Setari Cookie-uri

help!

buna!am si eu o intrebare defapt o certitudine...care este perioada in care nu ramai insarcinata?cumva inaintea ciclului?multumesc!
caty2407
Postat pe 29 Iulie 2008 12:30
In cazul in care ciclul menstrual nu este constant calculul perioadei fertile difera :
• se identifica ciclul cel mai scurt si a cel mai lung din cel putin 8 - 10 cicluri urmarite
• pentru gasirea primei zile a perioadei fertile se ia ciclul cu numarul cel mai scurt de zile si din el se scade numarul 18
• pentru gasirea ultimei zile a perioadei fertile se ia ciclul cu numarul cel mai mare de zile si din el se scade numarul 11
• din rezultate se gaseste, cu aproximatie, perioada fertila dintr-o luna.

Postat pe 29 Iulie 2008 13:05
F simplu...ca sa nu risti bine este sa folosesti una dintre metodele contraceptive, ca sa iti raspund la intrebare: sunt cele 10 sigure, asa cum se si spune intre fete si anume: 5 zile inainte sa iti vina ciclul si 5 zile dupa. De asta ai nevoie sa stii la ce perioada de timp iti vine menstruatia.

Mult succes!



Cine isi uita istoria risca sa si-o repete.
Felicia_29
Postat pe 29 Iulie 2008 15:16
Parerea mea: poti sa ramai insarcinata in orice perioada a ciclului menstrual. Nici o regula in acest sens nu e sfanta. Nici macar pirulele contraceptive (care cica ar fi cele mai sigure) nu iti ofera decat o protectie de 98%.
Lucia1971
Postat pe 5 August 2008 12:48
da,stiu ca nimic nu e in totalitate sigur....dar aveam nevoie de informatia asta...oricum multumesc!
caty2407
Postat pe 6 August 2008 16:59
Ideea e sa alegi tu metoda de contraceptie care ti se potriveste cel mai bine. Pentru asta ar fi bine sa consulti un cadru de specialitate.
Mi-am putut permite sa dau asemenea sfaturi pentru ca lucrez de 19 ani in domeniu, iar ca femeie, mi-am inceput viata sexuala de 16 ani fara a intampina niciodata probleme in ceea ce priveste sanatatea mea ca femeie. Am fost o singura data insarcinata, iar acest lucru s-a intamplat atunci cand sotul meu si cu mine ne-am dorit-o. Acum, dupa ce am nascut un copil, imi permit sa folosesc ca metoda contraceptiva steriletul.
Daca doresti mai multe sfaturi in acest sens, ti le dau cu mare drag. Asta ca sa nu ma mai lungesc acum.
Lucia1971
Postat pe 8 August 2008 12:43
De la: caty2407, la data 2008-07-29 12:30:51buna!am si eu o intrebare defapt o certitudine...care este perioada in care nu ramai insarcinata?cumva inaintea ciclului?multumesc!

Cea mai sigura perioada e cea de abstinenta.

Postat pe 8 August 2008 13:09
in primul rand trebuie sa stii daca poti ramine insarcinata?vorbesc din proprie experienta!nu am crezut ca organismul femeii se schimba atit de mult in citiva ani.bine...normal...una e sa nu-ti doresti copii si alta, sa nu poti.si mai ales sa nu poti face tratament din lipsa banilor.

Postat pe 16 August 2008 21:26
draga caty dupa parerea mea daca vrei sa fii sigura ca nu ramai insarcinata atunci fooseste cele mai sigure metode contraceptive este mai sigur
aurrorandreea
Postat pe 17 August 2008 01:50
sunt de aceeasi parere...la mine metoda calendarului nu a functionat niciodata si e aiurea tare sa trebuiasca sa faci avort...METODE SIGURE

Postat pe 17 August 2008 01:57
Dragele mele,
Pe vremea cind nu se gaseau contraceptive de nici un fel cel mai sigur era calendarul.Iti iei temperatura interioara in fiecare dimineata, imediat dupa ce te-ai trezit, inainte de a te da jos din pat,Si desigur iti notezi pe un grafic.Sa spunem ca temperatura ta interna e in mod normal 36,6 , in ziua cind incepe sa cresca inseamna ca esti in perioada de ovulatie.Si cind spun ca iti creste asta inseamna chiar si 36,7.
Dupa citeva luni ai sa-ti cunosti corpul si ai sa stii exact care iti sunt zilele fertile.
Dar, ...desigur in ziua de azi gasesti mult mai multe de folosit decit obositoarea metoda de luare a temperaturii.
Sanatate!
Aaaa, temp. poate sa cresca si daca ai o infectie , asa ca....
micabis
Postat pe 17 August 2008 05:50
pt lucia: mersi mult pt tot,iar cand voi mai avea vreo nedumerire...voi apela cu siguranta....!
caty2407
Postat pe 17 August 2008 10:23
mersi de raspunsuri...
caty2407
Postat pe 17 August 2008 10:24
Lucia1971
Postat pe 18 August 2008 08:57
De la: micabis, la data 2008-08-17 05:50:11Dragele mele,
Pe vremea cind nu se gaseau contraceptive de nici un fel cel mai sigur era calendarul.Iti iei temperatura interioara in fiecare dimineata, imediat dupa ce te-ai trezit, inainte de a te da jos din pat,Si desigur iti notezi pe un grafic.Sa spunem ca temperatura ta interna e in mod normal 36,6 , in ziua cind incepe sa cresca inseamna ca esti in perioada de ovulatie.Si cind spun ca iti creste asta inseamna chiar si 36,7.
Dupa citeva luni ai sa-ti cunosti corpul si ai sa stii exact care iti sunt zilele fertile.
Dar, ...desigur in ziua de azi gasesti mult mai multe de folosit decit obositoarea metoda de luare a temperaturii.
Sanatate!
Aaaa, temp. poate sa cresca si daca ai o infectie , asa ca....


ce tare!!
nu mi-ar fi trecut prin cap asta!!:)
morticia_adams
Postat pe 21 August 2008 22:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
IUBIREA DE OAMENI SI IUBIREA DIVINA 9 De la: nocturnalia 10 Iunie 2009 15:14
cum reactionezi daca te dau proprii tai parinti afara din casa? 42 De la: 15 Mai 2014 19:43
Vi s-a mai intamplat? 13 De la: cory2517 15 Mai 2009 13:08
cosuri in zona inghinala...:(( 17 De la: glumeatza 14 Februarie 2013 08:02
Intrebare 3 103 De la: chappy 29 Decembrie 2011 02:21