Setari Cookie-uri

Tupeu vb Bun simt

care predomina in ziua de azi?de care avem nevoie intr-o mai mare masura si in ce situatii?pe voi care va caracterizeaza dintre cele doua?
haideti sa vedem daca exista parti negative si pozitive ale acestor doua atribute si care sunt ele.
razz
Postat pe 1 Noiembrie 2008 01:44
E bine ca exista si barbati pe aici , ma gandeam ca am nimerit dosr eu printre atatea femei. Tupeu intotdeauna , bun simt doar cu cine merita.

Postat pe 1 Noiembrie 2008 02:11
Da da,,,in viata fara tupeu esti un nimic,ai de pierdut.Bineinteles si tupeul asta are o limita.Bun simt hai sa zicem cu toata lumea pana la proba contrarie.
Dar e topic de barbati?Nici o femeie nu se da cu opinia?

Postat pe 1 Noiembrie 2008 14:14
quote name='razz' date='2008-11-01 01:44:43']care predomina in ziua de azi?de care avem nevoie intr-o mai mare masura si in ce situatii?pe voi care va caracterizeaza dintre cele doua?
haideti sa vedem daca exista parti negative si pozitive ale acestor doua atribute si care sunt ele.

Nu stiu macar ce intelegeti voi prin "tupeu" si "bun simt".

Tupeu=? Un fel de nesimtire sau ce inseamna? Sau sa stii sa te descurci in bazar la tocmeala? Sa inventezi lucruri pentru ati scoate la iveala valori pe care nu le ai?
Sau inseamna sa stai ca barbat pe locul rezervat celor batrani/handicapati sau al mamelor cu copii si sa nu te ridici în fata lor? Sa nu respecti randul la coada si sa te bagi inainte? s.a.m.d.

Iar bunul simt dealtfel cum il definesti? Un cod al manierelor ? Respect fata de tine? Respect pentru ceilalti indiferent de rasa, proventienta sociala, religie si gen?

Nu pot sa iti raspund la aceata intrebare deoarece este irelevant raspunsul atata timp cat nu stiu la ce te referi si eu nu cunosc normele si valorile valabile in romania.

De la: Un_Domn, la data 2008-11-01 02:11:20E bine ca exista si barbati pe aici , ma gandeam ca am nimerit dosr eu printre atatea femei. Tupeu intotdeauna , bun simt doar cu cine merita.[/quote]

Un gentelmen ramane gentelmen in orce ocazie ;-)in fata orcui.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 1 Noiembrie 2008 15:30
Hop si eu.. La birou,da am tupeu,,toata lumea ma stie mai linistita de fel,treaca mearga,ca daca cei de acolo nu muncesc,,eu tac si nu le zic nimic,,doar bani la sf de luna.Asa ca ,in aceasta situatie,m-am facut tupeista si gata cu bunul simt.In rest,,,cei 7 ani de acasa ii port mereu cu mine.Sau despre ce tupeu e vorba?

Postat pe 1 Noiembrie 2008 15:38
Si tupeu si bun simt. Este bine sa primeze bunul simt, evident, dar din moment ce sunt o gramada de pers care habar nu au de bun simt, trebuie sa apelezi si la tupeu. Fara tupeu esti mort in ziua de azi

Postat pe 1 Noiembrie 2008 17:51
asa e,georgia.bine zis
razz
Postat pe 2 Noiembrie 2008 00:03
Eu nu sunt de acord. Bun simt orice ar fi. Cine e sa priceapa, va pricepe, cine nu, nu merita sa te injosesti tu, si oricum nu va pricepe. Adica daca unul e porc in mocirla si vrea sa te traga si pe tine, te duci? Asta nu inseamna ca renunti la o situatie, ci doar alegi alte arme.
tally_weijl
Postat pe 2 Noiembrie 2008 03:43
in prima faza sunt cu bun simt. daca vad ca n-am cu cine, renunt ...
morticia_adams
Postat pe 2 Noiembrie 2008 13:00
tupeu sau bun simt.....tratezi diferit orice persoana cu care intri in contact......mizez intotdeauna pe bun simt......in cazurile in care cu bunul simt nu pot rezolva o problema....ma rezum la tupeu....tupeu limitat....nu exagerez niciodata .....dar sunt rare persoanele care au bun simt.....primeaza la noi tupeu si fara limita........de am fi toti la fel.......ce bn ar fi

Postat pe 2 Noiembrie 2008 15:26
ne caracterizeaza tupeul in ultimul timp!eu personal ramin la bun simt!
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 2 Noiembrie 2008 17:29
timiditatea este defectul oamneilor mari iar tupeul defectul oamenilor mici
bestiuitza
Postat pe 2 Noiembrie 2008 17:47
stiti vorba aia: nici prea-prea, nici foarte-foarte...

tupeul in exces...se numeste nesimtire....dar si fara el...vorba aia, cu rusinea mori de foame...

bunul simt..e o calitate pe care putini o mai au...trist dar adevarat...

deci nici foarte tupeist, dar nici prea timid...cum spuneam, nici prea-prea nici foarte-foarte
ramo_88
Postat pe 11 Decembrie 2008 14:31
da, corect!
echilibru!
morticia_adams
Postat pe 1 Ianuarie 2009 19:23
Stiti reclama aia cu soferii civilizati ? Eh, aia se aplica si la tupeu si la bun simt. Nemti nu vom fi noi prea curand, dar daca nu incepem fiecare cu noi insine mai intai, de la cine sa ne mai asteptam ?!? .......... Right ?!? .......

Postat pe 5 Ianuarie 2009 11:18
De la: bestdevilinside, la data 2008-11-01 15:30:32
Un gentelmen ramane gentelmen in orce ocazie ;-)in fata orcui.

Corect! Asa procedeaza domnii.
Pe cand o doamna poate posta public mesajele private...

Fa trei temenele si se iarta!

Postat pe 5 Ianuarie 2009 13:11
daca nu merge cu bun simt... aplici tupeu
cinealtcineva
Postat pe 22 Martie 2009 12:09
Uite un exemplu de persoana cu prea mult tupeu dar cu o lipsa de bun simt elementar este dandanaua....e intruchiparea perfecta a femeii tupeiste, care duce lipsa de ...sa nu zic ce, se baga aiurea in seama, asta ca sa spuna numai cretinitati, deci...in cazul ei cu siguranta e vb de tupeu vs lipsa de bun simt....
BERBEACA
Postat pe 2 Aprilie 2009 16:32
si folosind acesti termeni descriptivi, presupun ca dai dovada de bun simt, nu?
kitty_krieger
Postat pe 2 Aprilie 2009 16:55
De la: BERBEACA, la data 2009-04-02 16:32:57Uite un exemplu de persoana cu prea mult tupeu dar cu o lipsa de bun simt elementar este dandanaua....e intruchiparea perfecta a femeii tupeiste, care duce lipsa de ...sa nu zic ce, se baga aiurea in seama, asta ca sa spuna numai cretinitati, deci...in cazul ei cu siguranta e vb de tupeu vs lipsa de bun simt....



nu stiu daca e cazul sa punem etichete...apropo de bun simt( sau sa presupun ca alegi varianta tupeului)
ninushk
Postat pe 2 Aprilie 2009 22:15
De la: ninushk, la data 2009-04-02 22:15:04
De la: BERBEACA, la data 2009-04-02 16:32:57Uite un exemplu de persoana cu prea mult tupeu dar cu o lipsa de bun simt elementar este dandanaua....e intruchiparea perfecta a femeii tupeiste, care duce lipsa de ...sa nu zic ce, se baga aiurea in seama, asta ca sa spuna numai cretinitati, deci...in cazul ei cu siguranta e vb de tupeu vs lipsa de bun simt....



nu stiu daca e cazul sa punem etichete...apropo de bun simt( sau sa presupun ca alegi varianta tupeului)



Dadeam un exemplu si atata ...cand se baga cineva in seama ...ca sa te jigneasca...e un ex numai bun nu??
BERBEACA
Postat pe 3 Aprilie 2009 16:44
Mi se pare interesant si intr-un fel , demonstrativ , faptul ca un topic de genul "bun simt , versus nesimtire " , "educatie / ignoranta" "moral /imoral " , inceput in luna noiembrie , nu a reusit sa adune raspunsuri , dezbateri , pareri , polemici nici cat sa se treaca la pagina a doua . Ma intristeaza de multe ori , ceea ce reiese de aici , de pe acest forum . Intr-un fel , aceste subiecte , formeaza un fel de ....radiografie din care poti sa observi modul in care traieste si gandeste un anumit segment de varsta , caci de obicei varsta ,si apoi educatia , sunt criteriile de departajare a categoriilor . Marea majoritate sunt intre 18 - 35 de ani . Si cand vad ca un topic despre sex se intinde pe 7- 15 pagini ,ba exista si acel...bordel virtual - pe sute de pagini - cu rol de amuzament ,nimic de zis , este clar ca interesul acestora nu este captat de subiecte serioase , sociale sau educative . Dar , sunt proocupate foarte mult de relatii , si sex....culmea , in timp ce statisticile ne arata ca divorturile au o crestere alarmanta . Sa fie oare din cauza ca astazi oamenii sunt dispusi mai degraba sa faca sex dacat sa se cunoasca si sa se apropie inainte .........???

Despre tupeu si bun simt sunt de parere ca nu ar trebui puse balanta . Bunul simt trebuie sa fie felul permanent de a fi , de a gandi si de a trai . Acesta constituie o "masura" a educatiei primite acasa , a felului in care s-a format , maturizat o persoana . Din pacate , din nestiinta , oamenii , unii oameni ,in unele medii , considera ca a avea bun simt este echvalentul lui "a fi fraier "....Iar in loc de tupeu , eu prefer ...indrazeala , curajul .
libra66
Postat pe 3 Mai 2009 08:44
Eu...am mult prea mult bun simt pt tupeistii din ziua de azi
love_strike
Postat pe 30 Noiembrie 2009 10:38
Eu consider ca nu poti generaliza...depinde de situatie. Poate uneori dai dovada de tupeu sau nesimtire insa nu inseamna ca acest lucru te caracterizeaza, pur si simplu asa ai considerat la momentul respectiv ca trebuie sa te porti.La fel se intampla si cu bunul simt deoarece nu ai cum sa actionezi la fel in toate situatiile si sa te porti la fel cu toti oamenii. Sunt mai multe criterii la mijloc. Insa este adevarat ca prea mult tupeu se asociaza cu nesimtirea si bunul simt (din punctul meu de vedere) se poate confunda usor cu ipocrizia :)
Pax
Postat pe 5 Decembrie 2009 01:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Filme si documentare religioase traduse in romana 3 De la: _dulcik_ 2 Iulie 2009 10:56
Știați cã? 20 De la: anaphielle 18 Aprilie 2008 13:21
Caut colega apartament - Dorobanti 1 De la: marydya 29 Iulie 2008 00:14
Ce parere aveti despre petitiile online? 1 De la: tally_weijl 26 Februarie 2009 12:23
social - copii neglijati de parintii plecati la munca in strainatate 26 De la: izvolinschi 21 Februarie 2014 09:00