Setari Cookie-uri

Cupa menstruala

Am gasit un articol interesant:
http://www.blogdesanatate.ro/cupa-menstruala/
vedeti aici mai multe detalii: www.cupa-menstruala.ro

Puteti spune cum e cele care folositi asa ceva?
MihaelaI
Postat pe 19 Iulie 2008 20:35
nu as folosi asa ceva never..dak sunt in oras unde o scot sa o golesc si sa o sterilizez wtf? ob-urile ce au?
madallina
Postat pe 16 August 2008 22:15
ce naspa
amme22
Postat pe 16 August 2008 23:40
intr-adevar,aiurea tare...tre` sa folosesti si manusi chirurgicale cand efectuezi operatiunea...

Postat pe 16 August 2008 23:50
Eu tot nu am inteles cum naiba se poate scoate cupa aia fara sa curga tot sangele cumulat in ea!
M-am uitat si pe youtube la filmulet... oricum toata faza mi se pare scarboasa rau... in plus te mai poti si rani... daca nu ai o toateta portabila pe care sa o dezinfectezi inainte si dupa ce ai folosit cupa asta nu vad cum ai putea evita o infectie...
si inca ceva.. zicea acolo ca dupa fiecare folosire cupa trebuie fiarta pt dezinfectie... deci pana se fierbe treaba aia tot trebuie sa porti un absorbant dau un tampon, nu?
aiurea faza! nu as folosi asa ceva nici daca as stii ca sunt platita!
corinuta2u
Postat pe 19 Februarie 2009 17:29
Aladiah
Postat pe 19 Februarie 2009 17:32
Cine a putut inventa asa ceva ??!! e horror...
ocs
Postat pe 19 Februarie 2009 19:28
De la: ocgiogi, la data 2009-02-19 19:28:36Cine a putut inventa asa ceva ??!! e horror...


ai dreptate..
da cine o foloseste?
luulya
Postat pe 21 Februarie 2009 10:43
De la: luulya, la data 2009-02-21 10:43:23
De la: ocgiogi, la data 2009-02-19 19:28:36Cine a putut inventa asa ceva ??!! e horror...


ai dreptate..
da cine o foloseste?

iubitele lui Dracula.....
Aladiah
Postat pe 21 Februarie 2009 11:44
fac colecta pt maestro????
dandanaua_reloaded
Postat pe 21 Februarie 2009 11:59
Nu, dandanaua, le pastreaza drept suveniruri pentru vampiri....un fel de bautura la pet...
Aladiah
Postat pe 21 Februarie 2009 12:01
Si ma gandeam ca nu ma mai uimeste nimic....m-am cam grabit sa faci ceva mai bun, mai folositor dacat ce exista deja ,O.K.,inteleg , dar o idiotenie ca asta ???!!!
libra66
Postat pe 23 Februarie 2009 11:19
chiar nu stiam de inventia asta pana acum....... m-am uitam pe youtube sa vad ce mai e si asta . Am cititi comentariile femeilor din alte tari care au folosit deja , si mai toate spuneau ca e super , si ca nu se vor mai intoarce niciodata la tampoane ............. acum ....nu stiu .... ramane sa incercam . Dar mi se pare mai aiurea daca esti la serviciu toata ziua ....unde mai dezinfectezi mooncup( divacup) ? poate mai versi si cupa pe haine ...aoleo !!!
gorgilove29
Postat pe 26 Februarie 2009 15:02
si daca tot este vorba de cupa , tampoane...... am si eu o intrebare , asa ca intre femei : voi folositi absorbante zilnice , acelea subtiri ( adica in fiecare zi , chiar daca nu sunteti la menstruatie) . ? Pt ca cei / cele care sustin folosirea cupei menstruale spun ca tampoanele si absorbantele contin tot felul de substante chimice ( clor , dioxina.....daca am citit bine....) care provaca tot felul de mancarimi , sau infectii ...sau...etc dar ce facem cu cele zilnice ? eu m-am obisnuit asa ...adica nu pot purta chilotii fara un absorbant subtirel in fiecare zi . Nu am nici-o scurgere anormala , doar ca mi se pare asa mai igienic ..............iertati-ma daca am spus vreo prostie
gorgilove29
Postat pe 26 Februarie 2009 15:15
pai daca ar fi sa ne luam dupa tot ce citim si auzim....n-am mai folosi nici tampoane interne, nici absorbante, nici haine...nici nimic. acum..depinde si de organismul femeii...sunt unele care imediat capata infectii dak folosesc un absorbant intern sau un chilotzel sintetic, iar altele care pot folosi orice si oricand si nu au nici o problema. daca tu te simti mai bine cand folosesti absorbant in fiecare zi, de ce te-ai opri.
Lexy87
Postat pe 26 Februarie 2009 15:21
Tot arata ca un instrument de tortura, nu as folosi asha ceva...ce Dumnezeu...... ...nu imi pasa cate femei recomanda chestia asta...
Aladiah
Postat pe 26 Februarie 2009 16:05
De la: gorgilove29, la data 2009-02-26 15:15:15si daca tot este vorba de cupa , tampoane...... am si eu o intrebare , asa ca intre femei : voi folositi absorbante zilnice , acelea subtiri ( adica in fiecare zi , chiar daca nu sunteti la menstruatie) . ? Pt ca cei / cele care sustin folosirea cupei menstruale spun ca tampoanele si absorbantele contin tot felul de substante chimice ( clor , dioxina.....daca am citit bine....) care provaca tot felul de mancarimi , sau infectii ...sau...etc dar ce facem cu cele zilnice ? eu m-am obisnuit asa ...adica nu pot purta chilotii fara un absorbant subtirel in fiecare zi . Nu am nici-o scurgere anormala , doar ca mi se pare asa mai igienic ..............iertati-ma daca am spus vreo prostie


Eu am auzit si la altele, si am patzit-o si eu sa ma irit de la lenjeria sintetica....de aceea prefer bumbac...cam asha si cu tampoanele astea, au tot felul de substantze care pot duce la iritatzii ..si, nu, nu folosesc tampoane zilnice
Aladiah
Postat pe 26 Februarie 2009 16:10
De la: gorgilove29, la data 2009-02-26 15:15:15si daca tot este vorba de cupa , tampoane...... am si eu o intrebare , asa ca intre femei : voi folositi absorbante zilnice , acelea subtiri ( adica in fiecare zi , chiar daca nu sunteti la menstruatie) . ? Pt ca cei / cele care sustin folosirea cupei menstruale spun ca tampoanele si absorbantele contin tot felul de substante chimice ( clor , dioxina.....daca am citit bine....) care provaca tot felul de mancarimi , sau infectii ...sau...etc dar ce facem cu cele zilnice ? eu m-am obisnuit asa ...adica nu pot purta chilotii fara un absorbant subtirel in fiecare zi . Nu am nici-o scurgere anormala , doar ca mi se pare asa mai igienic ..............iertati-ma daca am spus vreo prostie


Nu e foarte bine sa folosesti protej-slipuri zilnic. Si eu foloseam, chiar nu puteam fara pana m-am ales cu o candida de toata frumusetea care in 6 luni am reusit sa o tratez ( sper ca e tratata ). Cel mai bine e sa folosesti un chilotel din bumbac si, daca il folosesti pe ala, de ce sa pui ceva sintetic deasupra? Acu o luna, doua, inainte sa realizez de ce ma simt tot rau si de ce fac infectii, cine imi zicea sa nu mai folosesc protej-slipuri chiar zilnic ca fac infectii nu credeam si ziceam ca nu pot fara. E mai bine decat sa iau pastile si ovule si de toate.

Deci, mai rarut ca-i mai dragut
Kudika228
Postat pe 25 Iulie 2009 19:47
Scuze vad ca topicul e cam vechi ma intereseaza sa stiu cine a folosit-o de cand a aparut la noi in Romania am vazut si eu un filmulet de la softcup care e cupa menstruala si cica o poti folosi pana la 12h.Sunt curioasa daca e asa cum zic ei.
Cristinell_Snickers_1
Postat pe 5 Decembrie 2013 21:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ma masturbez 5 De la: kudika_972181 24 Februarie 2015 23:04
Gene false 2 De la: kudikamakeup 27 Mai 2010 17:36
Chist ovarian 4 De la: blussy 18 Septembrie 2009 16:27
'Ce masti naturale pt ten si impachetari corporale pe baza de plante cunoasteti?' 1 De la: oana84onutza 20 Ianuarie 2010 19:30
Este adevarat ce lentilele de contact "strica" ochii?? 33 De la: blondix_mik 18 August 2014 20:56