Setari Cookie-uri

si ...

de ce uitam de unde plecam? de ce cand ajungem mai sus uitam ca, suntem oameni? de ce ne uitam prietenii , amicii? e asa greu sa fii om?
eugabi
Postat pe 24 Mai 2008 09:52
nu e greu sa fii om, e foarte greu sa fii OM.
amme22
Postat pe 24 Mai 2008 10:27
dragul meu,tu nu stii ca excesul de inaltime dauneaza grav echilibrului???...de-aia cei ajunsi "pe culmile inalte ale progresului si civilizatiei" nu se mai uita in jos,ca li se face rau si ametesc...si daca ,acolo,pe inaltele culmi,mai gasesc si comoooori!!...li se intepeneste gatul si fac torticolis...si nici ca-si mai pleaca privirea....dar lasa,ca mai suntem destui la baza,care nu am uitat ce ne-a invatat mamica si taticu' cand am fost mici...totul este sa-i gasesti...cu grija si rabdare...ca mai exista!!...

Postat pe 24 Mai 2008 12:34
Este o vorba.. care mie imi place tare mult si care poate fi un raspuns la intrebarea ta..~Don't worry about the people in your past, there is a strong reason why they are not in your future! ~
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 02:53
Nu pot sa fiu de acord cu cea a spus Etta...Amme...Ei oana ...iti zic inca odata..bine-ai revenit.. :)) asta cu citatu ...nu stiu ce sa zic...este interpretabila treaba...Adica nu te ingrijora pentru oamenii din trecutul tau, exista un motiv intemeiat pentru care nu sunt in viitorul tau ..da ..asha ceva....Pai ...poate sa fie problema si de la tine...Normal ca nu traiesti in trecut ..insa..."Trecutul e o incapere din prezent in care intram mai rar. N-avem decat sa deschidem o usa, atat, si suntem in trecut, iar usa asta se deschide singura foarte des....." Nu spune nimeni sa traiesti in trecut...Si probabil ca esti tu de vina de nu mai sunt persoanele alea in viitorul tau ..Daca iei ad literam...da ..de acord cu tine ...sa nu ne ingrijoram (grija) ...da...numai sa stim sa nu uitam ..si daca esti Om..stii sa lasi deoparte ...si sa te ingrijorezi te un prieten din trecut ..chiar daca drumurile s-au despartit...cand are nevoie de un sprijin ..In sfarsit...sper sa intelegi ce-am scris...nu mai stau sa recitesc..sper ca am fost coerenta..:)))
mia_mia
Postat pe 26 Mai 2008 08:55
Offf ..am recitit ...:)))) Prima fraza ... Nu pot sa NU fiu de acord cu ,........etc....
mia_mia
Postat pe 26 Mai 2008 08:56
mai mia-mia tu ai un raspuns la toate draga.Cred ca totusi e prea de dimineata pt tine.Apropo tu lucrezi undeva?

Postat pe 26 Mai 2008 09:12
mie imi place tare mult citatul meu mia.. pe bune.. si cred ca prieteniile adevarate se ,,conserva,, de la sine. Iar in momentul in care nu ai reusit( din diferite motive) sa tii un om langa tine, e mai bine sa-ti amintesti de citatul meu decat sa te intrebi la nesfarsit ,,oare de ce?,,
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 09:16
Mariana..lucrez mama ..nu-mi duce grija..:)) Si am raspuns la toate..in felul meu .. ce de-aia facui scoala - clasele primare -..sa stiu sa raspund ..cand se pun intrebari ...asha e politicos ..nu de alta :))) Si m-am intrebat cate-o data oare ce ce...nu la nesfarsit insa...si aici nu vorbesc de prieteni ..ca vorba aia..cunostinte ai destule..prietenii-s prieteni ...stiu foarte bine care-i diferenta ..."prietenele" mele dragi de pe forum ..:)))
Citatul este unu frumos..si este aplicabil ..si nu ..eu ma intreb mai in fiecare zi ..oare de nu mai este in viitorul meu ..tatal meu...si chiar nu gasesc un motiv...doar religios sa zicem ..de impacare cu gandul ...Si cred ca am explicat daca luam cuvantul "grija" ...la modul de a te ingriji de cineva...eu duc "grija" lui .. in sensul ca ma gandesc in fiecare zi daca "lumea" unde s-a dus...e mai buna ca asta...
Si cu asta am incheiat ...
mia_mia
Postat pe 26 Mai 2008 12:07
bravo mia, vezi!!1 de aceea te iubesc eu pe tine.

Postat pe 26 Mai 2008 12:46
mia,stii cu ce gand trebuie sa te impaci,privitor la problema ta???...si a mea,ca ai mei se dusera amandoi acolo....ooofff....ca D-ZEU stie el ce face si ca parintii nostrii sunt undeva sus,ne privesc si au grija de noi..si sunt langa noi tot timpul,decat ca nu-i simtim "fizic"....si stiu cat de mult ii iubim si le simtim lipsa....dar ,in acelasi timp,ei si-ar dori ca noi sa mergem mai departe,nu sa ne imbolnavim si sa nu putem trai normal din cauza dorului pentru ei...ca le face si lor rau chestia asta....deci ,capul sus,siii...la papuci ininte!!!...

Postat pe 26 Mai 2008 12:53
Mersi Etta...dar niciodata n-o sa scap de sentimentul asta de dor..:))din fericire... si cum am zis..ca dintr-un punct de vedere sunt impacata cu gandul ..cel religios..
mia_mia
Postat pe 26 Mai 2008 12:58
mia,toti cei dragi mie au murit.........dar eu sint impacata deoarece s-au dus intr-o lume mai buna!cind mi-e dor privesc cerul si-mi imaginez ca ma asculta......cind eram in biserica ginere si mireasa am simtit ca sint alaturi de noi desi amandoi lacrimam si lumea credea ca de emotie........sint sigura ca ne priveau de sus binecuvintind dragostea noastra.poate beau si o bere pentru noi.priveste cerul si vezi cum tatal tau e mindru de fata lui!

Postat pe 26 Mai 2008 16:07
Uitam de unde am plecat poate pentru ca nu vrem sa ne amintim ca am trecut vreodata pe acolo. La un moment dat m-am rusinat ca sunt romanca insa ulterior mi-am dat seama ca cei ce ne judeca ar trebui sa se rusineze datorita ignorantei lor, datorita usurintei cu care generalizeaza transformandu-ne pe toti intr-un neam de tigani.

Postat pe 26 Mai 2008 17:08
Uitam ca suntem "oameni" pentru ca unii dintre noi nici n-am fost vreodata.

Postat pe 26 Mai 2008 17:10
Majoritatea celor care uita de unde au plecat sunt oameni care ajuns unde sunt fara sa faca ei nimik ...au facut alti prt ei .Daca ajungi acolo sus pe propriile picioare si cu mari sacrifici nu uiti de unde ai plecat .
adri_2
Postat pe 12 Iunie 2008 15:58
Poate ca nu chiar toti uita, poate ca nu trebuie sa generalizam, sunt convinsa ca o adevarata prietenie dainuieste chiar si atunci sunt la mijloc mii de km distanta. Depinde doar de oameni, de ceea ce sunt ei, intr-adevar...
floaredecolt26
Postat pe 12 Iunie 2008 17:20
Uita pentru ca e mai usor sa uiti ca TREBUIE sa fii om , chiar si atunci cand te crezi un pui de inger, cand crezi ca poti zbura fara restu si ca ai atins niste culmi pe care "ceilalti" nu au dreptul sa-si odihneasca aripile. Uita pentru ca e mai usor sa faci noi legaturi decat sa le conservi pe cele vechi, uita pentru ca e mai usor sa pari cine nu esti in fata cui nu te cunoaste decat sa te "admiti" in fata celor care-ti stiu toate hibele. Si in fapt, cel mai des uita de unde au plecat, pentru ca le lipsesc niste valori morale esentiale.
pysyca
Postat pe 10 Iulie 2008 15:43
Omul evolueaza, asa trebuie si asa e normal. Daca acum cativa ani am facut parte din alt cerc de prieteni asta nu inseamna ca nu avem valori morale esentiale. Multi dintre noi refuza sa evolueze si se multumesc sa bata pasul pe loc. Ei sunt cei care dau dovada de lipsa unor valori esentiale, nu cei care-si deschid aripile si ating alte culmi. Sunt de parere ca uneori unii oameni ajung atat de departe din punct de vedere spiritual incat pur si simplu nu mai au ce discutii sa poarte zi de zi cu o persoana cu care se intelegeau perfect in trecut. Poate respectiva persoana nu mai reuseste sa-i inteleaga.. prietenul lui vorbeste intr-o alta limba neinteleasa de el.. iar cel care a evoluat nu intelege de ce prietenul lui nu a facut-o. E profunda aceasta tema. Totusi, cred ca oricat de inalta ar fi culmea pe care am atins-o, trebuie sa ne comportam la fel de uman si prietenos cum am facut-o mai demult, cand eram doar la poalele muntelui. Aerele de superioritate dau dovada de snobism si superficialitate. Poate avem alti prieteni cu care suntem mai compatibili in aceasta perioada a vietii, insa fostii prieteni trebuie sa ramana macar buni amici.

Postat pe 17 Iulie 2008 15:30
nu consider ca a ajunge " sus " si a evolua sunt acelasi lucru. Si chiar si evolutia unora nu scuza uitarea celor care ti-au fost candva aproape. Poate un salut, o cafea pe dimineata, si un "ce mai faci, prietene" e prea mult insa pentru cei care vorbesc acum alte limbi neintelese si ating alte culmi "spirituale". Eu insa cred, ca indiferent unde ajungi, ce ajungi, cum ajungi, in sufletul tau trebuie sa pastrezi pe cei care ti-au fost pana atunci aproape.
pysyca
Postat pe 14 August 2008 16:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
intrerupere anticonceptionale 4 De la: kudika495392 24 Februarie 2012 20:35
CASCO 2 De la: reo 28 Martie 2010 22:24
NE IUBESTE PE AMANDOUA?!?! 29 De la: rashela 13 Noiembrie 2009 18:05
Mens sana in corpore sano 3 De la: Full_Metal_Jacket 16 Iunie 2009 22:53
buna fetelor! 7 De la: Ramon3l 9 Iunie 2008 19:10