Setari Cookie-uri

gramatica - pt cei care nu au nimic bun de spus

parerea mea: degeaba stii gramatica, degeaba stii orice altceva invatat in scoala, daca folosesti aceste cunostinte doar pt a "sparge capetele" celor ale caror fapte sau vorbe au miez. In acest caz gramatica doar de dragul gramaticii, fara a spune nimic consistent, e ca o nuca gaunoasa. Bineinteles, e aplicabil tuturor stiintelor. Degeaba cunosti daca nu iti folosesti acea cunoastere in scopuri bune. Degeaba cunosti daca folosesti cunoasterea spre umilirea celorlalti. Ar fi bine sa intelegeti odata pt totdeauna: sunt cunostinte pe care le acumulezi in primele clase iar in timp mai uiti; din toata invatatura ramai cu ceea ce transmiti nefiind esentiala forma prezentarii (cu liniute, virgule, ghililmele, etc, etc). Voi cei care ridicati gramatica in slavi aruncand cu noroi in ceilalti, pt a ascunde faptul ca nu aveti nimic interesant de spus, va simtiti bine facand asta? Perfect. Sunt gata sa recunosc: sunteti foarte inteligenti. Mai vreti si altceva?
amme22
Postat pe 24 Mai 2008 10:26
e uite bun subiect! bine te gandisi draga amme, ca sa poate sa refuleze toti cei care sint pe aici de dragul injuriilor! REFULATI DRAGI PROFESORI!
vai draga! iar gresii! :))

Postat pe 24 Mai 2008 10:32
:))) corect! Azi dimineata am intrat si eu pe forum sa vad ce se mai discuta; cand colo: gramatica pe toate topicurile. Mie imi ajunge cat a fost la scoala, nu mai vreau. Cine e pasionat de gramatica sa se faca profesor de romana si sa discute la scoala pana lesina. Oameni buni, nu vreau sa ma lovesc pe internet, la serviciu, ori la coada la cartofi de: gramatica, matematica, geografie, biologie si alte prostii. NU VREAU! Bine? Cunoasteti perfect gramatica? FELICITARI! Si gata. Expicati-ne aici detaliat care-i treaba cu gramatica si lasati-ne sa citim celelalte topicuri fara sa ne impiedicam de ea. Va roooog!
amme22
Postat pe 24 Mai 2008 10:39
Ei da, eu sunt profesoara,si cred ca e foarte important sa nu faci greseli de grafie sau de gramatica. A vorbi si a scrie corect in limba materna sunt poate cele mai importante lucruri pe care ar trebui sa le invete cineva in scoala. Atat de importante incat nici nu ar fi cazul ca cineva sa treaca bacul daca nu are deprinderile de care tocmai vorbeam. Mai cred ca anumite greseli nu se fac niciodata daca ai stiut vreodata sa scrii corect in limba ta.Cu alte cuvinte, daca ai invatat sa scrii corect in primele clase o sa scrii corect toata viata. Si cu cifrele e la fel: daca ai stiut vreodata ca doi si cu doi fac patru, vei sti toata viata, si nu cred ca exista vreo scuza pentru cel care la un moment dat sustine ca doi plus doi fac cinci.
beyonce_indragostita
Postat pe 24 Mai 2008 10:44
Si da, sunt de acord ca daca vrei sa vorbesti trebuie ca spusele tale sa aiba miez, dar daca vrei sa scrii sunt necesare doua lucruri: cel mentionat mai sus si a scrie fara greseli. Scrisul include exigentele vorbitului, dar are si unele exigente suplimentare. Asa ca cei care scriu bine sunt cei care au idei, care le pot ordona si le pot reda in scris fara greseli.
beyonce_indragostita
Postat pe 24 Mai 2008 10:50
wolfy, ai dreptate in mare parte. Ceea ce vreau eu sa spun e ca, in timp, cunostintele se mai uita. E bine sa stii anumite lucruri insa de multe ori apar alte nevoi iar scrierea caligrafica si corecta dpdv gramatical nu mai e atat de importanta. In cazul celor plecati din tara e si mai rau. Ei sunt nevoiti sa invete si sa foloseasca frecvent o alta limba, astfel incat nu e corect sa li se ceara sa stie perfect acea gramatica din clasele primare. Tu fiind profesoara ai sa stii intotdeauna gramatica. E profesia ta. In schimb eu am intalnit destui oamneni cu adevarat capabili care nu stiu si nu sunt axati pe folosirea corecta a limbii romane, ci pe rezultatele pe care le obtin din munca lor.
amme22
Postat pe 24 Mai 2008 10:53
Amme, fara suparare, eu nu vad lucrurile chiar asa. Pe forum nu se discuta probleme aprofundate de gramatica, ci numai se atrage uneori atentia asupra greselilor evidente ale unor persoane. Ortografia si gramatica sunt lucruri de baza pe care orice absolvent al primelor patru clase ar trebui sa le stapaneasca.
beyonce_indragostita
Postat pe 24 Mai 2008 10:54
dar daca nu ai ocazia sa scrii in limba materna???????daca nu auzi o vorba romaneasca si te duci la uniunea romanasilor fericit ca ai cu cine vorbi si ei vorbesc frantuzeste.eu am intrat pe forumul asta pentru a exersa si nu a uita si accept corecturile unora cind sint normale.din pacate unii nu vad birna din ochiul lor ci vad gunoiul din ochii celuilalt.sint multi care scriu mai gresit decit mine dar trec neobservati....oare de ce???????? chiar inspir atit de multa importanta???????cunosc om in top 300 la romanica care nu are nici permis auto .......dar are sofer si este slugarit de unii care stiu gramatica.eu nu oblig pe nimeni sa citeasca ceea ce scriu dar pina sa apara pe aici binevoitori nimeni nu sa plins de nimic din contra unii din noi sintem prieteni si vorbim la telefon.cei care sint prietenii mei toti stiu ca vorbescpe nas si cu accent dar ei nu sint deranjati.

Postat pe 24 Mai 2008 10:55
si hai sa ne uitam un pic la ce scriu cei care arunca cu noroi pe topicuri. Ti se pare ca au idei pe care le ordoneaza si le redau fara greseli? Ti se pare macar ca ar avea idei? Ori la ora asta inca sunt adormita, ori nu vad bine, insa nu am citit altceva din partea lor decat multa mizerie aruncata in capul celorlalti.
amme22
Postat pe 24 Mai 2008 10:57
Sunt convinsa ca ai dreptate, dar eu raman la parerea mea. Oricine ar trebui sa stie gramatica de baza a limbii romane TOCMAI pentru ca a studiat-o in primele patru clase. Eu scriam perfect in romana si inainte sa fiu profesoara: adica la admiterea in facultate,la admiterea in liceu, la admiterea in clasa a cincea - deci la absolvirea primelor patru clase. Si crede-ma, stiu din experienta, persoanele care fac greseli in vorbire si in scris nu sunt cele care au uitat ce au invatat in scoala primara - pentru ca daca inveti sa scrii corect nu uiti niciodata -, ci cele care nu au stiut asa ceva vreodata.
beyonce_indragostita
Postat pe 24 Mai 2008 11:00
si felul in care pun in propozitie e diferit.......observ singura asta .eu am viata aici si nu sint in trecere s-au la munca ca altii ce stau in afara tot printre romani.oricum va rog pe cei ce nu acceptati micile mele greseli sa nu mai cititi ceea ce scriu deoarece nu sinteti obligati.si fara sa se supere cineva mie chiar daca limba materna nu-mi foloseste la nimic e limba in care am simtit pentru prima data si asa anagramata cum sint incerc sa o pastrez in coltisorul ei.

Postat pe 24 Mai 2008 11:01
Marturisesc ca nu prea am citit in ultimele zile ce s-a scris pe topicuri. Aruncatul cu noroi, cum spui tu, e condamnabil intotdeauna, dar scrisul corect niciodata. Asa ca daca nu au idei, macar stiu o gramatica de baza(presupun ca e cazul , din moment ce ii corecteaza pe altii).In schimb, daca nu se poarta cum trebuie, atitudinea lor e blamabila.
beyonce_indragostita
Postat pe 24 Mai 2008 11:03
cei ce corecteaza in mare parte corecteaza de dragul corecturii.un literat nu dau nume zice ca a citit in studiile universitare cuvintul servici-serviciu........apropo spune tu care este varianta corecta....eu am program in calculator de corectie dar am considerat ca nu este necesar intre prieteni.se pare ca altele sint motivele nu gramatica .principalul motiv e limba mea ascutita .......

Postat pe 24 Mai 2008 11:10
wolffy sunt de acord cu tine pana la un punct,adica din cauza grabei cu care scrie de cele mai multe ori nu iese ce vrem sa iasa,si mai ies litere in plus si mai ies cuvinte aiurea si fara cratime ,etc etc etc.in plus cand faci o corectura asa cum ai tu obiceiul sa o faci adica la modul educat,frumos pe forum in vazul tuturor mi se pare fantastic dar cand primesti mesaje pe privat cu tot felul de injurii sau ca sa nu fiu dura cu tot felul de corecturi si te face unu si altul anagramata,analfabeta etc...iti cam vin dracii la creier.sunt de acord ma repet ca nu poti uita gramatica sau sa uiti sa scri etc ,ideea este ca in momentul in care te expui public ....astepti criticile tot public ,nu in particular pt ca daca nu esti gata sa accepti asta e ca nasol dar in momentul in care se trezeste un "nea caisa" inexistent pana la un mom dat...sa iti trimita mesaje pe privat mi se pare inaceptabil sa nu sari in sus ca ars.eu una asa sunt.
dandanaua_reloaded
Postat pe 24 Mai 2008 11:16
Da, din cate stiu eu varianta corecta e "serviciu". Marturisesc ca nu stiu cine ti-a spus asta si unde. Eu niciodata nu m-am gandit sa corectez pe cineva, cu exceptia situatiilor in care era o diferenta prea mare intre ce sustinea o persoana ca este si ce mi se parea mie ca e in realitate. Parerea mea nu era bazata numai pe greselile de gramatica, dar si pe asa-zisa informatie pe care cineva o detinea, cat si pe incapacitatea de a gandi conform logicii.
beyonce_indragostita
Postat pe 24 Mai 2008 11:18
conteaza scrirea din punct de vedere gramatical si scrierea din punctul de vedere al ideilor, gandirii etc... problema este ca acest "clan" al lui france vorbeste numai chestii inutile... pagini intregi pline de glume de 2 bani despre niste papuci... superficialitate, asa se numeste... ii acuza pe toti ca au venit pe acesti site pt papuci, dar daca te uiti ei sunt in top, ei se lupta sa fie primii, probabil ei vor papucii:) si france, nu cred ca excelezi nici cu franceza, sa fim seriosi, limba mama nu o stapanesti bine, ce sa zicem de o limba "adoptiva", in conditiile in care tu nu te poti scuza ca locuiesti de la o varsta frageda in franta... asa ar fi explicabil ca stapanesti mai bine franceza:) si pana la urma nu ai spus, acea facultate de psihologie, unde ai facut-o? unde esti tu licentiata, in romania sau in franta?... cat despre servici - serviciu, parerea mea este ca se spune "serviciu":)

Postat pe 24 Mai 2008 11:21
Ema,sunt de acord cu tine. De obicei verific ce am scris inainte sa postez, dar mi se mai intampla si mie sa ma enervez si sa vreau sa-mi apara comentariul cat mai repede, asa ca nu ma mai uit la el inainte sa-l pun pe forum.Intr-adevar, exista anumite greseli care apar daca scrii repede, dar mai sunt unele care se repeta si asta arata ca nu sunt intamplatoare. Corect, te exprimi public si trebuie sa ti se raspunda public, iar daca cineva iti trimite un mesaj privat nu cred ca are vreo justificare pentru folosirea injuriilor.
beyonce_indragostita
Postat pe 24 Mai 2008 11:27
ei nea valica ne spuse ca a citit in studiile universitare servici........firar sa fie aci stricai eu gramatica.alexica mama ce te freaca pe tine studiile mele????????uite sterg mosii la fund si las babele pentru tine.am promis doar.nu cred ca vrei sa vezi studiile mele ca vreau sa ramai in viata ....;si care e treaba ta cu francia mea????????si acum tot studii fac printre altele si ce???? miroase a ceva crunt uneori.te las sa arunci cu noroi intr-o persoana necunoscuta tie.oricum vezi ca scriu romaneste??????????

Postat pe 24 Mai 2008 11:29
wolfy, exista greseli la scrierea in graba, sunt de acord cu tine, dar sunt unele chestii care se vede clar ca nu este graba de vina... din contra:)

Postat pe 24 Mai 2008 11:29
UN OM ARE NEVOIE DE NOI! cu gramatica sau fara va sfatuiesc sa mergeti doua subiecte mai jos unde un om are nevoie de ajutorul nostru! asta da un subiect care necesita multa atentie.ca vad ca nu prea va ingramaditi!
asa ca lasati ironiile si faceti o fapta buna!

Postat pe 24 Mai 2008 11:29
da alex... fie cum spui tu. Parerea mea? Acele pagini intregi despre papuci si alte prostii reprezinta relaxarea multora din noi dupa o zi, sau o saptamana de munca "in draci". Ai ceva impotriva?
amme22
Postat pe 24 Mai 2008 11:31
"nu cred ca vrei sa vezi studiile mele ca vreau sa ramai in viata ..." ce inseamna asta francia???? ca esti vrajitoare si faci vraji?:)) magie neagra impotriva mea???? hai ca esti simpatica....

Postat pe 24 Mai 2008 11:31
sti alex ,conteaza veniturile pentru mine nu gramatica.degeaba scriu corect si mor de foame.apoi conteaza mesajul iar tu ne certi ca ne distram pe topicuri.nu stiu ce ai cu mine dar e treaba ta.am hatarit sa nu raspund cum meriti deoarece mai ai o sansa de revenire la starea normala.la revedere!

Postat pe 24 Mai 2008 11:33
doamne mare e imparatia....la virsta ta ar trebui sa ai mintea brici nu lincezita ca a mea .in fine am si alte treburi de facut.te las in lumea ta daca asta te face fericit mai injura putin umila mea persoana .tot trebuie sa obosesti......NU? o zi buna!

Postat pe 24 Mai 2008 11:37
eu nu te-am injurat draga mea, nu am folosit cuvinte urate, imorale etc... totul a fost destul de soft:) daca tu nu iti dai seama cand esti "luata peste picior" mai soft asa... imi pare rau, am vazut, tu ai obiceiul sa spui multe cuvinte care nu ar trebui scrise aici in varianta "neslefuita"...si chiar asa, ca m-ai intrebat la un alt topic daca sunt vreun avocatel ceva... nu, studiile mele au implicat cu totul altceva, nu ca as avea ceva impotriva avocatilor:) o alta chestie, ziceai ca nu ti-a tras-o blonda (asa ai numit-o pe oana81) ca nu esti pe invers, sau ceva de genul asta... imi pare rau ca nu ai inteles ce voiam eu sa iti spun prin "ti-a tras-o"... dar daca gandul tau e numai la sex si papuci... si legat de blonda... eu nu cred ca blondele ar fi mai putin inzestrate din punct de vedere intelectual, asa ca... dovada sta ca intr-adevar, oana 81 ti-a zis cateva la obiect:)) vezi legat de cuvantul "obiect" sa nu te gandesti iar la ceva legat de sex, nu asta e intentia mea:))

Postat pe 24 Mai 2008 11:49
aia cu trasul de la tine am invatat deci esti vinovat ca nu ai explicat.interpretezi ce vrei tu sufletel .........oana e inteligenta sa vorbeasca in numele ei si nu are nevoie de ajutor cred.tu ai zis ca e blonda.......deci en conclusion nu te stresa ca faci riduri.ma duc sa mai sterg ceva de rahat.hai te pup!

Postat pe 24 Mai 2008 11:59
ALEX!!!! plimba ursu'!!!sau catelul sau orice altceva.
dandanaua_reloaded
Postat pe 24 Mai 2008 12:55
france, eu nu vorbesc in numele nimanui... daca ai fi asa activa cum zici pe acest site, ai putea vedea ca eu am avut si anumite discutii cu oana pt ca nu eram de acord cu anumite lucruri... dar daca de data asta mi s-a parut ca a pus punctul pe I, asta e... nu vorbesc in numele nimanui, doar am fost de acord cu anumite afirmatii si una dintre cei care au facut afirmatiile, s-a intamplat sa fie oana... asa cum sunt total de acord cu ce a spus mai devreme wolfy "stiu din experienta, persoanele care fac greseli in vorbire si in scris nu sunt cele care au uitat ce au invatat in scoala primara - pentru ca daca inveti sa scrii corect nu uiti niciodata -, ci cele care nu au stiut asa ceva vreodata."

Postat pe 24 Mai 2008 12:59
experienta???esti cumva vreun "profosor" de limba si literatura romana??? din curiozitate intrebam doar ,evident
dandanaua_reloaded
Postat pe 24 Mai 2008 13:42
vezi ce superficiala esti???? citeste de 2 ori draga mea... sau nu ai invatat ce inseamana " "... reia tot topicul si vezi ce spune wolfy!!!!! printre altele, mai spune si asa: "Ei da, eu sunt profesoara,si cred ca e foarte important sa nu faci greseli de grafie sau de gramatica." Daca nu reusesti sa intelegi nici acum... esti un caz pierdut:) si mai sus tot un paragraf din ceea ce spusese ea era... te-ai prins?!?!

Postat pe 24 Mai 2008 14:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ANIMALE - SPUNE NU TESTELOR PE ANIMALE! 4 De la: inna_1688 15 Iunie 2009 15:05
VREAU SA MI FAC PRIETENI 291 De la: laura31c 28 Decembrie 2016 19:42
O Familie Cu 3 Copii Ramasa Pe Drumuri Dupa Ce Casa Lor A Luat Foc 2 De la: lumi27 4 Ianuarie 2015 13:56
Schimbare avatar 2 De la: luyyzz 9 Octombrie 2009 13:29
SPRE LONDRA VIA AEREO!!! 9 De la: arina_rbk 22 Octombrie 2008 14:01