Setari Cookie-uri

Ajutati-ma!..am nevoie de cateva idei/sfaturi...!!

Buna!;ma numesc any si curand voi impli 16 ani.Trec in clasa a 9-a.Si am nevoie de putin ajutor!.
Nu stiu limba Engleza! Timp de 4 ani am avut un profesor ca nu ne-a invatzat mai nimic.De curand am calculatorul si internetul;si imi e foarte greu fara engleaza si as vrea sa invat limba engleza pana incepe scoala,sa stiu macar cate ceva..Dar nu stiu cu ce sa incep lund in considerare ca nu stiu nimic.Vreau cateva idei ce sa fac,de unde sa incep.Si din aceste ideii excludem meditatiile,deci va rog!Dati-mi cateva idei/sfaturi;cu ce pot incepe,ce sa fac!!
Pentru ca mi-e foarte greu fara engleaza,si vreau sa invat,dar nu stiu cu ce sa incep..Va rog!!a eu nu stiu cu ce sa incep... PLSSS,Cu ce sa incep? Ce imi recomandati?Ce sa fac?Cum sa fac? va rog ajutati-ma!!

Postat pe 19 August 2008 18:07
Va rog ajutatima!

Postat pe 19 August 2008 18:09
Mai inca mai ai vreme sa inveti engleza...mergi la o librarie si cauta carti de engleza!...Sau cel mai bine,cauta-ti un profesor care sa-ti dea meditatii!
blindgirl
Postat pe 19 August 2008 18:24
"din aceste ideii excludem meditatiile"??? pai de ce? altfel nu vei avea prea multe sanse sa inveti, crede-am.Pronuntie, conversatie, traduceri, retroversiune..cu cine le faci? Nu te incapatana si mediteaza-te!
me_maxi
Postat pe 19 August 2008 21:03
am avut si eu problema asta in clasa a 9... cand am intrat la liceu, in generala nu am invatat cat trebuie si nu stiam bine sa scriu.. si sa citesc. am inceput singura tot in vacanta de vara.
iei o carte de engleza .. citesti cu voce tare un text, dupa care il scri si il traduci cu autorul unui dictionar(e mai greu daca nu sti chiar deloc. dar ai dictionar online si va fi mai simplu) sau ceri ajutorul unei parinte sa te ajute sa traduci.. trebuie sa ai si ceva cunostiinte inainte.
Daca te descurci cat de cat la tradus va fi floare la ureche sa scri si sa citesti, dupa care trebuie sa te ocupi de gramatica, iti cumperi o carte speciala care nu costa mult si citesti regulile de baza.
Faci toate astea cu rabdare si pana incepi scoala deja o sa-ti ridici notele cu 2 puncte. garantat.
Nu te opri la un singur text, fa asta in fiecare zi timp de o ora-doua si la scoala fi foarte atenta, o sa prinzi din clasa k engleza e cea mai usoara limba, trebuie decat sa-ti doresti sa o cunosti si vei avea numai de castigat.
Multa bafta si sa ne spui cum au decurs lucrurile si poate vb in engleza... chiar ar fi frumos sa facem un forum si in engleza.
So good luck!

Postat pe 19 August 2008 22:14
si eu trec in a9a dar nu ma confrut cu aceeasi preblema(din fericire)...daac vrei sa excludem meditatiile...atunci ce mai ramane?...sa iti iei o carte de genu engelza fara profesor sau ma stiu eu......cv de genu si sa o iei de la zero...alta sol nu ai...te pooop si sper sa-ti rezolvi problema
butterly
Postat pe 20 August 2008 21:57
si eu trec in a9a dar nu ma confrut cu aceeasi preblema(din fericire)...daac vrei sa excludem meditatiile...atunci ce mai ramane?...sa iti iei o carte de genu engelza fara profesor sau ma stiu eu......cv de genu si sa o iei de la zero...alta sol nu ai...te pooop si sper sa-ti rezolvi problema
butterly
Postat pe 20 August 2008 21:57
Mediteaza-te sau daca ai ambitie poti invata singura limba engleza cheia succesului ca in orice alt domeniu este exercitiul...

Postat pe 21 August 2008 21:34
exista cursuri de limba engleza fara profesor care au si un suport audio pentru pronuntie. cauta un astfel de manual si exerseaza vorbind odata cu profesorul inregistrat. BAFTA!!!!
arsenita
Postat pe 26 August 2008 08:51
Cu multa placere Butterfly.Dar unde o fi Anyy016, cea care a initiat topicul asta?
micabis
Postat pe 30 August 2008 23:43
meditatzie gratis si consulting .. numai la hellmyworkplace :>
add..
:))))
vyctor
Postat pe 9 Decembrie 2008 06:01
spelliuiesti.,.. :|
un simplu "pronutzi" ar fi fsot sufucient.. inteligento :)
vyctor
Postat pe 9 Decembrie 2008 06:04
spelluiesti..... un simplu "pronuntzi" ar fi fost suficient inteligento ..
scze de greseli.. ora e de vina :))
vyctor
Postat pe 9 Decembrie 2008 06:05
De la: vyctor, la data 2008-12-09 06:05:06spelluiesti..... un simplu "pronuntzi" ar fi fost suficient inteligento ..
scze de greseli.. ora e de vina :))


Victoras mama, daca ai fii asa destept ai intelege ca e o diferenta between spelling and pronunciation, but you are not!

And you are not excused!
micabis
Postat pe 9 Decembrie 2008 17:06
De la: micabis, la data 2008-08-30 23:43:40Cu multa placere Butterfly.Dar unde o fi Anyy016, cea care a initiat topicul asta?
si eu sunt curioasa sa vedem cum se descurca..acu..dupa aproape un semestru..
butterly
Postat pe 10 Decembrie 2008 20:58
ce coincidentza...si eu in clasa a9a habar nu aveam engleza...cum ar spune o profa de a mea: eram "tufa de venetzia",k bine mai zicea;)) dupa parerea mea,primul pas pe kre trb sal faci este sati iei un dictionar(de pe net),apoi sa te uiti la kt mai multe filme in lb engleza si sa fii atenta la rostirea cuvintelor si la traducerea lor, citeste krtzi scrise in lb engl si cum nu intelegi un cuv te duci la dictionar,si nu in ultimul rand fa exercitii, uite si o adresa: http://a4esl.org/ are exercitii si usoare si medii si grele.mult succes!io anu asta mam trezit k dau bacu la engleza:))...nici acu numi vine sa cred hotararea pe kre am luato:))...de acu...dumenezeu cu mila.succes
bughitza
Postat pe 29 Decembrie 2008 09:54
ma poti ajuta sa traduc ceva din limba romana in engleza trebuie sa fac o felicitare in care ii doresc .............multe ma ajuti?plz ca eu la scoala la care sunt nu facem engleza numai franceza si italiana ma ajuti?trebuie so fac pana maine terog!!!!!!!!!!!!!

Postat pe 11 Februarie 2009 19:10
ma ajuta cineva?plz am mare nevoie

Postat pe 11 Februarie 2009 19:14
Veniti la tata ca va invat eu engleza :)))) si altele :)))
BogdanPaul
Postat pe 25 Februarie 2009 07:28
pai..
1.poti sa iti cumeri o carte si sas ineti metode de conversatie..apoi poti incerca cu prietenele tale sa vorbiti numai pe elgleza..asa ai putea auzi mai multe..
2.stiu ca pare aiurea dar uitate la filme englezesti..si da sonorul tare iar apoi citeste cu voce tare subtitrarea..te va ajuta !!
3.internetul e o buna metode..exista f. multe siteuri pentru a invata engleza!
dar ceea ce e cel mai important e sa nu te dai batuta...ai sa vezi ca ti se va parea foarte plictisitor...
dar daca chiar vezi sa inveti eu iti doresc MULT SUCCES!!!!
alaska2276
Postat pe 1 Martie 2009 17:51
De la: alaska2276, la data 2009-03-01 17:51:26pai..
1.poti sa iti cumeri o carte si sas ineti metode de conversatie..apoi poti incerca cu prietenele tale sa vorbiti numai pe elgleza..asa ai putea auzi mai multe..
2.stiu ca pare aiurea dar uitate la filme englezesti..si da sonorul tare iar apoi citeste cu voce tare subtitrarea..te va ajuta !!
3.internetul e o buna metode..exista f. multe siteuri pentru a invata engleza!
dar ceea ce e cel mai important e sa nu te dai batuta...ai sa vezi ca ti se va parea foarte plictisitor...
dar daca chiar vezi sa inveti eu iti doresc MULT SUCCES!!!!



draga,engleza nu se invatza asa din ghidurile acelea de conversatie... ii trebuie meditatii,trebuie sa stie timpurile si knd sa le foloseasca si etc!! dejeaba citeste din carte daca nu stie din ce e formata propozitia aia si etc.... intelegi tu... plus pronuntia !!!
SweetHappyButterfly
Postat pe 1 Martie 2009 17:58
De la: alaska2276, la data 2009-03-01 17:51:26pai..
1.poti sa iti cumeri o carte si sas ineti metode de conversatie..apoi poti incerca cu prietenele tale sa vorbiti numai pe elgleza..asa ai putea auzi mai multe..
2.stiu ca pare aiurea dar uitate la filme englezesti..si da sonorul tare iar apoi citeste cu voce tare subtitrarea..te va ajuta !!
3.internetul e o buna metode..exista f. multe siteuri pentru a invata engleza!
dar ceea ce e cel mai important e sa nu te dai batuta...ai sa vezi ca ti se va parea foarte plictisitor...
dar daca chiar vezi sa inveti eu iti doresc MULT SUCCES!!!!


Mai bine o inveti tu pe ea engleza,si ea pe tine romana...buna idee, nu?
mrskattousa
Postat pe 1 Martie 2009 18:02
De la: mrskattousa, la data 2009-03-01 18:02:47
De la: alaska2276, la data 2009-03-01 17:51:26pai..
1.poti sa iti cumeri o carte si sas ineti metode de conversatie..apoi poti incerca cu prietenele tale sa vorbiti numai pe elgleza..asa ai putea auzi mai multe..
2.stiu ca pare aiurea dar uitate la filme englezesti..si da sonorul tare iar apoi citeste cu voce tare subtitrarea..te va ajuta !!
3.internetul e o buna metode..exista f. multe siteuri pentru a invata engleza!
dar ceea ce e cel mai important e sa nu te dai batuta...ai sa vezi ca ti se va parea foarte plictisitor...
dar daca chiar vezi sa inveti eu iti doresc MULT SUCCES!!!!


Mai bine o inveti tu pe ea engleza,si ea pe tine romana...buna idee, nu?



mersi mrskattousa,m ai scutit de inka un comentariu pentru domnisoara!!! o fi ea vreun geniu si a invatat engleza asa din zbor
SweetHappyButterfly
Postat pe 1 Martie 2009 18:04
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-01 18:04:36
De la: mrskattousa, la data 2009-03-01 18:02:47
De la: alaska2276, la data 2009-03-01 17:51:26pai..
1.poti sa iti cumeri o carte si sas ineti metode de conversatie..apoi poti incerca cu prietenele tale sa vorbiti numai pe elgleza..asa ai putea auzi mai multe..
2.stiu ca pare aiurea dar uitate la filme englezesti..si da sonorul tare iar apoi citeste cu voce tare subtitrarea..te va ajuta !!
3.internetul e o buna metode..exista f. multe siteuri pentru a invata engleza!
dar ceea ce e cel mai important e sa nu te dai batuta...ai sa vezi ca ti se va parea foarte plictisitor...
dar daca chiar vezi sa inveti eu iti doresc MULT SUCCES!!!!


Mai bine o inveti tu pe ea engleza,si ea pe tine romana...buna idee, nu?



mersi mrskattousa,m ai scutit de inka un comentariu pentru domnisoara!!! o fi ea vreun geniu si a invatat engleza asa din zbor


ESTE un mic geniu...noi...vai de noi...am dat bani la scoli,la meditatii...cand puteam sa invatam asa din filme si sa ne luam si diploma de merit! Lasa-asha...ea sa fie sanatoasa...
mrskattousa
Postat pe 1 Martie 2009 18:07
Eu nu am mai auzit de limba engleza sa fie cea mai usoara limba. Eu am facut 14 ani limba engleza si inca nu stiu tot. deci persoana care a spus aceasta ineptie mai are muuuuult de invatat.
Sfatul meu este sa isi gaseasca un meditator sau sa inscrie la un curs pentru incepatori ca sa isi formeze o baza solida, pentru ca limba engleza are foarte multe detalii legate de gramatica, timpuri verbale, topica, formarea frazelor si multe altele.
II urez succes domnisoarei in acest proces foarte laborios, asta in masura in care nu vrea sa ajunga ca toate acele persoane care se lauda ca stiu o limba si de fapt vorbesc dupa ureche si se fac de ras in fata unui cunoscator.
mihaelaghet
Postat pe 3 Martie 2009 10:09
mediteaza-te
_dulcik_
Postat pe 10 Martie 2009 23:28
buna! trebuie sa incepi usor o carte genul enegleza fara profesor sau eventual Exista un curs pentru a invata limba engleza gen Eurocor, este in functie de nivelul tau de cunostiinte, acolo als farsitul fiecarui curs exista o tema..pe care trebuie sa o faci, o trimiti la editura si ti-o trimit corectata inapoi...eu zic ca e o metoda destul de buna..apropo are si cd sau caseta..unde poti invata pronuntia corecta..
Te pup
AdrIanalove22
Postat pe 16 Aprilie 2009 08:48
uai si mai sunt si timpurile gramaticale cel mai bine ar fi un meditator. Is the easiest way eu asa consider
Rocky_Rock
Postat pe 16 Aprilie 2009 11:19
o invatat fata din august pana acum engleza.. si franceza.. si italiana.. si ce vrea ea...
Diavolyta_
Postat pe 16 Aprilie 2009 11:21
buna
am vazut mesajul tau si, sincer, nu trebuie sa fii asa panicata. daca te preocupi, engleza se invata usor, cat de cat.
www.eurocor.ro si aici gasesti cursuri prin corspondenta, care iti pot fi foarte utile, pt ca au si cd si poti si exersa pronuntia.
in plus, dupa ce te simti destul de pregatita, descarca filmulete cu limbaj simplu
iti doresc multa bafta
o sa vezi ca vacanta asta o sa iti fie de ajuns
numai sa ai ambitie
pupici
gabriela
gabriela_cotet
Postat pe 16 Aprilie 2009 11:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tinute de ocazie , office sau de zi pe gustul tuturor..in curand mai multe modele 1 De la: SweetSWEET 26 Septembrie 2009 09:44
1 decembrie 22 De la: greierash_is_back 2 Decembrie 2009 05:54
Asortarea auriului? 12 De la: kudika014690 7 Octombrie 2009 23:00
barbatul ideal? 60 De la: kudika030567 29 Mai 2009 16:43
CE SA FAC??? 3 De la: ogrezeanu_gigi 8 Decembrie 2008 19:01