Setari Cookie-uri

Parerile voastre ar putea schimba situatia.

Vara trecuta am aflat ca fiica de 16 ani a unei prietene a fost abuzata sexual de un tanar. Inainte de a discuta cu parintii ei, am vorbit mai intai cu ea si mi-a descris o scena terifianta care ulterior s-a dovedit a fi doar un scenariu plasmuit de mintea ei pentru ca dupa ce parintii ei l-au reclamat la politie s-a aflat ca sub amenintarea unei filmari ea intretinuse relatii sexuale nu doar cu el ci si cu alti prieteni de-ai lui. De atunci prietena mea, de altfel o persoana foarte respectata in comunitate, a devenit depresiva, se injecteaza ca sa nu mai planga si s-a izolat complet. Am incercat sa o ajut in masura posibilitatilor mele dar sotul meu ma cearta ca ma implic prea mult in problemele altora. Ce credeti ca as trebui sa fac? As vrea sa ma sfatuiti cum s-o fac pe aceasta copila sa constientizeze cat rau isi produce siesi dar si celor din jurul ei.

Postat pe 11 Iunie 2008 06:30
da, urata chestie. Eu una nu stiu ce ai putea face tu, dar cred totusi ca mama ei ar tr s-asi dea seama totusi ca fiica ei nu a fost chiar vinovata(tu ai spus ca a fost amenintata)si la varsta ei nu a stiut sa reactioneze corect.Nu cred ca ea nu constientizeaza ce se intampla de fapt dar cred ca fiica are nevoie de intelegere din partea mamei sale, pana la urma este fiica ei si tr sa o ajute si nici decum sa refuze acest lucru transformandu-se ea intr-o victima. Acum mai mult ca niciodata fiica ei are nevoie de o mama,sa incerce sa o sprijine, s-ai gaseasca cat mai multe ocupatii, sa afle despre anturajul fiicei sale, sa incerce sa vb cu ea, s-ai explice ce repercursiuni ar avea in viata ei aceste lucrurui(dar cu frumosul).
oanaoana42
Postat pe 11 Iunie 2008 11:17
da, urata chestie. Eu una nu stiu ce ai putea face tu, dar cred totusi ca mama ei ar tr s-asi dea seama totusi ca fiica ei nu a fost chiar vinovata(tu ai spus ca a fost amenintata)si la varsta ei nu a stiut sa reactioneze corect.Nu cred ca ea nu constientizeaza ce se intampla de fapt dar cred ca fiica are nevoie de intelegere din partea mamei sale, pana la urma este fiica ei si tr sa o ajute si nici decum sa refuze acest lucru transformandu-se ea intr-o victima. Acum mai mult ca niciodata fiica ei are nevoie de o mama,sa incerce sa o sprijine, s-ai gaseasca cat mai multe ocupatii, sa afle despre anturajul fiicei sale, sa incerce sa vb cu ea, s-ai explice ce repercursiuni ar avea in viata ei aceste lucrurui(dar cu frumosul).
oanaoana42
Postat pe 11 Iunie 2008 11:18
da, urata chestie. Eu una nu stiu ce ai putea face tu, dar cred totusi ca mama ei ar tr s-asi dea seama totusi ca fiica ei nu a fost chiar vinovata(tu ai spus ca a fost amenintata)si la varsta ei nu a stiut sa reactioneze corect.Nu cred ca ea nu constientizeaza ce se intampla de fapt dar cred ca fiica are nevoie de intelegere din partea mamei sale, pana la urma este fiica ei si tr sa o ajute si nici decum sa refuze acest lucru transformandu-se ea intr-o victima. Acum mai mult ca niciodata fiica ei are nevoie de o mama,sa incerce sa o sprijine, s-ai gaseasca cat mai multe ocupatii, sa afle despre anturajul fiicei sale, sa incerce sa vb cu ea, s-ai explice ce repercursiuni ar avea in viata ei aceste lucrurui(dar cu frumosul).
oanaoana42
Postat pe 11 Iunie 2008 11:18
pai e vorba de fica prietenei tale si de prietena ta! firesc e sa stai prin preajma si sa o ajuti atat si cum poti sa depaseasca momentul critic.incearca si o discutie cu juna incearca sa-i explici ca faptele ei necugetate ii pot afecta grav pe cei care o iubesc si-i sunt alaturi neconditionat.dc nu functioneaza recomanda-le subtil sedinta la psiholog.in nici un caz nu le abandona acum!!!bafta!

Postat pe 11 Iunie 2008 11:29
"prietena mea, de altfel o persoana foarte respectata in comunitate, a devenit depresiva, se injecteaza ca sa nu mai planga si s-a izolat complet. Am incercat sa o ajut in masura posibilitatilor mele dar sotul meu ma cearta ca ma implic prea mult in problemele altora. Ce credeti ca as trebui sa fac? As vrea sa ma sfatuiti cum s-o fac pe aceasta copila sa constientizeze cat rau isi produce siesi dar si celor din jurul ei." - e vorba de prietena ta sau de fiica ei ?cea care se injecteaza ??
lief
Postat pe 11 Iunie 2008 14:10
din ce ai relatat am inteles ca a fost o plasmuire din partea fiicei...sorry,eu nu pot intelege asa ceva -la 16 ani esti vinovat si constient de faptele tale ...eu pe atunci inca ma jucam cu papusile ....vina e a fetei,respectiv a anturajului in care s-a bagat
lief
Postat pe 11 Iunie 2008 14:13
lief( am putea sa incepem cu: pe vremea noastra copii la 16 ani inca se bucurau de copilarie, nu se gandeau la sex). copii de azi sunt scapati oarecum de sub control de parinti, anturajul are cea mai mare influienta in formarea copilului si a modului de a se manifesta in societate.eu cred ca dc parintii ar descoperi calea de a fi apropiati si prieteni cu copii ar fi ideal. astazi parintii sunt extrem de ocupati si uita ca trebuie sa aiba legaturi stranse si timp pt copii.e si vina parintilor in aceeasi masura.

Postat pe 11 Iunie 2008 14:23
apropiati si prieteni cu copii nu sunt toti parintii,asta nu inseamna ca toate fetele se prostitueaza de la 16 ani ....
lief
Postat pe 11 Iunie 2008 14:42
Parintii ei au sustinut-o si inca o fac, au incercat s-o implice in diverse activitati, au dus-o chiar si la psiholog, i-au limitat plimbarile in absenta lor insa ea pare sa nu realizeze cate eforturi se fac pentru ea. Zilele trecute un prieten de-al sotului meu mi-a povestit ca l-a invitat la un suc. Si ce sa va spun...nu doar ca-i mai mare ca ea cu 15 ani dar este si insurat. Copila asta a avut tot ce si-a putut dori, nu doar bani, vacante, haine dar si afectiunea parintilor, bunicilor, a noastra, a prietenilor deci nu-i gasesc nici o scuza. E oare posibil sa fii depravata prin natura ta? Sa-ti placa o astfel de viata?

Postat pe 11 Iunie 2008 15:53
Eu cred ca tocmai asta e problema ei: prea a avut de toate. De aici impresia ca are dreptul sa faca tot ce isi doreste si ca toti ceilalti trebuie sa o aprobe. Probabil a fost rasfatata de mica, si acum crede ca trebuie sa i se permita orice, pt ca de mica a fost lasata sa faca ce vrea, acum e mai greu sa i se impuna restrictii... dar nu imposibil.
Josie
Postat pe 11 Iunie 2008 16:09
pai tot vina parintilor este ca i-au oferit totul pe tava neinvatand-o adevarata valoare a lucrurilor. o mai fi si " soi rau" si atunci e mai greu sa o tina cineva in frau.

Postat pe 11 Iunie 2008 16:50
eu sper sa nu patesc asa ceva daca voi avea copii :) presupun ca de mica trebuia educata bine,acu me cam tarziu ...
lief
Postat pe 11 Iunie 2008 17:11
e o situatie delicata .Fata a avut tot ce si-a dorit si are impresia ca nu va pati niciodata nimic indiferent ce ar face .Parintii ar trebui macar acum sa incerce sa o covinga sa-si schimbe atitudinea fie prin vorba buna fie prin amenintari .Poate are nevoie de o lectie mai dura .Tu ca prietena a mamei fetei trebuie sa-i fii aproape si sa o ajuti sa depaseasca aceasta perioada critica pt ea .
marinela_diana
Postat pe 11 Septembrie 2008 20:01
Nu imi vine sa cred ceea ce citesc.Fata a fost violata si voi o faceti stricata...iar in loc sa o deplangeti pe ea...o deplageti pe mama care a devenit deprsiva din cauza asta-da nu e de neglijait insa fiica e....mult mai grav!Analizati un pic situatia si reorientati-va putin.Doamne ce trist...numai ma enervez.Oricum nu are rost sa mai postez la subiectul acesta ca nu pot sa fiu decat subiectiva!
sweetpink
Postat pe 11 Septembrie 2008 20:08
De la: , la data 2008-06-11 06:30:43Vara trecuta am aflat ca fiica de 16 ani a unei prietene a fost abuzata sexual ... s-a aflat ca sub amenintarea unei filmari ea intretinuse relatii sexuale nu doar cu el ci si cu alti prieteni de-ai lui.

Nu stiu daca un om obisnuit poate drege raul facut. Cred ca un psiholog bun ar fi necesar. Ar fi necesara si foarte multa dragoste si intelegere din partea parintilor. Nu cadouri ori bani multi ci multa, multa dragoste venita din suflet. Copila, prin raul ce i s-a facut e o scorpie in devenire; poate fi imblanzita din nou cu multe eforturi, suferinta, chin nascute din iubirea si prietenia parintilor si a celor apropiati sufletului ei.
De la: , la data 2008-06-11 06:30:43De atunci prietena mea, de altfel o persoana foarte respectata in comunitate, a devenit depresiva, se injecteaza ca sa nu mai planga si s-a izolat complet. Am incercat sa o ajut in masura posibilitatilor mele dar sotul meu ma cearta ca ma implic prea mult in problemele altora. Ce credeti ca as trebui sa fac?

Sa inteleg ca mama copilei a devenit depresiva? Pai ce sprijin si ajutor sa aiba acel copil cand mama ei isi plange singura de mila? Voi cum ati reactiona daca (cu sau fara cuvinte) ati cere cuiva ajutor iar ala incepe sa-si planga de mila, iar in loc de o stanca pe care sa te sprijini nu dai decat peste nisip?
De la: , la data 2008-06-11 06:30:43As vrea sa ma sfatuiti cum s-o fac pe aceasta copila sa constientizeze cat rau isi produce siesi dar si celor din jurul ei.

Nu stiu daca copilul te va accepta pe tine in lumea lui deoarece esti straina si te va privi cu suspiciune; probabil te va privi ca si cum ai prinde avioane; nu va crede in ajutorul tau benevol, nici in inima ta buna; probabil se va intreba ce interese ascunse ai. Singurii care o pot ajuta sunt in primul rand parintii, oamenii langa care a trait pana acum zi de zi. Daca vrei sa o ajuti trezeste-i mama din mila fata de ea insasi.
amme22
Postat pe 11 Septembrie 2008 20:49
ai putea sa vb cu prietena ta. sa ii zici ca trb sa fie alturi de fiica ei. si sa ii spui ca poate fiica are nevoie de mama ei. sunt sigura ca parintii prietenei tale nu au incercat sa fie asa de deschisi si intelegatori cu fiica lor.gura lumii nu conteaza, doar o viata avem, de ce sa nu ne bucuram de ea? dak avem probleme, nu ar trb sa ne pese de ceilalti, de parerea lor. ne irosim viata din cauza unor oameni care nu au ce face. incearca.
deeaz18
Postat pe 22 Septembrie 2008 00:14
si da, ai putea sa incerci sa vb si cu fiica. sa o ajuti, sa ii arati ca vrei sa ii devii prietena. dar subtil, incat sa para ca e ceva firesc, nu ca iti doresti sau ca planuiesti asta.
deeaz18
Postat pe 22 Septembrie 2008 00:16
De la: , la data 2008-06-11 15:53:57Parintii ei au sustinut-o si inca o fac, au incercat s-o implice in diverse activitati, au dus-o chiar si la psiholog, i-au limitat plimbarile in absenta lor insa ea pare sa nu realizeze cate eforturi se fac pentru ea. Zilele trecute un prieten de-al sotului meu mi-a povestit ca l-a invitat la un suc. Si ce sa va spun...nu doar ca-i mai mare ca ea cu 15 ani dar este si insurat. Copila asta a avut tot ce si-a putut dori, nu doar bani, vacante, haine dar si afectiunea parintilor, bunicilor, a noastra, a prietenilor deci nu-i gasesc nici o scuza. E oare posibil sa fii depravata prin natura ta? Sa-ti placa o astfel de viata?


Este o falsa sustinere,in spatele ei cred ca se ascunde si alte sentimente.
Dar pe copila ati analizat-o?De ce a ajuns aici?De ce tot scenariul asta?
Undeva intre ea si parinti este o punte de netrecut.
Parerea ma,tb cautat si in urma,baza relatiilor dintre ei ca familie.
Parerea mea!
Alexandra09
Postat pe 9 Decembrie 2008 11:14
De la: Alexandra09, la data 2008-12-09 11:14:50
De la: , la data 2008-06-11 15:53:57Parintii ei au sustinut-o si inca o fac, au incercat s-o implice in diverse activitati, au dus-o chiar si la psiholog, i-au limitat plimbarile in absenta lor insa ea pare sa nu realizeze cate eforturi se fac pentru ea. Zilele trecute un prieten de-al sotului meu mi-a povestit ca l-a invitat la un suc. Si ce sa va spun...nu doar ca-i mai mare ca ea cu 15 ani dar este si insurat. Copila asta a avut tot ce si-a putut dori, nu doar bani, vacante, haine dar si afectiunea parintilor, bunicilor, a noastra, a prietenilor deci nu-i gasesc nici o scuza. E oare posibil sa fii depravata prin natura ta? Sa-ti placa o astfel de viata?


Este o falsa sustinere,in spatele ei cred ca se ascunde si alte sentimente.
Dar pe copila ati analizat-o?De ce a ajuns aici?De ce tot scenariul asta?
Undeva intre ea si parinti este o punte de netrecut.
Parerea ma,tb cautat si in urma,baza relatiilor dintre ei ca familie.
Parerea mea!

de acord cu tine alexandra, am vazut ca toti au sarit sa acuze fiica. Nu vreau s-o scuz, dar un copil care face astfel de gesturi striga "Exist" "Uita-te la mine". Cat despre sex, la varsta asta, fructul oprit este fructul dorit. Mie imi pare ca prietena celei ce a deschis topicul tine foarte mult la imaginea ei in societate, caci altfel nu-mi explic de ce a devenit depresiva cand s-a aflat adevarul (da, puteti sa spuneti ca, pentru ca fiica ei a mintit-o; dar asta ar fi motiv sa te apropii de copilul tau nu sa te adancesti intr-o depresie; cred ca gandurile ei principale sunt "m-a facut de ras").
Poate din cauza asta, acea fata nu s-a simtit indeajuns ascultata si iubita de a trebuit sa fac pe oaia neagra. Caci poti sa ai toate bunurile materiale din lume si tot degeaba, daca nu ai intelegere si liniste sufleteasca.

Dar se poate si sa ma insel, atata timp cat cea care a deschis topicul nu mai are cont.

Postat pe 9 Decembrie 2008 13:34
De la: , la data 2008-06-11 06:30:43 s-a aflat ca sub amenintarea unei filmari ea intretinuse relatii sexuale nu doar cu el ci si cu alti prieteni de-ai lui.

asta-mi suna a viol totusi

Postat pe 9 Decembrie 2008 13:36
Crista, subscriu 100%.
Lucia1971
Postat pe 9 Decembrie 2008 13:37
Cred ca ar trebui sa plece din localitate o vreme dar si ajutorul unui psiholog ar scoate-o din aceasta stare. DAR OBLIGATORIU SA PLECE O VREME DIN LOCALITATE la munte, mare sau sa iese din tara ; cum vrea ea . Stind in acelasi mediu blamant, se va adinci mai rau in acest haos . Doamne fereste sa nu-i treaca prin minte alte parascovenii.
nocturnalia
Postat pe 23 Ianuarie 2009 12:21
ups, scuze n-am citit toate mesajele voastre. Daca a avut tot ce si-a dorit , atunci trebuie sa inteleg ca-i sta in fire sa faca astfel de lucruri ASTA E EA deci.....
nocturnalia
Postat pe 23 Ianuarie 2009 12:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna 2 De la: kudika342165 23 Februarie 2012 22:59
EXISTA VREUN OM DE LA KUDICA CARE CHIAR CITESTE MAILURILE NOASTRE 72 De la: kiss_my_ass 4 Iulie 2013 11:07
cn ma poate ajuta?? 7 De la: danandi23 23 Octombrie 2009 15:54
Care este gandul tau ? 14 De la: INTELIGENTUL_1 9 Aprilie 2016 16:32
1 ori unu 12 De la: clau19 5 August 2010 01:02