Setari Cookie-uri

SUPERIOR..? INFERIOR..? SAU POATE EGAL..?

Intotdeauna am fost o copila, o adolescenta si acum o adulta (hm, aproape :) ) care a luptat intr-un fel sau altul pt unicitate, din toate punctele de vedere.. Nimeni nu este superior, nimeni nu este inferior si nu exista nici persoane egale intre ele. Fiecare este unic. Egalitatea este, din punct de vedere psihologic, o aberatie. Nu toti oamenii pot fii un Albert Einstein sau un Rabindranath Tagore. Insa aceasta nu inseamna ca Rabindranath Tagore este superior pentru ca nu poti fii asemenea lui. Nici el nu poate fii ca tine. Eu cred ca fiecare reprezinta o manifestare unica. Trebuie deci sa renuntam la toate ideile de superioritate, inferioritate, egalitate si inegalitate si sa le inlocuim cu ideea noua de unicitate. Intr-adevar, fiecare individ este unic. Priveste doar cu mai multa iubire si vei vedea ca fiecare om are ceva propriu, un lucru pe care nu il mai are nimeni altcineva. Egalitatea exista pt mine numai in drepturi. TOTI avem acelasi drepturi, indiferent de varsta, culoare, situatie financiara sau nationalitate. Detest persoanele care impart oamenii pe ,, paturi,, sociale, culturale si financiare. Nu exista asemenea nivele!! Toti avem aceleasi drepturi.. iar faptul ca unul a facut 10 scoli, nu spune absolut nimic.. faptul ca altul are 10 milioane.. nu-i da nici un drept in plus. Ar trebui sa ne bucuram de norocul nostru, cei care avem, sa invatam sa-l apreciem si sa il impartim cu cei din jur.. dar sa nu uitam nici o clipa ca poate.. daca ne nasteam cu o secunda mai devreme, am fi avut alt destin, mai putin norocos. Din aceasta cauza trebuie sa ii ajutam mereu pe cei care au nevoie, sa ii apreciem pt ceea ce sunt si ce vor sa fie.. daca nu sunt sau nu gandesc ca noi, nu inseamna ca sunt mai rai.
oana81
Postat pe 3 Iunie 2008 12:39
Asa e, toti avem aceleasi drepturi, dar nu sunt egali din punct de vedere al inteligentei, frumusetii, situatiei financiare si al altor trasaturi si posesiuni care tin de fiinta fiecaruia . Toti oamenii sunt unici, de acord, dar suntem obisnuiti de revistele de femei cu un alt sens conferit cuvantului. Desigur ca orice alta trasatura pe care tu o ai si altcineva nu, te face sa fii diferit. Avand in vedere ca in totalitatea ta nu esti ca nimeni altcineva, esti unic. Dar unic inseamna diferit, nu special, out of the ordinary.(sensul pe care spuneam ca il impun reviste precum Taboo, Unica si altele).Deci toti suntem unici, adica diferiti, insa nu speciali, iesiti din comun. De acord, X nu poate fi ca Einstein si nici Einstein ca X, dar asta nu inseamna ca sunt egali. Un om este suma tuturor calitatilor lui, si eu cred ca aceasta suma il plaseaza pe Einstein mult deasupra lui X. Nu cred ca superioritatea sau inferioritatea pot fi abolite ca si concepte, oricat de mult ne-ar placea egalitatea. Daca toti am fi egali am trai in Paradis.
beyonce_indragostita
Postat pe 3 Iunie 2008 14:31
asta era si ideea.. ;)
oana81
Postat pe 3 Iunie 2008 17:13
Adica? Traim toti in paradis? Fii mai exacta, nu inteleg la ce te referi.
beyonce_indragostita
Postat pe 3 Iunie 2008 17:26
din pacate nu traim.. dar asa ar trebui sa fie. Daca toata lumea ar gandi ca in mesajul meu, am trai toti in paradis. Asta e ideea.. sa ajungem toti intr-o buna zi sa gandim in acest mod..
oana81
Postat pe 3 Iunie 2008 17:36
Nu cred ca avem cum sa gandim asa pentru ca realitatea ne contrazice. De exemplu un doctor care salveaza vieti e superior unui om care pur si simplu si-o traieste pe a lui si mai face si rau altore pe deasupra. Eu cred in existenta unei scari a valorilor.
beyonce_indragostita
Postat pe 3 Iunie 2008 17:44
nu e superior cu absolut nimic!! salveaza vieti pt ca asta e meseria lui.. asta a studiat.. pun pariu ca daca il pui sa construiasca o casa e total pe langa subiect.. si atunci? Asa-i ca zidarul ii devine imediat superior medicului? Si asa-i ca brutarul, care la da amandorura sa manance, le devine superior automat?? NIMENI NU E SUPERIOR.. fiecare suntem unici.
oana81
Postat pe 4 Iunie 2008 00:44
iar realitate este asa pt ca noi o lasam sa fie asa.. sansa schimbarii e in noi.. citeste topicul meu cu,, individul si societatea,, si ai sa-ti dai seama la ce ma refer.
oana81
Postat pe 4 Iunie 2008 00:45
Este adevarat, avem nevoie unii de altii. Nu putem trai doar cu dr. sau brutari. Tata e dr. si la cabinetul lui vin multi cu probleme. El ii ajuta si ii respecta pt. ca au curajul sa-si infrunte problemele si sa caute ajutor si solutii. Lasand falsitatea la o parte eu il consider superior multora dintre cei cu care interactioneaza. Stii de ce? Pt. ca majoritatea pot invata, pot munci. Aleg sa nu o faca pt. ca NU VOR. Dr. a facut sacrificii pt. banii si pozitia pe care le are, tine de noi sa progresam. Ca sa ai nevoie de brutar, de zidar trebuie sa existi intai, sa te nasti. Iar dr. e primul om care te intampina pe lumea asta. La fel cu profesorii, ca sa poti face o meserie, oricare, trebuie sa te invete cineva. Revin la dr. Faptul ca salveaza vieti nu e putin lucru. De multe ori salveaza vietile copiilor maltratati fizic sau psihic de ratati (iertare pt. duritatea exprimarii) care asa isi elibereaza frustrarea. Si atunci nu putem vorbi de superioritate si inferioritate? Ma mira faptul ca ai propus subiectul pt. ca mie mi s-a parut ca tu te consideri superioara. Nu tu o faceai batuta in cap pe Rebeca? Nu tu spuneai adesea "nu prinzi esenta"? De aici nu reiese ca te consideri superioara ca inteligenta? Probabil ca esti superioara, nu contesta nimieni. Dar atunci de ce incepi subiecte despre superioritate, inferioritate, egalitate? Nu vreau sa ma cert cu nimeni si te rog sa nu ma jignesti si pe mine cu "batuta in cap" sau geva in gen. Tagore mi-a devenit cunoscut prin Eliade si daca nu ma insel, Eliade insusi il considera "superior".

Postat pe 4 Iunie 2008 01:38
uff.. nu am somn si ma plictiseeeesc!!! iar dimineata la 7,30 trezirea.. :(( in fine.. Myy.. Faptul ca o persoana este ,,mai,, decat alta nu o face sa fie superioara .. Eu nu pot fi ,,mai,, in toate decat altcineva.. in mod sigur acea persoana este,, mai,, ca mine in cateva domenii. Poate eu sunt superioara unora ca inteligenta.. dar daca ei imi sunt superiori mie din punct de vedere fizic? Nu ne aduce asta pe picior de ,,egalitate,, ? Pun ghilimele pt ca ,,egal,, nu e cuvantul potrivit, dupa cum am spus si mai sus.. si nici nu se potriveste deoarece faptul ca eu sunt mai desteapta si alta mai frumoasa nu ne face egale, absolut deloc. Ne situeaza pe aceeasi treapta doar. Si fiecare avem meritele noastre.. ea ca e frumoasa eu ca sunt desteapta. Te contrazic cand afirmi ca ma cred superioara.. generalizezi.. si mie nu imi plac generalizarile, mi se par dovezi de superficialitate. Ma consider mai buna ca altii in anumite privinte.. dar sunt perfect constienta ca in mod sigur, la randul lor, ma vor eclipsa pe mine daca le ,,invadez,, teritoriul. Asta e toata treaba.
oana81
Postat pe 4 Iunie 2008 03:14
sunt de parere ca un om nu se considera superior decat atunci cand un altul da ,, semne,, de inferioritate. Si contesc cu vehementa faptul ca medicii sau profesorii sunt superiori celorlalti!!!! Absurd.. Sa fim seriosi, ne nastem de mii de ani si am facut-o si fara medici.. si daca tot veni vorba de medici si brutari.. ne-am mai naste daca nu am avea ce manca?? Daca nu ar fi fost agricultorii si taranii? Sa nu se inteleaga gresit.. nu am nimic cu medicii (voi ati venit cu ideea), ii respect si le respect munca. Dar nu vad nimic ,,superior,, in ceea ce fac ei.. Ii respect la fel de mult ca pe orice alt om fara scoala, fara educatie,, superioara,, dar cu valori umane impecabile.. Si eu si oricine puteam face medicina.. daca am ales altceva nu inseamna ca suntem mai prosti. Si daca e sa gandim superficial.. ce spui de un medic care a terminat medicina si atat.. si un politician care a facut 3-4 facultati???? Care e ,,superior,, aici? Un medic are meritele lui, dar nu face minuni. Face ce a invatat sa faca. Asta ar trebui sa constientizeze toata lumea si sa inceteze sa mai dea ,,atentii,, persoanelor cu functii inalte sau medicilor.. Fiecare om are meritele lui( cu exceptiile de rigoare).Da.. de multe ori ma simt mai desteapta decat altii, mai frumoasa sau mai buna.. Probabil ca sunt! Dar refuz sa ma cred superioara!! la fel.. de multe alte ori STIU ca altii sunt mai destepti, mai frumosi si poate mai buni.. Si totusi niciodata nu ma consider inferioara. Un exemplu concret? hm.. mia mia.. o fata super inteligenta.. sunt absolut convinsa ca i-as decora casa mult mai frumos decat o va face ea :))) ( fara gluma) .. dar daca intru pe domeniul ei, in drept, ma face k.o. imediat.. Fiecare se simte inferior intr-un fel sau altul.. din nefericire. Motivul este neacceptarea faptului ca fiecare este unic. Nu se pune problema superioritatii sau a inferioritatii. Fiecare face parte dintr-o categorie care ii este proprie si din acest lucru nu rezulta nici o comparatie.. Noi nu le-am permis oamenilor sa se accepte pe ei insisi asa cum sunt.. In clipa in care te accepti asa cum esti, fara nici o comparatie, orice inferioritate si orice superioritate dispare. In acceptarea totala de sine vei fi liber de aceste complexe de inferioritate sau superioritate.. Altfel, vei suferi toata viata. Si nu pot sa-mi inchipui o fiinta care sa aiba totul in aceasta lume!!! Unii n-au ezitat sa incerce, dar au esuat lamentabil.. Fii doar tu insuti si va fi suficient. Esti acceptat de soare, esti acceptat de luna, esti acceptat de arbori, de ocean, de pamint... Ce poti sa iti doresti mai mult?! Esti acceptat de intregul univers. Bucura-te si savureaza acest lucru! :)) Totul se completeaza.. nu am functiona unii fara altii. Diferenta principala e ca unii suntem mai curajosi si altii.. mai putin.
oana81
Postat pe 4 Iunie 2008 03:37
cat despre jigniri draga mea myy.. nu cred ca prin asa ceva m-am evidentiat pe acest forum.. De ce lumea are prostul obicei de a crede ca stie cum este un om dupa 2 replici?? As vrea sa numeri( daca tot te documentezi) toate postarile mele pe site si sa-mi faci o balanta.. in cate SPUN ceva si in cate jignesc.. fii atenta si la motive.. cred ca o sa fie ceva de genul 90%-10%.. Ah! Si sa nu uit.. numara si in cate sunt eu jignita, ok? Asa, de chestie.. Dupa ce vei face acest lucru am sa accept sa iti dai cu parerea despre cum sunt si cum ma consider.. pana atunci scuza-ma, dar chiar nu ma intereseaza.. si atata timp cat nu o sa incepi sa ma faci ,, nebuna, desteapta lumii, invidioasa, frustrata si mincinoasa,, , eu nu te voi face ,,batuta in cap,, . Altfel.. nu garantez ;)
oana81
Postat pe 4 Iunie 2008 03:44
Morala crestina si propaganda comunista in privinta egalitatii s-a dovedit a fi o utopie. Sigur ca suntem cu totii egali in fata Domnului insa chiar si acolo unii se considera mai egali decat altii. Superioaritatea sau inferioaritatea (dupa caz) ne sunt inoculate inca din copilarie, unii parintii isi incurajeaza copiii, isi exprima aprecierea fata de ei utilizand comparatii si astfel devenim etalon si ajungem sa ne raportam la altii prin comparatie.

Postat pe 4 Iunie 2008 06:43
Cand vom invata sa-i luam pe cei din jurul noastru "ca atare" fara sa-i comparam cu noi, fara sa incercam sa-i schimbam, fara sa-i judecam atunci vom fi mai aproape de ceea ce spui tu, Oana. Cat despre egalitatea din Paradis sa stii ca si acolo exista ierarhii deci egalitatea e doar plasmuirea unor minti idealiste.

Postat pe 4 Iunie 2008 06:52
Moira..intr-un fel ai dreptate..ca suntem folositi drept "etalon" ..insa asta arata inca o data ca suntem unici..diferiti.. Ne raportam la "individ" ..ca doar n=o sa ne raportam la un copac..sau vreo specie de animalute..:)) Mie personal mi-a folosit "etalonul" de genul asta..am reusit sa-mi depasesc anumite limite..sa vreau mai mult..de la propria-mi persoana...raportandu-ma la ..:)))sora-mea.. Da...Si parintii mei n-au facut niciodata diferenta intre noi doua..insa...soramea a fost mai constiincioasa...mi-au pus in evidenta lucrul asta..si am stiut ca..constiinciozitatea e un "lucru bun" ..:)) Eu am fost mai zapacita..(a se citi ..nebunatica..cu zambetul pe buze..mai putin sobra )..si am fost data exemplu ..surorii mele.. E bine sa ai niste modele in viata ta...care sa te formeze..nu sa imiti ..doar sa stii sa-ti descoperi unicitatea. Ai spus ca superioritatea sau inferoiritatea ne sunt inoculate din copilarie...da-mi voie sa te contrazic..probabil ca unii sunt asta educati .insa omu se mai educa si singurel...insa inoculate ne sunt diferentele si asemanarile...ceea ce e o mare diferenta..iar diferentele astea si asemanarile nu au nici in clin nici in manec' cu inferioritatea/superioritatea. Cum am mai spus ..poti fi "tu" mai destept in ochii mei decat un altul ..mai frumos decat un altul ..dar in ochii tai ..probabil ca nu e asa...Tocmai de aia si nevoia asta de etalon.care in general ..se presupune ca are numai calitati bune..care ar trebui urmate..si eu o sa-i ofer un model copilului meu (pe mine bineinteles :))) ..daca ii spun ca e cel mai destept si cel mai frumos...o sa se culce pe-o ureche...si o sa ramana la stadiul de "necopt" ..fara sa incerce se descopere...
Sunt de acord cu Oana..ca un doctor nu e superior brutarului ..si ca sa gereralizez..un pic :)) ganditi-va ce s-ar intampla daca ..sa zicem ..un inginer ar proiecta o casa..si n-ar avea zidarul, betonistul, electricianu sa inteleaga si sa stie cum sa contruiasca casa respectiva..am avea numai proiecte..si atat..Deci da...fiecare dintre noi e "dependent" de individul din societate..intr-o mica sau mai mare masura..si totodata unic fata de el ..diferit din anumite puncte de vedere..si asemanator din altele... Oana..sunt convinsa ca mi-ai decora mai bine casa..dar tot cu ideile mele..caci deh...ai fi "angajata" mea..si o sa-mi amenajezi casa dupa viziunea mea..insa sigur o sa stii mai bine ce materiale..ce lumini ..dau mai bine..:)) Cine se crede superior nu o sa stie niciodata sa-si depaseasca conditia de om ..va ramane pe loc..pentru ca nu are ceva mai bun de invatat..el e cel mai cel...insa nici unul care se crede inferior n-o va face..se va complace in stupizenia lui ..si va crede ca atata poate..:)) Eu si in fata lui D-zeu sunt unica..insa in functie de deciziile luate..de relele sau faptele bune pe care le si o sa le "comit"... voi avea locul meu ..unic..datorita unicitatii mele..
mia_mia
Postat pe 4 Iunie 2008 08:10
Oana, cred ca e confuzie aici. Zidarul e superior medicului din punct de vedere al zidariei, medicul e superior zidarului din punct de vedere al medicinei. La prima vedere se pare ca sunt egali. Insa mai trebuie considerate si domeniile lor de activitate, adica medicina si zidaria. Eu cred ca prima ii e superioara celei de-a doua din punct de vedere al cunostintelor, capacitatii de a le aplica si raspunderii de a lucra cu oamenii. Si cum medicina ii este superioara zidariei, rezulta ca medicul e superior zidarului din punct de vedere al profesiei. Cunoscand eu multi medici pana acum, am tras concluzia ca nu sunt superiori zidarilor numai prin profesie, ci si prin capacitatea de a comunica si in general prin capacitatea de a se descurca in lume. Prin urmare, daca o persoana ii este superioara alteia din mai multe puncte de vedere, rezulta ca ii este superioara ca medie,adica ca ii este superioara per total.
beyonce_indragostita
Postat pe 4 Iunie 2008 14:37
Notiunea de unicitate nu exclude notiunile de superioritate si inferioritate. Daca X este unic nu inseamna ca nu e superior sau inferior cuiva. El este intr-adevar inconfundabil cu altcineva, insa asa ceva nu inseamna ca este exclusa compararea cu alte persoane. Si stii, cand te compari cu cineva nu ai cum sa fii altfel decat inferior, superior sau egal.
beyonce_indragostita
Postat pe 4 Iunie 2008 14:41
Imi pare rau, dar a salva viata unui om este din punctul meu de vedere mai important decat a coace paine. Si mai greu. Sa inveti sa coci paine iti ia maximum o zi, sa poti salva viata unui om intr-un spital iti ia 6 ani de facultate, cativa ani buni de rezidentiat si multi ani de practica.
beyonce_indragostita
Postat pe 4 Iunie 2008 14:44
Si profesorii sunt si ei mai importanti ca altii, fiindca a invata sta la baza tuturor lucrurilor care se fac pe lume. Nu poti sa fii doctor, avocat, inginer si asa mai departe fara profesori.
beyonce_indragostita
Postat pe 4 Iunie 2008 14:45
Confuzie??!?? Sunt de acord cu Oana ca nu exista superior si inferior..ci numai diferit...Ei cum poti tu sa sustii ca medicina e superioara zidariei??? Logica ta ..parerea mea...lasa un pic de dorit...Parca spusei ca esti profesoara ?? nu stiu daca retin bine...ei afla ca iti sunt superioara :)) meditez atat la lb.romana ..cat si engleza..nivel avansat ..:))) mai am si cunostinte juridice..din cate vezi stiu sa relationeaz cu oamenii ..indiferent de ocupatie..cultura..sex..sau mai stiu eu ce..Deci...te-am luat :))) Hai ma ..sa fim serioasi ...
mia_mia
Postat pe 4 Iunie 2008 14:45
Faptul ca avem nevoie si de zidari, si de doctori si de brutari nu face ca ei sa fie la fel de importanti, pentru ca ei nu raspund unor nevoi la fel de importante.
beyonce_indragostita
Postat pe 4 Iunie 2008 14:47
Si eu meditez si la romana si la engleza, stiu sa relationez cu oamenii, ca de, o cere meseria, am cunostinte aprofundate de literatura, pictura si muzica. Ba mai stiu si putina istorie. Ma rog, nu pot trage concluzia ca iti sunt nici superioara nici inferioara pentru ca nu te cunosc. Coentariile de pe Kudika spun si ele ceva, dar nu chiar ata de mult despre o persoana.Logica mea e flawless ca de obicei. Daca nu intelegi ce scriu nu e vina mea. IDEEA DE DIFERENTA NU LE EXCLUDE PE CELE DE INFERIORITATE SI SUPERIORITATE. X e diferit de Herman Hesse, dar asta nu inseamna ca nu poate fi masurat cu el. Si daca cei doi sunt comparati, exista trei posibilitati: egalitatea, inferioritatea si superioritatea. Poti sa zici ca esti unic si diferit (si atata tot) numai daca nu te compari cu altcineva si ramai pe viata in izolarea ta.
beyonce_indragostita
Postat pe 4 Iunie 2008 14:54
Din cate stiu eu Melville e considerat un scriitor superior lui Cooper, daca tu stii altceva, te astept sa-mi spui.
beyonce_indragostita
Postat pe 4 Iunie 2008 14:55
Ce a invatat sa faca un medic(bun) este o minune. A salva viata unui om e o minune. A coace paine nu. sa nu intelegeti ca dispretuiesc pe cineva, fiindca nu e cazul. Numai ca admir anumite categorii de oameni, printre care medicii. Si Oana, sa stii ca nu am nici timpul si nici dorinta sa citesc tot ce ai scris tu pe forum.
beyonce_indragostita
Postat pe 4 Iunie 2008 14:58
Draga mea..se intampla catodata ...ca o paine copata sa salveze viata unui om..nota..vezi africa..oameni care traiesc acolo ..si mor de foame..nu de lipsa doctorilor.. Vizavi de superioritatea asta a unor scriitori ..hehehe..pai ma doare in cot ce zice nu stiu ce critic de literatura..mie una imi plac altfel de opere..insa nu le consider superioare..ci daor pe sufletul meu ... Meseria nu il face pe om ... pe om il defineste caracterul..personalitatea..Asha putem sa vorbim 1000 de ani ..ca eu iti sunt superioara ..dpdv fizic..ca is mai inalta..sau inferioara ca-s mai slaba... :))) Nu aici sta esenta..Parerea mea este ca..comparatia ..daca nu ai invatat pana acum ..arata mai inalt..mai putin dragut..ca si mine...ca si tine..cel mai bun in meseria lui ...nu cred ca defineste superioritatea sau inferioaritatea...deci ..doar diferenta..care logic ca nu inseamna superior ori inferior.. Comparatia reprezinta "etalonul" de care s-a vorbit mai devreme..insa nu arata ceea ce crezi tu ..In sfarsit..imi pare rau ca nu intelegi adevarata valoare a unui om ..si cat de diferiti suntem unii de ceilalti...In opinia mea..cel ce se crede superior..ramane izolat ..pentru ca nu are cu cine sa se compare..iar cel inferior..nu stiu dupa care "etalon" sa se modeleze..:)) Cred ca tu consideri superior un om care a citit 7 carti dar nu a inteles nimic din ele...fata de unul care a citit 5 ..dar a prins toata esenta existenta..:)) Ei ..sa fie atunci cine vrea superior..sa fie cine nu poate altfel ...inferior..eu pana una alta..sunt singura Mia..unica in felul meu ..si multumita ca sunt atat de asemanatoare si atat de diferita totodata ...cu unul sau mai multi indivizi ..Un om isi depaseste conditia raportandu-se la un "etalon" ideal ..chiar daca n-o sa-l atingem niciodata..macar sa ne apropriem ..nu unul care se compara cu un cersetor..si se crede superior..Nu stiu care-i care in situatia asta..
mia_mia
Postat pe 4 Iunie 2008 15:33
Si minuni fac si zidarii draga mea..ca daca nu iti construiesc bine casa..cade peste tine..si mori ..si degeaba a invatat medicu ala 6 ani ..si inca 20 sa stie sa-si faca bine meseria...ca doar constata decesul..fapt care cred ca-l poate constata si un zidar.. Nu mai calificati o meserie ca fiind mai buna decat alta..ca e rusinos pe bune...
mia_mia
Postat pe 4 Iunie 2008 15:36
Cat despre profesori ..doctori ..sau mai stiu eu ce..iti spun eu ..admira individul care profeseaza meseria...si care si-o face bine..ca sunt destui care dau gres..si cand spun destui ..ma refer la majoritatea...ca de aia mor atatia oameni..si de aia avem atatia doctori care nu stiu sa puna un diagnostic..si de aia avem profesori care numai dascali nu=s ..:))
mia_mia
Postat pe 4 Iunie 2008 15:38
Mia...aici vorbim de profesionisti adevarati, nu de substitute. Normal ca primordial e felul de a fi al fiecaruia. Eu le sunt recunoscatoare profesorilor mei pt ca datorita lor stiu atatea. Tata cu toata medicina lui nu se pricepe la atatea discipline. Nu acuza nimeni oamenii fara scoala sau profesii "respectabile". Din pacate ei sunt cei care se simt des frustrati si isi razbuna asupra altora "infrangerile". Apropo de "batuta in cap", la cabinetul tatei vine o fata agresata de un tata nerealizat profesional si care asa alege sa se descarce. Nu il acuza nici pe el nimeni pt ca nu vrea sa fie frustrat presupun. Il acuz ca nu incearca sa se repare, ca traieste dupa conceptii primitive "eu te-am facut, eu te omor"...Un om care isi distruge copilul e un criminal, iar dr care incearca sa-l salveze ii este superior. A fi inferior nu inseamna a fi complexat. Eu ma consider inferioara fetei respective pt ca depun mai putin efort pt scoala (invat, dar mai usor pt ca am o atmosfera placuta, nu ma agreseaza nimeni, nu ma jigneste). Notele ei de 5 si 6 sunt mai importante decat ale mele mai mari pt ca sunt obtinute mai greu. Ma mir ca le ia si pe alea avand in vedere ca de-abia leaga doua vorbe datorita vietii pe care o are. Tata rar ia bani de la ea (vine la cabinet privat de rusine), deci e si un om nu numai dr. Apropo de faptul ca nu spun multe pe site, aleg aceasta varianta pt ca nu-mi place atmosfera cateodata. Nu ca nu ma duce capul cum insinueaza unii. Sa fim seriosi sunt subiecte la care poate scrie si un copil de clasa a patra.

Postat pe 4 Iunie 2008 16:41
Bai bai bai ..fetelor ..ma uimiti ..pai cum o ajuta mai tatal tau pe amarata asta?? Ca ii ingrijeste buba??? Asta intelegi tu prin salvarea fetii ??? Mai ..sa sune la protectia copilului ...sa-l duca departe de omul asta care e numit tata..Tocmai de aceea am spus ca nu exista inferior ori superior..eu nu pot cataloga un om asha..e doar diferit de mine..de altcine..Faptul ca eu nu as fi in stare sa fac treaba asta..e altceva..Nu ma face mai "superioara" ..Tu esti inferioara fetii?? Ca depui mai putin efort ??? Hai mai ..cu povestile astea..Fiecare are viata lui ..o viata mai linistita unii ..altii mai putin linistita..degeaba ii vindec unuia un cucui ..daca=l trimir inapoi sa mai ia 10 pumni ..Ei ..uite unde era salvarea..:)) Bagati-va mintile-n cap ..fiecare traieste cum poate, vrea, crede de cuviinta..pana si un copil are dreptul de a alege ce sa faca cu viata lui,..ca nu mai traim pe vremea primitivilor .. Sa inteleg ca ultima ta remarca ...ii face pe unii inferiori ??? Sper ca nu asta ai vrut sa zici :))))
mia_mia
Postat pe 4 Iunie 2008 17:42
Mia... Nu poti chema tu politia sau pe cei de la protectia copilului fara consimtamantul omului afectat. Daca ea vine la cabinet particular de rusine ma indoiesc ca accepta interventii exterioare. Toate meseriile sunt importante, depindem unii de altii. Dar zidarul, brutarul, croitorul, psihologul, etc trebuie sa fie sanatosi fizic si psihic pt a putea munci. Si trebuie sa ii si invete cineva meseria respectiva oricare ar fi ea. P.S. Fata e majora deci decide singura incotro o apuca. Nu-i poti impune.

Postat pe 4 Iunie 2008 18:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
geox :) 8 De la: George_Geo_1 11 Iulie 2013 09:43
Imi expira pasaportul... 9 De la: kudika_pudika 22 Ianuarie 2011 12:08
CASCO 2 De la: reo 28 Martie 2010 22:24
diploma facultate 40 De la: kudika_926887 5 Iulie 2013 22:17
De ce nu avem posibilitatea de a ne edita postarile? 2 De la: Cristinell_Snickers_1 30 Iulie 2014 18:58