Setari Cookie-uri

stresdul acumulat inaintea examenelor

am nevoie de sfaturi bune...am bacul anul asta si deja am intrat intr-un stres de mama mama..din toti cei care sunt in comunitatea kudika e cineva care mai da bacul anul asta? cum trece peste? m-am saturat sa mi se spuna sa tot invat de parca eu nu as sti ca trebuie sa ma apuc.cum trec mai repede peste faza bacului fara "sa o iau razna"? voi cum ati trecut peste? deja am ajuns sa plang doar cand ma gandesc la posibilitatea ca nu il pot lua..si ca ma fac de ras. cum putem sa trecem peste stresul acumulat si peste aceasta stare negativa?(poate intelege careva prin ce trec si ma ajuta.)
spiridusul
Postat pe 11 Martie 2008 22:22
de fapt la titlu am vrut sa scriu stresul...dar nici sa scriu nu mai pot...o sa o iau razna cu bacul asta...sigur
spiridusul
Postat pe 11 Martie 2008 22:26
am dat bacul acum 2 ani...defapt se fac 3.eram atat de impilicata in alte actiuni(bal, bancht, ultimul clopotel, etc) incat nu am realizat cand a venit luna mai...crede-ma ca nu-mi venea sa cred ca mai am doar o luna si jumatate...deabia atunci m-am apucat de invatat(ceea ce nu te sfatuiesc).am lasat stresul si panica si m-am apucat serios de citit...si ziua si noaptea...ziua ma apuca somnul(tot sa nu invat)...puneam ceasul sa sune peste o jumatate de ora si inchideam ochii...ma simteam mai bine si o luam de la capat...totul este sa-ti alungi toate gandurile si sa te concentrezi la invatat.nu fii delasatoare...impuneti unele lucruri ca , sincer, pentru mine panica era mai mult un motiv de lenevie(asdta am constatat acum).eu am reusit sa trec cu o nota mare(peste 9) si am fost admisa la toate facultatile la care m-am inscris(nu au fost probe de dosar, s-a intrat prin concurs).bafta si tie!!!!

Postat pe 12 Martie 2008 12:59
ps: nu mai sta pe net...fugi si invata ca stii ca asa trebuie dar e nevoie de mai multa vointa.:))))

Postat pe 12 Martie 2008 13:01
in sesiunea din iarna invatam noaptea ca apucata ajunsesem zombi, nu mai dormeam nu mai mancam, la serviciu dormeam pe mine , si unde mai pui ca ajunsesem pachet de nervi.ma enervau toti si toate. inainte de examen ,de panica, spunem eu nu mai stiu nimic ,il pic, gata! din fericire nu am picat nici un examen, dar la ultimele 3 am adoptat o strategie: 3 ore de invatat pe zi, noaptea somn 8 ore, mai luam in cate o zi o pauza sa-mi incarc bateriile si crede-ma am fost mult mai concentrata la teste si am luat note mai mari.

Postat pe 12 Martie 2008 15:53
spiridusule , eu am dat bacul cam acum vreo doua milenii in urma si sincer sa fiu am trecut prin ce ai trecut si tu . ar fi cam multe de explicat dar in principiu combinam orele de invatat ( intre 6 si 8 ore pe zi ) cu relaxare sau distractie .
claudio
Postat pe 13 Mai 2008 23:25
cu muuuult timp in urma,atunci cand am dat eu bacul...am facut performanta de a da jos 5 kg intr-o saptaman din cauza stressului.mental sau psihic vorbind am trecut peste bac cu multe vitamine, doar asa am reusit sa ma mentin cat de cat in forma.nu te speria prea tare ca trece ...aaaa si in plus cand nu te vede nimeni...pune mana si citeste ceva haios...sau orice altceva ce nu are legatura cu materia de bac,te ajuta sa te detasezi pt catva timp,pt mine a functionat....pe urma..din nou la invatat....
dandanaua_reloaded
Postat pe 13 Mai 2008 23:49
cum a fost la bac nu-mi mai aduc aminte ca au trecut veacuri de atunci:))da mi-aduc aminte cum era in sesiuni si la licenta(la prima facultate). cand ma fac mare vreau sa ma fac manager " sa urc firma pan' la cer" , drept urmare o fac pe a doua la id si credeti-ma toti dracii din lume sunt pe mine in timpul sesiunii. stres, nervozitate, panica ca nu-mi pot impartii timpul...ce mai dezastru!e greu pana trec de primele 3 examene apoi ma mai calmez.inca nu am gasit formula magica sa scap de tensiune da incerc sa fac fata ca TREBUIE!!!nu am nici o restanta din semestrul trecut si sper sa nu ma pricopsesc cu nici una nici una din sesiunea asta! da nu se stie niciodata, stiti si voi zicala: n-ai restanta ,n-ai prestanta!eu tot sper sa n-am restanta!asa ca trece fiecare cum poate de hopurile astea.

Postat pe 14 Mai 2008 16:04
Daaaa...aveam 14 ani si eram in preajma examenului de capacitate...cu toate ca nu mi-era teama si nu prea aveam emotii,se pare ca in interiorul meu se intampla ceva,inconstient cred...cu o saptamana inainte de examen m-am simtit aiurea rau...aveam o stare acuta si permanenta de somnolenta,nu aveam pofta de mancare,nu aveam chef sa invat,ma durea capul...in fine...cert e ca m-am dus la medic si mi-a insiruit o gramada de diagnostice acolo:hipovitaminoza,stress intelectual,hipotensiune(aveam tensiunea 8 cu 4)...am bagat saptamana aia la pastile in mine,si intr-un final,am mers la examen si l-am luat cu nota mare :D

Postat pe 15 Mai 2008 12:53
Pfffffffff bacu? :P l-as mai da de 3 ori , nu fii panicata daca inveti il iei daca nu nu il iei f simplu.Sa vezi tu ce stres a fost pe mine (acu 1 an) am slabit in ultimu hal mi-a cazut paru , nu aveam pofta de mancare....eram distrusa rau de la stresu bacului pana a venit ziua examenului si am vz cum stau treburile.STAI CALMA
simonik520
Postat pe 16 Mai 2008 13:47
bacul e cel mai usor examen pe care il ai de dat in viata...asa ca aduna-te,nu e greu,invata si nu toci.cred ca esti stresata,c-am fiecare dintre noi am fost stresate sau stresati inainte de bac.cred ca e normal asa,doar e primul examen mai serios.sa vezi ce stresata vei fi dupa ce se termina examenele pana se afiseaza rezultatele...dar vei trece peste el si apoi cand te vei lovi de altele mult mai grele iti vei dori sa mai dai de 10 ori bacul in schimbul lor.va fi bine intr-un final.si e normal ca toata lumea sa te streseze cu invatatul in perioada asta,dar tu trebuie sa inveti pentru tine nu pentru ei.fi optimista,nu pesimista!daca atatia au luat bacul inaintea ta,crezi ca tu nu poti?eu cred ca poti,asa ca multa bafta!

Postat pe 17 Mai 2008 18:37
Eu am terminat doua facultati in acelasi timp, deci 2 licentze , ambele la stat si am fost f stresata ca aveam si servici in acelasi timp iar angajatorul a refuzat sa imi acorde concediu de studiu; deci un alt stress.
Am reusit sa scap de stress planificandu-mi clar materia in stricta relevanta cu timpul disponibil. Am cautat timp liber sa ma plimb prin parc (ajuta, chiar te relaxeaza mental), de asemnea ascultam muzica cand lucram pt licenta ca sa mai detensionez situatia.
te mai poti duce la biserica pt a te ruga , Dumnezeu asculta rugaciunile celor sinceri si de asemenea te scapa de stress.
Si apoi mai puneti in minte ca scoala nu e totul in viata, norocul de cele mai multe ori conteaza.Multa bafta la bac, si noi am fost in situatia ta, o sa treci peste.

Postat pe 19 Mai 2008 20:54
mai poti manca ciocolata, e buna si pt alungarea stressului dar si pt memorie.

Multa bafta inca o data :), devin cam stresanta.

Postat pe 19 Mai 2008 20:55
La prima facultate nu am resimtit stresul prea acut, cred ca datorita varstei...La a doua si la master a fost mai greu, mai multe emotii, mai multe griji. Mi s-a recomandat sa iau Magneziu, vitamina B (de fapt, tot complexul) si GinkoBiloba. Puteti incerca si voi, la mine au dat rezultate. Succes!

Postat pe 19 Mai 2008 23:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
heeelp!! 4 De la: Cassey_ 25 Mai 2009 08:37
hey!!cf? 12 De la: Cassey 15 Mai 2009 14:04
si mandria de a fii femeie unde e? 19 De la: diana1981 2 Septembrie 2009 20:09
actiuni la DACIA 2 De la: kudika397596 9 Mai 2012 19:29
PIPA PACII 449 De la: andreea1976 4 Ianuarie 2010 19:37