Tupeu vb Bun simt

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
Rating curent Tupeu vb Bun simt: (4 din 1 vot)

Fosta membra Kudika.ro
care predomina in ziua de azi?de care avem nevoie intr-o mai mare masura si in ce situatii?pe voi care va caracterizeaza dintre cele doua?

haideti sa vedem daca exista parti negative si pozitive ale acestor doua atribute si care sunt ele.
Raporteaza abuz de limbaj
while others march loudly with their boots on,i tread softly barefooted
necunoscut Avatarul lui necunoscut

1 mesaj

E bine ca exista si barbati pe aici , ma gandeam ca am nimerit dosr eu printre atatea femei. Tupeu intotdeauna , bun simt doar cu cine merita.

1 mesaj

Da da,,,in viata fara tupeu esti un nimic,ai de pierdut.Bineinteles si tupeul asta are o limita.Bun simt hai sa zicem cu toata lumea pana la proba contrarie.
Dar e topic de barbati?Nici o femeie nu se da cu opinia?
Full_Metal_Jacket Avatarul lui Full_Metal_Jacket

3550 mesaje

quote name='razz' date='2008-11-01 01:44:43']care predomina in ziua de azi?de care avem nevoie intr-o mai mare masura si in ce situatii?pe voi care va caracterizeaza dintre cele doua?
haideti sa vedem daca exista parti negative si pozitive ale acestor doua atribute si care sunt ele.

Nu stiu macar ce intelegeti voi prin "tupeu" si "bun simt".

Tupeu=? Un fel de nesimtire sau ce inseamna? Sau sa stii sa te descurci in bazar la tocmeala? Sa inventezi lucruri pentru ati scoate la iveala valori pe care nu le ai?
Sau inseamna sa stai ca barbat pe locul rezervat celor batrani/handicapati sau al mamelor cu copii si sa nu te ridici Ón fata lor? Sa nu respecti randul la coada si sa te bagi inainte? s.a.m.d.

Iar bunul simt dealtfel cum il definesti? Un cod al manierelor ? Respect fata de tine? Respect pentru ceilalti indiferent de rasa, proventienta sociala, religie si gen?

Nu pot sa iti raspund la aceata intrebare deoarece este irelevant raspunsul atata timp cat nu stiu la ce te referi si eu nu cunosc normele si valorile valabile in romania.

De la: Un_Domn, la data 2008-11-01 02:11:20E bine ca exista si barbati pe aici , ma gandeam ca am nimerit dosr eu printre atatea femei. Tupeu intotdeauna , bun simt doar cu cine merita.

Un gentelmen ramane gentelmen in orce ocazie ;-)in fata orcui.

1 mesaj

Hop si eu.. La birou,da am tupeu,,toata lumea ma stie mai linistita de fel,treaca mearga,ca daca cei de acolo nu muncesc,,eu tac si nu le zic nimic,,doar bani la sf de luna.Asa ca ,in aceasta situatie,m-am facut tupeista si gata cu bunul simt.In rest,,,cei 7 ani de acasa ii port mereu cu mine.Sau despre ce tupeu e vorba?

1 mesaj

Si tupeu si bun simt. Este bine sa primeze bunul simt, evident, dar din moment ce sunt o gramada de pers care habar nu au de bun simt, trebuie sa apelezi si la tupeu. Fara tupeu esti mort in ziua de azi
Fosta membra Kudika.ro
asa e,georgia.bine zis
while others march loudly with their boots on,i tread softly barefooted
tally_weijl Avatarul lui tally_weijl

276 mesaje

Eu nu sunt de acord. Bun simt orice ar fi. Cine e sa priceapa, va pricepe, cine nu, nu merita sa te injosesti tu, si oricum nu va pricepe. Adica daca unul e porc in mocirla si vrea sa te traga si pe tine, te duci? Asta nu inseamna ca renunti la o situatie, ci doar alegi alte arme.
"...Mie mi-ai placut foarte mult cum te-am cunoscut.In rest poti sa fii cum vrei tu sa fii.Cine vrei tu sa fii.Cata vreme reintalnesti acel motiv...vei fi la fel.E simplu." Asta inseamna ca nu renunt la jungla...in suzuki si pantaloni de piele.
Fosta membra Kudika.ro
in prima faza sunt cu bun simt. daca vad ca n-am cu cine, renunt ...

1 mesaj

tupeu sau bun simt.....tratezi diferit orice persoana cu care intri in contact......mizez intotdeauna pe bun simt......in cazurile in care cu bunul simt nu pot rezolva o problema....ma rezum la tupeu....tupeu limitat....nu exagerez niciodata .....dar sunt rare persoanele care au bun simt.....primeaza la noi tupeu si fara limita........de am fi toti la fel.......ce bn ar fi
ROBERTA_BRUNI Avatarul lui ROBERTA_BRUNI

5951 mesaje
Oras: craiova

ne caracterizeaza tupeul in ultimul timp!eu personal ramin la bun simt!
Hasta la vista, baby!
bestiuitza Avatarul lui bestiuitza

1599 mesaje

timiditatea este defectul oamneilor mari iar tupeul defectul oamenilor mici
ramo_88 Avatarul lui ramo_88

270 mesaje
Oras: bucuresti

stiti vorba aia: nici prea-prea, nici foarte-foarte...

tupeul in exces...se numeste nesimtire....dar si fara el...vorba aia, cu rusinea mori de foame...

bunul simt..e o calitate pe care putini o mai au...trist dar adevarat...

deci nici foarte tupeist, dar nici prea timid...cum spuneam, nici prea-prea nici foarte-foarte
Exista iubiri care nu mor niciodata!Pacat ca nu intre oameni...
Fosta membra Kudika.ro
da, corect!
echilibru!

164 mesaje

Stiti reclama aia cu soferii civilizati ? Eh, aia se aplica si la tupeu si la bun simt. Nemti nu vom fi noi prea curand, dar daca nu incepem fiecare cu noi insine mai intai, de la cine sa ne mai asteptam ?!? .......... Right ?!? .......
Regards. Radu.

1400 mesaje

De la: bestdevilinside, la data 2008-11-01 15:30:32
Un gentelmen ramane gentelmen in orce ocazie ;-)in fata orcui.

Corect! Asa procedeaza domnii.
Pe cand o doamna poate posta public mesajele private...

Fa trei temenele si se iarta!
Fosta membra Kudika.ro
daca nu merge cu bun simt... aplici tupeu
Fosta membra Kudika.ro
Uite un exemplu de persoana cu prea mult tupeu dar cu o lipsa de bun simt elementar este dandanaua....e intruchiparea perfecta a femeii tupeiste, care duce lipsa de ...sa nu zic ce, se baga aiurea in seama, asta ca sa spuna numai cretinitati, deci...in cazul ei cu siguranta e vb de tupeu vs lipsa de bun simt....
Fosta membra Kudika.ro
si folosind acesti termeni descriptivi, presupun ca dai dovada de bun simt, nu?
Politicienii sunt precum scutecele: trebuie schimbati des si din aceleasi motive
ninushk Avatarul lui ninushk

289 mesaje
Oras: galati

De la: BERBEACA, la data 2009-04-02 16:32:57Uite un exemplu de persoana cu prea mult tupeu dar cu o lipsa de bun simt elementar este dandanaua....e intruchiparea perfecta a femeii tupeiste, care duce lipsa de ...sa nu zic ce, se baga aiurea in seama, asta ca sa spuna numai cretinitati, deci...in cazul ei cu siguranta e vb de tupeu vs lipsa de bun simt....

nu stiu daca e cazul sa punem etichete...apropo de bun simt( sau sa presupun ca alegi varianta tupeului)
Fosta membra Kudika.ro
De la: ninushk, la data 2009-04-02 22:15:04
De la: BERBEACA, la data 2009-04-02 16:32:57Uite un exemplu de persoana cu prea mult tupeu dar cu o lipsa de bun simt elementar este dandanaua....e intruchiparea perfecta a femeii tupeiste, care duce lipsa de ...sa nu zic ce, se baga aiurea in seama, asta ca sa spuna numai cretinitati, deci...in cazul ei cu siguranta e vb de tupeu vs lipsa de bun simt....

nu stiu daca e cazul sa punem etichete...apropo de bun simt( sau sa presupun ca alegi varianta tupeului)

Dadeam un exemplu si atata ...cand se baga cineva in seama ...ca sa te jigneasca...e un ex numai bun nu??
Fosta membra Kudika.ro
Mi se pare interesant si intr-un fel , demonstrativ , faptul ca un topic de genul "bun simt , versus nesimtire " , "educatie / ignoranta" "moral /imoral " , inceput in luna noiembrie , nu a reusit sa adune raspunsuri , dezbateri , pareri , polemici nici cat sa se treaca la pagina a doua . Ma intristeaza de multe ori , ceea ce reiese de aici , de pe acest forum . Intr-un fel , aceste subiecte , formeaza un fel de ....radiografie din care poti sa observi modul in care traieste si gandeste un anumit segment de varsta , caci de obicei varsta ,si apoi educatia , sunt criteriile de departajare a categoriilor . Marea majoritate sunt intre 18 - 35 de ani . Si cand vad ca un topic despre sex se intinde pe 7- 15 pagini ,ba exista si acel...bordel virtual - pe sute de pagini - cu rol de amuzament ,nimic de zis , este clar ca interesul acestora nu este captat de subiecte serioase , sociale sau educative . Dar , sunt proocupate foarte mult de relatii , si sex....culmea , in timp ce statisticile ne arata ca divorturile au o crestere alarmanta . Sa fie oare din cauza ca astazi oamenii sunt dispusi mai degraba sa faca sex dacat sa se cunoasca si sa se apropie inainte .........???

Despre tupeu si bun simt sunt de parere ca nu ar trebui puse balanta . Bunul simt trebuie sa fie felul permanent de a fi , de a gandi si de a trai . Acesta constituie o "masura" a educatiei primite acasa , a felului in care s-a format , maturizat o persoana . Din pacate , din nestiinta , oamenii , unii oameni ,in unele medii , considera ca a avea bun simt este echvalentul lui "a fi fraier "....Iar in loc de tupeu , eu prefer ...indrazeala , curajul .
love_strike Avatarul lui love_strike

107 mesaje
Oras: bucuresti

Eu...am mult prea mult bun simt pt tupeistii din ziua de azi
Fosta membra Kudika.ro
Eu consider ca nu poti generaliza...depinde de situatie. Poate uneori dai dovada de tupeu sau nesimtire insa nu inseamna ca acest lucru te caracterizeaza, pur si simplu asa ai considerat la momentul respectiv ca trebuie sa te porti.La fel se intampla si cu bunul simt deoarece nu ai cum sa actionezi la fel in toate situatiile si sa te porti la fel cu toti oamenii. Sunt mai multe criterii la mijloc. Insa este adevarat ca prea mult tupeu se asociaza cu nesimtirea si bunul simt (din punctul meu de vedere) se poate confunda usor cu ipocrizia :)