Setari Cookie-uri

Va rog mult sa ma ajutati!

Luna trecuta,dupa ce mi-am incheiat menstruatia am ales sa fac dragoste cu iubitul meu fara sa folosim prezervativul ca de-obicei,pentru ca am inteles ca aceasta perioada nu este una fertila.Cu toate astea am folosit metoda "coitus intreruptus-cred ca se numeste -adica ei... nu s-au apropiat de mine Acum,a trecut ceva timp...aproape o luna si...ce sa vezi,nu am menstruatie,desi inca nu ar trebui insa am observat niste urme maroni de sange.Inital am crezut ca e menstruatia si ca a surveit mai repede luna asta insa ceea ce e curios e ca nu imi curge,deci au fost doar cateva picaturi,iar cand mi-am facut igiena vaginala am observat in apa mai multe cheaguri de sange de acceasi culoare.Nu am nici o durere si nici nu am observat vre-un miros la aceste scurgeri.
Stiti cumva despre ce poate sa fie vorba? :sml-sign0163
Sunt disperata!Asa-i ca nu sunt gravida?
sweetpink
Postat pe 3 August 2008 00:22
cred ca disperarea e mare de ai deschis atatea topicuri

Postat pe 3 August 2008 00:34
Speram sa nu imi spui asta...adica maine e duminica si cred ca cedez psihic...
Necazul e ca sunt in Germania si aici nu se dau teste fara prescriptie medicala si nu am asigurare.Deci...sunt terminata!
Mersi oricum!
sweetpink
Postat pe 3 August 2008 00:54
nu te stresa ca poti oprii evolutia menstruatiei astfel!este posibil sa fii racita deoarece sansele de sarcina sint infime.acele chestii maronii pot prevestii inceputul menstruatiei peste o zi ,doua! incearca o baie fierbinte si un pahar de vin rosu!oricum mergi la ginecolog deoarece racelile netratate duc la infertilitate! bafta!

Postat pe 3 August 2008 01:09
Testele de sarcina nu le gasesti neaparat in farmacii.Incearca in supermarket,la raioanele de cosmetice,produse pt igiena intima.
De obicei pentru test nu ai nevoie de prescriptie medicala.
Mult succes!
andreea1976
Postat pe 3 August 2008 01:11
'neata Francia! nici tu n-ai somn? ca mai suntem vreo doi huhurezi pe-aici

Postat pe 3 August 2008 01:12
pai ce somn soro ca sint dupa fusul orar dominican inca!dar fug totusi la patuc!nopate buna!

Postat pe 3 August 2008 01:19
Multu multu multu!Nu ma asteptam sa imi rasp cineva...
sweetpink
Postat pe 3 August 2008 01:22
Noapte buna Francia! vise placute!

Inocica 'neata,cum de nu ai somn?
andreea1976
Postat pe 3 August 2008 01:23
se vede ca ti-e somn.."nopate"buna si tie

Postat pe 3 August 2008 01:23
Revin cu problema mea...la gineclog nu am fost,ca nu am avut cum,dar ieri trebuia sa imi vina ciclul si vad ca intarzie sa apara.E posibil ca totusi sa fie ceea ce nu vreau eu...?
sweetpink
Postat pe 9 August 2008 20:58
Se zice ca inainte si dupa ciclul menstrual nu poti ramane gravida. Foarte gresit. Sunt femei, printre care si eu, care au ramas gravidute exact in perioada asta. Eu spre exemplu am ramas graviduta inainte cu o zi sa imi vina menstruatia. Sunt insa teste care iti pot arata perioada in care femeia e fertila, unele de unica folosinta, altele care se pot folosi permanent, astea sunt mai scumpe. Se gasesc la farmacii cred, eu am cumparat din Sensiblu. Dar ceea ce ti-am povestit nu inseamna ca si tu te numeri in categoria asta. Stai linistita. Posibil ca stresul, prin care ai trecut datorita faptului ca iti faceai griji daca ai ramas sau nu graviduta, sa iti afecteze ciclul. Poate doar intarzie. Se mai intampla. Bafta
rosuveronika
Postat pe 23 August 2008 11:42
Eu am patit asa si din pacate era sarcina extrauterina...NU am stiut nimic pana ce nu am mers la medic sa ma opereze de urgentza pentru ca dupa parerea lor mai aveam doua ore si incheiam socotelile cu viata! Nu e de gluma...am simtit-o pe pielea mea si de asta iti recomand de cate ori ai probleme de genul asta...asteapta doua saptamani si mergi la medic...
Testele sunt bune si ele, dar cel mai sigur e un control la medic....
G_Diana
Postat pe 3 Septembrie 2008 12:53
Spre fericirea mea s-au incheiat toate probelmele-sper...Dupa cateva teste care au iesit negative si 2 saptamani in care mi-am ros unghile a venit si Moci Craciun
sweetpink
Postat pe 5 Septembrie 2008 00:42
Oricum va multumesc de sfaturi-nu voi mai face greseli de genul asta pe viitor...
sweetpink
Postat pe 5 Septembrie 2008 00:43
Draga mea ce ati facut voi nu a fost o greseala e ca ar trebui sa mergi urgent la ginecolog , crede ma si eu am patit la fel dar din fericire cu tratamente le am prevenit.E o raceala netratata ,asta ai tu
moncsy
Postat pe 12 Septembrie 2008 12:24
fati un suc consistent din un kil de patrunjel si fierbel pana se inmoaie foarte tare dupa care amestecal cu o lamaie
aceasta pasta provoaca avortul
Senia
Postat pe 13 Septembrie 2008 18:37
lol

Ceva care provoaca curatenia ai ?
Sabrina_Nede
Postat pe 13 Septembrie 2008 18:42
ma mistocaro nu te mai da balena aicia, am ceva si pentru curatenie dar in capul tau. bea niste clor !!
Senia
Postat pe 13 Septembrie 2008 18:51
Buna numele meu este Alina si am intrat aici sa vorbesc cu dumneavoastra pentru-ca am o foarte mare nelamurire,in momentul de fata eu iau pilule pentru a nu ramane insarcinata sunt pilule de 21zile,7pauza.Acum sunt la a9zi de pilula,ciclul mi-a venit in pauza de 7zile,nelamurirea mea este ca dupa 9zile de pilule am dureri de san,ii simt foarte duri,ma simt foarte obosita,dumneavoastra credeti ca pot ramane insarcinata lund pilue,va rog din suflet sa-mi raspundeti.Va doresc o zi placuta
a1a
Postat pe 14 Septembrie 2008 12:27
Draga alina

Din 100 de femei, care iau pe decursul unui an anticonceptionale ramân 0,1–0,9 gravide. Deci o siguranta de 99%.

Insarcinata ramîi cind nu le întrebuintezi corect. Depinde de pilule (de ex.micropille se ia in fiecare zi la aceasi ora....)....
In combinatie cu medicamente sau anumite afectiuni pilula nu mai are efectul corespunzator (de ex.antibiotice, daca uiti una, daca ei tablete contra constipatiei ...)

Eu nu stiu cine tia prescris pilulele, nici decînd le folsesti.
Iar pilulele au "mod de intrebuintare", acolo sunt raspunsuri si la majoritatea intrebarilor...

Daca te dor sîni etc trebuie sa mergi la cabinet ginecologic. Orcum trebuie fiecare sa merga la control etc....
Full_Metal_Jacket
Postat pe 14 Septembrie 2008 14:00
Pilulele pe care le iau eu se numesc MINIDRIL,si trebui luate la o ora fixa in fiecare zi,am luat aceste pilule timp de 2ani aproape,cu pauza si control la ginecolog regulat adica odata la 3luni,
a1a
Postat pe 14 Septembrie 2008 14:28
Minidril sunt dupa cum am vazut sunt frantuzesti din categoria micro.
pearl indexul (am scris mai sus cum se socoteste) este la pilulele micro intre 0,8 si 3. Deci exista sansa.

Sansa se mareste daca nu le ei corect (+/- 2-3 ore e aproape corect-ai grija cînd se schimba ora;-)
Voma sau diarea elimineaza efectul pilulei.

la modul de întrebuintare trebuie sa scrie "nebenwirkungen" (efect secundar???? Nu stiu cum se numeste in rom.:(
Aculo sunt numite efectele secundare in afare de cel dorit pe care le poate avea pilula. De ex. de la unele iti trece acneia, ai dureri de cap etc...
Ce scrie pe ale tale?

Full_Metal_Jacket
Postat pe 14 Septembrie 2008 15:18
Ai dreptate sunt pilule din franta,si adevarul este ca is multe zile in care nu o luam la ora fixa,era diferenta de o ora,douo si chear3 ore,pilulele mi-au fost recomandate de ginecologul meu personal,imi spusase cum sa le utilizez.
a1a
Postat pe 14 Septembrie 2008 17:05
Mai...eu insarcinata nu sunt ,dar a1a,mare grija k sora mea a ramas insarcinata cu pilule...Eu nu am luat niciodata,asa ca nu stiu cum e si ce efecte secundare au,daca au,insa sora mea a devenit imina la ele... -da,stiu...Erau insa ceva anticonceptionale din germania,prescripse de un medic de aici.Daca chiar vrei sa continui pe ele,mare grija ce iei si cum iei...O prietena de-a mea a facut chist la san de la ele...Eh...eu sunt cam impotriva.Oricum multa bafta!
sweetpink
Postat pe 14 Septembrie 2008 23:51
de obicei urmele acelea maronii, sunt urmele care apar inainte de o sarcina, dar poate fi si vreo dereglare hormonala..mai bine ia un test barza ca sa fii sigura....
oana1801
Postat pe 30 Septembrie 2008 20:00
sweet pink.Cum adica nu se dau teste de sarcina in germania fara prescriptie?nu stiu in ce oras sau satuc esti tu, dar crede/ma pe cuvant ca testele de sarcina se dau fara prescriptie la orice farmacie din germania.stiu asta pt ca si eu sunt tot aici.Ma bucur ca ti/ai rezolvat problemele de sanatate.Daca tu nu ai asigurare medicala, iti dau un sfat, aici se poate merge pe asigurarea altcuiva la medic, care o are.Sa fii sanatoasa, si ma bucur ca totul a iesit asa cum ti.ai dorit, insa te/as sfatui sa mergi la un ginecolog pt petele maronii, pt ca , nu e de glumit cu sanantate.
mirelamuresan
Postat pe 2 Februarie 2009 17:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prospect Yasmine 1 De la: Rocs 28 Noiembrie 2010 02:12
Voi avea un copil 52 De la: kudika_4379 5 Noiembrie 2012 14:23
Va rog mult sa ma ajutati! 27 De la: mirelamuresan 2 Februarie 2009 17:12
mama purtatoare 112 De la: kudika_14851 30 Octombrie 2013 13:38
mama purtatoare 2 De la: kudika_14851 24 August 2012 14:34