Setari Cookie-uri

ce sa fac?

Buna!am si eu nevoie de niste sfaturi daca ati putea sa ma ajutati...sunt casatorita de 6 ani de zile nu pot sa spun ca nu am avut certuri in relatia noastra pentru ca as minti...sotul meu este plecat de ceva timp din tara vorbim zilnic dar mereu ne certam...imi interzice sa ies din casa si sa vina prietenele mele cu sotii pe la mine in vizita tot timpul gaseste scuza ideala pentru asta"ceo sa zica lumea daca o sa vina alea cu barbatii lor la noi mai ales ca eu nu sunt acasa"tare scuza nu?sincer sa fiu nu mai suport aceste discutii...nu stiu ce sa mai fac...am uitat sa va zic ca si mama lui "este o bomboana"probabil il suna mereu si ii zice fel si fel de vorbe ca pana sa vina la mine ea nu am avut aceste discutii cu sotul meu...stau mereu in casa si el tot imi zice ca umblu mereu aiurea...ajutati-ma va rog...spuneti-mi ce as putea face??
loryka
Postat pe 28 Ianuarie 2008 08:27
In primul rand iti spun din experienta am stat si eu cu el 5 ani exact la fel facea nu aveam voie sa ies afara ,sa ma plimb cu prietenele..nimic ,dar am crezut ca e la inceput dar de fapt asa a fost timp de 5 ani.sotul tau e exagerat de gelos,si nu cred ca o sa termine de curand prostiile astea,si cred ca e influentat si de soacra.Cred ca trebuie sa discuti foarte direct cu el si sa-i spui ca nu viata asta ti-ai aleso si dca nu-ti da libertate cred ca trebuie sa iei masuri mai drastice.tu nu sti ce face el lui ii ie usor sa dea ordine si sa-ti faca viata urata.tu alegi cum sa-ti taiesti viata!

Postat pe 28 Ianuarie 2008 09:11
Stiti...se zice ca un om iese basma curata din suspiciuni daca isi acuza partenerul...astfel ca cel din urma va fi mult preocupat sa isi dovedeasca nevinovatia, pe cand cel care acuza va fi linistit sa faca ce vrea el, caci nu va fi banuit atata vreme cat partenerul sau e disperat sa ii dovedeasca ca nu face nimic rau. Loryka trebuie sa vorbesti cu sotul tau si sa ii spui frumos ca te-a ales sotie pe tine pt ca nu esti usuratica si ca nu are de ce sa isi faca griji.Daca nu reusesti sa il convingi, trebuie sa te gandesti si la alte solutii, pt ca sunt destule. In legatura cu soacra, stiu ca poate nu esti de acord cu ce iti spun acum, insa la un moment dat, va trebui sa il pui pe sotul tau sa aleaga intre tine si mama lui, caci o relatie in 3 nu e posibila. Cu tine face copii si isi traieste viata, mama trebuie sa fie acum pe locul 2. Asta e parerea mea.
emyia
Postat pe 28 Ianuarie 2008 11:32
emiy,f inteligent spus,asa este -si eu am patit asta ,nu intelegeam de ce trebuie sa caut atatea raspunsuri si sa ma justific -are leac gelozia asta ?
lief
Postat pe 15 Februarie 2008 13:59
bune sfaturi, emyia. dar vreau sa completez si sa spun ca, la modul la care o trateaza respectivul, s-ar putea sa fie mai mult decat gelozie, ceva probleme psihice. si ca s-ar putea, la fel de bine, ca el sa fie intr-o relatie, si de aia sa incerce s-o scalde, acuzand-o pe ea, pe principiul 'cea mai buna aparare e atacul'. oricum a fi, loryka, cred ca doar o discutie sincera si directa cu sotul tau si, eventual, niste sedinte la psiholog, ar putea rezolva problema. cu soacra, zau n-ai ce sa faci. decat sa stabilesti clar ierarhia in relatia voastra, adica tu-pe primul loc, si oricine altcineva, inclusiv mama lui, dupa tine.

Postat pe 18 Februarie 2008 11:06
draga mea, gelozia e boala grea. sunt de acord cu ce a spus Emyia. gandeste-te ca nu poti sta toata viata singura. este normal sa te vezi cu prietenele, sa mergi cu colegii la cate o agapa etc. el nu face la fel? izolandu-te este sigur ca nu poti fi influentata de prietene, ca nu are cine sa iti deschida ochii si sa iti arate ca nu asa este o viata normala iar el va putea face ce vrea din tine.

Postat pe 20 Februarie 2008 22:36
ai un barbat gelos,care nu are incredere in tine,care vrea sa te aibe sub control,care traieste cu lumea,nu cu tine,care vrea sa te izoleze....care....ar trebui sa stie si el parerea altora despre el...de la tine sau de la altii!!!!....raspicat!!!...daca il iubesti...incearca,in continuare...daca vei constata ca nu ai cu cine...nu-ti prapadi dragostea pe nimic!!!...ciao

Postat pe 20 Februarie 2008 23:06
a,etta,barbatii de genul asta vor zice :pai de ce sa tina cont de parerea lui x, sau y,de parerea lumii?ca fiecare traieste cum vrea,in cuplu ,n-are rost sa se ia dupa x,y ,...si mai mutl de atat,va veni cu exemple cum ca stie el alt cuplu cand ea sta in casa,nu iese fara el,etc.-asa mi s-a spus mie cand ama incercat sa fac ce zici tu
lief
Postat pe 21 Februarie 2008 10:15
pai de aceea am facut si incheierea:daca il iubesti mai incearca....etc....pentru ca nu se merita sa-ti prapadesti un caracter frumos sau niste sentimente frumoase pentru un nimeni...uneori chiar si cand ai copii....OM-ul din tine nu trebuie sa lasi a fi calcat in picioare de nimeni,mai ales cand stii ce esti si cat valorezi

Postat pe 21 Februarie 2008 12:03
fugi fata draga cit poti tu nu vezi ca asta e paranoic si moare in curul masii?cauta altul si poate gasesti unul orfan de mama.

Postat pe 19 Martie 2008 12:35
ma de frustrati e lumea plina... da ce esti catelus sa te tina in lesa? intr-o relatie increderea e un ingredient esential.mai are sa te lege de calorifer ca sa fie sigur ca nu faci o miscare gresita.

Postat pe 19 Martie 2008 13:29
adevarul e ca ...asa a fost el invatat,sa zica mereu ea unde e ,sa raporteze,sa fie ca la inchisoare,a acceptat tratamentul,ca deh...sa nu-l supere,fiind la inceput,si nu si-a dat seama decat acum ca e sufocata- trebuie de la inceput discutat si pus la punct asa ceva,nu sa se ajunga dupa ceva ani la diverse certuri pe tema sufocarii in relatie
lief
Postat pe 19 Martie 2008 14:11
OOOOOOOOFFFFFFFFFFFF!!!!
Suna a 'deja vu'!
Draga lorik am trecut prin aceeasi chestie acum 4 ani.
Eram un copil si am crezut ca ma iubeste si din cauza asta face asa.A inceput cu telefoane pe fix ca sa ma verifice si a continuat cu urmariri si tot felul de rahaturi asemanatoare, desi nu-i dadeam nici un motiv. Omul era obsedat!Partea nasoala e ca mi-am dat seama dupa 3 ani!
Am suferit enorm fiindca il iubeam la nebunie.
Totul a culminat cu un mare rahat!!!Am fost acuzata ca l-am inselat!Desi nu avea nici o dovada!Degeaba am incercat eu sa-l conving ca nu e adevarat ca el o tinea una si buna!Si atunci am inteles ca acel barbat nu merita nimic!!Dupa ce ne-am despartit am aflat ca ma inselase! SURPRIZE ,SURPRIZEEEE!
Asa ca ai grija ca s-ar putea sa fie el cel care face toate chestiile de care te acuza pe tine!

Postat pe 19 Martie 2008 18:15
dificil,e greu cand iubesti si persoana de langa tine te acuza si nu are incredere in tine. el unde este? de ce a plecat? de ce nu a ramas langa tine ? sa munciti amandoi? sa aveti grija unul de altul? fiecare din fete ce au scris mai sus poate avea dreptate. se gasesc sute de explicatii,insa tu tot confuza ramai. poti sta o viata intreaga cu o persoana si tot nu ajungi sa o cunosti indeajuns. soacra ta e nebuna,e proasta si batuta in cap. n-are scrupule si e o nesimtita. ar trebui sa se gandeasca ca si ea a avut o relatie cu sotul ei si nu i-ar fi convenit sa se bage nimeni. dar asa sunt mustele, adora sa-si bage nasul in kkt. tu incearca sa-l intorci din vorbe,rascoleste-i fiecare particica si da-ti seama daca merita. in primul rand trebuie sa te gandesti la tine,nu-ti pierde prietenii din cauza lui. si spune-i ca atitudinea lui te indeparteaza de el din ce in ce mai mult. acuza-l si tu. fa-l sa se simta in pielea ta si calculeaza-i reactiile. te pup si tine-ne la curent.

Postat pe 21 Martie 2008 13:03
interesanta tema de discutie. prietenul meu nu parea gelos, dar imi da de gandit pe zi ce trece. ieri am fost la sora mea si m-a sunat sa ma intrebe de ce stau atat la ea.
talida22
Postat pe 24 Martie 2008 11:02
loryca,nimeni nu e stapinul nimanui,iar tu nu esti proprietatea nimanui.nu esti PUSTNIC,daca te indepartezi de lume te indobitocesti draga,daca nu-i place,alta mama nu mai face!pa!
mari58
Postat pe 24 Martie 2008 14:54
tu gresesti pt. ca il lasi sa-ti conduca viata!
ai mai multa grija de sufletul tau ca la un moment dat o sa te trezesti plina de frustrari si cu sufletul distrus.
mergi la prietene, nu mai sta ca o pustnica, ca el oricum o sa gandeasca ce vrea.

Postat pe 27 Martie 2008 12:28
ai auzit vreodata de vorba "cum ti-l cresti asa il ai"?
asa l-ai invatat asa ca daca nu e prea tarziu incearca sa pui piciorul in prag ca altfel nu se poate ,nu esti un animal sa fii tinuta in cusca , fa ceva pana nu e prea tarziu
matahary_11
Postat pe 3 Iulie 2008 00:38
Eu un sa fiu sincera daca as fii plecata la munca in alta tara si sotul meu ar ramane acasa tot asa m-as supara daca as auzi ca vine la mine cu prieteni si sotiile lor sa vb sa bea cafea s a faca kefuri .... si sincer m-as gandi ce dracu zice lumea asta ca eu sunt la munca si el se distreaza .....
Ce sa faci ???
Pai e simplu ce sa faci daca vrei sa nu va mai certati la telefos si sa fie si el linistit acolo la munca si tu acasa stai mai mult pe la mama lui dute cu eza unde merge ea daca ai vrei sa mergi la o cafea la o amica zi si mamei soacre sa vina cu tine ca tot nu aveti ce face . Eu asa as face pana s-ar satura de mine soacra de mi-ar zice hai dute singura ca eu am obosit....Pai as face-o pe mama soacra de s-ar satura de mine asa sa vedem ce-ar mai zice si dca s-ar mai certa cu mine la telefon ca stau mai mult pe la mama .E greu cand esti plecat deacasa nu e vorba de incredere e stressul ala de acolo tara aia unde muncesti nu-ti place nu e ca acasa si cand mai dai cate un telefon si auzi ca partenerul tau nu este acasa sau ca este acasa si se distreaza cu prietenii parca te c-am inteapa gelozia .Nu ca nu are incredere in tine e gelos , cred ca ar vrea si el sa fie acasa sa se veselasca sa vb cu amici ..... Nu te intrista ca el te iubeste altfel nu mai pleca el a munca acolo sa aduca bani acasa sa faceti ceva ....Daca ti-ai dat acordul sa plece acum respecata si tu asta Lumea pe bune vb . si noi stim asta.De aia iti zic stai mai mult pe la soacra ta ca timpul trece repede si o sa te distrezi cand vine el acasa cat o sa vrei
Sincer nu mi-o lua in nume de rau dar iti spun din proprie experientza cand eu munceam si cand sotul meu era acasa ma enerva faptul ca iesea cu amici la o bere si ca nu iese cu fratele meu .. sau cuu cineva din familia mea ..Nu stiu cum sa va spun asta dar ma simteam tradata nu stiu cum sa spun . Deci fa ce vrei dar eu ti-am spus cum gandim noi toti care plecam afara sa muncim si lasam acasa soti sau sotiile nu conteaza

Ce sa-ti mai zic ca ne-am despartit din cauza asta de 5 ani nu mai suntem impreuna dupa o perioada de 8 ani de casatorie .Tocmai ca mi s-a parut ca nu-l durea in fund ca eu muncesc din greu aici pe el il interesa cum sa-si petreaca timpul liber cu amici lui ca sa treaca mai repede singuratatea .Mi se parea ca keltie banii mei munciti cu altii si ca nu il interesa sa merga mai mult pe la mama pe la familia mea .Intradevar ca si mama tot asa a-mi zicea "tu muncesti pe acolo vai de tine si el numai cumparaturi muzica prieteni ""Nu poti sa invinovatzesti o mama ca toate sunt pentru copii lor si nu pt ginerii sau nurori ,

Postat pe 3 Iulie 2008 17:55
El o sa o creada oricum mai mult pe mama lui decat pe tine , si de aici este inceputul sfarsitului , gelozia distruge casnicia. Plus ca orice parinte care se baga in casnicia copiilor nu face altceva decat sa o distruga , indiferent daca e vb de parintii lui sau ai tai. Daca trebuie neaparat sa munceasca acolo trebuie sa iti acorde aceeasi incredere pe care i-o acorzi tu. Poti sa ii spui clar ca nu are motive sa creada ca ii esti infidela si ca in nici un caz nu vrei ca plecarea lui sa va puna casnicia in pericol , si decat sa se ajunga la asa ceva mai bine sa vina acasa . Parerea mea este ca familia si relatia voastra conteaza mai mult decat banii. Iar viata in doi de unul singur nu este o alegere tocmai buna , mai ales ca sunteti tineri si la inceput de drum , iar la parinti sa fiti musafiri.
nykada_ny_ya
Postat pe 3 August 2008 21:05
Cred ca nu esti indeajuns de relaxata in discutiile cu el. Trebuie sa fii mai detasata si sa ii prezinti situatia... sau sa ii ascunzi situatia . Care e rostul sa ii raportezi tot ce faci .. pun pariu ca el are destule goluri de timp.
C4li
Postat pe 28 August 2008 06:48
soacrele astea...alceva mai bun nu au de facut,oare????scuze ca-ti spun dar sotul tau e extrem de gelos,si nu numai e prea legat de mama lui...daca tot te acuza degeaba ca umbli peste tot,macar dute si distreaza-te..tu chiar il iubesti??asa a fost si la inceput??sau numai dupa ce v-ati casatorit??

Postat pe 24 Septembrie 2008 19:02
FIECARE PARTENER ARE DREPTUL LA O LIBERTATE A SA BINEINTELES IN LIMITE NORMALE,SI CHIAR NU VAD NIMIK RAU IN ACEEA CA VIN AMICII VOSTRI LA VOI,PLUS CA SOTII PRIETENELOR TALE DOAR NU VIN SINGURI VIN CU SOTIILE ,DECI AR TREBUI SA II EXPLICI SOTULUI CA E CEVA ABSOLUT NORMAL,DOAR NU ESTI LA PUSCARIE CA SA NU MAI VB CU NIMENI,ESTI ACASA,DECI FA CEVA SI REZOLVAASTA
vcharmed
Postat pe 6 Mai 2009 19:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
e gelozie sau doar ceva intiparit in mintea mea? 7 De la: kudikauser112 21 Iulie 2014 23:09
Nu stiu ce sa mai cred 21 De la: kudika015856 17 Iunie 2010 16:49
Cred ca il iubesc... 8 De la: Cristinakitty 27 Ianuarie 2010 17:42
Totzi barbatii din zodia rac sunt gelosiiii?? 11 De la: bubulutza 13 Noiembrie 2009 17:07
Va cer ajutor 2 De la: valy90 19 Octombrie 2010 16:06