Setari Cookie-uri

HELP!am o amica mitomana !

am o prietena care ma minte de foarte multa vreme cu fel d fel de tampenii.toate minciunile le zice ca sa apara ea intr-o lumina mai buna:(si sunt unele gogonate rau:(ideea e ca imi e jena sa ii zic.ma simt jignita pe de o parte ca nu are respect fata de mine.si nu numai ca nascoceste lucruri..orice lucru adevarat il infloreste..si am impresia ca bunul meu simt si rabdarea le interpreteaza drept prostie si crede ca daca ii ascult toate aberatiile o si cred:(nu stiu cum sa ii zic fara sa se simta rau..dar am ajuns la capatul rabdarilor:(imi e frica ca daca ma iau de ea imi pierd cumpatul si nu as vrea s-o jignesc..dar s-o fac sa priceapa ca nu ii inghit toate gogosile.astept niste sfaturi.ty

Postat pe 5 August 2008 06:15
Nu ai cum sa ii zici si sa nu se simta rau. Trebuie sa accepti asta mai intai si apoi sa-i zici in fata ca stii ca te minte.
Eu am un coleg la munca foarte mitoman si pana nu i-am zis in fata sa lase minciuna, ca stiu ca infloreste totul si nu-l cred, nu m-a lasat cu aberatiile lui.
Tu, de exemplu, ai putea sa-i arati prietenei tale ca e importanta pentru tine si daca nu vine cu un zvon aiurea... sau mai ales daca nu vine cu un zvon aiurea.

Postat pe 7 August 2008 05:46
dap..o sa ii zic pana la urma ca nu mai am rabdare sa ii ascult toate aberatiile.merci mult!

Postat pe 9 August 2008 05:37
Cel mai bine e sa ii spui in fata,fara sa tii cont de faptu' ca o sa o ranesti sau nu.De ce?Poate asa o sa se trezeasca la realitate.
Nu zic ca sunt perfecta din punctul asta de vedere,toti mai mintim,dar cel putin unii o fac doar cand nu au alta posibilitate,cand e necesar.Mi se pare o prostie sa minti doar pentru a fi crezut mai bun/a,pentru a parea mai sus decat restu' sau cine stie ce idiotenii.Zi-i fara ocolisuri

Postat pe 10 August 2008 17:03
Daca tu nu-i spui , alta prietena nu-i spune .,,,,familia la fel ....pana la urma o sa ajunga sa se faca de ras peste tot unde merge si apuca sa deschida gura.

Spune-i pur si simplu ca se face de ras si ca ai prefera ca prietena ta sa nu mai fie motivul pentru care zambesc toti in coltul gurii cand apare ea in peisaj
iris_4_ever
Postat pe 11 August 2008 14:03
Aceasta ,,boala" se vindeca foarte greu...nu stiu daca o vei putea trezii. De cele mai multe ori, aceste persoane nu realizeaza ,,infloritura".Un astfel de comportament se dezvolta in timp pentru ca nimeni nu intervine. primul pas este ca ea sa constientizeze faptul ca nu e cu nimic mai interesant un fapt asa cum il prezinta ea.
gabytza21
Postat pe 12 August 2008 16:45
cel mai usor probabil ar fi sa renunti la ea...
morticia_adams
Postat pe 21 August 2008 03:19
o caut pe oanna81!!!!!!!!!!!!!!!!!

Postat pe 21 August 2008 03:22
trebuie sa fii cat mai subtila daca nu vrei sa o superi...daca ti-e prietena buna zi-i in fata si gata.si eu am o amica la fel. si imi mai povesteste unele faze de genul asta, si imi dau seama ca le 'infloreste". in sinea mea ma apuca rasul. e mai grav atunci cand persoana in cauza incepe sa le creada si ea.
c_r_i
Postat pe 23 August 2008 00:26
Ma numesc Laurentiu si am 24 de ani. Am avut recent o experienta mai mult sau mai putin placuta cu o fata care spunea f multe minciuni in fata. Majoritatea erau absurdidati, aveam impresia ca fata asta isi construieste realitatea din mers aruncand minciuni dupa minciuni pe care si un copil de 10 ani ar fi avut dificultati in a le crede. De cele mai multe ori, la fel ca si tine ma simteam jignit si aveam aceeasi impresie in legatura cu bunul simt si rabdarea mea - ca le considera o dovada de prostie (cred ca intr-un fel o incurajam sa minta si mai mult). Am tacut din acelasi motiv ca si tine - nu am vrut sa o jignesc plus ca intentionam sa fac anumite chestii cu ea (if u know what i mean). M-a invitat intr-o sambata in club pe la 2 noaptea ..si am fost (nu m-as fi dus pt oricine dar fata asta era frumoasa si arata f bine..stiu sunt un porc:P). Ea era cu niste prieteni si prietene nu foarte straluciti care se tot certau si se injurau (tot din cauza ei dupa cum am aflat mai tarziu) dar nu le-am oferit atentie la inceput pt ca servisera niste pahare cu ceva tarie. M-am asezat langa ea ..am inceput sa ne sarutam si sa ne tinem de maini pe acolo timp de vreo jumatate de ora ..timp in care am observat ca unul din prietenii ei se uita f dubios la mine. Era iubitul ei -mintise si in legatura cu existenta lui :)) Tipul si-a facut intr-un final curaj si-a luat 2 tovarasi si mi-a spus sa plec "beep beep de aici!" :) Situatia a fost amuzanta.. dar vazandu-i prietenii cum se cearta am realizat ca mitomania poate deveni un adevarat handicap in viata sociala un pericol atat pt ea cat si pt cei din jur. Nu stiu cat de grava era starea ei, daca constientiza ceeace face sau daca era deja un mecanism al minciunii si facea totul involuntar. A doua zi a incercat sa repare totul ..cum altcumva decat prin alte minciuni proaspete. Era degradant ..n-am mai suportat
Cred ca unul din lucrurile care poti sa le faci pt o astfel de persoana este indrumarea catre un psiholog care ar putea sa indrepte putin lucrurile...sau poti face chiar tu asta ..depinde cat de mult tii la persoana respectiva, cat de mult o simti sau o intelegi.
kudika334528
Postat pe 1 Decembrie 2010 03:09
ha :))...de necrezut faza cu clubul :)))))....mai minte omul,dar nici chiar asa...totusi e bine ca nu ai patit tu ceva,ca nai avut probleme cu prietenul ei
Maarina
Postat pe 1 Decembrie 2010 03:14
*absurditati..scuze e 3 noaptea :)
kudika334528
Postat pe 1 Decembrie 2010 03:40
Am 1.90 :))
kudika334528
Postat pe 1 Decembrie 2010 03:43
De la: , la data 2008-08-07 05:46:18Nu ai cum sa ii zici si sa nu se simta rau. Trebuie sa accepti asta mai intai si apoi sa-i zici in fata ca stii ca te minte.
Eu am un coleg la munca foarte mitoman si pana nu i-am zis in fata sa lase minciuna, ca stiu ca infloreste totul si nu-l cred, nu m-a lasat cu aberatiile lui.
Tu, de exemplu, ai putea sa-i arati prietenei tale ca e importanta pentru tine si daca nu vine cu un zvon aiurea... sau mai ales daca nu vine cu un zvon aiurea.
Valy90
Postat pe 1 Decembrie 2010 11:44
De la: valy90, la data 2010-12-01 11:44:10
De la: , la data 2008-08-07 05:46:18Nu ai cum sa ii zici si sa nu se simta rau. Trebuie sa accepti asta mai intai si apoi sa-i zici in fata ca stii ca te minte.
Eu am un coleg la munca foarte mitoman si pana nu i-am zis in fata sa lase minciuna, ca stiu ca infloreste totul si nu-l cred, nu m-a lasat cu aberatiile lui.
Tu, de exemplu, ai putea sa-i arati prietenei tale ca e importanta pentru tine si daca nu vine cu un zvon aiurea... sau mai ales daca nu vine cu un zvon aiurea.


A zis bine ca are un coleg la munca care e mitoman,si kudika nu-l are doar p-ala "angajat"
Barbie30_
Postat pe 1 Decembrie 2010 11:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
as avea nevoie de parerea voastra. 7 De la: kudika020591 5 Septembrie 2011 19:57
:) 6 De la: jenesaispas 11 Iulie 2009 17:50
suflet pereche.... 33 De la: sheeva 20 Mai 2009 19:46
Prietene ?! 31 De la: kudika_pudika 5 Iunie 2011 20:32
de ce nu pot tine doar la un baiat?x(X(X 88 De la: yumalai 29 Septembrie 2009 11:31