, e recomndat pentru parul mai scurt , nu stiu daca pt. parul lung ce cantitate ar trebuii, eu folosesc doar 2 lingurite, o cutie imi ajunge la cel putin 3 vopsiri aproximativ un an.Adevarat ca se innroseste putin pielea dar daca dai cu putina crema e ok, eu ma vopsesc seara si stau pana dimineata,incercati merita, nu-mi mai cade parul.
aurs
Postat pe 23 Noiembrie 2008 17:48
Salut tuturor... Dupa ce mi'am intristat parul cu vopsitul mai pot aplica henna? As vrea un saten inchis, dar nu am vazut decat roscat, la G-market (Iasi).As vrea sa stiu ce sanse sunt sa se prinda pe parul meu care:
1. a fost vopsit de multe ori
2. nu are acum o culoare definita... e un pic roscat, suvite de saten foarte inchis (aproape negru)...
Ideea e ca ma intereseaza sa ajung la un saten, dar sa fie o nuanta egala pe tot parul...sa nu mai am 1000 de culori in cap...
Ma puteti ajuta?

Ce este LUSH?
kukla23
Postat pe 24 Noiembrie 2008 00:06
Am citit ca henna se prinde si pe parul vopsit, dar... la ce interval de timp dupa vopsire? Eu nu m'am mai vopsit de ceva timp. Mi'am facut decapaj si apoi vopsit cu nuantator.
Credeti ca ar trebui intai sa las nuantatorul sa se duca de tot si apoi sa incerc henna?
kukla23
Postat pe 25 Noiembrie 2008 17:05
se gasete la cora ,preuspun si in carrefour
chiru_nico
Postat pe 4 Decembrie 2008 13:58
M'am vopsit cu henna!!! Arata super... curand pun si poze!
kukla23
Postat pe 4 Decembrie 2008 21:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce culoare sa aleg pentru vopsirea parului? 11 De la: kudika_25365 16 Octombrie 2013 19:49
PAR GRAS SI LIPSIT DE VOLUM 11 De la: kudika514482 12 Februarie 2016 16:40
grand opening La Coquette Beauty Salon by Angelo 361 De la: angelo_micnegrusiurat 18 August 2014 22:36
Mirosul parului 14 De la: LADY_IN_RED__ 4 Decembrie 2011 22:47
It's alive !!!!! 40 De la: diana1981 4 Februarie 2009 17:31