Setari Cookie-uri

Oana Pellea sare în apărarea lui Ilie Bolojan: Cel mai cinstit, capabil și curajos prim-ministru pe care l-a avut România

IN ACEST ARTICOL:

Oana Pellea, reacție după demiterea Guvernului Ilie Bolojan: „Aveți tot respectul meu”

Oana Pellea a reacționat public după ce Guvernul condus de Ilie Bolojan a fost demis prin moțiune de cenzură. Actrița a transmis un mesaj ferm despre actuala criză politică și despre viitorul executivului care urmează să fie format.

Ea a declarat că schimbările recente din scena politică au dus la o separare clară între tabere și a transmis un mesaj ironic legat de viitoarea formulă de guvernare.

oana pellea

Mesaj pentru viitoarea guvernare

Oana Pellea a spus că dorește succes oricărei variante de guvernare care va urma, indiferent dacă aceasta va include PSD, AUR sau o combinație între cele două formațiuni.

Actrița a subliniat însă o problemă importantă: partidele care au contribuit la căderea Guvernului nu par dispuse să își asume direct conducerea țării.

„Până la urmă e de bine! S-au separat apele… trebuia demult! Doresc succes guvernării PSD sau AUR sau AUR cu PSD sau PSD fără AUR sau AUR cu sau fără PSD. O unică problemă… au dat jos guvernul, dar nici PSD, nici AUR nu prea vor să își asume guvernarea”, a transmis actrița.

Citește și:

Oana Pellea: „Ați fost cel mai cinstit și curajos premier”

În mesajul publicat, actrița i-a transmis lui Ilie Bolojan un mesaj de apreciere și a lăudat decizia PNL de a intra în opoziție.

„Domnule Ilie Bolojan, aveți tot respectul meu! Ați fost cel mai cinstit, capabil și curajos prim-ministru pe care l-a avut România. Decizia dumneavoastră și a PNL-ului de a trece în opoziție este salutară”, a scris Oana Pellea.

„S-au separat apele”

Actrița a revenit apoi cu o explicație despre expresia „separarea apelor”, pe care a folosit-o într-un sens metaforic și politic.

Potrivit acesteia, astfel de momente de criză produc o delimitare clară între viziuni și tabere opuse. Oana Pellea a explicat că expresia face referire la separarea adevărului de minciună și a binelui de rău, în special în perioade tensionate din viața publică.

Citește și:

oana pellea

Ce urmează după căderea Guvernului

După adoptarea moțiunii de cenzură, Guvernul condus de Ilie Bolojan a fost demis. Nicușor Dan urmează să cheme partidele parlamentare la consultări pentru desemnarea unui nou premier și formarea unui nou executiv.

Între timp, George Simion a declarat că AUR nu va negocia cu PSD decât dacă formațiunea acceptă un premier propus de partidul său.

Președintele Nicușor Dan a transmis un mesaj de calm și a declarat că România va avea „un guvern pro-occidental”.


Noemi crede că textele savuroase sunt scrise nud în miez de noapte, cu stiloul pe hârtie și țigară în colțul gurii iar cele mai crude adevăruri sunt spuse în glume și...

Iti place acest articol? Recomanda-l prietenilor: