Setari Cookie-uri

Spune-mi cum mananci, ca sa-ti spun cine esti

In general corespondenta intre felul in care mancam si personalitatea noastra este sesizata de oricine: mancam asa cum suntem. Tot la fel de adevarat este insa si faptul ca ne putem transforma gradat personalitatea modificandu-ne felul de a manca.

Iata cateva dintre observatiile psihologilor care au studiat problema comportamentelor fata de hrana si actul nutritiei in sine:

• cel care inghite totul deodata, aproape fara sa mestece: persoana ce are tendinta de a trai in trecut sau in viitor si care nu traieste niciodata momentul prezent.

• cel care mananca foarte lent si ramane intotdeauna ultimul la masa: persoana ce cauta sa lungeasca momentele de placere si a carei viata nu e suficient de bogata in bucurii.

• cel ce strange masa inainte de a termina de mancat: persoana ce nu-si acorda dreptul de a lenevi si de a se odihni, care are ceva in ea care o impinge intotdeauna sa «faca» si sa actioneze.

• cel ce mananca metodic, fara a amesteca alimentele: persoana cu dificultati in a accepta modul de a fi al altora si propunerile lor.

• cel ce mananca facand altceva: persoana care gandeste ca ea nu merita sa-si permita bucurii si placeri.

• cel ce mananca in picioare in fata mesei: persoana ce prefera sa nu stie prea multe despre ea insasi, careia ii face placere sa creada ca totul va merge bine. in realitate se simte vinovata de ceva si nu vrea sa o recunoasca.

• cel ce mananca crocant sau picant: persoana a carei viata nu este prea excitanta, careia ii place sa faca zgomot pentru a-si da importanta... pentru ca ea crede pe buna dreptate ca n-are nici una.

• cel care nu stie ce vrea sa manance: persoana careia intotdeauna ii este frica sa nu se insele, care nu este suficient in contact cu intuitia sa, care se increde prea mult in intelectul si in memoria sa.

• cel ce mananca ceea ce are (la indemana): persoana ce are aceeasi atitudine si in viata. Ea se multumeste cu «firmiturile» si lasa sa treaca placerea celorlalti inaintea placerii sale caci nu crede ca merita sa-i fie bine.

• cel ce mananca pentru ca trebuie, pentru a se debarasa de o obligatie si fara sa se gandeasca la asta: persoana care actioneaza intotdeauna din datorie in viata. El este intotdeauna in «trebuie» si «eu trebuie».

• cel care se hraneste la fel ca parintii: si-a insusit credintele parintilor.

• cel care se reintoarce sa se serveasca cand farfuria sa nu este inca golita: persoana careia ii este teama de lipsuri.

• cel ce mananca pentru a nu risipi (mancarea): persoana care se complace in prejudecati si nu-si gaseste timp in viata sa de zi cu zi sa se intrebe: «Ce vreau eu de fapt?»

• cel ce mananca gras, carne: poate fi o persoana agresiva, colerica, chiar daca aceasta furie este adesea refulata.


sursa: www.venus.org.ro

Postat pe 27 August 2008 21:20
Super interesant!
Lucrurile au fost spuse pe nume!
Dar ce ne facem cand noi ca persoane avem mai multe metode de a manca? De exemplu eu:
- mananc incet ;
- mananc condimentat ( cateodata);
- mananc stand in picioare ( cateodata);
- mananc facand si alte lucruri ( cateodata);
- mananc si pentru ca trebuie sa mananc dar nu mi-e foame.
dafffne
Postat pe 27 Septembrie 2008 01:07
alegi si u ce iti convine mai mult
bestiuitza
Postat pe 27 Septembrie 2008 01:12
super tare........
Oricum aleg ce-mi place...
De nu am eu o parere buna despre mine atunci cine?????????
dafffne
Postat pe 27 Septembrie 2008 17:12
eu mananc de obicei de-asupra tastaturii....desertul restu' cu lingura sau furculita ...de preferat la masa din bucatarie....
aaaa si ma cocot pe scaun, daca sunt acasa mereu imi cocot picioarele pe scaun....

deci unde ma incadrez???

dandanaua_reloaded
Postat pe 31 Octombrie 2008 12:14
Don'soara dandana, da' de ce nu zici tot? Cum e cu laptele dimineata, la pranz si seara? Sau asta nu se pune?
Lucia1971
Postat pe 31 Octombrie 2008 18:41
De la: dianana, la data 2008-08-27 21:20:15
• cel care mananca foarte lent si ramane intotdeauna ultimul la masa: persoana ce cauta sa lungeasca momentele de placere si a carei viata nu e suficient de bogata in bucurii.


• cel ce mananca facand altceva: persoana care gandeste ca ea nu merita sa-si permita bucurii si placeri.


• cel ce mananca crocant sau picant: persoana a carei viata nu este prea excitanta, careia ii place sa faca zgomot pentru a-si da importanta... pentru ca ea crede pe buna dreptate ca n-are nici una.
iris_4_ever
Postat pe 31 Octombrie 2008 19:03
De la: Iris4ever, la data 2008-10-31 19:03:33
De la: dianana, la data 2008-08-27 21:20:15
• cel care mananca foarte lent si ramane intotdeauna ultimul la masa: persoana ce cauta sa lungeasca momentele de placere si a carei viata nu e suficient de bogata in bucurii.


• cel ce mananca facand altceva: persoana care gandeste ca ea nu merita sa-si permita bucurii si placeri.


• cel ce mananca crocant sau picant: persoana a carei viata nu este prea excitanta, careia ii place sa faca zgomot pentru a-si da importanta... pentru ca ea crede pe buna dreptate ca n-are nici una.


iris_4_ever
Postat pe 31 Octombrie 2008 19:05
Iris draga, ai o problema cu mancarea picanta?
Lucia1971
Postat pe 31 Octombrie 2008 21:56
De la: Lucia1971, la data 2008-10-31 21:56:35Iris draga, ai o problema cu mancarea picanta?


cred ca site-ul are o problema cu mine ca nu a postat nimic din ce am scris dupa citat
iris_4_ever
Postat pe 1 Noiembrie 2008 11:27
De la: Iris4ever, la data 2008-11-01 11:27:21
De la: Lucia1971, la data 2008-10-31 21:56:35Iris draga, ai o problema cu mancarea picanta?


cred ca site-ul are o problema cu mine ca nu a postat nimic din ce am scris dupa citat

Site-ul asta ii ia pe toti la ochi. Pe rand...
Lucia1971
Postat pe 1 Noiembrie 2008 18:08
De la: Iris4ever, la data 2008-11-01 11:27:21
De la: Lucia1971, la data 2008-10-31 21:56:35Iris draga, ai o problema cu mancarea picanta?


cred ca site-ul are o problema cu mine ca nu a postat nimic din ce am scris dupa citat

Site-ul asta nu posteaza se scriu femeile
Si postul meu vad ca nu mai este
Full_Metal_Jacket
Postat pe 1 Noiembrie 2008 18:52

Cred ca din toate cate putin(in afara de picant si crocant si de carne),depinde de situatie...in principiu.Dar cred ca pana la urma toti suntem o amestecatura...pt ca toti mancam...Ceea ce nu am gasit e masa in familie-cred ca asta e ceea ce imi place cel mai mult in acest sens..
sweetpink
Postat pe 1 Noiembrie 2008 19:35
eu mananc picant, si crocant, si incet, in picioare, facand altceva, deci toate variantele enumerate de cea care a deschis topicul

Postat pe 1 Noiembrie 2008 19:36
pai daca eu fac cate putin din fiecare atunci ce fel de peroana sunt?
fluturasalb85
Postat pe 4 Decembrie 2008 16:56
De la: Lucia1971, la data 2008-10-31 18:41:31Don'soara dandana, da' de ce nu zici tot? Cum e cu laptele dimineata, la pranz si seara? Sau asta nu se pune?

dupa cum spune lucia.... laptele il beau din cana cu numele meu pe ea.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 5 Decembrie 2008 15:19
meticulos,aranjez si ornez totul dar cind sunt gata eu nu mai am chef sa maninc.
taurita61
Postat pe 18 Decembrie 2008 10:21
Si daca mie imi place la nebunie sa mananc cu mainile, fara nici un fel de tacam ( atunci cand situatia mi-o permite), sa iau inghitituri mari si sa le mestec incet, savurand mancarea? Asta ce-nseamna? Si rog sa nu se trezeasca vreun destept sa-mi spuna ca "inseamna ca nu esti educata". Am spus ca imi place sa mananc asa atunci cand situatia mi-o permite, nu tot timpul.
ancuta_t2001
Postat pe 7 Februarie 2009 10:13
da' ceva bun de zis???!!?!
blackbeauty
Postat pe 12 Februarie 2009 23:02
aberatii
Asynia
Postat pe 30 Aprilie 2009 16:48
dragut.......dar faza aia ca daca mananci carne esti agresiv nu prea este adevarata nu ca as face parte din acea categorie care mananca carne grasa:porc,dar cunosc n persoane care iubesc carnea de porc si sunt foarte calmi
dolcik1
Postat pe 10 Iulie 2009 14:18
prea multe variante...si aia e membru din 1970?
Fructis
Postat pe 9 Septembrie 2009 09:10
De la: dolcik1, la data 2009-07-10 14:18:51dragut.......dar faza aia ca daca mananci carne esti agresiv nu prea este adevarata nu ca as face parte din acea categorie care mananca carne grasa:porc,dar cunosc n persoane care iubesc carnea de porc si sunt foarte calmi

corect eu nu prea mãnânc carne, dar asta nu mã face mai puþin agresivã. sau diferenþa e acolo cã agresivitatea nu e refulatã?
blussy
Postat pe 27 Octombrie 2009 18:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce am mancat azi ? 287 De la: Ectra 3 Septembrie 2014 18:24
ATENTIE! URGENT!! premii kudika 1 De la: CAELUM 21 Noiembrie 2009 13:53
gastric sleeve 3 De la: andaly 20 Februarie 2010 12:36
Spune-mi cum mananci, ca sa-ti spun cine esti 23 De la: blussy 27 Octombrie 2009 18:00
ATENTIE! URGENT!! premii kudika 1 De la: CAELUM 21 Noiembrie 2009 13:53