Setari Cookie-uri

psihoterapie

a fost cineva la psiholog? l-a ajutat cumva? merita? eu simt ca as aveqa nevoie dar mi-e frica sa nu fac mai mult rau decat bine...
dc e ok, imi puteti recomanda niste cabinete (pls si preturi)
BuzBuz
Postat pe 24 Iunie 2008 16:42
Si eu am avut de gand sa fac psihoterapie, dar m-am razgandit... Mi-a fost recomandat acest lucru si probabil ca-l voi face in momentul in care-mi voi lua inima in dinti. Poate ca mi-e frica sa aflu lucruri de care nu sunt constienta, sau de care nu doresc sa fiu constienta...
Preturile difera in functie de cabinet, de zona, de doc. samd. Esti din Bucuresti ?
Poti cauta la clinicile particulare. Au preturi de la 60-150 ron si poate chiar mai ridicate...

Sanatate !

B
biknck
Postat pe 3 Iulie 2008 12:53
cred ca totul depinde de caracterul tau si de motivul din cauza caruia simti nevoia sa apelezi la un psiholog. Daca ai nevoie de ajutor sau raspunsuri, iti pot spune ca in marea majoritate a cazurilor, tu singura te ajuti mai mult decat oricine. Un psiholog rar sau chiar niciodata iti va spune ce sa faci, el te asculta si eventual iti da unele sugestii. La urma urmei, de tine depinde totul :)

Postat pe 5 Iulie 2008 20:23
eu sunt psiholog si ma pregatesc sa devin terapeut. sa mergi la psiholog nu trebuie sa fie placut, cel putin nu momentan, insa trebuie sa fie benefic. terapia sau macar consilierea sunt bune pentru ca au efect pe termen lung, efecte pozitive. dar, terapia, respectiv consilierea presupun un efort pe toate planurile (emotional, cognitiv, de voita etc) ceea ce inseamna ca persoana care apeleaza la ajutor profesionist trebuie sa fie hotarata sa schimbe ceva. si un lucru, pe care toti care merg la psiholog ar trebui sa il stie:psihologul "merge" pe nevoile si pe ceea ce este pregatit clientul, asta insemnand ca nu va aborda probleme pe care clientul nu este in stare la momentul respectiv sa le prelucreze.
a! si inca ceva :) in functie de tipul de terapie efectele se vad mai devreme sau mai tarziu. este cunoscut ca terapia psihanalitica este de lunga durata.
in speranta unor decizii benefice si intelepte, va doresc numai bine.
emilia
xENx
Postat pe 18 Iulie 2008 09:49
pt biknck....un psiholog te face de fapt sa descoperi ceea ce simti cu adevarat. iti pune intrebari si restul vine de la sine ...adica de la "tine"
raluca5000
Postat pe 19 August 2008 19:09
am fost si io la psihlog. da' era in concediu!

Postat pe 19 August 2008 19:19
las' ca-i mai bine... eu cu cine mai vorbeam acum?

Postat pe 19 August 2008 19:28
serios!
era in concediu la mare si am fost la ea in camera. sa ma analizeze in detaliu.

Postat pe 19 August 2008 19:37
si te simti mai bine de atunci?

Postat pe 19 August 2008 19:38
sa zicem ca mi-a indreptat.....gandurile. mult bine mi-a facut desii am fost la ea doar de trei ori. a treia oara s-a declarat neputincioasa in fatza vervei mele!

Postat pe 19 August 2008 19:45
schimba tata psihologul...

Postat pe 19 August 2008 19:47
geo e pericol :))))))))
morticia_adams
Postat pe 21 August 2008 03:29
treaba e ca depinde si de psiholog....trebuie sa simti ca comunica cu tine si face meseria cu interes si nu doar din interes (adica sa treaca ora si gata).

Trebuie sa simti ca comunica cu tine. Sigur, psihologii pot descoperi cu adevarat de ceea ce ai nevoia.

Dar poate trebuie sa incerci sa nu te mai gandesti obsedant la problema ta, sa lasi timpul sa treaca si problema se va rezolva de la sine. Cu cat iei mai in serios problema te vei simti ca un motan care se invarte in jurul cozii.Poate trebuie doar sa te detasezi, ca si cand ai privi un tablou de la distanta.

Asta doar in cazul in care nu sunt probleme traumatizante (decesul cuiva, divort, abuz etc.)
luv4ever77
Postat pe 9 Septembrie 2008 23:55
cine ma poate ajuta ? prietena mea mi se pare ca ma inseala prin email

Postat pe 23 Septembrie 2008 15:50
si la ce ai nevoie de psiholog? sa-ti confirme ca te inseala prietena( desi nu prea vad cum poti insela prin email) sau sa te ajute sa treci cu bine momentul?

Postat pe 23 Septembrie 2008 15:55
daca ai nevoie, mergi!!
morticia_adams
Postat pe 1 Octombrie 2008 22:56
psihologul te ajuta sa te intelegi mai bine pe tine,sa intelegi reactiile tale,sa reusesti sa iti pui ordine in ganduri.sa mergi la phiholog e ca si cum mergi la un prieten,care are ceva mai multe studii ca tine in domeniu,si sa vorbesti despre problemele tale.chiar daca mergi la psiholog nu inseamna ca ai o problema ci ca esti o persoana responsabila
just_andreea
Postat pe 2 Noiembrie 2008 19:12
si eu am trecut pe la psiholog o data... si inteleg perfect retinerile; si mie mi-a luat ceva curaj sa ma duc. Cred ca era mai mult frica de a ma vedea exact asa cum sunt. Si desi eram studenta la psihologie pe vremea aia, am vrut sa ma asigur ca terapeuta mea nu ma judeca.

Dar un psiholog bun n-o sa te judece niciodata si o sa-ti ajute chiar si la modul ca te mai descarci.

Pe mine m-a ajutat mult (ma confruntam cu niste probleme din copilarie).

Am fost la clinica Aquamarine, sunt f profesionisti, dar nu mai stiu preturile, era acum vreo 3-4 ani.

Postat pe 2 Noiembrie 2008 21:22
Buna tuturor,

eu am avut la un miment dat probleme cu atacuri de panica si pt ca nu le-am tratat corespunzator (decat cu medicatie) am dat intr-o depresie si m-am speriat f tare. Salvarea mea a fost un psiholog f bun (sunt atat de putini ca ii poti numara pe degete din pacate). Tot ce va pot spune este ca am facut terapie aproape un an si fara nici un medicament mi-am revenit, m-am schimbat foarte mult, mi-am schimbat viata si sunt mult mai ok decat eram.
As vrea sa va spun ca daca aveti si cel mai mic sentiment ca v-ar face bine sa stati de vorba cu un psiholog macar si din curiozitate mergeti. Este ca un medicament naturist foarte benefic. Doar trebuie sa fiti foarte atenti la cine mergeti. Cautati psihologi recomandati de oameni carora le-a facut bine. E foarte riscant sa mergeti la oameni care nu se pricep la asta. Va pot traumatiza psihic si pe banii si suferinta voastra. Psihologul esta un om care nu face decat sa te indrume sa vezi singur care este problema si sa o rezolvi singur. El nu da medicamente si nu inseamna ca esti sarit daca mergi la terapie. Mai mult as spune ca daca ar merge cat mai multi am fi o tara cu mai multi oameni echilibrati si blanzi si inteleatori si care mai si zambesc din cand in cand.

Eu cred ca felul in care puteti sti daca psihologul la care mergeti este potrivit pentru voi este sa va ascultati instinctul dupa prima sedinta. Daca va ganditi deja ca asteptati sa va revedeti mergeti din nou daca nu cautati pe altcineva. Corpul si mintea voastra o sa va spuna imediat daca e pentru voi sau nu acea persoana.La mine a fost exact asa. Am incercat vreo 4 psihologi si cand am ajuns la cel la care am si ramas am simtit. Abia asteptam sa revin. Am stiut ca o sa fiu bine dupa prima sedinta cu el.

Aaaaa si fetelor si nu numai as vrea sa stiti ca daca isi face f bine treaba o sa fie si un moment mai lung sau mai scurt in care o sa va indragostiti foarte tare de psiholog. Dar sa stiti ca pe masura ce avansati cu terapia o sa treaca. :d

Multa bafta.
kudikneverending
Postat pe 17 Noiembrie 2008 12:04
Eu sunt psiholog si ma pregatesc sa devin psihoterapeut. Pentru asta a trebuit sa fac eu intai terapie pe mine. Sunt foarte multumita. Am mai multa incredere in mine, mi-am descoperit resurse de care nici macar nu stiam, am mai multa atentie pentru mine si pentru ce imi face mie bine. Intr-un cuvant, daca asta voi face si eu pentru altii, mi-am gasit o profesie minunata. Recomand terapia pentru toti cei care doresc sa se cunoasca mai bine.

Emilia
xENx
Postat pe 18 Noiembrie 2008 23:33
Hello girls..www.hainutecool.blogspot.com...am mai postat hainute..sunt funny si preturi foarte acesibile..va astept.pups
_madalina_alexandra_
Postat pe 18 Noiembrie 2008 23:34
De la: emilia_nitescu, la data 2008-11-18 23:33:49Eu sunt psiholog si ma pregatesc sa devin psihoterapeut. Pentru asta a trebuit sa fac eu intai terapie pe mine. Sunt foarte multumita. Am mai multa incredere in mine, mi-am descoperit resurse de care nici macar nu stiam, am mai multa atentie pentru mine si pentru ce imi face mie bine. Intr-un cuvant, daca asta voi face si eu pentru altii, mi-am gasit o profesie minunata. Recomand terapia pentru toti cei care doresc sa se cunoasca mai bine.

Emilia


Ce ne poti spune despre hipnoza, ma intereseaza foarte mult subiectul?
kitty_
Postat pe 18 Noiembrie 2008 23:35
Parerea mea este ca e foarte benefic sa mergi la psiholog. Daca esti o fire introvertita sau ai avut traume in copilarie, te ajuta mult sa te deschizi, sa comunici mai bine si sa iti imbunatatesti starea de spirit.
dudasdianacluj
Postat pe 28 Noiembrie 2008 20:44
SINCER! nu mai am incredere in psihologi ..nu cunosc suficient de multi dar tot ce am cunoscut sunt niste ciudati ...una era in misa:| oau ce putea sa delireze ..apoi alta prea dusa aeriana nici de copilul ei nu avea grija si apoi un alt tip care e ateu convins si omoara animale..atat cunosc personal dar sunt lamurita..mai bine ai citi singura psihologie pe net sau carti de specialitate si ti`ai da singura seama si fara sa dai bani..

Postat pe 1 Decembrie 2008 06:14
De la: kitty_, la data 2008-11-18 23:35:48
De la: emilia_nitescu, la data 2008-11-18 23:33:49Eu sunt psiholog si ma pregatesc sa devin psihoterapeut. Pentru asta a trebuit sa fac eu intai terapie pe mine. Sunt foarte multumita. Am mai multa incredere in mine, mi-am descoperit resurse de care nici macar nu stiam, am mai multa atentie pentru mine si pentru ce imi face mie bine. Intr-un cuvant, daca asta voi face si eu pentru altii, mi-am gasit o profesie minunata. Recomand terapia pentru toti cei care doresc sa se cunoasca mai bine.

Emilia


Ce ne poti spune despre hipnoza, ma intereseaza foarte mult subiectul?



ahhhhh sa nu mi zici ca vrei sa ti hipnotizezi prietenul sa afli daca te-a inselat!
morticia_adams
Postat pe 7 Decembrie 2008 19:42
psihoterapia este un lucru foarte serios si nu oricine este in stare sa obtina rezultate,nu toti cei care au o licenta in psihologie se pot numi psihoterapeuti, sunt multi ,,nechemati'' in meseria asta, ce-i drept; pe de alta parte daca nu alegi tipul de psihoterapie care ti se potriveste si nici nu ai incredere in psihoterapeut ....time is money...si e timpul tau. in ceea ce priveste inlocuirea psihoterapeutului cu articole de pe net.....e o gluma buna...e ca si cind ai minca prajituri de plastic.POFTA BUNA!
Claudya10
Postat pe 7 Decembrie 2008 19:43
deci, un psiholog proaspat iesit de pe bancile facultatii nu poate fi decat consilier. Pentru a fi terapeut, trebuie formare speciala si terapie proprie

Postat pe 7 Decembrie 2008 19:53
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 26 Decembrie 2008 14:03
eu am consiliat persoane care au crescut an orfelinate precum si femei cu probleme psihice pe durate de 2...3...ani din atasament dar ca sa mergi la un cabinet tear costa fff mult ati recomand sa vb cu cineva total detasat de problemele tale careia sai poti spune tot ceti trece prin cap...absolut tot
erikahd2008
Postat pe 11 Februarie 2009 13:22
Sper ca nu le-ai consiliat in scris, draga mea... "a" - semivocala, la inceputul cuvintelor se scrie "i" ... adica "in orfelinate" ... "Inca" si tot asa... La fel se foloseste si cu "re" adica e "reincarnare" nu reancarnare...
Dor_a
Postat pe 11 Februarie 2009 13:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ma masturbez 5 De la: kudika_972181 24 Februarie 2015 23:04
Nuci de sapun 4 De la: dydy92 9 Septembrie 2010 17:23
Parfum, TAMPOANE si igiena intima 12 De la: camiubee 13 Mai 2011 18:03
Plictiseala 6 De la: kudika_991899 24 August 2015 13:55
Partenerii de viata sunt schimbatori! 6 De la: Elyaa 6 Iulie 2011 11:16