Setari Cookie-uri

"casa parinteasca nu se vinde..."

Salutare comunitate Kudika! :) Nu sunt o fana a lui Fuego (ba chiar mi se pare ridicol pe alocuri), oricum nu despre asta propun sa discutam. Am fost acasa de curand si mama asculta melodia "Casa parinteasca", melodie care spune exact asa: "Casa parinteasca nu se vinde,/ Nu se vinde tot ce este sfant..." etc. Mi-au dat de gandit versurile astea, poate pentru ca sunt eu mai sensibila, poate pentru ca sunt plecata de acasa de la 19 ani de cand am inceput facultatea si fiecare vizita acasa e moment de mare incarcare emotionala, poate ca pur si simplu sunt eu prostuta si ma las impresionata de versurile unei melodii si de tot felul de povesti pe care le aud in ultima vreme pe tema asta... Voi ce parere aveti? In mileniul III, mai are casa parinteasca aceeasi semnificatie pe care o avea in trecut?
O zi frumoasa tuturor! :)

Postat pe 16 Iulie 2008 16:40
Parerea mea este ca oriunde ai fii nu este " ca acasa" ! Eu cand sunt plecata cate 2/3 zile de acasa si ma intorc cand deschid usa deja simt o atmosfera placuta de bunastare si armonie ! Nicaierii nu te simti ca acasa ! Iti este dor de clipele petrecute cu mama , tata poate si frati in casa in care ai crescut ! Eu una asa simt si stiu cand voi pleca o sa-mi fie tare dor de ai mei, de casa de toate lucrurile din casa..si de copilarie
RalucaAdriana
Postat pe 20 Iulie 2008 13:08
De la: RalucaAdriana, la data 2008-07-20 13:08:08Parerea mea este ca oriunde ai fii nu este " ca acasa" ! Eu cand sunt plecata cate 2/3 zile de acasa si ma intorc cand deschid usa deja simt o atmosfera placuta de bunastare si armonie ! Nicaierii nu te simti ca acasa ! Iti este dor de clipele petrecute cu mama , tata poate si frati in casa in care ai crescut ! Eu una asa simt si stiu cand voi pleca o sa-mi fie tare dor de ai mei, de casa de toate lucrurile din casa..si de copilarie

...si de fiecare coltisor al casei si de patul in care ai dormit atatea si atatea nopti si de masa la care ai mancat de atatea ori impreuna cu ai tai si de...si de...si de...si de tot...
intr-adeva, nicaieri nu e mai bine ca acasa...:)

Postat pe 23 Iulie 2008 22:47
e ideal sa te intorci acasa, in sensul de casa parinteasca, si sa spui ca esti fericit acolo, dar asta depinde de familia ta, nu de mileniul in care traiesti!
chibritzel
Postat pe 26 Iulie 2008 16:07
Desi nu sunt in masura sa comentez,;cred ca aici depinde de fiecare persoana si de sentimentele pe care le simte.Dupa parerea mea depinde si de cat timp nu mai stai in casa parinteasca si ... .
De exemplu mama mea a parasit casa parinteasca de vreo 16 ani,si cand se duce la bunici mei ii este foarte greu sa stea mai mult de 3-4 zile acolo,desi uneori ii este dor de parintii sai.

Postat pe 31 Iulie 2008 21:29
Eu nu mai locuiesc acasa de la varsta de 14 ani, am absolvit de curand facultatea, deci am ceva ani de "viata in camin" si plata de chirii :-)) La inceput mergeam foarte des acasa, imi era dor de toate, in special de acea stare de siguranta, de protectie, pe care ti-o trezeste familia si spatiul in care ai crescut...Acum imi vizitez parintii din ce in ce mai rar, probabil ca nu voi ezita sa vand casa parinteasca atunci cand mi se va ivi momentul, pentru ca in timp am pierdut si nu mai pot regasi acele stari pe care mi le genera candva...Poate a trecut prea mult timp si prea multe peste mine, poate am uitat sau poate vreau sa uit...cert e ca uneori devine deprimant sa te simti fara radacini, sa cauti permanent acea senzatie "de acasa" si sa nu te mai regasesti nicaieri...
shadowgirl
Postat pe 13 August 2008 17:57
,, acasa,, este locul unde iti sunt familia si cei dragi.. nu un imobil. Chiar daca te nasti intr-un loc nu il poti numi acasa numai pt ca te-ai nascut sau ai crescut acolo.. in momentul in care familia isi schimba domiciliul, se schimba si ,,acasa,,.. In momentul in care te casatoresti si ai propria ta familie.. din nou se schimba ,, acasa,,. Nu trebuie sa te legi prea tare sentimental de un loc sau o locuinta.. unde esti fericit si iubit esti acasa.

Postat pe 13 August 2008 19:07
Cand ma gandesc la "acasa" nu ma gandesc strict la apartamentul in care am crescut.Ma gandesc la familia mea,la cei cu care stau sau am stat acolo.Ma simt foarte comod "acasa",dar pana in momentul in care mai pleaca mama.Se intampla sa mai stea cateva zile la bunica mea,sa mai aiba grija de ea.Din momentul in care a plecat din casa pana in momentul in care se intoarce,nu ma mai simt...acasa..parca e o casa straina,goala,pustie...Deci pt. mine "acasa" este locul in care traiesc alaturi de cei dragi mie

Postat pe 15 August 2008 22:12
Da.Eu cred in casa parinteasca mult, enorm de mult.Sotul meu este marinar, avem casa noastra doar cand e acasa el, cand e plecat in voiaj singurul loc care ma linisteste e casa parinteasca.Timp de 4-5 luni cat e plecat in voiaj , imi iau copilasii si ma mut la parintii mei.eu chiar n-as putea vinde vreodata casa parintilor mei, n-as mai avea liniste cat e sotul meu plecat.
ankaaaaaaaaaaaaaaa
Postat pe 23 Noiembrie 2008 00:47
Adevarata casa parinteasca este pentru cei care au avut o copilarie fericita si linistita.La mine-n casa de cand ma stiu,certuri continue,tipete si jigniri,de Craciun,Paste ,Anul Nou,nu conta ziua sau ca ii auzeau copii.Desi acum ca am crescut si nu mai stau acolo tot imi e dor de casa,asa cum a fost ea,buna ,rea,nu cred ca as vrea sa locuiesc cu sotul meu acolo.As vinde-o si mi-as incepe viata in casa noua ,fara amintiri neplacute.
diana1981
Postat pe 23 Noiembrie 2008 18:51
Depinde de ce amintiri ai legate de casa respectiva! Si ai mei au doua pe care sa n-o vand?
Kathara
Postat pe 23 Noiembrie 2008 20:02
Iata un subiect interesant.
Eu m-am mutat din casa in care m-am nascut si am crescut acum 7 ani si la inceput imi era foarte greu..cand treceam prin fata blocului incepeam sa plang, mi se parea ca nimic nu imi merge cum trebuie in casa cea noua, imi era dor de absolut tot din casa veche...
Dupa atatia ani, casa aceea imi e straina...acolo sta inca fratele meu, iar cand el a fost in luna de miere eu am stat acolo pt. a avea grija de animale...dupa 3 zile, reactia mea a fost:"vreau acasa" Nu-mi venea sa cred...dupa atata timp cat suferisem, la mutarea din casa, acum imi era straina...
Vorba aceea:"Omul sfinteste locul!"
Este greu sa te muti intr-o alta casa, asta e clar...dar cred ca omul e facut sa se adapeze..e greu...dar cine a zis ca ceva pe lumea asta e usor?
In legatura cu melodia lui Fuego: nici eu nu sunt fana, dar cand ascult melodia "casa parinteasca" mi se face pielea de gaina...
ramo_88
Postat pe 16 Februarie 2009 16:27
De la: , la data 2008-07-16 16:40:40Salutare comunitate Kudika! :) Nu sunt o fana a lui Fuego (ba chiar mi se pare ridicol pe alocuri), oricum nu despre asta propun sa discutam. Am fost acasa de curand si mama asculta melodia "Casa parinteasca", melodie care spune exact asa: "Casa parinteasca nu se vinde,/ Nu se vinde tot ce este sfant..." etc. Mi-au dat de gandit versurile astea, poate pentru ca sunt eu mai sensibila, poate pentru ca sunt plecata de acasa de la 19 ani de cand am inceput facultatea si fiecare vizita acasa e moment de mare incarcare emotionala, poate ca pur si simplu sunt eu prostuta si ma las impresionata de versurile unei melodii si de tot felul de povesti pe care le aud in ultima vreme pe tema asta... Voi ce parere aveti? In mileniul III, mai are casa parinteasca aceeasi semnificatie pe care o avea in trecut?
O zi frumoasa tuturor! :)

Binenteles, te leaga amintirile din trecut cu bunicii, copilaria...este o parte din viata lasata acolo...casa parinteasca nu se vinde, are dreptate Fuego!
Fulg-de-nea
Postat pe 25 Iulie 2013 00:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Yorkshire Terrier - cei mai frumosi caini de companie. 5 De la: bluemoon_is_me 5 Martie 2011 19:08
parfumuri originale cumparate online 1 De la: anamiy 18 Aprilie 2008 19:13
Animalele nimenui... Cum le putem ajuta? 20 De la: pissy 5 Martie 2010 19:11
Videochat- PRO sau CONTRA? 70 De la: VideoChatPRO 17 August 2016 19:36
In ce masura credeti ca hormonii ne influentzeaza activitatea pe Kudika? 37 De la: ALEXIA67 3 Mai 2009 07:43