Setari Cookie-uri

yoga

Cele opt ramuri de yoga ale lui Patanjali sunt:

(1) Yama (Cele cinci "abþineri"):violenþã, minciunã, furt, sex (ilegal)ºi posesiuni
(2) Niyama (Cele cinci "respecturi"): puritate, mulþumire, austeritãþi, studiu, ºi devotament
(3) Asana: Literar înseamnã "ºedere", ºi Patanjali foloseºte acest termen pentru a denumi poziþia ºezutã a corpului în timpul meditaþiei. Mai târziu, odatã cu afirmarea Hatha yoga, "asana" a început sa denumeascã toate poziþiile folosite.
(4) Pranayama ("Controlul Forþei Vieþii"): Controlul prān-ei(prãna), forþa vieþii sau energia vitalã.
(5) Pratyahara ("Abstracþia"): Înfrânarea organelor de simþ.
(6) Dharana ("Concentrarea"): Fixarea atenþiei asupra unui singur obiect.
(7) Dhyana ("Meditaþia"): Contemplarea intensã asupra adevaratei esenþe a realitãþii.
(8) Samadhi ("Eliberarea"): Starea de iluminare superconºtientã (ca opus al subconºtientului).
marconi_rupa
Postat pe 22 Iunie 2008 10:44
Pt mine yoga este un fel de fitness, asa o vad eu.

Postat pe 23 Iunie 2008 09:05
:) pai sa zicem ca este un fel de fitness.. insa la scara mai inalta, un fitness fizic si mai ales psihic, cu rezultate extraordinare si dupa care nu ,,iesi,, tot sifonat, transpirat si extenuat( ca dupa un fitness normal.
oana81
Postat pe 23 Iunie 2008 09:46
Dar care e faza cu sexualitatea? Nu ma refer la organizatiile extremiste (cunoastem cazul din Romania) care fac sa ne gandim ca yoga e ceva nebunesc si care au intarit prejudecatile.

Postat pe 23 Iunie 2008 10:35
nu am facut niciodata yoga? voi practicati? unde si cum va simtiti dupa aceea? :)
buburuza22
Postat pe 10 Iulie 2008 10:40

Postat pe 23 Iulie 2008 16:23
waw tare as vrea sa incerc....
HABIBA_CHANDRAMUCKI
Postat pe 21 August 2008 00:53
De la: HABIBA_CHANDRAMUCKI, la data 2008-08-21 00:53:13waw tare as vrea sa incerc....


Draga mea stai linistita mai bine,la noi in tara aceasta practica este perceputa intr-un mod eronat,in alte tari intr-adevar este ca o gimnastica a mintii si nu numai .Aici yoga este un lucru la inceput interesant ,captivant dar apoi te duce pe cai gresite, imorale ,aici se exploateaza cat mai mult sexul si se incearca o spalare a creierului,sa crezi in tot felul de idei inventate de vestitul guru .Te asigur ca este o mare porcarie.
CORINA_
Postat pe 23 Septembrie 2008 13:55
imi spuneti si mie pe unde se poate practica yoga?eu una as vrea sa fac pentru meditatie...
rowi
Postat pe 26 Septembrie 2008 12:45
sa`mi bag ceva in ioga a voastra de oameni ciudati bolnavi paranoici schizofrenici si nenorociti ...mai bine v`ati duce naibii in absolut mai repede ..la 2 metri dedesubt ! ciudatiloooooooooooooooooooorrrrrrrrrrrr mai stricati si lumea din jur

Postat pe 8 Noiembrie 2008 21:12
Yoga adevarata nu este deloc o porcarie, este o filozofie orientala foarte complexa si straveche de disciplinare a spiritului, de armonizare a trupului in gazduirea efemera pe care o ofera spiritului si de comuniune si integrare in spatiu si timp in curgerea lor neintrerupta. Oricine are ce invata de la yoga adevarata. Mircea Eliade nu va spune nimic, autorul Istoriei Religiilor sau a lucrarii - Yoga, nemurire si libertate ? Si el era cumva ciudat ? Evident, NU. Nu denigrati filozofii care va sunt neclare..... Nu faceti astfel de greseli.......

Postat pe 26 Noiembrie 2008 02:01
De la: rowi, la data 2008-09-26 12:45:12imi spuneti si mie pe unde se poate practica yoga?eu una as vrea sa fac pentru meditatie...


Eu merg la Palm Saloon & Spa in zona Dorobanti si-mi place f mult. Facem meditatii, exercitii de respiratie, relaxari. Uite anuntul in urma caruia m-am dus, poate-ti este util si tie.Primele sedinte sutn gratuite. Eu nu intru in discutii daca e buna Yoga sau nu, pentru mine stiu bine ca este ;) Cel mai bine e sa vii sa vezi. Bafta si sa ne vedem la sala ;)


"Sub egida European Yoga Federation,
Societatea de Yoga si Parapsihologie din Romania,
organizeaza cursuri de yoga integrala cuprinzand tehnici si procedee
din principalele sisteme (Hatha, Raja, Bhakti, Laya, Nidra, Kundalini)

Primele patru sedinte sunt gratuite si reprezinta un modul complet!
Pentru cei interesati exista si o continuare.

Cursurile se desfasoara saptamanal in zilele de miercuri, joi si duminica,
fiecare avand posibilitatea sa opteze pentru una din variante.

Locatia salilor:
Miercuri - Campusul Universitatii Politehnice Bucuresti.
Joi - Palm Saloon & Spa, str. C-tin Aricescu nr 12 ( Piata Dorobanti)
Duminica - Yoga Wellness Club, str. Antiaeriana nr 1 bis ( zona 13 Septembrie)

Inscrieri si detalii suplimentare:
0733.607.954
0771.202.394
sau
yogawellnessclub@yahoo.com
yahoo ID: yogawellnessclub"
moonflower
Postat pe 29 Noiembrie 2008 18:35
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 29 Decembrie 2008 19:05
moonflower poti sa ne spui cat costa?sunt tare curiasa..mi am facut odata un test "ce sport ti se potriveste" si mi a "iesit" yoga
cred ca din pricina comoditati mele ;)
tonikana
Postat pe 24 Ianuarie 2009 12:53
De la: live_dreams, la data 2008-11-08 21:12:08sa`mi bag ceva in ioga a voastra de oameni ciudati bolnavi paranoici schizofrenici si nenorociti ...mai bine v`ati duce naibii in absolut mai repede ..la 2 metri dedesubt ! ciudatiloooooooooooooooooooorrrrrrrrrrrr mai stricati si lumea din jur

Este, se pare, un obicei absolut omenesc: sa nu fi avut propriu-zis de-a face cu cineva, dar sa tabari pe el...
Psihologii stiu de ce.
Ai luat... omenesti suturi cindva, nu te-ai descarcat (ca aia erau mai tari...), iar acum o faci la nesfirsit pe cine apuci.
E plina lumea... Eu insumi si destui dintre noi practicam sportul asta...
Unii au intelepciunea sa ii alature si ceva Yoga. Nu strica.


Ca veni vorba, fara indoiala ceea ce practic eu nu este yoga clasic. Probabil insa ca au apropiate principiile.
Imi place, pe cit ma pricep, sa-mi ascult corpul. Incerc sa simt de ceea ce are nevoie, ca miscare. De la un timp, simt nevoia sa fac "un pas in afara cercului de siguranta", adica sa fac miscari ce dor un pic, dar care "intind" (cred eu fericit) zone ale corpului.
Nu am exersat in paralel prea tare evadarea din realitate - dar banui a fi vorba de o tehinica desteapta, care nu fuge de problemele diurne, dar tzine sa-si demonstreze din cind in cind ca poate iesi din goana existentiala o vreme, fara sa se surpe cerul. Ba chiar simt ca se incarca baterii (de diverse tipuri) cu asta ocazie.

O zi buna!
Mircea_O
Postat pe 17 Februarie 2009 09:29
De la: live_dreams, la data 2008-11-08 21:12:08sa`mi bag ceva in ioga a voastra de oameni ciudati bolnavi paranoici schizofrenici si nenorociti ...mai bine v`ati duce naibii in absolut mai repede ..la 2 metri dedesubt ! ciudatiloooooooooooooooooooorrrrrrrrrrrr mai stricati si lumea din jur


Fatuco, ce haioasa esti... Si tu asa strigi de obicei?? Nu auzi si voci cateodata?
Dor_a
Postat pe 17 Februarie 2009 10:01
Nu fac yoga...fac pilates si e marfa. O sedinta de pilates de o ora, urmata de sauna...Va recomand pilates.
mrskattousa
Postat pe 5 Martie 2009 11:48
am facut si eu pilates, ma doare spatele cateodata ingrozitor, dar abia astept vara sa innot si tenis de camp, i love this sport: tennis
cristi_nne
Postat pe 5 Martie 2009 14:14
Probabil ca sunt centre serioase de yoga si in Romania, dar tb cautate. Din ce auzisem eu intr-o vreme yoga din Romania, deviase mult de la adevarata yoga.
In ociident yoga are aceiasi valoare ca si fitness-ul, pilates si alte sporturi. Fiecare centru comunitar are cursuri de yoga, centele de batrani au cursuri de yoga. Chiar doctorii recomanda yoga pt anumite afectiuni. Am cunoscut o doamna care a facut yoga dupa o operatie la genunchi si se simte foarte bine. Si pt cei care blameaza yoga, ar fi cazul sa-si dea seama ca yoga a aparut cateva mii de ani in urma in orient. Multe din exercitiile de incalzire facute la orele de sport sunt luate din yoga, ca si anumite exercitii la sol: lumnarea, saritura pestelui roata, etc Asa ca chiar si cei care blameaza yoga au practicat de fapt yoga fara stirea lor in cadrul orelor de educatie fizica.
Cel mai mult din yoga mie imi place ashtanga yoga, am avut o profesoara indianca foarte buna lde ashtanga yoga. Dupa ce faceam exercitiile respective pe lanaga faptul ca ma simteam foarte relaxata, mai lucram si diferite grupuri de muschi, parca as fi facut un fel de masaj intern si extern. Era superb

fevronia
Postat pe 6 Martie 2009 03:22
dupa ce profesoara s-a mutat in alta zona si n-am mai putut merge la ea, am gasit niste DVD foarte ieftine cu Rainbeau Mars, Yoga for Beauty Dusk and Dawn, seamana foarte mult cu exercetiile care le faceam eu la Ashtanga yoga. DVD sunt in engleza
fevronia
Postat pe 6 Martie 2009 04:02
Yoga nu e sport.

Postat pe 6 Martie 2009 04:06
De la: Hania, la data 2008-06-23 09:05:17Pt mine yoga este un fel de fitness, asa o vad eu.


Asa si eu
_dulcik_
Postat pe 6 Martie 2009 08:44
Daca vedeti yoga ca un sport nu o sa faceti nicio branza, pierdeti vremea.

Postat pe 6 Martie 2009 09:09
De la: CORINA_, la data 2008-09-23 13:55:28
De la: HABIBA_CHANDRAMUCKI, la data 2008-08-21 00:53:13waw tare as vrea sa incerc....


Draga mea stai linistita mai bine,la noi in tara aceasta practica este perceputa intr-un mod eronat,in alte tari intr-adevar este ca o gimnastica a mintii si nu numai .Aici yoga este un lucru la inceput interesant ,captivant dar apoi te duce pe cai gresite, imorale ,aici se exploateaza cat mai mult sexul si se incearca o spalare a creierului,sa crezi in tot felul de idei inventate de vestitul guru .Te asigur ca este o mare porcarie.

Esti liber sa sa practici sau nu anumite lucruri....nu te obliga nimeni sa faci ceva impotriva vointei tale...iar daca creierul tau poate fi atat de usor "spalat", atunci fereste-te...de orice fel de tentatie....
Ar trebui sa stii ca exista mai multe ramuri yoga....care exploateaza/exploreaza oarecum specializat anumite parti, sa le spun asa, ale omului....dat fiind ca sexulaitatea e o componenta primordiala a umanitatii iar energia sexuala, la cele mai multe persioane, e mai mare decat alte tipuri de energii mai elevate, cred ca e folositor sa cunosti cum sa-ti controlezi energia sexuala dar...si acum citez pe cineva de care oricum nu ai avut de unde auzi....un orgasm bun probabil i-ar omori (pe unii)....si mai cred ca daca creierul nu e "neted", nu se "spala"....trebuie doar sa fii selectiv si sa ai discernamant in alegerea anumitor chestiuni...
ocs
Postat pe 6 Martie 2009 09:57
corect ROCO
yoga nu este un sport dar poate fi un exercitiu al mintii...de fapt yoga este o metoda prin care evoluezi spiritual ..te trezesti ..apoi devi un om realizat
vio_foxy
Postat pe 6 Martie 2009 10:01
in societatea noastra contemporana, sunt prea putini oameni pe care partea spirituala ii intereseza. Am fost si eu la yoga in ro, dar sinncer sa fiu nu are nimic de-a face cu yoga din India, in afara de cateva asane etc , si asta nu e numai parerea mea.

Da yoga nu e sport dar are o componenta de sport care poate fi utilizata. Am putea spune ca e un sport al mintii si al trupului. in ziua de astazi cand multi omaneni sunt supusi stresului continuu, iar practicand yoga reusesc sa se relaxeze si sa simta bine. Pe langa relaxare, mai sunt persoane care au diferite probleme, cu spatele, cu genunchii, migrene etc, iar in loc de a lua o gramada de pastile care au efecte secundare, mai bine practica diferite exercitii yoga. Mai sunt persoane care din motive religioase nu li se permite sa practice yoga, decat componenta de sport.

Sunt destule ramuri yoga, asa ca fiecare poate alege ce vrea. E extrem de egoistic sa gandesti ca numai daca vrei sa ajungi la cine stie ce realizare spirituala poti practica yoga. O astfel de gandire contravine chiar principiilor yoga si se ajunge la dispute similare cu cele religioase unde fiecare crede ca religia lui e cea mai buna.

Yoga (Sanskrit, Pāli: योग, IAST: yóga, IPA: [joːgə]) refers to traditional physical and mental disciplines originating in India.[1] yoga e o disciplina(practica) fizica si mentala traditionala originara din India. Pana si pe wikipedia in limba romana au scris ca e o tehnioca de eliberare etc, si te mai miri de ce se unii oameni in Ro, au reticente fata de yoga.

The goal of yoga may range from improving health to achieving Moksha.[65]
Scopul practicarii yoga variaza de la imbunatirea sanatatii pana la Moksha
fevronia
Postat pe 6 Martie 2009 16:35
nu imi place sa fac yoga... asa ca mi-e indiferent
_dulcik_
Postat pe 7 Martie 2009 16:31
De la: Hania, la data 2008-06-23 09:05:17Pt mine yoga este un fel de fitness, asa o vad eu.



Daca-i doar atat faceti macar Yogilates (mai mult decat Pilates):

http://www.newharmonyweb.com
sau
http://www.yogilates.ro
agoldfish
Postat pe 26 Iulie 2009 18:51
am incercat si eu dar nu am suficienta rabdare .
piper
Postat pe 30 Iulie 2009 15:48
Informatii utile si depre beneficiile practicii Yoga puteti vedea pe http://yogaintegrala.blogspot.com/
moonflower
Postat pe 7 Noiembrie 2009 00:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Curs instructor aerobic-fitness, curs instructor fitness si culturism, curs antrenor/instructor personal aerobic si fitness, curs antrenor coordonator aerobic-fitness, curs masaj 1 De la: elles 9 Ianuarie 2012 21:38
ce parere aveti despre motorsport 6 De la: sushy 11 Martie 2009 23:09
Ciclism 39 De la: _oktober_ 10 Martie 2011 08:32
Tir cu arcul 20 De la: kudika112183 29 Ianuarie 2010 09:31
eu ma relaxez la karting 20 De la: Ramona_mari 26 Mai 2014 13:59