Setari Cookie-uri

gelozia lui.

am si eu o dilema.
nu stiu ce sa ma fac.
sunt cu un capricorn de 6 luni . el in primele noastre 2 luni de relatie era inca casatorit , pe urma nevasta lui a plecat din casa si asa ne-am mutat impreuna. stiu , gresseala mare am facut. noi doi initial am stabilit ca stau eu in chirie , nicidecum ca eu ma mut cu el , la el. dar uite ca s-a intamplat. inca de divortat , nu a divortat. stiu stiu stiu ...o sa ma acuzati si dati cu pietre-n mine ca uite ce ai facut ca dupa ce ca asa mai ai si pretentii.

ideea e : i-am spus ca vreau sa muncesc . el nu e deacord , de ar fi dupa el m-ar tine numai in casaa , ce sa merg eu la munca. lucru care pe mine nu ma caracterizeaza. la inceput cand ne=am cunoscut eu lucram , am renuntat llcoul de munca doar pentru faptul ca ii dadea lui nesiguranta .
am ajuns de toata coma. stau doar in casa , gatesc , calc , spal aceeasi chestii zilnic. el bineinteles ca munceste. acum vrea sa ma puna sa lucrez cu el doar ca i-am tot cantat eu ca ma plictisesc acasa si nu mai vreau sa stau acasa etc.
nici nu a divortat inca! a fost o vreme in care imi spunea ca o face (nu ca ii spuneam eu , eu nu i-am spus niciodata si nici nu am degand sa ii spun asta sa vad cat are degand sa o lunegasca )
ma simt prea prea pusa sub papuc de catre el . am 23 de ani totusi .... nici nu stiu ce sa ma fac. mi se face un gol in stomac cand ma gandesc la desprtire si nervi ,suparari si depresiile cand ma gandesc la toate cele. nu stiu ce sa ma fac.ajutati-ma va rog.
akira13
Postat pe 4 Decembrie 2013 17:40
O sa fiu concisa: relatia asta nu iti aduce fericire, barbatul tau are o mentalitate invechita si nu il poti schimba, iti garantez. Mai bine rupe-te de el, vei intalni pe altcineva care nu iti va fura independenta.
cuba_libre
Postat pe 4 Decembrie 2013 19:04
Iti place sa stai cu cineva in aceste conditii? Sa fii tot timpul cu teama, sa nu se supere, sa nu poti actiona liber...Nu confunda respectul cu teama. Situatia in care te afli se poate regla numai in functie de tine! El nu se va schimba, insa tu poti sa schimbi situatia! Nu confunda iubirea cu gelozia!
kudika_944494
Postat pe 4 Decembrie 2013 19:24
De la: akira13, la data 2013-12-04 17:40:56am si eu o dilema.
nu stiu ce sa ma fac.
sunt cu un capricorn de 6 luni . el in primele noastre 2 luni de relatie era inca casatorit , pe urma nevasta lui a plecat din casa si asa ne-am mutat impreuna. stiu , gresseala mare am facut. noi doi initial am stabilit ca stau eu in chirie , nicidecum ca eu ma mut cu el , la el. dar uite ca s-a intamplat. inca de divortat , nu a divortat. stiu stiu stiu ...o sa ma acuzati si dati cu pietre-n mine ca uite ce ai facut ca dupa ce ca asa mai ai si pretentii.
...........................................


Hmmmmmm,draga mea,cine este de vina in toata povestea aceasta???TU!!!!

Singurul sfat,pe care ti-l dau este sa ii spui "La revedere",intai,in limba materna,daca nu intelege,ia un dictionar al unei limbi de circulatie internationala si saluta-l de ramas bun in limba respectiva,poate va intelege!!!

Trebuie sa fii constienta de faptul ca ,in momentul in care ai acceptat coabitarea cu acel domn,in conditiile in care statutul lui nu a fost definitivat,ai facut un mare compromis,care a condus la situatia prezenta!!!!Ce sfaturi doresti??Unul singur ai sa primesti,acela de a pleca de langa acel barbat,chiar daca iti este greu,caci iti va fi mult mai usor fara acte de gelozie,suspiciune,dominare si siluire psihica,crede-ma!!!!
kudika_15804
Postat pe 4 Decembrie 2013 19:38
De la: akira13, la data 2013-12-04 17:40:56am si eu o dilema.
nu stiu ce sa ma fac.
sunt cu un capricorn de 6 luni . el in primele noastre 2 luni de relatie era inca casatorit , pe urma nevasta lui a plecat din casa si asa ne-am mutat impreuna. stiu , gresseala mare am facut. noi doi initial am stabilit ca stau eu in chirie , nicidecum ca eu ma mut cu el , la el. dar uite ca s-a intamplat. inca de divortat , nu a divortat. stiu stiu stiu ...o sa ma acuzati si dati cu pietre-n mine ca uite ce ai facut ca dupa ce ca asa mai ai si pretentii.

ideea e : i-am spus ca vreau sa muncesc . el nu e deacord , de ar fi dupa el m-ar tine numai in casaa , ce sa merg eu la munca. lucru care pe mine nu ma caracterizeaza. la inceput cand ne=am cunoscut eu lucram , am renuntat llcoul de munca doar pentru faptul ca ii dadea lui nesiguranta .
am ajuns de toata coma. stau doar in casa , gatesc , calc , spal aceeasi chestii zilnic. el bineinteles ca munceste. acum vrea sa ma puna sa lucrez cu el doar ca i-am tot cantat eu ca ma plictisesc acasa si nu mai vreau sa stau acasa etc.
nici nu a divortat inca! a fost o vreme in care imi spunea ca o face (nu ca ii spuneam eu , eu nu i-am spus niciodata si nici nu am degand sa ii spun asta sa vad cat are degand sa o lunegasca )
ma simt prea prea pusa sub papuc de catre el . am 23 de ani totusi .... nici nu stiu ce sa ma fac. mi se face un gol in stomac cand ma gandesc la desprtire si nervi ,suparari si depresiile cand ma gandesc la toate cele. nu stiu ce sa ma fac.ajutati-ma va rog.


Spui, in mesajul tau, ca-ti este teama de ceea ce va urma, daca te vei desparti de el, dar vin eu acum si te intreb: preferi o suferinta lunga alaturi de persoana nepotrivita sau o suferinta scurta pana te vei vindeca de aceasta relatie toxica?

Viorica_Ecaterina
Postat pe 5 Decembrie 2013 07:32
of...si asa imi vine de greu sa o fac... ... dar nici asa nu pot sta sa ma plafonez
akira13
Postat pe 5 Decembrie 2013 12:05
De la: akira13, la data 2013-12-05 12:05:36of...si asa imi vine de greu sa o fac... ... dar nici asa nu pot sta sa ma plafonez



Singurul impuls,care te poate determina sa faci pasul decisiv este propria vointa,ai puterea si dreptul de a-ti alege stilul de viata!!!O faci sau nu,cine crezi,ca poate hotari in locul tau???
kudika_15804
Postat pe 5 Decembrie 2013 12:25
Eu zic sa renunti acum cat nu e prea tarziu...daca tie iti e greu te.ai gandit oare cum i.a fost sotiei lui??? Sunt o multime de barbati celibatari, de ce ai ales sa incepi o relatie cu unul casatorit....si mai ales unul care te cam duce cu presul???
kudika_977666
Postat pe 12 Decembrie 2014 22:51
Cred ca prima intrebare pe care trebuia sa ti-o pui inca de la inceput era: de ce nu-l tine nevasta-sa? Or fi unele femei nebune, dar lasa-ma ca nici cu unii barbati nu-mi e rusine. Apoi trebuia sa te gandesti ca femeia aia de bine nu pleca de acasa, ceea ce cred c-ar fi indicat sa faci si tu, nu de alta, dar dac-o sa mai ai si un copil cu el, iti va fi si mai greu. Sa nu mai vorbim ca-n gelozia lui ar putea sa-ti mai aplice si unele corectii corporale.
puiut_77
Postat pe 12 Ianuarie 2015 18:41
Ai spus ca ai 23 de ani ceea ce explica usor lipsa ta de experienta de a-ti gestiona sentimentele. Inca nu stii ce simti, nu stii ce vrei si de aceea ai lasat cale libera unui barbat experientat sa-si indeplineasca fanteziile folosindu-se de viata ta. Faptul ca ti-a interzis sa muncesti sa ai o viata normala, denota lipsa de siguranta si faptul ca in mintea lui exista teama de a nu cumva sa observi cat de ''saraca'' esti din punct de vedere sentimental.
Aspectul cu fosta lui sotie care e inca sotia lui legal, iti mai demostreaza inca o data ca se indoieste foarte mult de relatia voastra. Nici el nu crede ca iubirea voastra e reala. Inca nu esti pregatita sa pui punct. Asteapta pana relatia se consuma pentru a iesi din ea fara a mai primi inapoi. Profita de timpul liber pentru a te descoperii, a intelege ce vrei in viata, ce te pasioneaza, si incet incet vei gasi singura drumul spre o viata adevarata.
Mia_Mia_O
Postat pe 22 Februarie 2015 10:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gelozie si manifestari. 19 De la: Dany_elle 23 Mai 2020 11:50
M-a inselat sotia, vreau sa o iert dar nu stiu cum sa fac asta 122 De la: Dezamagit 23 August 2015 22:40
Probleme.. 11 De la: scorpio67 15 Septembrie 2010 15:18
Crizele, ignora-le 6 De la: kudika_10344 29 Noiembrie 2012 09:51
Tu ce ai face? 21 De la: DefineDefiance 10 Iunie 2014 01:25