Ana Ciceală, fost consilier general cunoscută pentru lupta împotriva companiilor municipale ilegale, a intrat oficial în cursa pentru Primăria Capitalei.
După victoria lui Nicușor Dan la alegerile prezidențiale, scena politică din București se reconfigurează rapid. Printre noii actori care intră în lupta pentru Primăria Capitalei se numără și Ana Ciceală, fost consilier general, care și-a depus oficial candidatura pentru fotoliul de primar general.
Cine este Ana Ciceală
Sprijinită de partidele SENS și Uniunea pentru Reforma Statului și Protecția Drepturilor Fundamentale (URS.PDF), Ciceală se profilează ca una dintre cele mai vocale și incomode figuri pentru competitorii săi, inclusiv pentru Gabriela Firea, cu care s-a confruntat deja în instanță și a ieșit învingătoare.
„Vreau un București construit pentru oameni, nu pentru interesele politice”, a declarat Ana Ciceală, într-un mesaj ferm adresat atât bucureștenilor, cât și clasei politice. Candidata promite să continue bătăliile pe care le-a dus din poziția de consilier general, aducând în prim-plan transparența, respectarea legii și protejarea patrimoniului verde al orașului.
Citește și:
- Tarot Online: Previziuni și etalări zilnice.
- S-a aflat cine este tatăl copilului Anei Porgras. Fosta sportivă, imagini inedite cu iubitul misterios
- Daniel Pavel - Prezentator Survivor și cariera sa în televiziune
- Cine îi ia locul lui Dragoș Bucur la Românii au talent? Surpriza neașteptată din sezonul 16
Originară din Craiova, Ana Ciceală s-a mutat în București în 2002 pentru a urma Facultatea de Filosofie din cadrul Universității din București, specializându-se în filosofie politică și morală. De-a lungul anilor, s-a implicat activ în viața civică și politică a Capitalei, fiind cunoscută pentru stilul său direct și intransigent.
În perioada în care a fost consilier general, Ana Ciceală a devenit una dintre cele mai vocale opozante ale Gabrielei Firea, blocând în instanță 22 de companii municipale considerate ilegale. De asemenea, a militat constant pentru protejarea spațiilor verzi, devenind o figură respectată în rândul organizațiilor de mediu și al cetățenilor care s-au luptat pentru salvarea Parcului IOR.
- 11 septembrie 2001: Ziua care a schimbat lumea – Cine au fost cei 5 români care și-au pierdut viața în timpul atacului 9/11?
- Cristian Popescu Piedone, despre soția sa, Iulia, și cei 37 de ani de căsnicie: Familia e Olimpul meu, acolo sunt Zeu...
- Theo Rose și JUNO se iau la întrecere în Elita (From Cursa The Movie)
După plecarea din USR, Ana Ciceală s-a alăturat formațiunii SENS, alături de alți foști colegi cu viziuni reformiste. În noul context politic, colaborează și cu Uniunea pentru Reforma Statului și Protecția Drepturilor Fundamentale (URS.PDF), având deja parteneriate locale cu REPER la Sectorul 3.
Atac direct la coaliția de guvernare
Ana Ciceală a criticat dur întârzierea stabilirii datei pentru alegerile locale, acuzând Guvernul că menține Capitala sub conducere interimară fără o justificare legală clară.
„Este inadmisibil ca Bucureștiul să rămână la cheremul unui interimar, doar pentru că politicienii de la putere nu sunt capabili să respecte legea. Avem nevoie de un primar ales, nu numit”, a punctat Ciceală.
Candidata a anunțat că va lansa în perioada următoare un program politic detaliat, care va include măsuri concrete pentru transportul public, infrastructură, protecția spațiilor verzi și digitalizarea administrației.
Victoria împotriva Gabrielei Firea
Un moment definitoriu al carierei Anei Ciceală a fost procesul intentat Gabrielei Firea privind legalitatea companiilor municipale. Ciceală a reușit, prin acțiuni în instanță, să blocheze înființarea a 22 dintre acestea, demers care i-a adus notorietate și respect în rândul societății civile.
Sursă foto - wellphoto / Shutterstock