Setari Cookie-uri

cariera

Ce fel de cariera ne dorim! Oricine isi doreste sa se dezvolte personal si sa-si cladeasca o cariera. Se pune intrebarea suntem dispusi sa facem sacrificii pentru acest lucru?

Postat pe 26 Noiembrie 2007 19:38
Eu consider ca da, si spun acest lucru din experienta mea proprie. E foarte important sa stii ce iti doresti sa ai un obiectiv, sa fii foarte motivat si sa fii constient de propriile tale capacitati. Cine vrea sa afle mai mult sa ma caute.

Postat pe 26 Noiembrie 2007 19:41
As dori sa stiu cum poti sa iti pastrezi motivatia ,iar in ce priveste constientizarea propriilor capacitati din nou cred ca nu se prea poate face fara ca sa vezi rezultate in urma ta, oricum astept un raspuns din partea ta.
shada
Postat pe 10 Decembrie 2007 14:02
De multe ori tragi tare in viata si nu obtii mare lucru din cauza nesansei si colectivului ales,
Nu vorbesc din experienta pt ca sunt prea tanar ca sa vb despre mine, dar am vazut colegi, oameni care au muncit si muncesc si trag de atatia ani pe un singur post, un post pe care il stiu cap coada dar DOAR ATAT pe un salariu de nimic!

Postat pe 18 Decembrie 2007 20:39
Sincera sa fiu si eu sunt un pic in dilema in ceea ce priveste cariera. Mi-o dorec enorm de mult, dar imi lipsesc motivatia si ambitia. Ce as putea face?
Elissa131
Postat pe 5 Ianuarie 2008 16:40
Putem face nenumarate sacrificii pt ceea ce ne dorim,dar sa nu ne patam niciodata onoarea;)De exemplu eu nu sunt dispusa sa-mi incalc principiile si nici nu voi lasa pe nimeni sa ma umileasca si sa ma calce in picioare.
miha_ela
Postat pe 5 Ianuarie 2008 21:17
Sunt de acord cu tine, Miha nu la asta m-am referit:P ci la ordinul phishologic. La puterea interioara a femeii de a reusi in cariera:)
Elissa131
Postat pe 6 Ianuarie 2008 18:55
Daca iti doresti cu adevarat o cariera atunci esti dispus sa faci sacrificii si trebuie sa le faci. Ma refer la sacrificii de genul: mai putine intalniri cu fetele la terasa, mai putine nopti pierdute in cluburi, mai putine escapade la munte sau la mare, mai putin timp dedicat partenerului. Eu am renuntat definitiv la toate astea inca din liceu si ma simt foarte implinita, acum am timp pentru toate cele enumerate mai sus dar am si pe ca ma baza, nu mai stau la mama parintilor.

Postat pe 9 Ianuarie 2008 19:16
lucrez de la varsta de 18 ani, am inceput cu o vacanta de vara din timpul liceeului
am avut multe job-uri...dar si ambitie
am invatat si am mers si la scoala si la servici in aceeasi perioada
am reusit sa ajunga acolo unde mi-am propus, bineinteles cu munca multa, ambitie si rabdare
sacraficii au fost destule...si eu zic ca merita
hamade79_elena
Postat pe 17 Ianuarie 2008 18:07
Secretul este ca nu ganditi pozitiv pentru voi insiva,si va ganditi doar la capra vecinului(colegului)ca se ingrasa si face pui.
In viata trebuie sa faci compromisuri...eu propun un lucru simplu pentru o saptamina:
Timp de o saptamana incercati sa va induceti in fiecare dim si seara lucruri pozitive cu scenarii pozitive pentru viata dvs,dar sa fiti consecventi timp de o saptamana,si dupa o saptamana ve-ti vedea ce schimbari majore vor aparea in tonusul vostru iar dupa citeva luni in viata voastra...acesta este secretul pentru care toti banii apartin unui procent restrans de oameni.
Munca nu inseamna totul,hai sa ne gandim cati oameni cunasteti care muncesc din greu(si ii duce capul)si au o viata modesta si de partea cealalta cati oameni se prefac ca muncesc si o duc ffff bine -dpdv material si al carierei?
rapunsul il stim cu totii
Sa vedem daca in fata eului tau te poti impune!
By Marius
rmarius
Postat pe 22 Ianuarie 2008 10:21
Ca sa construiesti o cariera trebuie sa ai un sprijin moral e adevarat dar terebuie sa te auto educi si sa duci o viata echilibrata, cu analizarea fiecarui minut al vietii, pus pe un plan bine delimitat in timp si spatiu, sa iti scri toate planurile si telurile pe care vrei sa le atingi in urmatorul an si cand te trezesti dimineata sa fi optimist, nu sa iti spui "iar urmeaza o zi incarcata",fiecare zi ce urmeaza trebhuie traita din plin fara sa te gandesi ca e grea.
1989
Postat pe 26 Ianuarie 2008 10:58
Sincera sa fiu, imi doresc enorm de mult o cariera..dar am ajuns la concluzia ca nu stiu inca in ce domeniu imi doresc sa o cladesc! Si nu pt ca nu ma cunosc.. ci pt ca nu m-am hotarat inca,pt ca nu am gasit inca job-ul care sa ma reprezinte si pt care sa imi dedic destul timp pt a avansa,,ambitie,si restul lucrurilor. Sacrificii vom face mereu in viata, nu numai in domeniul profesional, ne lovim de compromisuri si sacrificii la tot pasul..asa este cladita viata ,iar noi trebuie sa o descoperim..sa o traim... etc! Imi doresc multa sanatate.. in clipa de fata imi mai doresc si multa dragoste din partea iubitului meu, cu care ma inteleg minunatsi avem o relatie de exceptie... (sper sa nu o deochi ), si imi doresc cat mai multa ambitie pt a realiza pe plan profesional si financiar tooate cele propuse! si de ce nu,la cat mai multe descoperiri!!
carmenssita
Postat pe 28 Ianuarie 2008 16:24
Bineinteles ca toti vrem o cariere de succes si pt asta trebuie sa facem si sacrificii si acompromisuri .problema e cum gasim jobul potrivit pt asta .Sunt persoane care lucreaza de ani buni si la un moment dat apare un tinar,cu relatii sus puse si-i devine sef,cu salariu mai mare si fara cunostinte in domeniu .Ce ar trebui sa faca cel cu vechime ,sa plece?sa o ia de la capat in alta parte,sa astepte o noua oportunitate ?Asta e in ziua de azi,trebuie sa ai relatii pt un job de succes ca altfel ramii pe acelasi scaun si cu acelasi salariu pina la pensie.
marinela_diana
Postat pe 31 Iulie 2008 18:34
Am si eu o intrebare. Am aplicat la un job de hostess si am fost chemata la interviu. Ce parere aveti despre aceasta meserie? Se ascunde in spate .. un fel de gheisa? Nu vreau sa bat drumul degeaba in alt oras si sa mai fiu si dezamagita. Vreau doar niste pareri, nu neaparat o decizie. Dar va rog ziceti-mi sincer. Ma gandeam daca aveam 18 ani eram sigura ca frumusetea primeaza, dar am .. 28.. Hai, va rog frumos, astept pareri.

Postat pe 31 Iulie 2008 20:19
Orice om care isi doreste o cariera stralucita trebuie sa stie foarte bine ce are de facut sa aiba multa vointa si ambitite....Sacrificii trebuie facute,dar depinde de la persoana la persoana cat de mari sunt ele.Eu zic ca daca nu incalca principiile mele si nu afecteaza pe altii nu am de ce sa nu le fac pana la urma in viata ca sa ai obtii ceea ce iti doresti trebuie sa mai si cedezi.

Postat pe 3 August 2008 15:55
Am avut o cariera timp de 26 ani, totul s-a terminat cand o disparut firma......Am incercat sa o iau de la capat, mi s-a ivit o sansa, in alt domeniu, sunt dispusa sa fac sacrificii multiple, (pe unele chiar le-am facut deja), si totusi ceva parca ma retine...Oare nu mi-am ales bine drumul???? Sunt la o varsta la care nu prea se mai ivesc oportunitatile, si desi ma autosugestionez zilnic, spunand ca trebuie sa reusesc, nu stiu daca acest lucru se va intampla.....Poate imi doresc prea mult??? acest lucru???
dana_zaharia
Postat pe 9 August 2008 10:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cristina 21 De la: etta 8 Mai 2009 18:41
Peisagist si gradinar 4 De la: singuraticu 19 Martie 2009 20:00
ajutatima 1 De la: flory75 25 August 2008 14:22
:) 3 De la: DiavolytaTa 27 Martie 2009 19:06
Cum sa incepi o afacere pe internet 2 De la: yo_mama 5 Decembrie 2008 17:44