Setari Cookie-uri

Cu ce spal geamurile de la cabina de dus?

Buna, va rog sa ma ajutati pt ca am o mare problema. Mi-am luat cabina de dus cu geamuri normale si desi le spal foarte des ( am incercat aproape toate solutiile pentru geamuri din comert) raman pe ele pete. Ei bine desi frec geamurile respective pana nu mai pot, iar uneori mirosul solutiilor te lesina, rezultatul e nesatisfacator. Astept si parerea voastra.
Multumesc, Laura.
lauraflorina29
Postat pe 7 Mai 2009 20:15
e destul de greu
ma aflu in sitiatia ta de mai bine de 3 ani si am incercat si cu varianta de a le curata dupa dus si nimica nu a avut efectul dorit
e calcarul de la apa
bestiutza_relouded
Postat pe 7 Mai 2009 20:18
nu ai ce sa faci, e din cauza calcarului, daca nici cillit bang portocaliu nu le rezolva, desi m-ar mira....

Postat pe 7 Mai 2009 20:19
De la: lauraflorina29, la data 2009-05-07 20:15:50 Buna, va rog sa ma ajutati pt ca am o mare problema. Mi-am luat cabina de dus cu geamuri normale si desi le spal foarte des ( am incercat aproape toate solutiile pentru geamuri din comert) raman pe ele pete. Ei bine desi frec geamurile respective pana nu mai pot, iar uneori mirosul solutiilor te lesina, rezultatul e nesatisfacator. Astept si parerea voastra.
Multumesc, Laura.

Cumpara esenta de otet (25%) si curata cu ea cabina...si armaturile din baie etc...Se scot toate petele de calc...Este mult mai eficient decat solutiile de geam sau alte chimicale. Te sfatuiesc orcum sa folosesti manusi cand faci curat si geamul sa fie deschis.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 7 Mai 2009 23:52
Si detrartrantul clasic romanesc lichid te ajuta mult si la rosturi.
Foloseste neaparat manusi, o masca si o perie cu perii tari.
Nu folosi detrartrantul in exces, aplica-l direct pe zonele afectate, nediluat si asteapta sa "infloreasca" mizeria.
Dupa cateva minute, freci cu peria si apoi clatesti cu multa-multa apa.
Incearca si la geamuri intr-un coltisor (abia dupa ce te specializezi poti face tot geamul), ca sa scapi de calcar, apoi spala-le cu o sotutie mai concentrata de otet, urmata de clatire si stergere cu o carpa de bumbac pur.

Eu asa imi albesc rosturile la bucatarie o data pe an.
Geamurile din casa le spal doar cu apa si otet, nici eu nu-s multumita de nici un produs de spalat geamuri din comert.
90701
Postat pe 5 Iunie 2009 09:24
Cu otet ,il incalzesti putin si stergi bine.
dragan_mr
Postat pe 5 Iunie 2009 19:49
Eu le curat mereu cu detartrant. il aplic pe cate o bucatica de geam, frec cu un burete mai dur si apoi clatesc. rezultatul este foarte bun. piatra dispare si geamurile sunt curate. sa folosesti manusi si daca simti ca te apuca lesinul sau iti vine sa versi, iesi imediat la aer. pupici
pinkpussy10
Postat pe 7 Iunie 2009 09:39
Ultima incercare a fost solutia Rivex pentru baie. Dar in conditiile in cere sterg dupa fiecare dus. Este o adevarata nebunie. Cred ca o sa schimb in curand geamurile cu unele mate. O zi buna.
robertaoana72
Postat pe 7 Iunie 2009 09:44
si eu am avut aceeasi problema,pana am descoperit leacul...e o solutie super tare de la a*m*w*a*y (sper k nu o sa zica k fac reclama)....e f. concentrata,si trebuie diluata cu apa,si pusa intr-un pulverizator....eu sunt multumita de ea.e umpica cam scumpa,dar itiajunge muuuuuuult!
delfideea
Postat pe 7 Iunie 2009 11:27
eu folosesc un produs foarte bun de la SANO si se cheama SANO JET e fff bun curata ramane cabina de dus ca noua
kudika032207
Postat pe 7 Iunie 2009 14:22
De la: dragan_mr, la data 2009-06-05 19:49:44Cu otet ,il incalzesti putin si stergi bine.


adevarat graiesti!
geo_x
Postat pe 7 Iunie 2009 14:26
Eu curat f. bine cu un produs SANO gel. Este f. bun si la cine am mai recomandat, toata lumea a zis ca este f. multumita. Pretul nu este mare, cca. 6,5 lei la noi in oras, dar fiind zona izolata, adaosul comercial e mare.Spor la treaba.
Blondy2blondy
Postat pe 7 Iunie 2009 14:29
Am citit despre problema ta si vreau sa-ti spun ca eu am gasit rezolvarea. Exista o solutie care se dilueaza, iti ajunge foarte mult timp si este foarte buna. O gasesti la amw.................... Iti spun sigur ca e singura care te poate ajuta.
kudika032533
Postat pe 8 Iunie 2009 09:55
La mine merge cu Cillit Bang pentru depuneri de piatra, cel cu capacul portocaliu fosforescent. Spor!
ssandyy
Postat pe 8 Iunie 2009 14:31
buna in legatura cu intrebarea ta legata de cabina de dus incearca cu otet normal(de vin ai sa vezi ca face minuni) eu am reusit sa curat cabina de dus sa o fac ca noua cu otet simplu fara nici o alta solutie sofisticata ...
se toarna pe pereti se lasa citeva minute sa actioneze si apoi se freaca daca este depunere mai veche atunci mai incerci odata..
mult succes

sa-mi spui daca ai reusit
kudika021844
Postat pe 8 Iunie 2009 23:12
De la: kudika021844, la data 2009-06-08 23:12:00buna in legatura cu intrebarea ta legata de cabina de dus incearca cu otet normal(de vin ai sa vezi ca face minuni) eu am reusit sa curat cabina de dus sa o fac ca noua cu otet simplu fara nici o alta solutie sofisticata ...
se toarna pe pereti se lasa citeva minute sa actioneze si apoi se freaca daca este depunere mai veche atunci mai incerci odata..
mult succes

sa-mi spui daca ai reusit



Si eu, cu otet in amestec cu ceai negru jumi-juma si sters cu prosoape din hartie.
luulya
Postat pe 9 Iunie 2009 09:14
Buna! Si eu va recomand produsele FM Grup, intradevar au si o solutie speciala pt. cabina de dus. Si eu am avut aceasta problema, va spun din experienta.
Dupa ce cureti geamurile cu aceasta solutie se formeaza o pelicula care nu mai lasa calcarul sa se depuna. Trebuie doar sa pulverizezi pe geamurile cabinei dupa 2-3 folosiri. Pulverizezi si clatesti cu dusul. Pentru mai multe detalii sau informatii privind procurarea acestui produs sau inscriere in FM Grup (Frederico Mahora) ma puteti contacta pe mail la adresa morarusanda@yahoo.com
kudika029006
Postat pe 10 Iunie 2009 09:51
am citit despre problema dumneavoastra.Am avut si eu aceeasi problema si am rezolvat-o.Pentru mai multe detalii ma puteti contacta la adresa lidiamanuela@yahoo.com.O seara buna!
kudika026644
Postat pe 14 Iunie 2009 20:30
CALGON
kudika023365
Postat pe 30 August 2009 20:31
in italia exista un produs anticalcar, se numeste viakal, asta ar trebui sa folosesti, cauta produse anticalcar....
ramona_delux
Postat pe 31 Octombrie 2009 11:08
intr-adevar e cea mai buna solutie!!!!!
Iulia_Stefania_2
Postat pe 8 Ianuarie 2014 15:59
Buna ziua, dragele mele! Eu folosesc pentru cabina de dus o solutie numita Sani Cid, care este anticalcar si, foarte important pentru mine, musai o racleta cu lama de cauciuc...nu lasa urme deloc. Solutia se dilueaza cu apa, fiind foarte concentrata! Chiar astazi am comandat un un nou recipient cu Sani Cid. Are 5L si imi ajunge un an ! Succes va doresc!:)
Irina_Gabriela_3
Postat pe 4 Septembrie 2015 10:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pets 4 De la: nicoleta4856 22 Mai 2009 20:31
Vreau sa-mi fac prietenii! 1 De la: kudika317515 27 Iunie 2011 17:36
Help! 10 De la: lilianagr 13 Iulie 2009 17:54
Castrat sau nu?...motanul 42 De la: maralupu 30 Mai 2021 22:10
oare am schimbat bine tara? 26 De la: ionelyizza 12 Martie 2012 19:40