Setari Cookie-uri

cum sa scapi de cosurile negre?

fetelor am cosuri negre si vreau sa le tratez naturist. ce sa fac?
ritta_dochin
Postat pe 25 Septembrie 2008 22:32
Eu n-am auzit in viata mea de asa ceva? E rezultatul contaminarii unui cos cu un punct negru sau ce?
Kathara
Postat pe 10 Octombrie 2008 22:34
apa si sapun cat mai des posibil.....

dandanaua_reloaded
Postat pe 10 Octombrie 2008 22:35
puncte negre vroia sa spuna fata..pai in fiecare zi trebuie sa te demachiezi, asta este regula sfanta, sa te speli pe fata cu produse exfoliante. Eu una nu am cosuri deloc :D

Postat pe 10 Octombrie 2008 22:39
multumesc pt sfat am sa incerc produse exfoliante
ritta_dochin
Postat pe 11 Octombrie 2008 21:00
pai e f simplu sa scapi de ele : tratament cosmetic si gata , iti curata fata complet
Kittynelle
Postat pe 12 Octombrie 2008 17:15
De la: Puffilici, la data 2008-10-12 17:15:14pai e f simplu sa scapi de ele : tratament cosmetic si gata , iti curata fata complet

hhhmmm de unde....am avut si eu problema asta.....si o mai am inca, dar s-a mai ameliorat....necazul e ca eu am tenul foarte sensibil, daca il ating numai un pic se inroseste imediat.va inchipuiti cum aratam dupa ce imi curata fata la cosmetica....am renuntat si ma tratez acasa, ca e mai bine....eu am folosit exfoliante blande si m-am spalat la greu cu ceaiuri de galbenele si musetel...mai ales cel de galbenele a fost super, cel putin in cazul meu.aveam si cosuri pe fata si dupa 3 zile de spalat cu ceaiul ala nu mai aveam nimik.spunea cineva pe aici sa ne tratam cu apa si sapun....dar daca e ceva genetic, ce poti face?doamne fereste sa dau cu sapun obisnuit pe fata, imi ies 1001 de cosuri a doua zi...
mkdisk
Postat pe 13 Noiembrie 2008 19:32
sapunul sau apa cu sulf ar fi un leac pentru comedoane.numai ca sulful miroase cam urat.
mkdisk
Postat pe 13 Noiembrie 2008 19:34
kathara, nu fi rea.a gresit fata, toata lumea greseste.se mai intampla....
mkdisk
Postat pe 13 Noiembrie 2008 19:38
pai da si eu am probleme cu punctele negre...de obicei poti sa faci o infuzie cu ceai si sa stai cu un prosop cu fata la aburi iar apoi sa iti cureti fata cu demachiant sau gel de curatare.Dupa aceea sa incerci sa le storci usor si sa te speli cu apa rece pe fata ca sa ti se inchida porii. Poti sa mai incerci o data pe saptamana sa ti exfoliezi pielea cu malai, usor, sa nu te iriti sau cu zat de cafea sua produse din comert.
adinutzam
Postat pe 28 Noiembrie 2008 20:16
Nu stiu daca stoarcerea lor este cea mai buna solutie, am incercat si eu si s-au transformat in niste cosuri de toata frumusetea.
Eu folosesc un scrub o data pe saptamana si, desi nu scap definitv de punctele negre, se curata porii foarte bine si nu se mai vad.

Postat pe 1 Decembrie 2008 14:55
ba da, se storc, insa trebuie sa respecti cateva reguli:
10 minute aburi sau compresa calduta pe fata pe zonele cu puncte negre ( cand se mai raceste, compresa se schimba ).
apoi se trece la stoarcere, cu degete infasurate in servetele cosmetice sau batiste de hartie.
se storc de la baza, nu doar varful.
nu cu putere...ci usor, pt. ca dupa expunerea la aburi/comprese calde, se inmoaie.
la sfarsit, se trece peste zonele tratate un tampon cosmetic inmuiat in lotiune tonica cu contoinut de alcool ( 5% ).
se aplica o masca linistitoare sau comprese cu ceai de galbenele.
apoi crema obisnuita.
in tot timpul tratamentului, ochii vor fi protejati de un strat generos de crema contur pt. ochi.
gata!
daca respectati cu sfintenie aceste reguli, locurile tratate nu se vor infecta niciodata.
ioanashiatat
Postat pe 1 Decembrie 2008 15:03
clea&clean asociat cu normaderm de la vichy fac minuni

Postat pe 1 Decembrie 2008 15:07
Eu mi am luat un gel cu actiune rapida de la roc, si mai nou am inceput sa ma dau cu lamaie pe fata.Pot spune ca au mai inceput sa dispara, si nu ma dau decat de 2 zile.Voi cu ce va mai dati? Va rog sa mi dat un sfat. mersi.

Postat pe 3 Decembrie 2008 04:18
De la: crista_galli, la data 2008-12-01 14:55:52Nu stiu daca stoarcerea lor este cea mai buna solutie, am incercat si eu si s-au transformat in niste cosuri de toata frumusetea.
Eu folosesc un scrub o data pe saptamana si, desi nu scap definitv de punctele negre, se curata porii foarte bine si nu se mai vad.

am observat ca apar mai multe cosuri dupa aceea daca le scoti.
mkdisk
Postat pe 3 Decembrie 2008 10:18
Va urez un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 31 Decembrie 2008 12:24
Sa stii ca nici eu nu stiu cum sa scap am incercat atatea creme si nu stiu cum sa scap de ele am auzit de o cremea numita Zineryt

Postat pe 14 Martie 2009 16:55
Ce sa ma fac am doar 13 ani si am fosrte multe cosuri pe frunte le am din clasa a 4-a si nu mai trec am incercat foarte multe creme si nujtiu ce sa ma mai fac voi cemi recomandati am auzit de o crema cik Zineryt oare e buna??? aruuuuuuuuu

Postat pe 14 Martie 2009 16:57
De la: kudika002546, la data 2009-03-14 16:57:46Ce sa ma fac am doar 13 ani si am fosrte multe cosuri pe frunte le am din clasa a 4-a si nu mai trec am incercat foarte multe creme si nujtiu ce sa ma mai fac voi cemi recomandati am auzit de o crema cik Zineryt oare e buna??? aruuuuuuuuu

du-te la dermatolog daca ai o problema grava. metodele naturiste sunt adjuvante ale unui tratament sau se folosesc numai cand nu ai probleme deosebite.e cel mai bine asa.sfaturile dupa ureche nu sunt bune daca ai probleme deosebite.
mkdisk
Postat pe 17 Martie 2009 14:57
De la: kudika002546, la data 2009-03-14 16:57:46Ce sa ma fac am doar 13 ani si am fosrte multe cosuri pe frunte le am din clasa a 4-a si nu mai trec am incercat foarte multe creme si nujtiu ce sa ma mai fac voi cemi recomandati am auzit de o crema cik Zineryt oare e buna??? aruuuuuuuuu


cand iti vei schimba sangele vei scapa si de cosuri
just_heaven
Postat pe 17 Martie 2009 14:59
buna,
incearca sa nu mananci nici un fel de grasimi, 9hamburger, alune, seminte) evitale cat poti.
kudika002740
Postat pe 17 Martie 2009 15:04
eu am scapat cu tratament cosmetic profesional, o data pe luna (cu Academie) si intre tratamente cu un peeling de la BIODERMA, foarte foarte bun si o crema care opreste excesul de sebum, tot Academie. la mine functioneaza.

Postat pe 19 Martie 2009 12:14
De la: just_heaven, la data 2009-03-17 14:59:56
De la: kudika002546, la data 2009-03-14 16:57:46Ce sa ma fac am doar 13 ani si am fosrte multe cosuri pe frunte le am din clasa a 4-a si nu mai trec am incercat foarte multe creme si nujtiu ce sa ma mai fac voi cemi recomandati am auzit de o crema cik Zineryt oare e buna??? aruuuuuuuuu


cand iti vei schimba sangele vei scapa si de cosuri



hmm,,cine a spus ka kind ishi va schimba singele:),,are doar 13 ani si este prea mika sa-i dati acest sfat
zincika
Postat pe 10 August 2009 12:18
De la: , la data 2009-03-14 16:57:46Ce sa ma fac am doar 13 ani si am fosrte multe cosuri pe frunte le am din clasa a 4-a si nu mai trec am incercat foarte multe creme si nujtiu ce sa ma mai fac voi cemi recomandati am auzit de o crema cik Zineryt oare e buna??? aruuuuuuuuu

e buna, dar nu e bine sa o iei dupa ureche...du-te la un dermatolog in primul rand. eu am folosit si la mine a functionat, mi-au trecut toate cosurile in timp record.
mkdisk
Postat pe 30 Septembrie 2009 17:16
avand probleme cu tenul, eu am incercat cam de toate......si am observat o chestie;ca trebuie sa schimbi cremele, tratamentele.daca folosesti vreme indelungata acelasi produs, nu mai are efect...si nu e doar crema, tratamentul....cosurile, comedoanele, iritatiile apar si din cauza unor alimente si, foarte des, din cauza stress-ului si a lipsei de somn, de la soare, praf, poluare, etc....
oameni buni, cosurile, comedoanele, iritatiile tenului nu apar doar fiindca...nu ne-am spalat cu apa si sapun, cum zicea cineva pe aici....sunt oameni predispusi genetic la asa ceva sau care au multe, multe antecedente...in familie.....si nu trec asa usor cum credeti voi.bucurati-va ca nu aveti probleme deosebite cu tenul!!!!!!!!si mai bucurati-va daca tenul nu e sensibil, iritabil, etc...uneori e un adevarat chin, nu stii ce sa mai faci.
mkdisk
Postat pe 30 Septembrie 2009 17:25
ok timp de 5 ani (de la varsta de 16 ani) am tot cautat toate cremele si toate prostiile sa scap de cosuri ,
sfatul meu este ca va pierdeti timpul sa cautati crema perfecta, cosurile sunt o reactie a organismului nu o poti combate cu creme,firmele care produc creme va pacalesc doar ca sa va ia banii,in urma cu un am mi-am schimbat alimentatia,la sfatul medicului deoarece aveam colesterolul destul de ridicat pentru varsta mea,am redus alimetele cu continut crescut de grasimi
,am renuntat la dulciuri si junk food, am inceput sa consum multe fructe si iaurt de ala de ii face reclama la televizor ca iti ajuta la echilibrarea metabolismului, efectele nu au intarziat sa apara. deci daca ai o problema de orice gen legata de sanatate cauta sa combati cauza nu efectul.
iorgo
Postat pe 5 Octombrie 2009 06:24
Am si eu aceleasi probleme :(.
Am folosit intr-un timp argila->totul era perfect iar dupa ceva timp au inceput sa imi iasa tot mai multe inclusiv puncte negre.
Am cumparat ceva de la Avon,Clearskin si o spuma pentru demachiere->se vad rezultate.
Insa am fost la cosmetica si mi-a spus cosmeticiana sa nu mai folosesc Clearskin(e ca un spirt) pentru ca are un efect invers.E adevarat ca cosurile nu au disparut in totalitate dar rezultatele se vedeau cat de cat.
M-am hotarat insa sa imi fac un tratament la cosmetica,pentru puncte negre si pentru disparitia acneei.A fost foarte tru`,am scapat de cosuri(credeam ca va fii pentru totdeauna) insa peste 2 saptamani Hopa!Au inceput sa isi faca aparitia.Am mers din nou la cosmeticiana si mi-a spus sa folosesc doar spuma pentru demachiere si o crema care se gaseste in farmacii,numita Baneocin (costa doar 9 lei).
Insa am ramas cu cateva cosuri pe frunte si obraji,insa sunt foarte putine;
tin sa mentionez ca am 13 ani :d
Jeesssiiicaaa
Postat pe 13 Septembrie 2010 15:19
ceso, as dori daca stiti cum sa imi fac o masca pentru cosuri si puncte negre
kudika380025
Postat pe 29 Martie 2011 17:28
De la: kudika380025, la data 2011-03-29 17:28:59ceao, as dori daca stiti cum sa imi fac o masca pentru cosuri si puncte negre
kudika380025
Postat pe 29 Martie 2011 18:04
Buna...daca ai tenul gras..si vrei sa scapi de cosuri ,puncte negre..iti dau eu un sfat din propria mea experienta.. Spala`te pe fatza cu sapun,apoi pui pe un disc demachiant (sau pe vata) alcool sanitar (spirt) atentie sar putea sa usture putzin..Dupaia iti dai cu o crema hidradanta pentru fatza..in cateva zile scapi de cosuri...Bafta!
Annytha1993
Postat pe 13 Mai 2011 18:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ochelari s-au lentile de contact? 22 De la: BogdanBordeianu 8 Noiembrie 2011 11:23
operatii estetice ... rinoplastie??? 69 De la: kudika_1001276 11 Februarie 2016 04:49
Crema antirid cu aur, venin si acid hialuronic 1 De la: evantai 4 Decembrie 2011 10:49
Afacerea anului 2009 1 De la: gabcristi 3 Februarie 2009 12:17
punctii mamare 2 De la: jooo 28 August 2009 16:36