Setari Cookie-uri

va cer din toata inima parerea!!!!!!!

Am 43 de ani,un baiat de 15 ani si sunt despartita de fff multi ani de tatal copilului meu.De aproape doi ani am o relatie cu un barbat un barbat pe care chiar il iubesc si cu care mi-am facut multe planuri,inclusiv sa ne casatorim.
Vreau sa va spun ca suntem la o distanta unul de celalalt de 300km dar cu posibilitatea sa ne vedem ori de cate ori putem ca avem fiecare masina lui. Copilul meu la- acceptat ba chiar s-a atasat de el si il iubeste,deasemenea si familiile noastre.Toate bune si frumoase pana acum dupa sarbatori cand el era la mine si intr-o dimineata mi-a zis ca :gata aici se opreste relatia .Am ramas incremenita ,am clacat.si-a facut bagajul ,l-a dus in masina,dar la rugamintile mele a mai ramas o zi asa dealtfel cum si programasem plecarea,ca trebuia sa inceapa serviciul.Am tot insistat sa-mi spuna motivul care l-a determminat sa ia astfel de decizie.dupa mult timp mi-a zis ca nu poate face fata obligatiilor si ca daca nu ar fi baiatul nu ar fi nici o problema.Mentionez ca in toata perioada de aproape doi ani nu a fost nici o discutie intre noi ba dimpotriva a fost extraordinar ,o relatie pe care oricine si-ar dori-o Nu am spus la nimeni ce s-a intamplat, doar mamei lui cu ,care am incercat sa dezleg misterul.. Este unicul copil al ei si vrea ca orice parinte sa ii fie bine desi acum dupa cate s-au intamplat cred cu tarie ca si ea are un rol deosebit in toata povestea asta, nu vrea sa plece de langa ea ,este ff posesiva.Ce nu inteleg dragii mei este urmatorul lucru;Sa fie oare copilul meu motivul?sau este doar o motivatie nu are destul curaj sa-mi spuna?eu nu vreau sa ne despartim il iubesc si as vrea sa rezolv aceasta situatie.voi ce ma sfatuiti sa fac si care credeti ca este motivul de s-a ajuns aici.Va multumesc din suflet.
cristio2006
Postat pe 14 Ianuarie 2009 13:27
Barbatii fug de responsabilitati.daca nu iti accepta copilul nu merita atentie.in atata timp de cand sunteti impreuna stia ca ai un copil,nu?a fost totul bine pana sa vb de casatorie?s-a bucurat de sarbatori si dupa,gata,stop?stiu ca esti inca socata si iti va fi greu,dar nu merita,daca ti-a dat sperante si apoi te-a lasat sa cazi.
dana_mv
Postat pe 14 Ianuarie 2009 13:35
nu cred ca e copilul, si sincera sa fiu nu am ce idei sa iti dau, poate in timp isi va deschide el inima dar... deciziile de genul asta nu se iau de azi pe maine, undeva ceva, intre voi s-a rupt.....si poate nu ti-ai dat seama .
dandanaua_reloaded
Postat pe 14 Ianuarie 2009 13:41
noi vorbim la telefon mereu ,spune ca regreta ii pare rau,doar ca nu se mai intoarce.vam mai spus banuiesc ca e mama lui la mijloc si nu vrea sa-l lase sa plece pt ca siea e singura.
cristio2006
Postat pe 14 Ianuarie 2009 13:44
cand am vorbit cu mama lui a zis ca nu se baga ca ii pare rau dar ea nu poate interveni ca nu o asculta
cristio2006
Postat pe 14 Ianuarie 2009 13:48
si daca motivele sunt altele ?
spre exemplu :iubeste prea mult libertatea
trebuie sa scoata mai multi banii din portofel
ideea de a face sex numai cu o singura femeie il inspaimanta
o fi si alta femeie la mijloc
vrea sa fie independent si sa-si traiasca viata dupa prppriile reguli
poate vrea sa treaca dintr-o relatie in alta ,considerand ca asa va experimenta
motive sunt cred ca mult mai multe,nu neaparat baiatul sau mama lui..
oare te iubeste cum il iubesti tu?........
lelia_zet
Postat pe 18 Ianuarie 2009 05:21
De la: lena_zet, la data 2009-01-18 05:21:23si daca motivele sunt altele ?
spre exemplu :iubeste prea mult libertatea
trebuie sa scoata mai multi banii din portofel
ideea de a face sex numai cu o singura femeie il inspaimanta
o fi si alta femeie la mijloc
vrea sa fie independent si sa-si traiasca viata dupa prppriile reguli
poate vrea sa treaca dintr-o relatie in alta ,considerand ca asa va experimenta
motive sunt cred ca mult mai multe,nu neaparat baiatul sau mama lui..
oare te iubeste cum il iubesti tu?........








DE ACORD....IDEM SI ....LA FEL...........DAR DACA VREA DOAR O PAUZA CA A OBOSIT?????:):):):)
gratuit89
Postat pe 18 Ianuarie 2009 18:06
el cati ani are ?
tzaru
Postat pe 19 Ianuarie 2009 08:17
No! Motivul nu e copilul, el e doar scuza. Nici macar mama lui, cum vrei tu sa crezi.
(Eu n-am sa inteleg niciodata de ce una-doua, dam vina pe soacre. )
Motivul real e "altcineva". O persoana noua in viata lui. Dar nu s-a nascut inca barbatul ala care sa nu incerce sa nu gaseasca scuze (care mai de care mai puerile) cand vrea sa "o taie"... Acum cateva zile vorbeam cu o amica libaneza, care imi spunea: Dom'le, scuza barbatilor (atunci cand sunt prinsi asupra faptului, nici o secunda mai devreme, atentie!) este: "Te-am mintit penru ca nu am vrut sa te ranesc"... Hehe! Ca sa vezi! Barbatii - de oriunde ar fi - au aceeasi replica!
Ca si regula (cu mici exceptii, evident, ca orice regula), relatiile la distanta, daca nu sunt clarificate intr-un an (plus sau minus) sunt condamnate la disparitie. Mai devreme sau mai tarziu apare cineva in viata unuia sau altuia...
Dor_a
Postat pe 19 Ianuarie 2009 09:16
Multumesc pentru tot ce mi-ati scris.
Acum am sa incerc sa raspund :in legatura cu varsta lui suntem de-o varsta,de dat vina pe ,,soacra"nici gand, intre mine si dumneaei s-a creat o legatura frumoasa zic eu m-a prezentat la toate prietenele ei,vecinele sau cu oricine ne-am intalnit ca viitoarea ei nora ...dar sincer asa cred eu fiind distanta fff mare ca nu vrea ca el sa plece de unde s-au nascut si trait.Incerc pe cat pot sa ma autoeduc ,sa vad viata asa cum este,sa-i dau libertatea pe care si-o doreste ,iar daca se va hotara vreodata ca a gresit eu voi fi aici.Am luat in calcul toate posibilitatile care au putut determina aceasta ruptura ,dar acum va dau dreptate ca distanta este unul di factorul primordial,e ff mare distanta si ..din pacate ...,,ochiicare nu se vad"... se uita.
cristio2006
Postat pe 19 Ianuarie 2009 09:38
Buna. Draga mea....eu cred ca a avut destul timp...la asa departare sa scorneasca un astfel de motiv. Consider ca...o relatie...dupa 3 luni..incepe sa se consolideze. Voi aveti deja 2 ani. Ar fi avut suficient timp sa se hotarasca in privinta copilului. In plus, motivul inventat de el...n-ar trebui decat sa te aduca cu picioarele pe pamant. E pueril...Nu sunt de acord cu ideea...dedicatie totala copilului...e bine ca ti-ai gasit pe cineva..dar...copilul e copil. Din prima zi in care a aparut...e responsabilitatea ta de parinte. Si in plus..e marisor...nu cred o iota din argumentul adus de "prietenul" tau. Copilul e mare, deja a invatat sa se descurce singur, nu mai exista scutece, plansete...Cauta raspunsul la despartire...in alta parte. Iar daca ex...inca e dependent de mama, si banuiesc ca are si el o varsta....lasa-l...nu ai nevoie de un papagal langa tine. Tu ai nevoie de cineva...care sa aiba putere sa sustina macar moral...2 suflete.
hipnotique
Postat pe 3 Februarie 2009 09:47
buna, eu am doar 23 si nu pot sa zic ca am f multa experienta, dar chestia cu copilul cred ca a fost doar o scuza, o acoperire pt adevarul motiv. atunci cand te arunci in bratele unui bartbat si ii spui ca el reprezinta totul pt tine, si ca vrei sa fi cu el...etc, el stie ca te poate avea in orice moment si parca nu ii mai trebuie.Uneori cel mai bun lucru pe care il poti face este sa il lasi sa plece, nu cred ca a-ti dori sa ste cu dumneavoastra doar pt ca asa va dorit dv dar el nu, pt ca la un moment dat cand o sa apara altcineva in peisaj o sa va paraseasca cat a-ti clipi! eu va doresc mult succes si sper sa reusiti sa va impacati in cele din urma!
poznasfluturas
Postat pe 3 Februarie 2009 10:00
A gasit o scuza sa termine relatia fara prea multe explicatii. Sau poate ca modul in care te porti tu cu baiatul tau nu ii convine, il rasfeti prea mult, ii acorzi prea multa libertate ,etc.Mama mea este divortata si unul din motivele despartirii ei de un barbat a fost fratele meu, nu stia sa il controleze, ii acorda prea multa libertate.
criss003
Postat pe 3 Februarie 2009 20:11
Eu cred ca ar trebui sa -ti para bine ca , "si-a dat arama pe fata " cum se spune , inainte sa va casatoriti. Ca ,de fapt nu ai mai ajuns la casatorie . Dupa o relatie de 2 ani , la o varsta matura , acest barbat ,nu are nici o scuza pentru ceea ce ti-a facut. Este clar ca tu aveai o imagine gresita ,creata de tine , o femeie idragostita el ,iar el , de fapt , se vede treaba ca este cel care si-a strans lucrurile si ti-a spus ca s-a terminat ,dupa sarbatori. .fara sa te menajeze sau sa considere ca meriti o explicate . Iar faptul ca si-a motivat gestul ca fiind din cauza fiului tau mi se pare pur si simplu o....nemernicie ,o lasitate fara seaman . Copilul tau e cel mai important , iar 15 ani ,inseamna inceputul unei perioade grele pentru amandoi , adolescenta.... ,Stiu ce spun , am trecut prin asta am un baiat de 21 de ani ..Vei avea nevoie de rabdare si putere pentru a putea reusi sa treceti cu bine urmatorii ani dificili , in care ........veti vorbi impreuna , dar ,va veti intelege separat. Dar, trece , nu ramane adolescent o viata. Revenind la problema ta , eu ti-as sugera sa te scuturi de aceasta relatie care ti-a zdruncinat increderea in tine , sa te lupti cu tine ca sa te poti detasa definitiv de acel barbat care nu te-a meritat ,si in nici un caz sa nu mai accepti vreo relatie cu el. Sincer , iar ma enervez cand ma gandesc ca a folosit cea ma i marsava scuza , stiind ca o femeie de calitate (cum cred ca esti ) nu -si va lasa copilul de izbeliste ,adica cu alte cuvinte...sugera ca tu ai stricat relatia...Desi e barbat in toata firea, se pare ca e imatur si...egoist ,pentru ca s-a gandit doar la el, si la ce doreste .el ,nepasandu-i de suferinta pe care ti-a provocat-o .Cat priveste mama lui....eu zic ca e tare fatarnica....te-ai simtit magulita ca te-a prezentat drept "viitoarea nora" dar ....te-ai gandit ca te-a folosit ,pentru a gasi o justificare fata de cunoscuti , pentru ca fiul ei nemaipomenit era neansurat la 43 de ani ???Cine stie , poate susoteau care ar fi motivul...ce o avea ...poate nu...sau...stii tu , gura lumii cautand motivul pentru care e neansuart , si ea a profitat de situatie , vedeti ,are relatie se insoara.... !!!Poate e aiurea , dar ....la o asemenea comportare ciudata , poate ca nimic nu e aiurea ... nu cred ca vei schimba ceva daca il vei tot cauta ,din contra ,o sa i se para ca-l deranjezi . Te rog , pentru binele tau ,pentru demnitatea ta de femeie ,pentru imaginea ta in ochii fiului tau , uita-l , rupe-ti sufletul in doua , dar UITA-L....Si daca ma gandesc bine , chiar nu ai pierdut nimic....Capul sus ! priveste inainte ! Succes !
libra66
Postat pe 4 Februarie 2009 01:36
Ciudat, mai ceva ca'n fime.

Eu cred ca individul are probleme. Mari. Si e posibil ca si tu sa ai ceva dificultati, la capitolul Atentie. E ceva ce lui nu -i convine, si tie ti-a scapat(fie in ceea ce te priveste, fie in ceea cel priveste). Nu incerca sa afli de la el care e problema, nu cred ca -ti va spune. In schimb poti sa incerci sa deduci care e problema lui. Cum??? nu ma pricep sa explic, dar presupun ca implica extrem de multa rabdare, si o mare atentie la detalii. Poti cauta niste tutoriale / tehnici de seductie... Lasind la o parte "seductia" acolo poti gasi multe lucruri de invatat despre arta Observatiei... (considerata uneori si cheia succesului).

Daca in cele din urma te lamuresti si afli unde e Buba, gandestete bine cat de mult vrei sa te implici in asa ceva. Americanii au un termen foarte bun ... cu referire la ceva ce nu merge cum trebuie. "Dammaged Gods". Gandestete daca merita efortul.

Succes.

Postat pe 4 Februarie 2009 04:14
Nu am dreptul sa dau sfaturi...dar...te intreb eu...cum adica...daca el va hotari sa se intorca...tu vei fi acolo?...Pai tu ai timp de pierdut?...Ce naiba astepti?...Stii cand se intorc?...Cand sunt bolnavi sau nu mai mizeaza pe podoaba lor....La varsta lui...nici ca o sa mai reuseasca sa se schimbe...
hipnotique
Postat pe 4 Februarie 2009 11:19
rydt
cristio2006
Postat pe 4 Februarie 2009 23:08
Am sa incep prin a va multumi inca odata pentru tot ,pentru parerile si sfaturile voastre ,pentru ca va-ti lipsit de timpul vostru liber pentru a fi alaturi de mine. Sunteti extraordinari.Acum referitor la mesajele care mi le-ati lasat am sa va spun asa: de profesie sunt jurist,sunt un om integru ,un om vertical,un om care chiar isi iubeste semenii si de-o corectitudine iesita din comun. V-am spus toate astea deoarece vreau sa intelegeti corect ceia ce va voi povesti in continuare.
Acum am sa va spun ce am de spus: Stiti toti ca intre mine si asa zisul meu ,,prieten "in viziunea mea cu cat va timp in urma viitorul meu sot este o distanta de 300 km. Asadar vineri dimineata ,mai precis pe 30.01.2009 am hotarat dupa ce am stat de vorba cu copilul meu sa fac acest drum sa clarificam situatia creata,Zis si facut... la ora 9.00 am urcat in masina si am plecat fara ca cineva in afara de copilul meu sa stie. . Dar vreau sa fac o paranteza prietenul meu si mama lui au apartamente separat in acelasi bloc dar pe scari diferite. Am ajuns la ora 13.30 si am hotarat sa urc la mama lui pentru stiam ca sta mai mult acolo si ca venise de la serviciu fiindca vinerea lucreaza pana la ora 13.00. Am ajuns ,am batut la usa ,mi s-a deschis usa de catre mama lui ,dar stupoare ...au ramas socati. Nu am stat acolo decat maxim cinci minute ,am plecat acasa la prietenul meu sa putem discuta. Vreau sa va spun ca mi s-a spus din capul locului ca nu sunt bine venita si ca puteam strica daca ar fi avut ceva programat ,fapt care ma si determinat sa iau hotararea sa ma intorc imediat acsa la casuta mea departe .L-am rugat sa -mi duca la masina toate lucrurile care le aveam la el ca aveam destule lucruri la el printre care si un calculator,nu a ezitata nici un moment , usor ,usor a carat tot in masina ,iar inainte sa plec am considerat ca e frumos sa urca din nou la mama lui sa-mi iau ramas bun.
Asa am facut, am urcat ,am inmtrat .dar ce sa vezi.... am si fost luata in ,,primire "de blanda ,,mama"si pusa la zid. Mi-a zis asa: ce credeai ca-mi vei lua copilul?,ca-l vei duce acolo sa nu aiba pe nimeni? daca se intampla ceva cu tine sa ramana cu copilul tau si sa-l ia la bataie? nu acolo e locul lui ci aici el are nevoie de o femeie fara obligatii nu ca tine cu un copil " Dragii mei ...am crezut ca-mi fuge pamantul de sub picioare ,ca ma prabusesc,mai ales ca asa zisul meu statea fara sa zica nimic si fara sa iia vreo atitudine. Voiam sa cred ca ce aud nu este adevarat ,ca mi se pare ,...ca orice dar numai adevarat nu este. Din pacate era adevarat ,mi se intampla chiar mie ,femeie in toata firea la 43 de ani ,cu un copil ca o floare mai inalt ca mine cu un cap ,si de o inteligenta si cumintenie model. M-am intors am ajuns la usa am deschis-o si am inceput sa alerg pana la masina crezand ca nu mai ajung sa plec odata. Asa am ajuns dragilor sa nu mai vreau nimic in acest moment ,asa am ajuns sa hotarasc ,ca nimeni in afara de copilul meu sa nu mai aiba prioritate in viata mea.
Am tinut sa va povestesc tot ce mi s-a intamplat ,din dorinta de a nu mai repeta nimeni din voi greseala mea ,fie femeie ,fie barbat deoarece oricine e vulnerabil cand iubeste cu adevarat .M-as bucura enorm daca o singura persoana care citeste aceasta poveste poate rupe raul chiar din fasa nu sa se ajunga la asa suferinta.
Sa fiti sanatosi ,intelepti si sa aveti grija de voi.
cristio2006
Postat pe 5 Februarie 2009 00:08
Mi-ar place sa vorbim de multe fiindca ma intriga situatia ta, si sincer as vrea sa te ajut cu tot ce pot.
Nu stiu daca ti-ai dat seama ca omul acesta e imatur chiar daca a trecut de 40 de ani, se ascunde intre fustele mamei sale, asa are viata mai comoda. Eu cred ca te iubeste, dar ca ii e frica de responsabilitati si de realitate. Se ascunde cu capul in nisip. Nu cred ca e atit de deplorabil pe cit pare. Poate ar trebui sa ne spui mai multe despre el. Oricum , eu in locul tau nu as renunta atit de usor, ci din potriva as incerca sa-l ajut sa se maturizeze. L-as intilnii SINGUR fara sa stie mama-sa si l-as intreba cum isi vede el viitorul, daca a cunoscut pe altcineva sau crede ca va cunoaste pe cineva mai bun decit mine, daca e fericit cu viata pe care o are si daca isi da seama ca mama lui va muri inaintea lui si ca el o sa-si petreaca batrinetiile singur. I-as spune ca eu am fiul meu care o sa fie alaturi de mine, dar ca mi-ar place sa imi petrec batrinetiile alaturi de el si sa impart cu el iubirea fiului meu. I-as zice ca-l inteleg si pe el si pe mama-sa, dar ca am putea gasi impreuna o solutie convenabila pentru toti. As ramine cu ei in termeni prietenesti, indiferent de rezultat.
Oricum fruntea sus si tot inainte. Viata e frumoasa chiar daca apar jocuri prostesti ca acestea. Sunt sigura ca o sa fie totul bine.
AlisKing
Postat pe 5 Februarie 2009 14:00
pana la copil.dak nu accepta copilul inseamna k nu merita sa fii cu el.in fond nu ai scapare,copilul exista si pt un potential om de langa tine trebuie sa-l priveask k parte din tine.te iubeste,iubeste si copilul.
lacrasar
Postat pe 19 Februarie 2009 11:50
poate e chiar un pretext copilul,dar e destul de dureros sa se lege de acest motiv(vb k mama) si din pct meu de vedere indiferent dak e pretext sau nu dak a pus in discutie copilul deja e o cauza pierduta.
lacrasar
Postat pe 19 Februarie 2009 11:55
De la: Dor_a, la data 2009-01-19 09:16:14No! Motivul nu e copilul, el e doar scuza. Nici macar mama lui, cum vrei tu sa crezi.
(Eu n-am sa inteleg niciodata de ce una-doua, dam vina pe soacre. )
Motivul real e "altcineva". O persoana noua in viata lui. Dar nu s-a nascut inca barbatul ala care sa nu incerce sa nu gaseasca scuze (care mai de care mai puerile) cand vrea sa "o taie"... Acum cateva zile vorbeam cu o amica libaneza, care imi spunea: Dom'le, scuza barbatilor (atunci cand sunt prinsi asupra faptului, nici o secunda mai devreme, atentie!) este: "Te-am mintit penru ca nu am vrut sa te ranesc"... Hehe! Ca sa vezi! Barbatii - de oriunde ar fi - au aceeasi replica!
Ca si regula (cu mici exceptii, evident, ca orice regula), relatiile la distanta, daca nu sunt clarificate intr-un an (plus sau minus) sunt condamnate la disparitie. Mai devreme sau mai tarziu apare cineva in viata unuia sau altuia...


Foarte bine spus,Dora!



ella_c
Postat pe 19 Februarie 2009 12:26
cum a spus si dana_mv barbatii fug de responsabilitati.Probabil ca i`a fost frica de o relatie serioasa.sincer nu cred ca este vorba de copilul tau.am o cunostinta care are un caz asemanator numai ca ea are 37 de ani si un copil destul de rebel iar el are 29 de ani si totusi a acceptat mult chesti din partea acelui copil pe care altul singur nu le accepta si a ramas alaturi de femeia iubita si cu bune si cu rele.sincer eu ti-as recomanda sa nu-l mai cauti deloc,daca mai vrea ceva de la tine te va cauta....good luck ;)
llllpppp
Postat pe 19 Februarie 2009 18:27
Multumesc pentru parerile voastre ,aveti mare dreptate in tot ce ati s[pus.
Am ajuns totusi in faza cand pot cerne exact si corect tot ce s-a intamplat.
Am inteles sigur ca acest om si nici familia lui nu merita nimic ,din ce suntem noi ,mai concret
nu ma merita nici pe mine si cu atat mai mult pe copilul meu.
Se pare ca am avut nesansa sa -i intalnesc ,sa cred ca sunt niste oameni cu suflet ,dar se pare ...ca nimic din ce am crezut nu a fost asa.
A fost o lectie buna de viata ,am hotarat ,e clar ,nu mai vreau pe nimeni in viata mea sa-mi fie alaturi
o sa-mi cresc copilul si am sa-i fiu alaturi pana va deveni un om de nadejde si pe propriile sale picioare.
Va multumesc inca o data si va doresc numai bine.
cristio2006
Postat pe 20 Februarie 2009 11:51
Dupa primele postari ale tale eram hotarat sa-ti povestesc un caz asemanator. Copilul avea vreo 2 anisori ramas orfan de tata. Mama sa avand 25 de ani. Femeie foarte harnica si foarte frumoasa, dar viitoarea "soacra" nu a acceptat-o.....din cauza ingerasului. Si a ramas, papagalul sa se masturbeze in continuare, fiind fecior la 30 de ani. Sunt si oameni slabi ce, la o varsta destul de inaintata, inca mai asculta de mamica (este bine sa mai asculti de parerea celor trecuti prin viata, dar nici chiar asa). Dupa cum vezi si tu, nici un barbat nu merita un sacrificiu mai mare decal il poti da copilului tau. Fii tare si iti urez bafta in al uita cat mai repede pe nemernic si pe a sa mama!
Miticutza
Postat pe 24 Februarie 2009 17:01
Miticutza .iti multumesc ,am vazut ca esti din Iasi,da ...eu sunt din Bacau ,in iasi am terminat facultatea cu multi ani in urma, un oras drag sufletului meu,dar de ce am vrut sa stii de unde sunt....dearece acest asa zis fost iubit al meu ,este ardelean,din Medias jud,Sibiu.,si nu-ti dai seama cu ce ochi ne privesc acesti oameni pe noi asa zis ,,moldoveni"ca si cum am fi niste reziduri ale societatii,ca si cum am fi ultimii oameni ..si asta numai ca am avut sau nu sansa sa ne nastem aici in ,,moldova noastra draga ",Se pare ca asta e viata ,trebuie sa ne pastram verticalitatea indiferent ce valuri vin asupra noastra si din ce prisma suntem priviti
cristio2006
Postat pe 25 Februarie 2009 17:35
De la: cristio2006, la data 2009-02-25 17:35:52 Miticutza .iti multumesc ,am vazut ca esti din Iasi,da ...eu sunt din Bacau ,in iasi am terminat facultatea cu multi ani in urma, un oras drag sufletului meu,dar de ce am vrut sa stii de unde sunt....dearece acest asa zis fost iubit al meu ,este ardelean,din Medias jud,Sibiu.,si nu-ti dai seama cu ce ochi ne privesc acesti oameni pe noi asa zis ,,moldoveni"ca si cum am fi niste reziduri ale societatii,ca si cum am fi ultimii oameni ..si asta numai ca am avut sau nu sansa sa ne nastem aici in ,,moldova noastra draga ",Se pare ca asta e viata ,trebuie sa ne pastram verticalitatea indiferent ce valuri vin asupra noastra si din ce prisma suntem priviti

Da-mi voie sa te contrazic. Daca un incuiat din Medias te considera mai jos decat el doar fiindca esti din Moldova, vino te rog si prin alte orase din Ardeal Ca sa te convingi ca nu toti ardelenii gandesc asa. In cazul asta ar trebui sa ne simtim si noi aiurea pentru ca suntem facuti bozgori sau provinciali de catre bucuresteni...
Lucia1971
Postat pe 25 Februarie 2009 17:46
Draga Lucia 1971,eu nu am acuzat pe nimeni si nici nu o voi face vreodata ,era vorba de ce mi s-a intamplat mie in acea familie , am spus cum vedeau si percepeau ei zona noastra a moldovei ,desi au venit de multe ori la mine ,eu avand si o casuta superba intr-o zona frumoasa de munte din judetul Bacau.Am fost cu ei deasemenea in nordul moldovei ,am vizitat toate manastirile si toate zonele turistice ,au petrecut clipe frumoase si au fost tratati regeste as putea spune, ca noi moldovenii suntem oameni ospitalieri si primitori ,dar... se pare ca nu avut nici un impact asupra lor.
Asadar draga mea ,eu am vizitat tot ardealul si nu numai odata ,de mai multe ori ,am intalnit si oameni deosebiti ,cu caracter ,dar cu riscul ca ma repet voi spune iar ca m-am limitat doar la ce am trait eu acolo .
cristio2006
Postat pe 25 Februarie 2009 23:33
buna, si eu sunt mamica despartzita, in primul rand asa cum spui tu, trebuie sa lamuresti aceasta problema, mie personal mi se pare ca el chiar itzi este dator cu o explicatzie pentru k nu te-a implicat numai pe tine in aceasta relatzie, dar si pe copilul tau. Daca cumva relatzia ta a luat aceasta intorsatura din cauza mamei lui atunci asta e cam naspa.
Si cu ea ar trebui sa lamuresti anumite chestii, adik stai de vb cu ea sincer si provoac-o..intzelegi?
si apoi dupa ce aflii care este de fapt problema, vezi cum procedezi si mai ales, soacrele posesive sunt o adevarata pacoste ... .incearca sa-l faci sa intzeleaga k viitorul lui e important. Nu trebuie sa-i faca statuie mamei lui.
Si inca o intrebare... el are copii? tu itzi doresti un copil cu el?

cristi_nne
Postat pe 26 Februarie 2009 12:13
cristio2008, nesansa de a te naste in Moldova? pai si Eminescu, Creanga, Sadoveanu au avut aceeasi nesansa!
eu spun ca ai avut noroc totusi, ca nu ai oficializat relatia, si ca ai pus punct, viata cu ei ar fi fost cu suiguranta un iad.
altcineva te asteapta pe tine, nu toti barbatii sunt tembeli.
googoodoll
Postat pe 26 Februarie 2009 12:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Romania, e buna sau rea ? 1 De la: riimaruca 22 Ianuarie 2009 17:19
EXISTA VREUN OM DE LA KUDICA CARE CHIAR CITESTE MAILURILE NOASTRE 72 De la: kiss_my_ass 4 Iulie 2013 11:07
iubirea in comuniune cu natura 5 De la: selket 25 Iunie 2009 21:32
Recuperare bani din strainatate 2 De la: deeatya 20 Mai 2014 11:32
Ce sa fac ? 3 De la: kudika_956500 26 Februarie 2014 18:45