Setari Cookie-uri

Visele...

Cu totii vrem sa stim ce semnifica visele noastre si cum le putem intelege...

Postat pe 10 Mai 2008 20:41
Ma pasioneaza taina viselor,cred in ele si stiu ca semnifica ceva anume,nu doar o activitate inconstienta a creirului in timp ce dormim,e adevarat ca toate activitatile constiente ne urmaresc inconstient in timpul somnului dar,dincolo de acest fapt,exista o explicatie pt tot,exista un sens a tot ceea ce visam,exista un dictionar al tuturor "chestiilor" din visele noastre...v-ar interesa sa stiti ce anume semnifica visele vostre? v-as raspunde cu mare placere la toate intrebarile de care aveti nevoie.V-am poopat si...aveti grija ce visati :))

Postat pe 10 Mai 2008 20:47
visele sunt o parte ascunsa a fiecaruia din noi...visam ceea ce poate am dori sa se intample in realitate,vorbim despre ceva ce nu am avea curaj sa spunem in realitate, visam ceea de ce ne este frica ,de ce fugim,de ce ne ascundem....uneori visam cu sens...o continuare a evenimentelor de zi cu zi,a unui film..etc....iar alteori visam fara sens...vise deplasate,ce nu se inscriu in tiparul normalitatii..uneori suntem urmariti de ele...din momentul in care ne trezim...alteori le uitam de cum ne trezim....e enigmatic si interesant...

Postat pe 10 Mai 2008 22:10
uite...am visat ca eram mireasa....ca parca nu reuseam sa-mi fac machiajul.....precizez ca sunt casatorita...:)ce-ar putea sa semnifice?

Postat pe 11 Mai 2008 18:45
exista un dictionar de vise pe net.daca i-ti spun ce inteles are te superi si zici ca intru in polemici religioase deci cauta singura pe google "dictionar de vise"

Postat pe 11 Mai 2008 18:54
Dictionar de vise? suna destul de pragmatic,chiar trebuie sa privim visele ca pe o insiruire de cuvinte semnificative,ale caror sens le putem gasi intr=un dictionar? eu nu cred asa ceva,un vis merge dincolo de o definitie,iar o definitie nu inseamna neaparat o semnificatie inteligenta

Postat pe 11 Mai 2008 18:58
1Un vis este un presentiment?

Totul depinde de sensul dat termenului "presentiment".Nu cu mult timp in urma,visele erau considerate manifestari ale unor spirite,demoni etc.Dezvoltarea cunostintelor despre creier a lovit puternic in panza grotesca de superstitii.Pe de alta parte,daca credeti ca visele au un sens,este normal sa incercati sa le interpretati.Cum trebuie inteles cuvantul "presentiment"?
Este un adevar ca multe vise previn un lucru care se va intampla.De ce? Deoarece visul se naste in Inconstient(ce cuprinde o multime de informatii pe care nu le putem vedea in stare de constienta)
Unele vise ne permit astfel "sa ne punem la punct" si sa ne cunoastem mai bine,de a cunoaste totodata intuitia noastra interioara.Evident,daca ne cunoastem bine,ne va fi foarte usor sa prevedem
ceea ce ni se va intampla maine sau peste o saptamana s.a.m.d.


Postat pe 11 Mai 2008 19:11
mai france tu chiar nu ai cu ce alt ceva sa te ocupi...ai fost asa de dragutza sa vezi ce semnifica visul meu....ciudat....:)nu ma supar....:)

Postat pe 11 Mai 2008 21:54
buna ziua

Postat pe 9 Martie 2009 12:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
topic pentru priteni buni 11 De la: erikahd2008 17 Martie 2009 05:29
Cum imi pot gasi fratele? 1 De la: kudika_1035854 18 Februarie 2019 15:52
PENTRU DOAMNA PROFESOARA 41 De la: Kathara 20 Iulie 2009 20:16
produse cosmetice de la Marea Moarta 1 De la: kudika_11262 4 Iulie 2012 15:58
:D 1 De la: q_Yna 5 Noiembrie 2009 17:41