Setari Cookie-uri

in ce masura afecteaza epilepsia sarcina?

Am epilepsie de grad 2 -crize comitiale(e o forma mai usoara de epilepsie,adica nu e tipul ala in care te zbati,cazi,faci spume etc..;la mine se manifesta printr-un gen de ameteala,privesc in gol cateva secunde,apoi ma ia un fel de oboseala,cam asa).Stiti pe cineva sau e vreuna dintre voi in situatia de a fi nascut/a fi gravida,desi face tratament?In ce conditii v-a permis neurologul sa faceti un copil?Am inteles de la dr de familie ca poti sa faci copil,desi urmezi tratament,numai ca in cele 9 luni de sarcina trebuie sa existe o permanenta colaborare intre neurolog si gineco.As vrea totusi sa aud si parerea cuiva care a trecut prin asa ceva.
yryna_
Postat pe 10 Octombrie 2008 17:14
Nu afecteaza epilepsia sarcina. Epilepsia nu este ereditara decat in rare cazuri cand a existat in familie. Important este tratamentul pe care-l faci!Sa nu faci tratament cu fenobarbital si sa nu alaptezi ca sa nu transmiti prin lapte substante medicamentoase. Crede-ma ca am avut aceleasi dubii si am fost disperata. Acum am o fata sanatoasa, desteapta si frumoasa si nu-mi pare rau decat ca am facut-o cu cine nu a meritat sa o aiba, nicidecum ca am avut eu epilepsie. Si eu faceam tratament in perioada graviditatii cu Carmabazepin si nu s-a intamplat nimic in afara de faptul ca nu am avut voie sa o alaptez.
Medicii din generatia veche erau speriati de faptul ca se transmite epilepsia dar doi medici neurologi de la spitalul Militar m-au incurajat sa fac copil si le raman datoare in veci pentru asta.
Sa nu faci tratament cu fenobarbital acela se pare ca este traumatizant pentru creierul copilului mai ales in primele trei luni cand acesta se formeaza.

P.S.Daca vrei sa mai vorbim scrie-mi
Cu stima si Doamne ajuta!
speranta1
Postat pe 28 Octombrie 2008 09:34
Multumesc din tot sufletul pentru raspuns. Altceva e cand auzi din gura cuiva care a trecut prin asa ceva si altceva e cand iti vorbeste un medic..Medicul mai degraba sperie pacientul ..ba mai mult,in cazul meu,cand am pus problema sarcinii,parca ar fi auzit de vreun moft,ceva.Asta e Romania,ori poate nu am nimerit eu un medic mai sufletist . :) A,slava Domnului ca nu fac tratament cu fenobarbital.Eu iau Orfiril long(valproat de sodiu) si Plexxo(lamotrigina).Ma rog la Dumnezeu sa fiu un caz fericit,si sa fac pe viitor un copil sanatos. Multumesc din nou.
yryna_
Postat pe 28 Octombrie 2008 23:00
Sa-ti ajute Dumnezeu!si sa-ti dea sanatate si noroc!sper ca tiam fost de folos
speranta1
Postat pe 29 Octombrie 2008 13:36
Scuze pentru greseala de ortografie. Si pe mine m-au speriat unii medici si multi au incercat sa ma descurajeze. Cred ca in special medicii din generatia mai veche mergeau pe ideea descurajarii in caz de sarcina.
speranta1
Postat pe 29 Octombrie 2008 13:44
Scuze pentru greseala de ortografie. Si pe mine m-au speriat unii medici si multi au incercat sa ma descurajeze. Cred ca in special medicii din generatia mai veche mergeau pe ideea descurajarii in caz de sarcina.
speranta1
Postat pe 29 Octombrie 2008 13:45
buna...stitit cumva daca mama sotului are epilepsie (declansata cand avea ea 40) e posibil sa se fi transmis fiului si sa afecteze un posibil copil al nostru?
alice25
Postat pe 7 Ianuarie 2009 09:58
Am 20 ani, am epilepsie de la 7 ani si acum 1 luna am ramas insarcinata si vreau sa-l pastrez. Crezi ca crizele (pa care le fac numai noaptea in somn si spun medicii st usoare) ar putea afecta copilul?
ubbyta
Postat pe 13 Noiembrie 2010 14:53
Asta ramane de vazut...cum i-o fi norocul bietului prunc...
kudika226898
Postat pe 13 Noiembrie 2010 22:57
De la: alice25, la data 2009-01-07 09:58:15buna...stitit cumva daca mama sotului are epilepsie (declansata cand avea ea 40) e posibil sa se fi transmis fiului si sa afecteze un posibil copil al nostru?



Da...problemele se transmit la a doua generatie...
kudika226898
Postat pe 13 Noiembrie 2010 22:58
De la: yryna_, la data 2008-10-28 23:00:57Multumesc din tot sufletul pentru raspuns. Altceva e cand auzi din gura cuiva care a trecut prin asa ceva si altceva e cand iti vorbeste un medic..Medicul mai degraba sperie pacientul ..ba mai mult,in cazul meu,cand am pus problema sarcinii,parca ar fi auzit de vreun moft,ceva.Asta e Romania,ori poate nu am nimerit eu un medic mai sufletist . :) A,slava Domnului ca nu fac tratament cu fenobarbital.Eu iau Orfiril long(valproat de sodiu) si Plexxo(lamotrigina).
Ma rog la Dumnezeu sa fiu un caz fericit,si sa fac pe viitor un copil sanatos. Multumesc din nou.


Orice medicament luat in timpul sarcinii dauneaza fatului...si poate conduce la malformatii....cum ti-o fi norocul...
kudika226898
Postat pe 13 Noiembrie 2010 23:00
De la: speranta1, la data 2008-10-28 09:34:22Nu afecteaza epilepsia sarcina. Epilepsia nu este ereditara decat in rare cazuri cand a existat in familie. Important este tratamentul pe care-l faci!Sa nu faci tratament cu fenobarbital si sa nu alaptezi ca sa nu transmiti prin lapte substante medicamentoase. Crede-ma ca am avut aceleasi dubii si am fost disperata. Acum am o fata sanatoasa, desteapta si frumoasa si nu-mi pare rau decat ca am facut-o cu cine nu a meritat sa o aiba, nicidecum ca am avut eu epilepsie. Si eu faceam tratament in perioada graviditatii cu Carmabazepin si nu s-a intamplat nimic in afara de faptul ca nu am avut voie sa o alaptez.
Medicii din generatia veche erau speriati de faptul ca se transmite epilepsia dar doi medici neurologi de la spitalul Militar m-au incurajat sa fac copil si le raman datoare in veci pentru asta.
Sa nu faci tratament cu fenobarbital acela se pare ca este traumatizant pentru creierul copilului mai ales in primele trei luni cand acesta se formeaza.

P.S.Daca vrei sa mai vorbim scrie-mi
Cu stima si Doamne ajuta!



Si nu-i destul ca n-ai alaptat-o? Sa nu-mi spui ca nu s-a repercutat asupra imunitatii...
kudika226898
Postat pe 13 Noiembrie 2010 23:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prospect Yasmine 1 De la: Rocs 28 Noiembrie 2010 02:12
Ma ofer pentru a fi mama surogat 21 De la: kudika376098 8 Februarie 2020 21:05
Avortul spuntan 5 De la: Ele_ely 28 Iunie 2009 16:41
Gimnastica pentru gravidute 5 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 01:52
achizitionare pensule profesionale 1 De la: kudika328557 4 Noiembrie 2010 12:01