Setari Cookie-uri

ma puteti ajuta,va rog, intr-o problema?

inainte sa ne mutam in casa aceea statea unchiul meu, acesta avand un baiat bolnav de sida, era in ultima faza, avea nevoie de bani,iar ei au spus asa, unchiul'' eu i-am dat banii proprietarului,tu imi dai banii mie, si el o sa-ti faca direct tie actele'' mama: '' esti sigur ca totul va fi bine?'' unchiul meu avea nevoie disperata de bani, iar mamei i s-a facut mila. dupa o vreme vazand ca proprietarul nu incepe finalizarea actelor, mama l-a dat in judecata. dar aceasta a fost a 2-a greseala a ei. alt unchi si matusa mea au asteptat 10 ani de zile ca sa -i semneze actele acelasi om. faptul ca mama nu a avut rabdare si dupa 2-3-4 luni l-a dat in judecata l-a enervat si mai tare. deci mama e singura vinovata, iar mie imi e mila de ea pt ca e mama, ca altfel nu mi-ar fi fost mila, ca la 44 de ani nu a fost destul de constienta cat de mult risca. si ca nu trebuie sa ai o asa mare incredere nici intr-un frate. ( acest unchi este fratele tatalui meu). acum sper ca intelegeti mai bine. va urma...pup

Postat pe 4 Mai 2008 19:55
si la judecata nu a rezolvat nimic? eu tot cred ca este un excroc,si-a primit banii ,trebuia sa faca actele,sper ca realizati ca poate vinde casa respectiva inca o data,eu sincer,inteleg starea mamei tale,se simte frustrata,e cu mainile legate,dar sunt sigura ca exista o rezolvare ,in final.
wdy
Postat pe 4 Mai 2008 22:31
a vandut ala casa ficei lui, deci e un mare nenorocit. mama nu are bani, ca in romania ar fi castigat usor procesul cu cateva spagi. asa ca....asta e...greseala si increderea. in fine, este o lectie si pentru mine si pentru sora mea.

Postat pe 5 Mai 2008 13:52
anaphiel,e suficient sa faci o reclamatie la politie pt inselaciune si apoi la parchet nu aveti nevoie de bani,politia si parchetul se vor sesiza din oficiu si vor face cercetari asta este si ca o presiune asupra lui sa vada ca va miscati si nu acceptati ce a facut el este o inselaciune crasa
wdy
Postat pe 6 Mai 2008 09:49
procesul s-a terminat....mama a pierdut irevocabil si definitiv. acum ala i-a inaintat proces de evacuare. :((( . alt unchi de-al meu nu o lasaa pe mama si pe tata sa stea in casa bunicii (mama lui tata). :(( sora lui de la constanta a venit si a inceput sa faca curat in casa aia ca sa stea ea '' ca nu are unde sa stea'' sunt niste nenorociti. a amenintato pe mama ca daca trece de gard o sa le taie gatul si o sa il puna in gard. chiar ma voi duce l politie ( aici in oras ca la tara sunt numai tampiti) sa vad daca se poate face ceva. dar trebuie sa merg cu mama pt ca ea stie mai multe decat stiu eu. 3 dintre fratii lui tata sunt de acord ca el sa se mute acolo,dar ei sunt la giurgiu si nu pot veni la un consiliu de familie.:( alti 2 frati nu sunt de acord , iar altul nu poarta numele bunicii mele, deci nu are niciun drept, e facut cu alt barbat, dar totusi isi baga nasul. e greu si nu prea vad vreo rezolvare, dar dupa cum o cunosc pe mama nu se va da batuta. :) va multumesc pt sfaturi si as vrea sa le primesc in continuare. :) pup

Postat pe 6 Mai 2008 14:04
Anaphielle ..faptul ca a pierdut in proces si s-a dat o sentinta definitiva si irevocabila spune tot ...adio casa. Ce mi se pare ciudat e ca...a dat niste bani fara sa faca vreun act ...Acum ce sa-ti zic ..greseala se plateste de cele mai lute ori ..si cred ca mama ta plateste destul de mult ...Evacuarea este si ea iminenta..e doar o chestiune de timp ..ca de ..se misca mai greu astia ..termene peste termene ..dar rezultatul cred ca o sa fie acelasi ..
Cat despre mama ta..nu-ti dau nici un sfat...vad ca esti o fata cu suflet..si ea tot mama ta ramane ..ajut-o cand poti ..cand nu ..traieste-ti viata..ca esti tanara.. nu face din problemele altora ..problema ta...Cu riscul de a parea insensibila ... cred ca mama ta nu merita...Stiti ...sunt persoane care sunt facute sa fie parinti ..si persoane care nasc...(la femei ma refer) :) ...Cred ca mama ta s-a pierdut undeva pe drum ..eu stiu ..probabil de la greutati ..si grandomania asta de care zici ca da dovada...
Chiar nu stiu ce sa-ti zic ...e usor sa vi din afara sa dai sfaturi ...Eu una ...pentru ca am norocul sa fiu intr-o familie ..in itreaga semnificatie a cuvantului....nu mi-as pune niciodata problema sa-mi vad de viata mea ..si sa uit de ai mei ..(am o familie minunata) insa ..cand situatia o cere..cred ca as fi putin egoista...stii vorba aia ...imi e de tine..dar de mine mi se rupe inima...Si probabil ca France are dreptate ..ar putea sa sufere de vreo boala psihica...incearca s-o ajuti ..daca nu merge ...Esti tanara..i-ati viata in maini...
mia_mia
Postat pe 20 Mai 2008 08:37
Probabil ca raspund cam tarziu, dar citind ce zici tu de mama ta e parca a-i descrie-o pe-a mea. Ma umplu de tristete de fiecare cand ma gandesc la ea. Eu nu mai stau de mult cu ea, ma-m mutat cu tata la 20 de ani pentru ca mi-era prea greu sa traiesc cu ea; stiu ca nu asta e cazul aici. Dar vreau sa intelegi exact de ce era ea asa cum era: ma neglija, cand ma baga in seama vroia bani (caci a trebuit sa muncesc altfel ajungeam pe strazi cu totii la stilul ei de viata). In schimb la fel, cand avea o pofta si-o facea, fratelui meu ii dadea bani pt orice, iar mie n-a vrut sa-mi dea bani de facultate, la un moment dat si-a dat demisia de la slujba sa-si faca firma fara sa aiba un plan, bani de vreme rea, nimic.... De ce era ea asa, am aflat din greseala... era bolnava psihic, este inca.Sufera de paranoia, considera ca toti vor sa-i faca rau, drept care nu accepta sfaturi, nu o lasa pe nimeni sa o ajute, s-a intors impotriva mea pentru tineam legatura cu tata, nu suporta autoritatea si,ce e mai grav, nu mai facea curat in urma ei.
De ce este mama ta asa cum e, nu stiu, nu o cunosc; de aceea nu pot sa-ti zic nici ce poti face tu sa-i arati ca greseste ( de ex eu pot sa-i zic mamei mele vrute si nevrute si nu numai ca nu intelege ca greseste, o sa ma acuze ca-i vreau raul). Este trist ca nu realizeaza ca viata ei si alegerile pe care le face te afecteaza si pe tine si pe sora ta... caci asta ma gandesc, poate crede ca e viata ei si face ce vrea, dar nu e chiar asa cand ai copii. Poate nu s-a maturizat niciodata, poate visul ei in viata a fost sa fie intretinuta sa n=aiba nici o grija.... nu stiu.
Singurul sfat pe care pot sa ti-l dau este sa incerci sa o cunosti (esti destul de mare sa accepti defectele pe care le-ar putea avea mama ta), si apoi vei stii mult mai bine cum sa abordezi problema.

Sper ca ti-am fost de ajutor.

Postat pe 30 Iunie 2008 08:32
Vai, n-am citit chiar toate posturile tale, ce mult se aseamana mamele noastre. si mie mi-a zis la fel "sa dea Dumnezeu sa ai un copil ca tine sa vezi cum e". Iar eu nu-i ziceam nimic si ma gandeam in sinea mea, chiar sunt atat de insuportabila? Apoi imi dadeam seama ca nu, ca mie chiar mi-ar place sa am un copil ca mine, ne-am intelege foarte bine si vorbele ei nu ma mai dureau.
Hai sa-ti zic ce s-a mai intamplat; dupa ce m-am mutat cu tata, mama nu ma cauta decat cand avea nevoie de bani, iar eu ma duceam in vizita cam o data la 2 saptamani (bineinteles ca trebuia sa am bani la mine cand mergeam). In acelasi timp ma duceam la facultate la zi si lucram si full-time. De asta o perioada n-am prea mai trecut s-o vad si atunci a inceput sa ma acuze ca nu o mai iubesc, ca am plecat am parasit-o si acum nu mai vreau sa stiu nimic de ea. Ma rog, intr-un final a vandut apartamentul in care statea ea cu fratele meu si s-au mutat undeva mai aproape de mine. Dupa vreo cateva luni, am avut o cearta foarte urata cu ei la ei in casa si n-am vrut sa mai stiu de ei. Fratele meu m-a cautat dar i-am zis ca nu vorbesc decat cu mama (am niste probleme f grave cu fratele meu, in care nu vreau sa intru; el a fost principalul vinovat pentru cearta aceea). Dar mama nu m-a cautat.... decat peste alte cateva luni, sa-mi ceara bani. Am fost distrusa cateva zile, nu stiam ce sa fac, pana cand o prietena mi-a dat cel mai bun sfat pe care mi l-a dat vreodata. Mi-a zis "ti-e bine cu ea? Cu ei amandoi?" Eu: "nu" Ea: "atunci e clar ce ai de facut" si nu i-am dat mamei nici un ban. Apoi am pierdut contactul cu ea, caci nu mai avea numarul acela de tel si s-a mutat de vreo 2 ori; si eu cu tata ne-am mutat. Anul trecut, insa, fratele meu i-a contactat pe bunicii mei si tata a restabilit contactul cu ei (eu nu sunt in tara acum). Se pare ca am facut bine ca nu le-am dat bani, caci asta i-a obligat sa se desrcuce singuri si fratele meu are acum un job foarte bun (inainte nici nu vroia sa auda de munca).
Vezi tu, viata are stilul ei ciudat de a rezolva lucrurile. Intr-un final ceea ce conteaza este ce vrei TU sa faci cu viata ta si CUM o sa faci sa se indeplineasca. Esti la varsta la care e ok sa fii egoista, sa-ti vezi propriul interes, pentru ca daca nu o faci, iti amani startul in viata, chiar il poti rata complet. Sa nu regreti nimic.

Postat pe 30 Iunie 2008 09:05
din pacate cred ca mai bine ar fi sa vb cu un psiholog...
morticia_adams
Postat pe 26 August 2008 22:38
Am citit si post-ul tau si multele comentarii. Stii ce imi trece prin minte? Oare mama ta vrea sa fie ajutata? Daca ea vrea sa isi distruga viata de ce te simti tu responsabila? Ce va face pe toti sa suferiti pentru ca ei nu ii merge bine. Incercati sa va faceti viata voastra frumoasa, ea e singura responsabila pentru ce i se intampla.
catalina_hetel
Postat pe 16 Octombrie 2008 14:42
da cata ai dreptate ...scuze ca ma bag in cercul vostru...sunt o intrusa stiu...dar eu credeam ca numai eu am mama asa...dar uite ca nu..si ma ingrozeste lucrul asta...are dreptate cata mama ta e singura responsabila...eu cand ii spun mamei ceva...ca nu e bine sau o intreb de ce face aia...imi raspunde" da ce draga imi tii tu mie socoteala...tu m-ai facut pe mine sua eu pe tine"..si tac ca imi este rusine...
eu_mihaela20
Postat pe 16 Octombrie 2008 16:04
Eu sunt si mai "intrusa" ca sunt noua, dar cred ca si parintii sunt oameni, ca au viata lor si ca oricat de mult ne mira pot face si greseli. Important este ca noi sa invatam ceva din greselile lor si sa nu le repetam la randul nostru intr-un fel sau altul. De obicei este destul de greu sa realizezi ca parintele tau nu e perfect, pentru ca noi avem nevoie de "perfectiunea" lor, dar poate vine momentul sa ii vedem asa cum sunt. Si buni si rai, si puternici si slabi, si prosti si destepti, asa ca noi toti. Ar fi ideal ca si arintii sa ne trateze si pe noi copiii ca pe adulti, adica sa ne ia in seama si sfaturile si parerile din cand in cand. Dar asta tine tot de propria lor decizie, de problemele si de trecutul lor. Complicat nu?
catalina_hetel
Postat pe 17 Octombrie 2008 22:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VREAU REAL!! 30 De la: yumalai 19 Mai 2009 16:17
bataie cu perneeee 15 De la: tanyka_21 25 Aprilie 2012 14:58
buna 13 De la: blondyna_pinky 27 Martie 2013 12:06
electrostimulator quelle 3 De la: yumalai 20 Iunie 2009 06:18
CINE AI VREA SA FII AZI SI DE CE ? 48 De la: Thais13 23 Februarie 2014 09:46