Setari Cookie-uri

Ce e de facut cand trebuie sa faci un lucru contra vointei tale si nu ai d ales

De ce spun asta..am fost nevoita sa recurc la intrerupere de sarcina, cu toate ca si eu si sotul meu ne doream copilul foarte mult.Amandoi eram foarte fericiti la aflarea vestii, dar din pacate in perioada in care eram insarcinata aveam varicela.Mergand la un consult pentru a primi concediu medical si ignorand faptul k eram insarcinata mi s/a pus intrebarea daca nu cumva astept un copil.Nu era planuit sa avem urmasi inca, dar cu toate astea mi/am facut un test care evident era pozitiv.O zi a durat fericirea noastra pt ca a doua zi, mirata fiind de intrebarea medicului m/am dus din nou sa vad ce legatura are sarcina cu varicela.Raspunsul nu a intarziat sa apara..datorita varicelei, temperatura corpului poate creste f mult si poate afecta starea sanatatii copilului.In primele 3 zile de varicela temperatura nu/mi scadea sub 39 de grade si nu puteam lua nici medicamente.Medicul mi/a recomandat sa fac avort deoarece exista riscul sa am mai tarziu un copil bolnavicios sau cu malformatii.In incapatanarea mea am ales sa mai astept pentru a fi copilul suf de dezv pt a face niste teste.M/au intepat in burta,mi/au luat fel de fel de probe raspunsul fiind mereu acelas.."nu va putem asigura ca totul e perfect,mai trebuie sa asteptati o luna sa mai facem alte teste."Era deja prea mult.Aveam 3 luni si jumatate de sarcina.Am facut/o in cele din urma, dar dupa asta nu am mai fost eu.Eram mereu trista, ma gandeam la cum ar fi fost si ma afundam tot mai mult.Imi neglijam sotul,ma inchideam intr/o camera ore in sir, pana intr/o zi cand, de teama ca il voi pierde am inceput sa ies fortzat din melancolie si asta m/a ajutat sa traiesc din nou.Dar nici acum, dupa apr. 2 ani nu reusesc sa ma vindec complet. Ce sa fac? Ma roade constiinta..Cum as putea sa trec complet peste asta si sa evit sa/i amintesc sotzului meu? Si p el il doare probabil la fel de mult, chiar dak incearca sa ascunda..Datzi/mi un sfat..
carmengirl
Postat pe 13 Octombrie 2008 17:06
Draga mea , nu pot spune ca inteleg prin ce treci deoarece nu am fost niciodata in situatia respectiva.

Gandeste-te ca daca ai fi pastrat sarcina exista riscul sa pierzi copilul pe alte cai si ati fi suferit mult mai mult.
Evident ca-l doare si pe el doar ca in privinta asta barbatii au stiut intotdeauna sa-si mascheze durerea.
iris_4_ever
Postat pe 13 Octombrie 2008 18:07
priveste cazul Laviniei Milosevici :doreai sa cresti un copil si apoi sa il pierzi? era mult mai mare durerea!nu este vina ta si nici a omului de linga tine!este pur si simplu mina destinului! viata merge inainte si o sa vezi ca o sa vina vremea cind o sa ai un bebe sanatos!daca nu poti depasi momentul mergi citeva sedinte la un psiholog!
kudika1993
Postat pe 13 Octombrie 2008 18:13
incercati sa aveti alt copil,e singura cale sa uitati.
varicela, ca de altfel toate bolile contagioase provoaca mutatii genetice , deci a fost cel mai bun lucru pe care puteati sa-l faceti, si pentru voi si pentru acel copil.
googoodoll
Postat pe 13 Octombrie 2008 18:14
inceara sa te gandesti la o noua sarcina.
si sa te pregatesti pt asta impreuna cu sotul tau e singura varianta care imi vine in minte altfel nu vad cum ai putea trece peste durerea asta....

dandanaua_reloaded
Postat pe 13 Octombrie 2008 18:39
E dificil sa-ti dai cu parerea intr-o astfel de situatie daca nu ai trecut prin asa ceva. Dar cum toti suntem buni sfatuitori, imi permit sa-ti dau unul singur: MERGI LA UN PREOT sau la duhovnicul tau, in cazul in care ai unul. Roaga-l sa-ti faca rugaciuni de linistire a mintii si sufletului si in timp vei vedea ce rezultate obtii.
Eu am trecut prin alta situatie grea si asa am reusit sa zaresc calea si sa ma adun...Iar rugaciunile pe care cu tot sufletul te sfatuiesc sa le faci AU FACUT MINUNI.
Te imbratisez si iti urez liniste....
muntiny
Postat pe 29 Octombrie 2008 15:15
Urat...dar, cu toate ca nu pot intelege exact prin ce treci tu si sotul tau, as vrea sa-ti dau un sfat din suflet! Parerea mea este ca suferinta este ceva normal si fie ca vrem sau nu, trebuie sa-i acordam timp. Nu putem sa ne facem ca nu este acolo si de fiecare data cand o simtim, sa incercam sa o alungam. Cred ca ti-ai infranat sentimentele (urate si negative, ce-i drept) fata de acest aveniment din viata ta mai mult decat ar fi cazul. Incerca sa vorbesti cu cineva specializat in domeniu sau sa faci o terapie de cuplu, impreuna cu partenerul tau. Nu uita ca probabil nu esti singura care sufera, si sotul tau are aceleasi sentimente. Asa ca, nu te inchide in tine si nu spera ca lucrurile sa se vindece de la sine! Sper sa iei in considerare ce ti-am scris, pentru ca uneori e mult mai usor de privit/gandit o situatie din afara ei!
Alexandra_Pitzy
Postat pe 28 Noiembrie 2008 18:19
Te inteleg, am trecut prin asa ceva. Cand primul
baiat avea 2 ani( acum are 7), am ramas din nou insarcinata. El avea o viroza eruptiva, am stat in spital la contagioase si doctorii mi-au spus ca tb sa fac intrerupere din aceleasi motive. Acum 2 ani am ramas din nou insarcinata iar problemele erau :cu o luna inainte facusem tratamente pt raceali,infectie urinara, luasem pastile, ovule, ma rog tot felul.Printre altele mai calcasem si intr-un cui ruginit si am facut un vaccin antitetanos ( aveam deja o luna . Nu am stiut deoarece de la tratamente fusesem avertizata ca menstruatia va intarzia, in fine. Am fost la control prima data si dupa toate cele povestite doctorita mi-a zis din start sa fac avort. Nu am vrut sa mai aud
era a 2a oara cand se intampla.Am mers in continuare la control( mi-a facut fisa dupa 4 luni). M-am rugat si atat. asteptam primul ecograf ca nu stiu ce. Au trecut cele 9 luni si a venit un baietel frumos. Nu are nici cea mai mica problema. Cel mai bine pt tine este sa ramai din nou insarcinata. Mergi la un preot, spune-i durerea, te va ajuta foarte mult. Sanatate multa!

Postat pe 29 Decembrie 2008 10:47
POATE CA ASA A FOSTSA FIE.NU AM TRECUT PRIN SITUATIA TA DAR CRED CA, CU TIMPUL VEI DEPASI ACEST SENTIMENT SI MAI ALES ATUNCI CIND VEI AVEA ALT COPIL.INCA CEVA,DACA ESTI O PERSOANA CREDINCIOASA DU-TE LA BISERICA ,LA UN PREOT SI SPOVEDESTE-TE ,ITI VA FACE BINE,NU A FOST VINA TA CU TOATE CA BISERICA NU ACCEPTA AVORTUL SUB NICI O FORMA.NU-TI MAI FACE GINDURI NEGRE,PINA LA URMA DIN TOT CE NI SE INTIMPLA AVEM DE INVATAT CEVA.NU E USOR,TE CRED DAR PRIVESTE INAINTE,POTI TOTUSI SA AI ALT COPIL.INTR-O ZI VEI FI O MAMICA FERICITA!
kudika033765
Postat pe 16 Septembrie 2009 19:55
nu trebuia sa iti ucizi copilul , nu aveai acest drept mai ales la 3 luni si jumatate cand este atat de mare,isi misca degetele,ii bate inima,a simntit chiureta ucigasa durerile mortii care i le-a dat in dar mamica lui in loc sa ii dea viata ea ia dat moartea deci chiar esti o ucigasa cu sange rece ,nu meriti copii,eu am fost racita trei zile de am stat lata in pat si bineantele doctorii"sa faci avort"ma trantit un ras,cum sa imi ucid viata din mine cu care ma binecuvantat Dumnezeu ???????,cum sa las un strain sa imi omoare bebelusul nici gand,am un baietel sanatos frumos minunat destept este lumina mea,cu rugaciuni la Dumnezeu copilul era sanatos nu trebuie sa te iei dupa doctori doctorii sunt niste hahalere,ia zis unei prietene ca nu va avea copii in veci,si gici ce?are deja 3 asa ca ai facut o crima ca asa ai vrut nu meriti inca un copil de la Dumnezeu ca atunci cand ti-a dat l-ai ucis meriti sa traiesti singura
Rugaciunea unui copil nenascut

lasatii pe copii sa traiasca,nu ii omorati aparatii nu le faceti rau,viata lor depinde de voi
Sarut mana, mamicuta mea,
Sunt eu, cel din pantecele tau care-ti soptesc la ureche cat sunt de speriat, de trist si de indurerat pentru ca vrei sa ma omori, crezand ca-ti sunt o grea povara...
Tu nici nu stii cat e de greu sa nu-ti aud cantecul de leagan, sa nu ma bucur de mangaierile tale, sa nu iti vad chipul, maicuta draga! Cat as vrea sa ma cuibaresc la pieptul tau izvorator de tihna, liniste si dragoste! Ce puternici am putea fi impreuna, cum am invinge toate necazurile si, mai ales, ce frumoasa ar fi viata alaturi de tine! Dar tu vrei sa ma ucizi...
As vrea si eu sa ma pot bucura de frumusetea cerului senin, sa alerg pe campul inflorit si sa-ti impletesc mandra cununita. Nu te gandi ca sunt mic si neputincios pentru ca, primindu-ma pe mine in viata ta, mamico, pe Pruncul Hristos il primesti.
Mamico, trebuie sa-ti marturisesc ce frica-mi este de lama taioasa a chiuretei care ma va sfasia curand si ma va transforma in bucatele fara viata care vor ajunge la gunoi...!
Oare tu nu auzi cum imi bate inimioara si cum tremur de frica? Eu iti aud foarte bine inima de aici, din burtica ta.
Mama, as vrea sa ma pot uita in ochii tai si sa te rog sa ai mila de mine, sa-ti zambesc dragalas - cum numai eu stiu - si sa te strang in brate cu manutele mele grasune. Vreau sa-ti dau forta si curaj, incredere si convingerea ca NU omorandu-ma pe mine vei scapa de necazuri, ci abia atunci vei da de greutati, pentru ca-l vei mania pe Bunul Dumnezeu.
Imagineaza-ti ce inseamna pentru mine sa port povara nedreptatii tale, cand ma dai nu numai mortii pamantesti, care e atat de grea si de dureroasa, dar ma lipsesti si de lumina lui Hristos.
Acum, in ultimul ceas, ma rog Maicii Domnului sa te lumineze si sa-ti dea putere, intelepciune si un pic de dragoste si mila pentru mine, cel ce sunt trup din trupul tau, suflet din sufletul tau, copilul tau nevinovat si nenascut.
Amin!

Despre avorturi - poezie de Pãrintele Ilie Cleopa

Oare mamã sã mai fie
Aceea ce-ºi omoarã fiii?
Care fiarã vreodatã
ªi-a omorât a sa fatã?

Nici o fiarã, tu sã ºtii,
Nu-ºi omoarã ai sãi fii,
Numai mama cea creºtinã
S-a fãcut ca o hainã.

Este mai rea ca o fiarã,
E de plâns ºi de ocarã
Ca ea îºi omoarã fiii
ªi este vas al urgiei.

A lui Dumnezeu urgie
O va munci pe vecie
Cã pe pruncii ei cei vii
Ea i-a dat la cãsãpii.

Pe la doctori i-a ucis,
Cu gheena ea s-a aprins
Cã nevinovaþii prunci
I-a supus la grele munci

Spre a fi tãiaþi bucãþi
ªi aruncaþi prin gãleþi.
Vai ºi-amar de-acele mame
Ce ºi-au mâncat a lor carne.

Nu carne de dobitoc
Care se frige la foc,
Ci carne de oameni vii,
De nevinovaþi copii.

Sã ºtiþi voi, mame nebune,
Cã altfel nu vã pot spune,
Care-avorturi aþi comis,
De douã ori aþi ucis.

Nevinovaþilor prunci
Le-aþi dat îndoite munci;
Trupul lor nevinovat
În cuþit l-aþi aruncat.

Sufletul lor chinuit
De luminã l-aþi lipsit,
Cã botez n-au apucat
ªi-n luminã n-au intrat.

Iar în ziua de apoi
Ei vã vor pârî pe voi,
Cã de viaþã i-aþi lipsit
ªi raiul n-au moºtenit.

Iar când voi o sa muriþi
Iadul o sã-l moºteniþi.
Plângeþi acum cu amar
Ca sã scãpaþi de tartar.

Cât mai este vreme-acum
Mergeþi la duhovnic bun,
Cu lacrimi sã vã cãiþi
ªi sã vã mãrturisiþi,

C-aþi ucis pe-ai voºtri fii
Si i-aþi omorât de vii,
Cu moartea cea mai amarã
Voi i-aþi scos din viaþã afarã.

Pruncii cei nevinovaþi
Stau în beznã aruncaþi,
Cãci mãmica lor hainã
N-a vrut sã le dea luminã.

Dumnezeu la început,
Pe Eva când a fãcut,
Cu un nume tãinuit
"Viaþã" pe ea a numit.

ªi i-a spus copii sã nascã,
Cu-al ei lapte sã-i hrãneascã,
În dureri sã nascã fii,
Spre-a fi mamã celor vii.

Iar voi, mamelor nebune,
Moarte semãnaþi în lume,
Din a dracilor povaþã
Omorâþi ºi nu daþi viaþã.

Diavolul uºor vã-nºealã
ªi vã prinde cu momealã,
Cãci acela la-nceput
Omorâtor s-a fãcut.

Iarã voi lui aþi urmat,
Sãvârºind mare pãcat,
Omorând pruncii de vii,
Ducându-i la cãsãpii.

N-aþi fost voi izvor de viatã,
Ci spre moarte-aþi fost povaþã.
N-aþi voit sã naºteþi prunci
ªi veþi primi grele munci.

De aceea voi sã ºtiþi:
Nu puteþi femei sã fiþi,
Nu sunteþi femei de seamã,
De nu vreþi sã fiþi ºi mamã.

Ori pãziþi voi fecioria
ªi lãsaþi cãsãtoria,
Spre a fi femei alese
ªi a Domnului mirese.

De nu-þi place fecioria,
Sã iubeºti cãsãtoria,
Sã duci sarcina de mamã,
Sã fii femeie de seamã.

Sã nu te faci roabã plãcerii
ªi unealta desfrânãrii,
Ci a naºterii durere
Sã o primeºti cu plãcere.

Cã pedeapsã vei avea
ªi de iad nu vei scãpa
Porunca de n-o pãzeºti
ªi de naºteri te fereºti.

A te mântui doreºti,
Durerea sã o primeºti.
Durerea-þi aduce þie
Cereasca împãrãþie.

De-ai ucis bãiat sau fatã
Ce ar fi trãit odatã
Poate ar fi fost un om vestit
Ce pe mulþi ar fi izbãvit.

Poate-un împãrat sau domn
Sau vreun sfânt sau mare om,
Care, de s-ar fi rugat,
Suflete ar fi salvat,

Pe mulþi ar fi mântuit,
Chiar din focul cel cumplit,
Pe mulþi ar fi ajutat
Sã aibã sufletul curat,

Iar de-ar fi fost el un sfânt
ªi om tare la cuvânt,
Prin ale sale cuvinte
Pe mulþi lumina la minte,

Spre-a întoarce la luminã
ªi la vesnica odihnã,
ªi a le fi spre lãmurire
Spre veºnica fericire.

Mamã, mamã blestematã,
Ai gândit tu vreodatã,
Când îþi ucideai copiii,
Cã aceºtia au sã-nvie

În ziua cea de apoi,
Când vom învia ºi noi,
ªi-au sã-þi cearã socotealã
Pentru moartea lor amarã?

Pentru cã tu i-ai ucis
ªi-n întuneric i-ai trimis.
Atunci ei te vor mustra
ªi-aºa te vor întreba:

"Cum ai îndrãznit tu, mamã,
Mamã cu inima de-aramã,
Ca sã ne ucizi pe noi
ªi sã ne dai la gunoi?

N-ai gândit tu oare-atunci
Cã în iad sunt grele munci
Pentru cei rau ucigasi
Care ucid copilaºi?

N-ai crezut cã vede Domnul
Tot ceea ce face omul?"
Vei da seama ce-ai fãcut
ªi câþi copii ai crescut.

Ai ales numai plãcerea
ªi ai ocolit durerea,
Dar la judecatã atunci
O sã ai amare munci.

ªi pentru a ta plãcere
Tu vei merge în durere
ªi-a lui Dumnezeu mânie
Te va duce la pieire,

În iad te vei osândi,
Munca o vei dobândi,
De nu te vei pocãi
ªi nu te vei spovedi.


N-AI VRUT SA FI MAMA

Ce-am gresit eu, mama,VIATA sa mi-o iei?
Ma alungi din tine, de ce nu ma vrei?
N-am cum sa ma apar, sa strig... n-am putere.
Te iubesc,mamico,cat nu poti tu cere.

Unde mi-e mormantul, in care cimitir?
N-ai vrut sa gust,mama,al VIETII SFANT POTIR.
Iti voi zice "mama"chiar de nu esti mama.
Striga-ma pe nume... nu stiu cum ma cheama!

Mi-ai pus capat,mama, zilelor de vis,
Te iubesc, mamico, chiar de m-ai ucis.
Nu-mi cunosti tu chipul ca sa-l pui in rama,
Desi mi-ai luat VIATA, tot mi-esti draga, mama.

Glasul constiintei l-ai lasat deoparte.
Tocmai tu, IUBIRE ma trimiti la moarte!?
Tu din necredinta te-ai iubit pe sine,
Eu cu atat mai tare te iubeam pe tine.

Iar la Judecata cum sa te prezinti?
Nu va fi scapare, n-ai sa poti sa minti
Ucigasa fapta tu n-o poti ascunde,
N-o sa ai cuvinte pentru a raspunde.

Sunt atatea mame ce-si doresc copii,
Dati-ne o sansa sa ramanem vii.
Cin'sa planga, Doamne;noaptea-atator drame
Cine sa trezeasca ZECI DE MII DE MAME.

Am omorât un înger
odatã…,
i-am sfâºiat veºmântul
de lacrimi ºi suspine
cu mâna mea pãtatã
de sânge ºi de crime.
ªi ce pãcat… sãracul…
cãci gura lui
de-o viaþã,
ºoptindu-mi la ureche
mã-nsenina cu bine.
Acum e dus…
ºi-mi pare rãu
cã nu mai are cine
sã-mi fie… îngeresc
mãcar o clipã…
ªi iar pãcat…
cãci el era iubire:
eu – micul om din el,
El – liniºtea din mine.

Am omorât odatã
un înger
ºi i-am furat din sânu-i
grãmada de minuni
ce mi le-a pus în cale
în drumul meu la vale
din naºtere spre moarte…
Dar n-am putut-o duce
cu mine…
era prea grea
ºi trupul meu prea singur
ca s-o mai poatã þine.

ªi-mi pare rãu acum
c-am stins din el
seninul cer,
cãci nu mai are cine
sã-mai pãºeascã-agale
ºi uneori… timid
pe lângã mine.


E minunat când lumea-i
fãcutã din luminã!
El… îmi ducea minunea
eu… mã duceam pe mine.
lourdess_lourdess
Postat pe 19 Septembrie 2009 18:56
De la: lourdess___cer_pedeapsa_cu_moartea_tuturor_criminalelor_care_isi_omoara_copii_nenascuti_si_nevinovati______, la data 2009-09-19 18:56:41nu trebuia sa iti ucizi copilul , nu aveai acest drept mai ales la 3 luni si jumatate cand este atat de mare,isi misca degetele,ii bate inima,a simntit chiureta


Nu simte nimic pana la 18 saptamani.
anushkha
Postat pe 20 Septembrie 2009 12:51
De la: anushkha, la data 2009-09-20 12:51:48
De la: lourdess___cer_pedeapsa_cu_moartea_tuturor_criminalelor_care_isi_omoara_copii_nenascuti_si_nevinovati______, la data 2009-09-19 18:56:41nu trebuia sa iti ucizi copilul , nu aveai acest drept mai ales la 3 luni si jumatate cand este atat de mare,isi misca degetele,ii bate inima,a simntit chiureta


Nu simte nimic pana la 18 saptamani.




... IMPUSCATE ODATA ...


... tu nu simti NIMIC nici acum ... cred ca e groaznic pentru parintii tai ...
marco918
Postat pe 5 Octombrie 2009 03:44
doamne nu pot sa cred ce comentarii faceti...park sunteti din vreo secta...suntem in secolul 21 nu trebuie sa judecam pe nimeni..la sfarsit fiecare o sa raspunda pt faptele sale...dar nu d asta comentez..ideea e ca nu conteaza o luna 2 3 cat are fatul..si cand are 1 zi tot un suflet e..nu are importanta cat d mare e..intradevar se dezvolta dar sufletul este acelasi..nu se formeaza pe parcurs...de cand e spermatozoid si pana sa ajunga la ovul este la fel d viu si la fel d important...nu numai la 3 luni si nush cat sau la 9 luni...ideea e ca avem toate posibilitatile sa evitam astfel d situatii si totusi sunt femeie care desi sunt informate neglijeaza si raman insarcinate...asta e...astia suntem!
kudika021776
Postat pe 5 Octombrie 2009 03:53
De la: marco918, la data 2009-10-05 03:44:49
De la: anushkha, la data 2009-09-20 12:51:48
De la: lourdess___cer_pedeapsa_cu_moartea_tuturor_criminalelor_care_isi_omoara_copii_nenascuti_si_nevinovati______, la data 2009-09-19 18:56:41nu trebuia sa iti ucizi copilul , nu aveai acest drept mai ales la 3 luni si jumatate cand este atat de mare,isi misca degetele,ii bate inima,a simntit chiureta


Nu simte nimic pana la 18 saptamani.




... IMPUSCATE ODATA ...


... tu nu simti NIMIC nici acum ... cred ca e groaznic pentru parintii tai ...


just shut the fu******ck up already!!!!!! drop dead and die!!!!!!!!!!!!!!!!!
greierash_is_back
Postat pe 5 Octombrie 2009 04:22
De la: greierash_is_back, la data 2009-10-05 04:22:02
De la: marco918, la data 2009-10-05 03:44:49
De la: anushkha, la data 2009-09-20 12:51:48
De la: lourdess___cer_pedeapsa_cu_moartea_tuturor_criminalelor_care_isi_omoara_copii_nenascuti_si_nevinovati______, la data 2009-09-19 18:56:41nu trebuia sa iti ucizi copilul , nu aveai acest drept mai ales la 3 luni si jumatate cand este atat de mare,isi misca degetele,ii bate inima,a simntit chiureta


Nu simte nimic pana la 18 saptamani.




... IMPUSCATE ODATA ...


... tu nu simti NIMIC nici acum ... cred ca e groaznic pentru parintii tai ...


just shut the fu******ck up already!!!!!! drop dead and die!!!!!!!!!!!!!!!!!





... nashpeto ... ai vazut prea multe filme americane ... pe romaneste nu mai stii cum se spune ? ... ...
marco918
Postat pe 6 Octombrie 2009 00:54
De la: marco918, la data 2009-10-06 00:54:56
De la: greierash_is_back, la data 2009-10-05 04:22:02
De la: marco918, la data 2009-10-05 03:44:49
De la: anushkha, la data 2009-09-20 12:51:48
De la: lourdess___cer_pedeapsa_cu_moartea_tuturor_criminalelor_care_isi_omoara_copii_nenascuti_si_nevinovati______, la data 2009-09-19 18:56:41nu trebuia sa iti ucizi copilul , nu aveai acest drept mai ales la 3 luni si jumatate cand este atat de mare,isi misca degetele,ii bate inima,a simntit chiureta


Nu simte nimic pana la 18 saptamani.




... IMPUSCATE ODATA ...


... tu nu simti NIMIC nici acum ... cred ca e groaznic pentru parintii tai ...


just shut the fu******ck up already!!!!!! drop dead and die!!!!!!!!!!!!!!!!!





... nashpeto ... ai vazut prea multe filme americane ... pe romaneste nu mai stii cum se spune ? ... ...

... '''' drop dead and die '''' ... ''cultura'' de nashpeta ... urcati sus, va rog ... cap de t_bla ...


marco918
Postat pe 6 Octombrie 2009 00:56
Draga Carmen sa iei o asemenea decizie e sfasietoare intr-adevar insa acuma trebuie sa mergi mai departe si sa te gandesti ca poate asa a fost sa fie.Fii optimista ca Bunul Dumnezeu nu te va uita si cat de curand vei avea un bebita.Nu fii trista exista o vorba din popor ce nu te omoara te intareste iar faptul k deja ai fost capabila sa iti revii sa retraiesti eu zic ca e un pas inainte.Viata merge inainte iar acolo de Sus unde e puiu tau sunt sigura ca te va proteja
iubytzik22
Postat pe 7 Martie 2010 01:43
De la: iris_4_ever, la data 2008-10-13 18:07:27Draga mea , nu pot spune ca inteleg prin ce treci deoarece nu am fost niciodata in situatia respectiva.

Gandeste-te ca daca ai fi pastrat sarcina exista riscul sa pierzi copilul pe alte cai si ati fi suferit mult mai mult.
Evident ca-l doare si pe el doar ca in privinta asta barbatii au stiut intotdeauna sa-si mascheze durerea.
deea_geo72
Postat pe 7 Martie 2010 11:21
E USOR SA CRITICI PE ALTUL,DAR MAI GREU SA-I INTELEGI DUREREA.CE FEL DE OAMENI SUNTETI CEI CE VA CONSIDERATI ASA CREDINCIOSI?CUM ERA TREABA CU PIATRA? CRED CA AR FI BINE SA COMPENSEZI GRESEALA CU CATIVA COPILASI...SI GATA...SPOVEDANIE SI REGRET SINCER...SUNTEM OAMENI SI TOTI AVEM GRESELILE NOASTRE.
deea_geo72
Postat pe 7 Martie 2010 11:27
draga Carmen, e cumplit de greu sa iei asa decizie, dar este sifoarte adevarat este ca lumea e tare rea si asta probabil ai vazut citind comentariile. Atat de rea incat nu au fost atenti la durerea ta, cat la judecata. Nu stiu daca mai e de actualitate
subiectul, dar daca vrei parerea cuiva care a trait ceva asemanator tie, scrie-mi mesaj privat.
blue_angel31
Postat pe 7 Martie 2010 15:59
draga carmen, am sa fiu un pic mai dur si am sa iti spun ca oricand exista alegere. exista si alegerea de a nu alege (ca a treia alternativa).
tu ai ales, puteai sa pastrezi copilul si sa iti asumi responsabilitatea sau sa faci avort. SI AI ALES, si, da, responsabilitatea pentru rezultate iti apartine numai tie. ce faci? nimic nu faci, iti continui viata, a grija de sot care este mai important decat orice copil (pt ca il faci impreuna cu el) si eventual mai faci un copil inca o data. asta este viata. acum ce o sa faci? ai sa te uzezi tu psihic, ai sa iti distrugi familia? e alegerea ta, ce vei alege?
leo_
Postat pe 8 Martie 2010 10:21
Doamne cate rautati pe topicul asta.In loc sa te incurajeze pt ca ai facut asa cv obligata de medici,nu cu voia ta......deja unele persoane care fac parte din alte religii te au pus la zid.Nu au nici un drept sa faca asa cv..............ti au trimis poezii si diverse comentarii aberante ...............nu pot sa cred .......ce naiba cauta ei pe kudikka??..mai bn ar merge la reuniunile lor.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 8 Martie 2010 16:43
Cred ca cel mai bine ar fi sa incerci sa ramai din nou insarcinata.Asta te ar anima si in felul acesta o sa iesi din depresia in care a ti intrat atat tu cat si sotul tau.Incearca sa fii un pic mai animata,comunica mai mult cu el.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 8 Martie 2010 16:46
Nu stiu daca mai vezi mesajul meu - dar sfatul meu ar fi sa incerci sa faci un alt copil....
kudika_nikole
Postat pe 15 Ianuarie 2012 19:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am facut un avort acum cateva saptamani si visez copilul 871 De la: mikela_4u 8 Mai 2014 23:39
http://www.yuppy.ro/comunitate/forum/view_topic/10455/http-aghinita-ro-e2-80-9c-de-lege-ferenda-e2-80-9c-e2-80-93-o-noua-lege-a-avortului.html 5 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 20:19
medicamente avortive!!! 37 De la: tekuka_dea 9 Martie 2011 21:21
buna 32 De la: vitamina_c 20 Aprilie 2011 22:09
ma descurc singura sau întrerupere de sarcina 118 De la: kudika_36817 19 Iunie 2013 21:50