Setari Cookie-uri

INDIVID SAU COLECTIV?

Am deschis un nou subiect, chiar daca sunt constienta ca cei rationali ma vor acuza din nou de a fi prea ,,simtitoare,,.. Asta e! Eu sunt multumita si mandra de faptul ca am o gandire care inainte de toate, sustine egalitatea si bunastarea fiecarei fiinte in parte. Deci.. Colectivul este o idee foarte periculoasa, din anumite puncte de vedere (cum ar fi politic sau religios, dar nu numai).. În numele colectivului, individul, realul, a fost mereu sacrificat. Sunt în totalitate împotriva acestui lucru.
Natiunile au sacrificat indivizii în numele tarii..si "natiune" este doar un cuvânt. Liniile pe care le-ai desenat pe harta nu sunt nicaieri pe pamânt. Fac parte doar din jocul tau.. Dar lupta pentru aceste linii pe care le-ai desenat pe harta a avut drept consecinta multi morti - oameni adevarati ce au murit pentru linii imaginare.. si tu îi faci eroi, eroi nationali!
Ideea colectivului trebuie distrusa complet; altfel, într-un fel sau altul, se va continua sacrificarea individului. Am sacrificat individul chiar si în numele religiei, în razboaie religioase. Un mahomedan ce moare într-un razboi religios stie ca drumul sau catre paradis este sigur. I s-a spus de catre preot:
Daca mori pentru Islam, atunci paradisul tau este absolut sigur, cu toate placerile pe care le-ai imaginat sau le-ai visat vreodata.. si persoana pe care ai omorât-o va ajunge si ea în paradis, deoarece a fost omorâta de catre un mahomedan. Este un privilegiu pentru el, deci nu trebuie sa te simti vinovat pentru ca ai omorât un om.
Ceilalti au (sau au avut) cruciade si omoara mii de oameni, ard fiinte omenesti de vii. Pentru ce? Pentru o colectivitate oarecare.. pentru crestinism, pentru budism, pentru hinduism, pentru comunism, pentru fascism, orice motiv este bun. Un cuvânt ce reprezinta putina colectivitate, si individul poate fi sacrificat. Acelasi lucru il fac in ziua de azi americanii! Exceptand faptul ca ei nu prea invoca religia ca motiv..
Nu exista niciun motiv pentru ca aceasta colectivitate sa existe macar: indivizii sunt îndeajuns.. si daca indivizii au libertate, sunt liberi din punct de vedere psihic, spiritual, atunci colectivul va fi, în mod firesc, liber spiritual. Foarte interesant este ca, de obicei, liderii acestor grupari nu fac parte din colectivul in sine. Doar oamenii mai slabi pot fi in colectiv. Cei care sunt foarte usor influentabili si nu au curaj sa se opuna. Cei mai puternici intotdeauna ghideaza, sunt la conducere si nu se implica fizic in nici una din actiunile sustinute de ei.. Iar oamenii slabi fac ceea ce le poruncesc oamenii mai puternici ( sa se inteleaga ca ma refer strict la puterea psihica a unui individ). Mai exista si acei oameni puternici care refuza sa faca parte din colectiv sau din conducerea lui.. Cred ca ei sunt cei mai puternici deoarece au curajul sa spuna ,,nu,, si colectivului si conducerii.. ei lupta pt libertatea tuturor.. isi aleg o soarta destul de grea.. si sunt priviti ca niste ciudati pt ca nu sunt intelesi.. dar lor nu le pasa.. isi continua viata asa cum cred ei de cuviinta si refuza sa fie incadrati ca toti ceilalti.
Colectivul, in viziunea mea, ar trebui sa insemne doar grupari de oameni care au aceleasi gusturi, idei, placeri, etc.. care, dintr-un motiv sau altul, isi petrec o parte din timpul lor impreuna, la munca sau la distractie. In momentul in care exista alt colectiv cu gusturi si pareri total diferite.. acesta nu trebuie vazut ca un inamic. Nu trebuie distrus sau convertit. Fiecare individ trebuie sa isi decida singur propria ,,soarta,,. Sa spuna ,nu,, .. sa-si aleaga singur drumul in viata.. sa nu-i fie frica nici rusine.. Fiecare trebuie sa invete sa aiba curajul acesta.
oana81
Postat pe 26 Iunie 2008 12:43
Oana ceea ce spui tu face parte dintr-o utopie.Ce frumos ar fi sa fim cu totii liberi, sa nu ne mai conduca nimeni, sa nu mai raspundem in fata nimanui.Dar suntem oameni si oamenii traiesc in grupuri iar atunci cand traiesti cu cel putin un om langa tine vrand nevrand trebuie sa faci in asa fel incat sa lasi de la tine rezultatul fiind faptul ca te privezi de anumite libertati.De ex. odata ce te-ai casatorit nu mai poti sa faci doar ce vrei tu, trebuie sa mai faci si cum zice partenerul chiar daca unele lucruri iti displac total cum ar fi sa mergi in vizita la soacra.Deja ti-ai pierdut libertatea de alegere !! Vezi !!Ca sa fii cu adevarat liber ar trebui sa traiesti undeva pe o insula de unul singur si asta nu ar fi prea frumos.
Cheia succesului privind traiul in colectivitate cred ca ar fi un singur cuvant : toleranta.
diana1981
Postat pe 11 Octombrie 2009 19:01
De la: oana81, la data 2008-06-26 12:43:02Am deschis un nou subiect, chiar daca sunt constienta ca cei rationali ma vor acuza din nou de a fi prea ,,simtitoare,,.. Asta e! Eu sunt multumita si mandra de faptul ca am o gandire care inainte de toate, sustine egalitatea si bunastarea fiecarei fiinte in parte.


Totusi , la cat de simtitoare te dai , puteai sa lasi autorul si titlul cartii sa nu te acuze lumea de plagiat

http://www.librariabucuresti.com/Carti-Libertatea__curajul_de_a_fi_tu_insuti-2509.htm

iris_4_ever
Postat pe 11 Octombrie 2009 22:39
Nu vad rostul topicului,serios.
ayyryynn
Postat pe 11 Octombrie 2009 22:42
De la: ayyryynn, la data 2009-10-11 22:42:43Nu vad rostul topicului,serios.


Eu l-as fi vazut daca ar fi precizat ca a citit cartea respectiva si ca vrea sa afle si parerea altor persone vis a vis de ce sustine Osho .

Sa iei pasaje dintr-o carte si sa le postezi fara sa iti exprimi parerea personala atunci chiar ca nu are rost
iris_4_ever
Postat pe 11 Octombrie 2009 22:48
De la: iris_4_ever, la data 2009-10-11 22:48:46
De la: ayyryynn, la data 2009-10-11 22:42:43Nu vad rostul topicului,serios.


Eu l-as fi vazut daca ar fi precizat ca a citit cartea respectiva si ca vrea sa afle si parerea altor persone vis a vis de ce sustine Osho .

Sa iei pasaje dintr-o carte si sa le postezi fara sa iti exprimi parerea personala atunci chiar ca nu are rost

Recunosc,nu am citit cartea despre care vorbesti...dar ea...nu inteleg de ce a scris toate chestiile astea pe care probabil nici macar nu le intelege. Sau daca le intelege cu siguranta nu pune nimic in practica. Si ca sa citesti carti doar de dragul cititului,fara a invata nimic mi se pare pierdere de timp. Parerea mea.
ayyryynn
Postat pe 12 Octombrie 2009 21:21
De la: iris_4_ever, la data 2009-10-11 22:39:58
De la: oana81, la data 2008-06-26 12:43:02Am deschis un nou subiect, chiar daca sunt constienta ca cei rationali ma vor acuza din nou de a fi prea ,,simtitoare,,.. Asta e! Eu sunt multumita si mandra de faptul ca am o gandire care inainte de toate, sustine egalitatea si bunastarea fiecarei fiinte in parte.


Totusi , la cat de simtitoare te dai , puteai sa lasi autorul si titlul cartii sa nu te acuze lumea de plagiat

http://www.librariabucuresti.com/Carti-Libertatea__curajul_de_a_fi_tu_insuti-2509.htm

Irissssssssssss ! stai cumintica ca aprinzi fitilul!
FRANNNCE
Postat pe 12 Octombrie 2009 21:37
De la: ayyryynn, la data 2009-10-12 21:21:14
De la: iris_4_ever, la data 2009-10-11 22:48:46
De la: ayyryynn, la data 2009-10-11 22:42:43Nu vad rostul topicului,serios.


Eu l-as fi vazut daca ar fi precizat ca a citit cartea respectiva si ca vrea sa afle si parerea altor persone vis a vis de ce sustine Osho .

Sa iei pasaje dintr-o carte si sa le postezi fara sa iti exprimi parerea personala atunci chiar ca nu are rost

Recunosc,nu am citit cartea despre care vorbesti...dar ea...nu inteleg de ce a scris toate chestiile astea pe care probabil nici macar nu le intelege. Sau daca le intelege cu siguranta nu pune nimic in practica. Si ca sa citesti carti doar de dragul cititului,fara a invata nimic mi se pare pierdere de timp. Parerea mea.


Pai ....cum sa-ti explic eu
Tot ce a scris ea mai sus nu este scris de ea , ea nu a facut decat sa dea copy si paste ATAT !

Intelegi mataluta ?
Daca ar fi vrut sa discute pe aceasta tema nu zicea nimeni nimic si nici acum nu ar fi zis nimeni nimic daca Diana nu ar fi dezgropat subiectul .

Spre deosebire de autoarea topicului insa , Diana si-a exprimat parerea personala

iris_4_ever
Postat pe 13 Octombrie 2009 01:16
De la: FRANNNCE, la data 2009-10-12 21:37:11
De la: iris_4_ever, la data 2009-10-11 22:39:58
De la: oana81, la data 2008-06-26 12:43:02Am deschis un nou subiect, chiar daca sunt constienta ca cei rationali ma vor acuza din nou de a fi prea ,,simtitoare,,.. Asta e! Eu sunt multumita si mandra de faptul ca am o gandire care inainte de toate, sustine egalitatea si bunastarea fiecarei fiinte in parte.


Totusi , la cat de simtitoare te dai , puteai sa lasi autorul si titlul cartii sa nu te acuze lumea de plagiat

http://www.librariabucuresti.com/Carti-Libertatea__curajul_de_a_fi_tu_insuti-2509.htm

Irissssssssssss ! stai cumintica ca aprinzi fitilul!


Ce fitil ?
Nu am dreptate sau ce ?

Plus ca nu intereseaza pe nimeni un subiect postat de catre o utilizatoare care si-a sters contul asa ca ...ce fitil ?
iris_4_ever
Postat pe 13 Octombrie 2009 01:18
De la: iris_4_ever, la data 2009-10-13 01:16:15
De la: ayyryynn, la data 2009-10-12 21:21:14
De la: iris_4_ever, la data 2009-10-11 22:48:46
De la: ayyryynn, la data 2009-10-11 22:42:43Nu vad rostul topicului,serios.


Eu l-as fi vazut daca ar fi precizat ca a citit cartea respectiva si ca vrea sa afle si parerea altor persone vis a vis de ce sustine Osho .

Sa iei pasaje dintr-o carte si sa le postezi fara sa iti exprimi parerea personala atunci chiar ca nu are rost

Recunosc,nu am citit cartea despre care vorbesti...dar ea...nu inteleg de ce a scris toate chestiile astea pe care probabil nici macar nu le intelege. Sau daca le intelege cu siguranta nu pune nimic in practica. Si ca sa citesti carti doar de dragul cititului,fara a invata nimic mi se pare pierdere de timp. Parerea mea.


Pai ....cum sa-ti explic eu
Tot ce a scris ea mai sus nu este scris de ea , ea nu a facut decat sa dea copy si paste ATAT !

Intelegi mataluta ?
Daca ar fi vrut sa discute pe aceasta tema nu zicea nimeni nimic si nici acum nu ar fi zis nimeni nimic daca Diana nu ar fi dezgropat subiectul .

Spre deosebire de autoarea topicului insa , Diana si-a exprimat parerea personala


Am vazut din linkul dat de tine ca e doar un copy-paste,insa ea nu si-a expus propria parere si din cate vad nici nu are de gand sa o faca. Probabil ea credea ca nu o sa fie cineva ca tine sa isi dea seama de citatele furate...si nu stiu...om fi avut o alta parere despre ea...cred. Oricum,a scris degeaba.
ayyryynn
Postat pe 14 Octombrie 2009 19:13



doamne iris fataaaa...

UNDE scrie ca aceste pasaje sunt compuse/personale??
de unde ai dedus tu ca ar fi furate si fals asumate??
vezi tu undeva semnat oana?
sau tu esti atat de inconstienta incat sa crezi ca cineva ar copia pasaje din carti arhi-cunoscute pt cititorii din domeniu??

a fost un subiect deschis de mine, da, acum 1 an si jumatate! si asta mi-am asumat: deschiderea subiectului. Nicidecum continutul. De unde ai dedus tu asta?? Iarasi umblii cu viclenii si false interpretari?
Ca nu am dat autorul? probabil daca se activa aici il dadeam..

cat despre parerea mea personala, este exact cea descrisa aici, nici mai mult nici mai putin.. nici un pasaj nu o descria mai bine, si de aceea am folosit acest text.


esti incredibila! pe cuvant.. ce ocupatie are ea, fereasca d-zeu!
oare pana unde poate ajunge superficialitatea voastra??
o sa ajung sa imi fac cate un cont pt fiecare postare.. la cate tampenii abordati.


da, bine zice a... nu stiu cum. Am scris degeaba. Degeaba scriu prea multi autori, ca nu se sinchiseste nimeni sa citeasca si sa se cizeleze.


kudika094214
Postat pe 16 Decembrie 2009 06:17
De la: kudika094214, la data 2009-12-16 06:17:29


doamne iris fataaaa...

UNDE scrie ca aceste pasaje sunt compuse/personale??
de unde ai dedus tu ca ar fi furate si fals asumate??
vezi tu undeva semnat oana?



Glumesti nu ?
iris_4_ever
Postat pe 17 Decembrie 2009 07:38
Sosetele ti le schimbi la fel de des precum schimbi conturile sau alea nu-s suficient de importante pentru tine ?
iris_4_ever
Postat pe 17 Decembrie 2009 07:43
De la: oana81, la data 2008-06-26 12:43:02Am deschis un nou subiect, chiar daca sunt constienta ca cei rationali ma vor acuza din nou de a fi prea ,,simtitoare,,.. Asta e! Eu sunt multumita si mandra de faptul ca am o gandire care inainte de toate, sustine egalitatea si bunastarea fiecarei fiinte in parte. Deci.. Colectivul este o idee foarte periculoasa, din anumite puncte de vedere (cum ar fi politic sau religios, dar nu numai).. În numele colectivului, individul, realul, a fost mereu sacrificat. Sunt în totalitate împotriva acestui lucru.
Natiunile au sacrificat indivizii în numele tarii..si "natiune" este doar un cuvânt. Liniile pe care le-ai desenat pe harta nu sunt nicaieri pe pamânt. Fac parte doar din jocul tau.. Dar lupta pentru aceste linii pe care le-ai desenat pe harta a avut drept consecinta multi morti - oameni adevarati ce au murit pentru linii imaginare.. si tu îi faci eroi, eroi nationali!
Ideea colectivului trebuie distrusa complet; altfel, într-un fel sau altul, se va continua sacrificarea individului. Am sacrificat individul chiar si în numele religiei, în razboaie religioase. Un mahomedan ce moare într-un razboi religios stie ca drumul sau catre paradis este sigur. I s-a spus de catre preot:
Daca mori pentru Islam, atunci paradisul tau este absolut sigur, cu toate placerile pe care le-ai imaginat sau le-ai visat vreodata.. si persoana pe care ai omorât-o va ajunge si ea în paradis, deoarece a fost omorâta de catre un mahomedan. Este un privilegiu pentru el, deci nu trebuie sa te simti vinovat pentru ca ai omorât un om.
Ceilalti au (sau au avut) cruciade si omoara mii de oameni, ard fiinte omenesti de vii. Pentru ce? Pentru o colectivitate oarecare.. pentru crestinism, pentru budism, pentru hinduism, pentru comunism, pentru fascism, orice motiv este bun. Un cuvânt ce reprezinta putina colectivitate, si individul poate fi sacrificat. Acelasi lucru il fac in ziua de azi americanii! Exceptand faptul ca ei nu prea invoca religia ca motiv..
Nu exista niciun motiv pentru ca aceasta colectivitate sa existe macar: indivizii sunt îndeajuns.. si daca indivizii au libertate, sunt liberi din punct de vedere psihic, spiritual, atunci colectivul va fi, în mod firesc, liber spiritual. Foarte interesant este ca, de obicei, liderii acestor grupari nu fac parte din colectivul in sine. Doar oamenii mai slabi pot fi in colectiv. Cei care sunt foarte usor influentabili si nu au curaj sa se opuna. Cei mai puternici intotdeauna ghideaza, sunt la conducere si nu se implica fizic in nici una din actiunile sustinute de ei.. Iar oamenii slabi fac ceea ce le poruncesc oamenii mai puternici ( sa se inteleaga ca ma refer strict la puterea psihica a unui individ). Mai exista si acei oameni puternici care refuza sa faca parte din colectiv sau din conducerea lui.. Cred ca ei sunt cei mai puternici deoarece au curajul sa spuna ,,nu,, si colectivului si conducerii.. ei lupta pt libertatea tuturor.. isi aleg o soarta destul de grea.. si sunt priviti ca niste ciudati pt ca nu sunt intelesi.. dar lor nu le pasa.. isi continua viata asa cum cred ei de cuviinta si refuza sa fie incadrati ca toti ceilalti.
Colectivul, in viziunea mea, ar trebui sa insemne doar grupari de oameni care au aceleasi gusturi, idei, placeri, etc.. care, dintr-un motiv sau altul, isi petrec o parte din timpul lor impreuna, la munca sau la distractie. In momentul in care exista alt colectiv cu gusturi si pareri total diferite.. acesta nu trebuie vazut ca un inamic. Nu trebuie distrus sau convertit. Fiecare individ trebuie sa isi decida singur propria ,,soarta,,. Sa spuna ,nu,, .. sa-si aleaga singur drumul in viata.. sa nu-i fie frica nici rusine.. Fiecare trebuie sa invete sa aiba curajul acesta.


Daca citesti cartile lui Ian van Helsing vei vedea ca tot ce ai descris aici face parte din planul iluminatilor din Bavaria, cea mai veche si puternica organizatie mondiala secreta, de a conduce lumea, de a realiza globalizarea, de a infrange vointa si personalitatea fiecariu individ si de a-i transforma pe toti intr-o turma de oi usor de manipulat , de condus si sacrificat pentru scopurile lor.
Este chiar cultivata si sustinuta ideea de colectiv , de grup si nu de individ.O cat mai mare uniformizare a indivizilor ii face mult mai usor de tinut in frau.Sunt de acord cu ceea ce sustii in ultimul pasaj , cafiecare ar trebui sa aiba curajul de a-si afirma personalitatea si unicitatea.

Postat pe 17 Decembrie 2009 07:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
2012 - anul in care vom afla adevarul? 59 De la: greierash 29 August 2009 01:03
FOARTE IMPORTANT - Trebuie sa vedeti asta !!!!!!!!!! 106 De la: riimaruca 22 Ianuarie 2009 17:10
Ce tari sau orase din lume va plac? 22 De la: Ellutza4u 11 Iulie 2009 18:11
cum se scrie corect? 15 De la: daiana_m8 2 Decembrie 2013 18:15
La cãþaua leºinatã - Cafenea cu circuit inchis 3132 De la: 24 Februarie 2014 09:04