Setari Cookie-uri

Sarbatori..cu gust de paine

Mos Nicolae!Ce bucurie pe fata noastra cand vedeam cadourile in ghetutele frumos lustruite la usa!Mai simt si acum emotia acelor zile cand nu puteam adormii de incantarea faptului ca Mosu’ avea sa savarseasca si in acest an minunea de a intra pe gaura cheii doar pt mine,doar pt ca eu fusesem cumnite un an intreg!Port aceste amintiri cu mine in fiecare 6 decembrie….Ce noroc ca le am!Ce bine ca imi pot aminti de mitul mosului batran care ne aduce daruri!Ma trezeste brusc din incursiunea mea in timp o voce mica si usor incurcata:”Ce sa ne aduca Mos Nicolae?!Paine”Privesc catre Tv si vad un un sufletel amuzat de intrebarea care tocami i se pusese!Am simtit ca ma pierd in intr-o alta lume!M-am simtit atat de vinovata de toate amintirile mele ,de fotoliul in care ma intinsesem confortabil si imi rasuna in minte:Paine….Asadar pt acel ingeras Mosu” nu aducea nimic mai mult!Cata nedreptate!De cate ori oare parintii i-u povestit despre cum mosul nu putea sa ajunga in acele locuri desi el fusese cuminte!Desi poate el si-a pus in fiecare an ghetutele rupte la usa ,in fiecare an n-a gasit decat paine!Si noi ne vaitam ca avem pb!tot ce avem sunt rezultatele propriilor noastre greseli!Dar ei?Ei cu ce au gresit ca s-au nascut intr-o lume mult prea cruda?Au fost condamnati la viata pe nedrept!E noaptea in care copiii nostrii dorm cu gandul la daruri in patul lor moale si calduros!Dar e ceeasi noapte si pt cei carora frigul le patrunde in oasele firave si care se roaga sa viseze ca mancaceva mai mult!Jucariil lor s-au zdrobit de spinii mizerabilei copilarii!Au fost invatati sa le considere nefolositoare si de aceea nu viseaza la ele,dar cat de fericiti ar fii daca le-ar avea macar pt o zi!Haideti sa facem ceva pt ei!Haide ca de acum inainte cand ii vedem pe langa noi sa nu ii mai privim ca pe „cersetori” ci ca pe niste copii carora Mos Nicolae le aduce decat paine!Haide sa fim noi cele de la care primesc o jucarie!Sper sa va aduca Mos Nicolae tot ce va doriti!!!Am scris pt ca suntem totusi niste norocosi si pt ca am putea sa incercam sa facem si ep altii fericiti!Va pup!

Postat pe 6 Decembrie 2007 01:43
profund ce ai scris ... ma gandeam dc mai exista oameni ca tine .. in lumea asta , uite ca am gasit ...
ar fi frumos sa gandikm toti la fel , sa ne intalnim oadata si sa aducem in sufletele lor bucuria unei portocale ..
ar fi frumos sa stiu ca nu suntem singurele , am scris si eu in blog ceva de mos ... dar altfel ..
poate intr-o zi ... va fi mai bine ..
te pup , felicitario pt articol !!!

Postat pe 7 Decembrie 2007 22:49
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 25 Decembrie 2008 21:54
EMOTIONANT ...CUNOSC SI EU MULTI COPII ORFANI DAR CU O SOARTA MAI FERICITA LOCUIESC ANTRUN ORFELINAT CRESTIN SI LE SPUN CELOR CARE SE ANGRIJESC DE EI ..MAMI SI TATI APOI NU STIU CE LEGATURA AU SARBATORILE ORICUM SUNT NUMAI DE 3 ORI PE AN IAR EI AU NEVOIE ZILNIC DE NOI O MANA ANTINSA ...O ANCUTAJARE....
erikahd2008
Postat pe 17 Februarie 2009 21:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
HELP URGENT 4 De la: ciuby_33 26 Ianuarie 2009 22:50
sall 7 De la: Barbie30_ 27 Decembrie 2010 16:11
Scrisori pentru Mos Craciun 57 De la: gitan 22 Decembrie 2011 18:41
Unde va'tzi facut majoratul? Niste idei va rog :D 12 De la: kudika128755 23 Februarie 2010 22:16
pentru oameni frustrati de sarbatori 18 De la: Metal_spell 17 Decembrie 2009 23:37