Setari Cookie-uri

hepatita C se ia de la stomatologie!!!!

de curand matusa mea a fost diagnosticata cu hepatita C si nu a avut de unde sa o ia decat de la Stomatologie! atentie mare unde mergeti, sa fiti sigure ca sterilizeaza tot la autoclav! hepatita C se ia aproape exclusiv prin sange... aveti mare grija, caci nu se vindeca la momentul actual, nu au tratamente, doar experimente!
dibu_iulia
Postat pe 8 Iulie 2008 17:31
E gresit sa spui ca nu exista tratament pt. hepatita c.Probabil nu te-ai interesat.Sotul meu a facut acum cativa ani heptita b si c(nu de la stomatologie).A facut tratament cu interferon(injectii), si ribaverina (pastile)+ lamevudina(tot pastile), dupa 4 luni de tratament virusul c a fost distrus complet, iar dupa alte 4 luni si virusul b.Este adevarat, ca fiecare organism reactioneaza diferit, dar vindecarea virusului hepatic c cu interferon alfa este de 90%.Cel mai probabil este faptul ca matusa ta nu a reusit sa intre in programul national de tratament, care de altfel este foarte scump( o injectie de interferon costa in 2005 cam 400 de euro).Dar sa stii ca sunt de acord cu tine, ca virusul hepatic c se ia cel mai adesea de la cabinete stomatologice,care fiind intr-un numar exagerat de mare,nu le mai verifica nimeni, doar cei care se respecta isi asigura cabinetele cu tot inventarul necesar, iar la noi, din pacate, sunt un numar la fel de exagerat de asa-zisi medici stomatologi, care nu urmares decat relizarea materiala personala, nu si calitate actului medical in sine.Deocamdata inca nu exista nici un fel de tratament pentru ciroza hepatica, caci pentru cancer hepatic am citit pe net de un medicament nexavar.Multa sanatate matusii si mult succes ,poate reuseste sa intre in programul national de tratament
Giuliana_healthy
Postat pe 21 Iulie 2008 19:06
Pentru hepatita C inca nu exista tratament. Daca sotul tau va face din nou testul de atc.anti HCV vei vedea ca este pozitiv. Din pacate contaminarea la cabinete stomatologice este reala.

kittyscorpionvera
Postat pe 27 Iulie 2008 07:47
e o mare prostie cu contaminarea de la stomatologie... sunt si multe alte surse de contaminare...stiati ca se ia si prin saliva? si un sarut de exempul?? de ce neaparat de la stoma, nici nu sunt studii in sensul asta dar romanul stie sa duca vorba incat devine studiu...
sunt medic stomatolog si stiu cum se face sterilizarea, nici nu se da aprobare de functionare fara autoclav... totul se dezinfecteaza dupa fiecare pacient si instrumentele sunt sterilizate in fiecare seara... asta la hipocrat unde lucrez pot sa va zic cu certitudine... apoi cu imbogatierea lasati-o... daca ar fi adevarat, atunci medicii nu ar mai pleca din UK sa munceasca....
alintutza
Postat pe 27 Iulie 2008 08:54
hepatita b,c,d,g sunt hepatite cu trasmitere virala prin contactul direct cu sangele infectat:
1.trasfuzii sangvine
2.contact sexual (prin intremediul secretiilor vaginale)
3.manichiura ,pedichiura
4.saliva atunci cind la nivelul cavitatii bucale exista o rana
5.trasmitere verticala de la mama la fat in timpul sarcinii.
si mare atentie la saloanele de coafura unde instrumnetele cu care se face manichuira si pedichiura nu sunt streilizate nici macra cu o cloramina,insa aici nimeni nu face controale si nimeni nu isi pune porblema streilizarii.in ceea ce priveste cabinmetele stomatologice sterilizare se face dupa standardele ue,cu controale riguroase si nici un medic nu ar inters sa isi imonlnaveasca paceintul fiindca si el la rindul lui se poate contamina de la paceint.asa ca eu mi-as face griji cind merg la manichiura ,pedichiura ca acolo e nu exista nici macar ideea de sterilizare.

rosuraluca
Postat pe 27 Iulie 2008 11:30
eu cred ca de la pupatul icoanelor luati hepatita si altele...
lara007_healthy
Postat pe 27 Iulie 2008 15:46
torasexy
Postat pe 29 Iulie 2008 13:34
Asa cum a spus si giuliana pentru hepatita B si C exista interferonul alfa, ribavirina si lamivudina, sunt medicamente extraordinar de scumpe pentru care se face un dosar si urmeaza lista de asteptare(care poate fi o luna, dar si un an)trebuie sa mergeti la un doctor bun care va va da toate detaliile....este adevarat ca nu dau rezultate in toate cazurile dar exista...este adevarat si ca virusul nu dispare complet insa devine nedetectabil si boala nu mai evolueaza Vorbim din proprie experienta asa ca cei care nu stiti nu incercati sa va mai dati cu parerea aiurea! Ideea e ca exista tratament care de multe ori da rezultat pentru pacient, in sensul ca virusul deviune inactiv boala nemaiafectand ficatul insa nu poti dona sange si trebuie sa ai grija in continuare pt ca ii poti infecta pe altii dar pt tine pericolul scade boala nu inainteaza este oprita din evolutie! Iar analizele vor trebui repetate toata viata cam din trei in trei luni pentru ca in functie de stilul de viata virusul se poate reactiva oricand!
Numai bine!
christine_healthy
Postat pe 3 August 2008 10:12
Hepatita C se TRATEAZA.Cu interferon dupa cum a spus si Giuliana.Eu m-am tratat de hepatita C (sau cel putin dupa cum spunea cineva virusul e inactiv de 4 ani de zile) si nu mi-am contaminat sotul si pe nimeni altcineva din jurul meu.
Succes si sanatate tuturor celor care au o astfel de problema!
io_auruta
Postat pe 7 August 2008 03:53
daca nu stiati;hepatita A se face de la mincaruri; alimentatie; hepatita B din domeniul sanatate ,spitalicesc; hepatita C este hepatita sexuala (99%);urmind restul hepatitelor Sa aveti sanatate
vdelea
Postat pe 8 August 2008 16:14
Hepatita C nu se ia prin contact sexual decat in proportie de 0.0000?%. Sotul meu are hepatita C de 4-5 ani si eu nu a luat. Tratamentul este cel cu interferon+ribafirina. Din pacate nu da rezultat in toate cazurile. La el dupa un an virusul a reaparut. Problema este ca acest tratament (este suportat de CAS) face mai mult rau decat bine distrugand si celulele sanatoase. Locul unde i s-a facut acest "cadou"? STOMATOLOGIE
maria_ioana
Postat pe 12 August 2008 06:55
Si mama mea a fost diagnosticata cu hepatita C si as vrea sa va intreb cat a trebuit sa asteptati pt aprobarea tratamentului...astia de la Casmb imi pun tot felul de piedici la dosar...am auzit ca o sa dureze cel putin un an pana ii aproba..stiti daca se poate sa merg pe alta filiera pt a urgenta aprobarea?!

Postat pe 13 August 2008 05:21
Draga Vdelea,
iti copii aici un text de pe site-ul www.prezervativ.ro

"Intrebare : Pot lua hepatita C prin sex normal neprotejat ? (cu o persoana care are aceasta boala...).
Multumesc.

Raspuns : Hepatita C se transmite numai prin sange. Orice sursa de sange sau produs din sange poate transmite virusul, chiar daca sursa este indirecta, cum ar fi sangele ramas pe acul unei seringi.

Prin contact sexual se poate transmite daca exista "porti" prin care sangele infectat sa intre : rani deschise, sangerari ale mucoaselor organelor genitale sau ale pielii penisului sau vulvei.

Asa ca fata draga, inainte de a arunca cu piatra nestiintei informeaza-te.Ai computer, ai cap, ce-ti mai trebuie?
gabriella_adri
Postat pe 20 August 2008 07:49
draga vedelea,scrii cu asa o siguranta niste ineptii incat m-ai facut sa ma inregistrez ca sa am un soi de drept la replica...Hepatita cu virus A are cale de transmitere "fecal-orala" numindu-se din acest motiv boala mainilor murdare...in tarile civilizate exista vaccin impotriva acestei afectiuni dar cu noi suntem o tara babaniera te las sa deduci...Hepatita cu virus B este de 100 de ori mai contagioasa decat HIV avand mecanisme variate transmitere de la sange si produse din sange pana la saliva (in cazul viremiilor f inalte) sau secretii de tipul spermei sau fluidelor vaginale...daca putem spune ceva de bine despre aceasta boala este ca 80% din cazuri raman la faza acuta, sau mai corect spus virusul este "eliminat" din organism (cu atat mai mult cu cat reactia este mai brutala pacientul avand o stare generala influentata, icter , si fenomene dispeptice (greturi varsaturi) Si in cele din urma virusul C se transmite prin sange sau produse din sange ..in trecut fiind asociata cu efectuarea transfuziilor(hepatita postransfuzionala)....Si ca sa inchei da ... acum in 2008 daca nu se mai "ia" in urma transfuziilor se "ia " de la stomatolog si salon de cosmetica pt ca repet traim intr-o tara bananiera
fritzaneta
Postat pe 10 Septembrie 2008 13:12
Hepatita C se poate lua de la pedichiura,manichiura ,frizerie....si multe altele .Nu exista studii care sa ateste ca numai de la stomatologie se poate lua si oricum un cabinet care se respecta isi i-a toate masurile de precautie si foloseste dezinfectante de calitate si sa nu mai vorbim de sterilizare care la ora actuala se face la standarde europene...altfel nu ar mai functiona nici un cabinet
ana28_healthy
Postat pe 26 Decembrie 2008 20:42
Dureaza multi ani pana sa iti dai seama ca ai hepatita C asa ca nu stomatologul pe care l-ai vizitat acum trei zile este vinovat de boala asta.Perioada de incubatie este lunga
ana28_healthy
Postat pe 26 Decembrie 2008 20:45
deci nu e vorba k nu exista tratament.E k si cu herpesul,odata ce ai virusul in organism,nu mai dispare.Se ascunde,dar la anumiti factori reapare.asa e mereu.cine a avut herpes o data..va avea mereu
munteanualexandra
Postat pe 30 Ianuarie 2009 02:45
De ce este o prostie sa se ia hepatita c de la stomatologie? ca esti tu stomatolog? Cate am vazut eu la stomotologie ati fi uimiti: le cadea cate un instrument pe jos apoi il puneau in gura pacientului evident fara sa l sterilizeze sau luau cate 4 pacienti in cabinet si nu conta ca din gura unui curgea sange, se spalau pe maini si trecea la altul. Ma ingrozesc numai cand imi aduc aminte, exista atata iresponsabilitate in tara asta, si da, sunt ahtiati numai dupa profit. Tatal meu a luat aceast virus de la stomatolog, spun cu certitudine asta si nu are rost sa intru in amanunte. N a stiut decat in momentul cand mai avea putin de trait. Daca as prinde pe acea individa nenorocita as omorao cu mana mea. Asa ca nu mai veniti cu chestia ca nu se poate lua de la stomatologie pt. ca se ia si sigur de la injectii cu ace nesterilizate.
happyhour
Postat pe 4 Februarie 2009 06:34
De la: kittyscorpionvera, la data 2008-07-27 07:47:34Pentru hepatita C inca nu exista tratament. Daca sotul tau va face din nou testul de atc.anti HCV vei vedea ca este pozitiv.

Exista tratament cu interferon si ribavirina si ai sanse sa scapi de virus.Anticorpii raman intr-adevar in organism si vor apare de fiecare data la analize,dar virusul NU (asta in cazul in care dupa 6 luni ,1 an sau doi,rezultatul incarcaturii virale este nedetectabil )
margad
Postat pe 4 Februarie 2009 08:25
Buna,
Intradevar,se ia de la stomatologie.Sotul meu a urmat tratamentul cu interferon ptr hepatita C,e terorizant,plus toate grijile cotidiene pentru a "proteja" pe ceilalti membri ai familiei.Medicii stomatologi se disculpa-se sterilizeaza totul corect,avem "solutii" cu care stergem instrumentarul-dar stiti ca sint medici care nu isi schimba manusile pe parcursul unei zile de consultatii?Din pacate,avem medici iresponsabili,care pe langa tarifele mari practicate,te mai si pricopsesc cu anumite boli.Sanatate la toti si atentie maxima!
poclasi
Postat pe 4 Februarie 2009 08:29
Subscriu la ce spune Happyhour... Numai eu de cate ori am vazut (si nenorocirea e ca nu doar un medic) cum ia frezele din cutie (cu manusile cu care-mi lucra mie) si fiindca nu era buna cea pe care o luase, a luat alta si apoi alta... si le punea inapoi in cutie... Sunt probabil multe neglijente, dar asta am vazut-o cu ochii mei... aia de dupa mine, s-au balacit in balele mele... si eu probabil in ale altora...
rodicamoloiu
Postat pe 4 Februarie 2009 09:16

Exista tratament pentru hepatita C. Cel cu interferon. Dureaza aprox. un an, este foarte dureros si, in cazul pe care eu foarte bine de exemplu, vindeca 100%. Asadar, nu trebuie descurajat. Intr-adevar, tot in ceea ce priveste cazul pe care-l cunosc, de la dentist i se trage...
O zi buna tuturor! Si ... succes cu dentistii!
burneio
Postat pe 4 Februarie 2009 11:59
Hepatita C se poate lua din cabinete medicale unde nu se respecta igiena, dar si din multe alte surse: manichiura, pedichiura, frizerie, contact sexual neprotejat, sarut daca exista leziuni in gura............orice vine in contact cu fluidele din organism, asa ca nu afirmati cu atata certitudine ca e de la medic. In majoritatea cazurilor, sterilizarea se face corect. Nici un medic nu risca sa se imbolnaveasca pacientii si el insusi si cheltuieste o gramada de bani pentru a proteja sanatatea lui si pe a celor tratati. Nu se expune nimeni de bunavoie si daca nu va place cum se lucreaza, mergeti in alta parte, dar nu judecati fara sa stiti. Si atentie! E mult mai usor sa spui ca ai luat de la medic boala decat sa recunosti ca ai avut relatii intamplatoare si contacte sexuale neprotejate. Boala poate fi descoperita la analize si dupa 20 ani, pentru ca nu se manifesta imediat!
rocsena
Postat pe 4 Februarie 2009 12:02
nu e o prostie deloc...stiu din sursa sigura ca poti lua hepatita c de la stomatologie...am avut o ruda, care in urma infectarii cu virusul hepatitei c de la stomatolog a ajuns sa faca si ciroza la ficat iar in cele din urma a murit...asa ca nu poti spune ca e o prostie acesta afirmatie cum ca poti lua hepatita c de la stomatologie...
sanatate si numai bine
cata85
Postat pe 4 Februarie 2009 12:38
buna , mama mea si-a facut niste analize de rutina, in strainatate pentru ca locuieste de cativa ani in portugalia, si la aceste analiza i-a iesit virusul hepetita C in sange, intradevar in momentul cd s-e declanseaza acest virus in organism se poate trata cu interferon, netratat este letal, taal meu nu a luat virusul de la ea, deci nu este obligatoriu sa se ia prin contact sexula, sau saliva, mama a suferit in urma cu 12 sau 13 ani o operatie de fiere putin mai complicata, in sensuca , atunci cd au taiat-o nu au stiut sigur de ce o opereaza, si este posibil sa o fi luat atunci?
lorelay21
Postat pe 4 Februarie 2009 13:39
Personal, am fost depistata cu hepatita C in 2005. Intre timp, am facut un an tratament cu interferon si ribavirina. Incarcatura virala a iesit nedetectabila la 6 luni de zile de la terminarea tratamentului.
Am dat aceste amanunte pentru a demonstra ca sunt foarte familiara cu domeniul.
Cei care spun ca virusul hepatitei C se poate lua numai prin contact sexual nu stiu despre ce vorbesc. Din pacte, in cele mai multe cazuri, sistemul sanitar este cel care ne imbolnaveste. Nu pot spune cu certitudine ca eu am luat virusul de la dentist. Insa, tinand cont de faptul ca nu am avut decat un partener sexual care este sanatos, nu ma puteam imbolnavi decat in urma contactului cu instrumentar medical sterilizat necorespunzator. Transfuzii de sange nu am facut.
Asa ca persoana care spune ca lucreaza in stomatologie, greseste foarte mult. In cazul in care mai e si medic, ma face sa ma intreb cum si-a capatat titlul, daca afirma ca o asemenea boala poate fi data numai de contacte sexuale clandestine.
Cum spunea cineva pe aici, ar fi bine sa nu mai postam mesaje numai de dragul de a scrie, ci doar cand suntem foarte bine documentati. Asta in cazul in care vrem sa ajutam, desigur!
Sanatate tuturor!
mistrate2002
Postat pe 4 Februarie 2009 15:02
in mod cert se ia de la stomatologie si desigur si prin contact sexual cind exista rani ale vaginului si vulvei sau colului uterin.prin saliva nu se ia cu siguranta.deficiente foarte mari sunt in marea majoritate a cabinetelor stomatologice.sterilizarea nu se face deloc prin autoclavare .asa ar fi optim.se face prin etuva adica sterilizare cu aer cald dar autoclav nici vorba.
maria1931
Postat pe 4 Februarie 2009 18:56
stimata doamna,nu stiu in ce domeniu lucrati,sau cand veti mai intra pe acest forum,dar hepatita C nu se ia doar de la stomatologie[asta pt dv],o mai puteti"lua" si de manichiura-pedichiura...parerea mea este cat se poate de obiectiva....nu este neaparat necesar ca sterilizarea sa se faca la autoclav,se poate face si la pupinel...la 200 gr nu cred ca mai rezista ceva...ideea este ca la saloanele de manichiura pedichiura ,sau fata care vine la domiciliul clientului si face acest lucru nu cred ca sterilizeaza instrumentele...la salon fol un aparat cu cuartz,in cele mai bune cazuri,sau un aparat cu uv,care doar dezinfecteaza;sunt f putine saloane care au un autoclav,deoarece investitia este prea mare cam 4500euro+foliile in care se ambaleaza insrumentarul.
free2camelia
Postat pe 4 Februarie 2009 20:41
E gresit sa afirmi ca virusul C este distrus in 90% cazuri!Sotul tau este un norocos dar n-ar strica sa-si faca analizele macar din 2 in 2 ani pt ca virusul C se poate reactiva dupa o perioada de timp.Nu spun ca e obligatoriu,dar se mai intampla...
fanamorariu
Postat pe 4 Februarie 2009 20:56
HEPATITA C SE IA DE LA STOMATOLOGIE!!..O COLEGA DE A MAMEI A FOST INFECTATA !!!!!!!!!!!!
gabriela_R
Postat pe 4 Februarie 2009 23:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sindromul ochi uscat ? 9 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 15:46
spondilita ankilopoetica ,,,,,,, e groaznica , ! 7 De la: healthy001487 20 Ianuarie 2010 06:52
discopatie cervicala 2 De la: dany657 2 Mai 2010 19:10
buna 3 De la: doinitaeda 5 Aprilie 2011 18:55
STOP CARDIAC 7 De la: tury_65 15 Noiembrie 2009 13:24