Setari Cookie-uri

Uter retrovers!

BUNA!
Are cineva asa ceva!
Stiu doar ca e mai greu sa ramai insarcinata,dar NU imposibibil....trebuie incercat mai des .
Ce altceva imi puteti spune?Afecteaza viata sexuala? sau poate stiti link-uri utile!
multumesc anticipat pt. raspunsuri!

Postat pe 30 Octombrie 2008 12:52
Mie mi-a spus doctorul ca am uter retrovers. Este ceva relativ des intalnit insa nu implica probleme medicale insa am citit undeva ca ar putea aparea dureri in timpul relatiilor sexuale.
ssimona
Postat pe 6 Noiembrie 2008 15:58
Din experienta, va pot spune ca nu am intampinat nici un fel de probleme sa raman insarcinata
Numai ca medicul mi-a adus la cunostinta faptul ca voi avea o nastere mai problematica datorita pozitiei uterului
Blondy2blondy
Postat pe 7 Noiembrie 2008 15:14
Nu am intampinat niciun fel de probleme in a ramane insarcinata si a duce sarcina pana la capat.
brotacel2
Postat pe 18 Noiembrie 2008 20:59
Buna fetelor, sunt baiat, dar fiind la mdicina va pot raspunde :
Pozitia retroversa a uterului nu influenteaza in nici un fel fertilitatea. Spermatozoizii isi gasesc drum catre ovul si printr-un uter normal si printr-unul retrovers. Problemele de fertilitate care pot apare nu sunt in legatura cu pozitia fizica a uterului ci cu acele cauze de ordin patologic cum sunt endometrioza sau cu boala inflamatorie pelvina.

De cele mai multe ori pozitia retroversa a uterului nu influenteaza in nici un fel sarcina, uterul ajungand intr-o pozitie normala sarcinii datorita greutatii fatului in dezvoltare. Dar si aici, rar, pot apare probleme. Este vorba despre cazul in care uterul nu revine incet spre o pozitie normala sarcinii odata cu dezvoltarea fatului ci ramane "prins" in pozitia retroversa in zona pelvina, impiedicandu-se astfel dezvoltarea normala a fatului, ducand pana la pierderea sarcinii.

De multe ori uterul retrovers nu are simptome si nici nu necesita interventie medicala. Atunci cand apar, cele mai des intalnite simptome in cazul uterului retrovers sunt durerile in timpul actului sexual (dispareunie) si durerile in timpul menstruatiilor (dismenoree).
Am citit si despre cazuri, in care erau acuzate dureri puternice, cu durata de pana la o ora, in timpul ovulatiei.
Oricum in cazul unei sarcini trebuie consultat ginecologul, si urmarita atent evolutia sarcinii.
MARTHE
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:19
si eu am uter retrovers,si cand eram mai micuta,ajungeam in fiecare luna la urgenta din cauza durerilor menstruale,pt ca pastilele nu-mi erau de folos,durerile fiind mult prea puternice si au trecut abia dupa 2 ani,si dupa multe vizite pe la ginecologi.din nefericire acum am alte probleme,tot din cauza asta. asa ca fetelor,care aveti problema asta,sa mergeti des pe la ginecolog.mai bine asa decat sa va treziti cu probleme.

misselena
Postat pe 21 Noiembrie 2008 00:57
si da,in unele cazuri afecteaza viata sexuala
misselena
Postat pe 21 Noiembrie 2008 00:58
mersi tuturor pt.raspunsuri!

Postat pe 24 Noiembrie 2008 20:23
si eu am uter retrovers... asta mi`a spus doamna ginecolog dar nu mi`a dat nici un fel de detalii ...sau ce inseamna asta.

Postat pe 5 Decembrie 2008 01:51
http://www.seximus.ro/articole/uter_retrovers.php

Postat pe 5 Decembrie 2008 02:04
Din pacate si eu ma numar printre femeile cu uter retrovers....am aflat acum o luna, dupa ce nu am mai putut efectiv sa intretin relatii sexuale datorita durerilor. A fost groaznic...si pana atunci am avut dureri puternice, dar probabil ca acum a fost mult mai rau pt ca nu mai "activasem" de ceva timp...ginecoloaga mea mi-a spus ca voi ramane greu insarcinata si ca voi experimenta dureri in timpul actului sexual in anumite pozitii.
Pacat! Sper totusi sa fie mai bine pe viitor pentru toate care avem aceasta particularitate...
ablazancadar
Postat pe 5 Decembrie 2008 10:15
si eu am uterul retrovers,am si 2 nasteri,dar partea cea mai proasta este in fiecare luna am dureri ffff.mari.antiinflamatoare nu pot lua,din alte motive de sanatate,ramane decat algocalminul si paracetamolul.am vb. cu medicul ginecolog si mi-a spus ca asa m-am nascut cu uterul retrovers si dureri voi avea toata viata,o sensibilitate mai mare de asemeni..am introdus si D.I.U.(sterilet),al treilea si va fi si ultimul.
danike
Postat pe 12 Decembrie 2008 17:23
buna. Sper sa nu te deranjez, am si eu o intrebare la tine, avand in vedere k esti student la medicina. eu am uterul infantil, iar ciclul menstrual apare si la 60 de zile. Doctorul mi a spus k nu pot avea copii. Tu ce parere ai? Mersi mult
alexa_sandu
Postat pe 11 Ianuarie 2009 19:30
aku ceva timp ( cam 3 luni de zile), dupa o perioada mai indelungata am ales sa imi schimb si eu medicul ginecolog, si am mers la altcineva car e mi-a facut o radiografie cum nu mai facusem niciodata.......de fapt mai bine zis ku un aparat de care nu mai vazusem niciodata....si abia akum la 22 de ani am aflat ca am uterul retrovers.....dupa ce am fost operata si de chist ovarian.....am obsv ca toata lumea se plange de dureri in timpul actului sexual si alte probleme.....eu una pot spune k intampin anumite dureri in timpul actului sexual care dispar treptat ....iar in ce priveste durerile menstruale am inceput sa ma obisnuiesc cu ele....oricum tot fiola de algocalmin si ketonalul raman sfinte.......

Postat pe 22 Ianuarie 2009 18:23
din pacate si eu am aceasta problema ,tind sa cred ca tot mai multe femei se confrunta cu aceasta retroversie a uterului, tot ce va pot spune din experienta mea este ca am dureri groaznice la menstra si chiar si in timpul actului sexual in anumite pozitii
danuta80
Postat pe 10 Februarie 2009 04:17
am si eu uterul retrovers. medicul ginecolog mi-a spus ca voi ramane mai greu insarcinata ;i ca acest lucru probabil se va intampla mai usor intr-o anumita pozitie, care de asemenea ar putea cauza dureri. depinde si de partener.
adevarul este ca au fost perioade foarte lungi de timp in care nu m-am protejat si intr-adevar nu am ramas insarcinata. dureri nu am deloc, poate doar un usor disconfort la menstruatie. cred ca depinde totusi si de persoana.
loomy_dee
Postat pe 18 Martie 2009 18:42
De la: akna25, la data 2008-10-30 12:52:09BUNA!
Are cineva asa ceva!
Stiu doar ca e mai greu sa ramai insarcinata,dar NU imposibibil....trebuie incercat mai des .
Ce altceva imi puteti spune?Afecteaza viata sexuala? sau poate stiti link-uri utile!
multumesc anticipat pt. raspunsuri!

E cea mai comuna "boala" a femeilor din ziua de azi...asa au spus niste medici ginecologi...
ocs
Postat pe 18 Martie 2009 18:46
eu nu cred ca o putem numi boala...si eu am asa ceva si nu am probleme..

Postat pe 19 Martie 2009 09:34
De la: diana1980, la data 2009-03-19 09:34:34eu nu cred ca o putem numi boala...si eu am asa ceva si nu am probleme..

Pai tocmai de-aia am pus-o intre ghilimele (boala), pentru ca nu e la propriu o boala...si eu am uter cu "suspensii" slabite...si se pare ca foarte multe femei tinere il au la fel...
ocs
Postat pe 19 Martie 2009 18:22
si eu sunt aceasta situatie si chiar ma bucur ca am citit cele scrise de colegul nostru de la medicina dar si de voi.
Am dureri cumplite in perioada menstruatiei, de foarte multe ori si in perioada ovulatiei si exista si disconfort in timpul actului sexual pe anumite pozitii mai "profunde" pe care recunosc le evitam..
Macar acum stiu de unde mi se trag toate, ca eu de intrebat am intrebat dar nu mi-a spus nici un medic despre aceste aspecte, mai ales ca la mine durerile se combina si cu ovare polichistice, din care unul chiar mai mult decat ar trebui..
iuliana_mihaila
Postat pe 31 Martie 2009 18:44
De la: MARTHE, la data 2008-11-20 16:19:16 Buna fetelor, sunt baiat, dar fiind la mdicina va pot raspunde :
Pozitia retroversa a uterului nu influenteaza in nici un fel fertilitatea. Spermatozoizii isi gasesc drum catre ovul si printr-un uter normal si printr-unul retrovers. Problemele de fertilitate care pot apare nu sunt in legatura cu pozitia fizica a uterului ci cu acele cauze de ordin patologic cum sunt endometrioza sau cu boala inflamatorie pelvina.

De cele mai multe ori pozitia retroversa a uterului nu influenteaza in nici un fel sarcina, uterul ajungand intr-o pozitie normala sarcinii datorita greutatii fatului in dezvoltare. Dar si aici, rar, pot apare probleme. Este vorba despre cazul in care uterul nu revine incet spre o pozitie normala sarcinii odata cu dezvoltarea fatului ci ramane "prins" in pozitia retroversa in zona pelvina, impiedicandu-se astfel dezvoltarea normala a fatului, ducand pana la pierderea sarcinii.

De multe ori uterul retrovers nu are simptome si nici nu necesita interventie medicala. Atunci cand apar, cele mai des intalnite simptome in cazul uterului retrovers sunt durerile in timpul actului sexual (dispareunie) si durerile in timpul menstruatiilor (dismenoree).
Am citit si despre cazuri, in care erau acuzate dureri puternice, cu durata de pana la o ora, in timpul ovulatiei.
Oricum in cazul unei sarcini trebuie consultat ginecologul, si urmarita atent evolutia sarcinii.

Oho mai ai pana iesi medic pe usa ! Si eu il am retrovers. Nu am dureri nici la ciclu, nici cand "ma iubeste" si dr ul mi a zis ca pot avea copii cand "mi se pune pata"
airedemolino
Postat pe 30 Iulie 2009 19:57
Adevarul este ca nici eu nu am dureri in timpul actului sexual cu tot cu uterul retrovers pe care mi l-au confirmat 2 doctori... in ceea ce privesc durerile menstruale ele exista din abundenta si probabil acelasi motiv il au si cheagurile de sange din acea periada critica. Ambii doctori mi-au spus ca pot ramane insarcinata si ca singurele probleme pe care le-as putea avea ar fi aparitia unor contractii premature
Multa sanatate!
corinuta2u
Postat pe 31 Iulie 2009 10:29
Si eu avem dureri in fiecare luna, groaznice, am obisnuit sa beau algocalmin fiole pana acum vreo 3 ani cand am aflat ce efecte pe termen lung pot avea calmantele. Am renuntat complet si cateva luni am suferit de imi plangea mama de mila si se ruga sa iau ceva, dar cu fiecare luna a inceput sa doara mai putin, si mai putin. Acum numai daca am o luna foarte stresanta mai am dureri si atunci la un nivel suportabil. Problema mea e mai ciudata si trebuie sa ajung la doctor cat mai curand. In afara ca prima menstra am avut la 9 ani, am avut si chisturi pe ovare dar la ultimul control facut cu o camera mai speciala asistenta a vazut ceva de s-a mirat. "Mama da ce gros e!" n-a vrut sami zica despre ce e vorba ca doctorul i-a inchis gura "Daca nu o doare nu-i nimica" Da am ramas in dilema si ma roade, ce sa-i zic doctorului la control sa verifice? mai ales ca mi-a intarziat si daca e cu ochi vreu sa il tin. Asadar stie cineva ce Doamne iarta-ma puteam sa am eu acolo gros de sa se mire asistenta si sa nu simt?
mikystix
Postat pe 12 Ianuarie 2012 09:30
De la: mikystix, la data 2012-01-12 09:30:29Si eu avem dureri in fiecare luna, groaznice, am obisnuit sa beau algocalmin fiole pana acum vreo 3 ani cand am aflat ce efecte pe termen lung pot avea calmantele. Am renuntat complet si cateva luni am suferit de imi plangea mama de mila si se ruga sa iau ceva, dar cu fiecare luna a inceput sa doara mai putin, si mai putin. Acum numai daca am o luna foarte stresanta mai am dureri si atunci la un nivel suportabil. Problema mea e mai ciudata si trebuie sa ajung la doctor cat mai curand. In afara ca prima menstra am avut la 9 ani, am avut si chisturi pe ovare dar la ultimul control facut cu o camera mai speciala asistenta a vazut ceva de s-a mirat. "Mama da ce gros e!" n-a vrut sami zica despre ce e vorba ca doctorul i-a inchis gura "Daca nu o doare nu-i nimica" Da am ramas in dilema si ma roade, ce sa-i zic doctorului la control sa verifice? mai ales ca mi-a intarziat si daca e cu ochi vreu sa il tin. Asadar stie cineva ce Doamne iarta-ma puteam sa am eu acolo gros de sa se mire asistenta si sa nu simt?



Draga mea,mergi la doctor,fa toate investigatiile necesare,ecografie transvaginala,colposcopie,examen citologic,medicul are obligatia sa-ti traduca corect rezultatele rapoartelor respective!!Ai chisturi pe ovare,,,bun,,,exista tratament pentru rezolvarea acestor probleme,atat medicamentos,cat si sub forma interventiilor chirurgicale,ai urmat vreo medicatie prescrisa in acest scop?La expresia "Mama,ce gros e!",,,,,ma gandesc ca medicul a facut referire la grosimea peretilor uterului!!!!!!Medicul trebuia sa-ti explice situatia afra menajamente!!!Durerile resimtite in timp,pot avea drept cauza existenta chisturilor ovariene,la care se adauga colicile aduse de menstra in derulare!!!Ai uter retrovers?Daca raspunsul este afirmativ,altfel nu inteleg motivul pentru care ai aplicat la acest topic,,,,,iti pot spune ca acest aspect de uter,nu implica modificari majore in stilul de viata intima si nu este o piedica reala in conceperea de copii!Cunosc situatii in care femeile respective au adus pe lume mai multi copii,chiar si in atare conditii!!!Deci,concluzia finala este aceea de a te prezenta la medic si a-i solicita interpretarea rezultatelor investigatiilor facute!!!
RAINBOWLADY
Postat pe 12 Ianuarie 2012 09:46
am o casnicie destul de lunga..si nu apar dureri in timpul actului sexual..atat doar daca se ivesc probleme.Dar nu am ramas insarcinata
kudika_31515
Postat pe 12 Martie 2013 14:16
Buna,
Ma numar si eu printe cele cu uter retrovers si ovare polichistice. Am avut dureri menstruale ingrozitoare, durerile de nastere au fost nimic pe langa durerile respectivve.
Mi s-a spus ca nu voi ramane insarcinata, am ramas din prima. Am avut doua nasteri usoarea (natural). Dupa cea de-a doua nastere nu mai am dureri menstruale, iar uterul nu mai este retrovers.
anastas
Postat pe 3 Iunie 2013 15:54
De la: kudika_31515, la data 2013-03-12 14:16:09am o casnicie destul de lunga..si nu apar dureri in timpul actului sexual..atat doar daca se ivesc probleme.Dar nu am ramas insarcinata


Vei ramane gravida, insa ceva mai greu. Si mai e posibil sa nu ramai prea usor gravida, nu doar din cauza uterului retrovers, ci e posibil sa ai si probleme de natura hormonala.

Mergi la ginecolog si la endocrinolog, ca sa gasesti niste raspunsuri.
kudika_32792
Postat pe 3 Iunie 2013 16:04
Cel mai correct raspuns l-a dat tipul de la medicina, pe care il sustin !
Nu afecteaza viata sexuala in nici un fel, poate in anumite pozitii mai fortate , sa simtit o presiune.
La ovulatie , da sunt dureri de mijloc , dar nu sunt in legatura cu uterul , ci cu rupture ovulului . Endometrioza insa da foarte multe dureri si simptome, de la durerile banale de spate pana la durerile si crizele de rinichi , colon, etc.
Mama a avut uter retro si a ramas insarvinata de f multe ori si f des in tineretile ei , are 2 nasteri normale, asa ca nu are legatura.
kudika_966626
Postat pe 1 Iunie 2014 23:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Radioterapie si histerectomie totala 9 De la: kudika_958270 18 Martie 2014 13:00
Cancr de ovar 3 De la: Fusun_ge 28 Februarie 2013 08:03
tratament cu ovule 11 De la: ralu_dia 19 Octombrie 2013 10:20
rana pe col...help! 26 De la: sabina30 15 Octombrie 2010 12:47
Rana pe Col,HPV 4 De la: Marinralucaelena 29 Mai 2016 16:15