Setari Cookie-uri

un sfat plsss

am 22 de ani (plecata in Grecia in momentul de fata)si la anu fac nunta(acasa)...dar nu asta imi da dureri de cap ...ce mama.Mama ar face tot posibilul din lume sa nu aiba loc aceasta nunta pe motiv:nu-i de tine..e baiat bun si toate cele dar e mic de inaltime(amandoi 1.70).Daca la un moment mi-a spus..ii spui ca ai intrat in spital si nu poti ajunge la nunta....O cred este mama si imi vrea doar binele ...dar sunt dati cand intrece orce limita..LA inceput nu a fost deacord cu muzica ..apoi nu iau placut nasi ...si lista continua..nu stiu cum sa fac ..cum sa mai reactionez...un sfat va rog
hagi_alex
Postat pe 20 Noiembrie 2008 09:04
De la: hagi_alex, la data 2008-11-20 09:04:39am 22 de ani (plecata in Grecia in momentul de fata)si la anu fac nunta(acasa)...dar nu asta imi da dureri de cap ...ce mama.Mama ar face tot posibilul din lume sa nu aiba loc aceasta nunta pe motiv:nu-i de tine..e baiat bun si toate cele dar e mic de inaltime(amandoi 1.70).Daca la un moment mi-a spus..ii spui ca ai intrat in spital si nu poti ajunge la nunta....O cred este mama si imi vrea doar binele ...dar sunt dati cand intrece orce limita..LA inceput nu a fost deacord cu muzica ..apoi nu iau placut nasi ...si lista continua..nu stiu cum sa fac ..cum sa mai reactionez...un sfat va rog


daca tu il iubesti si esti sigura ca iti doresti sa fii cu el toata viata nu renunta dar gandestete bine daca ala e singurul motiv care nu-i place mamei tale.. e singura care se opune?
ariana25
Postat pe 20 Noiembrie 2008 09:08
daca tu esti constienta ca il iubesti cu adevarat, ignora ceea ce zice mama ta. Am o prietena care a fost in aceeasi situatie cu tine. Ea in general avea prieteni super frumosi, inalti, f bine facuti, super baieti, nu exagerez. Mama ei era f multumita. Insa, a intalnit un baiat putin mai mic de inaltime decat ea, f putin..insa daca ea vroia sa isi puna tocuri, il depasea...mama ei a fost impotriva relatiei, il jignea pe baiatul respectiv, il numea clovn...etc. Prietena mea a fost influentata de mama ei si a intrerupt relatia cu el...a fost f greu pt ea, cred ca tinea la el, iar acum a intalnit numai nesimtiti si mitocani..insa inalti si zvelti :))...nu conteaza atat de mult fizicul, parerea mea...Tu pana la urma o sa traiesti cu el, nu cu mama ta ;)

Postat pe 20 Noiembrie 2008 09:11
si eu am aceeasi problema dar din partea mamei lui. suntem impreuna de 3 ani si ceva si avem un copil, o fetita de 11 luni, Ariana.este tot pt mine. urma ca anul viitor sa facem nunta si sa ne asezam la casa noastra dar mama lui se opune categoric. ea zice ca sunt "lucru slab"si nici in ziua de azi nu e de caord cu mine. mai grav e ca de cateva saptamani imi spune ca fata nu seamana cu el si ca nu e prea sigura daca e a lui.dar eu nu vreau sa renunt pt ca il iubesc foarte mult si el ma iubeste
dada_87
Postat pe 20 Noiembrie 2008 09:15
da sunt sigura ca acesta este singurul motiv ....la inceput nu a avut nimic cu casatoria..chiar era ff incantata ...dar a avut o discutie in contrdictoriu odata cu viitoare soacra si de atunci ...nu stie ce sa mai faca..ms
hagi_alex
Postat pe 20 Noiembrie 2008 18:31
da asta asai ..sa stii cam seamana povestea ..si mama la fel era invatata numai cu baieti de bani gata si peste 1,85 si frumosi si etc...sincer ma doare ca este asa ....dar trebuie sa-mi vad de viata mea..ms
hagi_alex
Postat pe 20 Noiembrie 2008 18:35
soacra ..soacra poama acra...poate nu ar trebui sa punem la suflet ceia ce spun si sa ne vedem de viata noastra impreuna cu persoana iubita. Iar daca spune ca fata nu seamana cu el..atunci se pot face analize pt a demonstra adevarul.Dar cred ca cel mai important este sa nu aiba influenta asupra sotului...ca doar cu el stai si trebuie sa aiba incredere in tine.
hagi_alex
Postat pe 20 Noiembrie 2008 18:40
parerea mea este ca tu esti cea care trebuie sa decizi ce iti doresti in viata. Mie, sincer, mi se pare ca tu ai hotarat deja ce vrei...daca nu esti decat sub influenta celor spuse de iubitul tau..si nu f convinsa ca vrei sa faci ceea ce fasci atunci...mai gandeste/te.mie 22 de ani nu mi se pare varsta de maritat..sincer. Nu mi se pare inca o decizie matura.
Sunt de acord, insa cu majoritatea celor de aici..nu conteaza inaltimea..e prea putin importanta in toata scheema asta pe care o reprezinta viata ta. Gandeste/te ca ca barbatul cu care te vei casatori va fi acolo, langa tine ptr toata viata...ca vor veni copii samd...gandeste/te.numai bine!
florimera
Postat pe 20 Noiembrie 2008 18:52
Sfatul meu este sa ii faci clar lucrul ca fericirea ta nu este una si aceeasi cu fericirea ei. Daca ii convine, suporta si te ia ca atare, daca nu, problema ei. Si eu am fost in situatii asemanatoare cu ai mei, pana cand le-am zis clar : ori ma iubiti pt tot ceea ce reprezint eu ori va vedeti de treaba voastra Mi se pare mult mai importanta fericirea ta decat multumirea mamei tale... Asa ca...succes si tine-ne la curent te rog
Alexandra_Pitzy
Postat pe 25 Noiembrie 2008 15:02
si o intrebare: esti singura la parinti cumva?
Alexandra_Pitzy
Postat pe 25 Noiembrie 2008 15:07
eu sincer nu vad ce ar avea chestia cu inaltimea,oricum mie personal mi se pare o timpenie cind intervin parinti intr-o relatie.
danuta80
Postat pe 30 Noiembrie 2008 03:56
ei na tu aprob-o pe mama ta dar fa ca tine nici mammei mele nu ia placut de sotul meu si imi gasea tot felul de motive..acuma avand in vedere ca noi suntem 2 fete la parinti ei il vad ca pe un fiu pe sotul meu si de multe ori am impresia ca il iubesc mai mult pe el decat pe mine.cand apare el in peisaj eu nici nu mai exist stai linistita ca e ceva normal!casa de piatra si multa fericire!
oana_22
Postat pe 30 Noiembrie 2008 05:17
...si eu sunt o mama ca a ta, mai corect am fost, tot inaltimea ii bagam ca principal defect si culoare ochilor si a pielii,..voiam nepoti blonzi cu ochi albastri,..dar acum m-am consolat,...trebue sa-i respect alegerea fiicei mele, am constatat ca si fiica mea este plina de defecte si trebuie sa o suporte cineva, daca el este acela, ..nu am ce face!...apoi intre timp , i-am descoperit calitatile baiatului si este aberant sa indepartezi un om doar din cauza inaltimii,..spune-i mamei tale ca trebuie sa-ti respecte alegerea si sa va binecuvanteze, aveti nevoie de binecuvantarea ei pentru ca relatia voastra sa mearga...este tot ce poate sa faca !
labora
Postat pe 30 Noiembrie 2008 07:38
buna..multumesc de sfat...nu sunt singura la parinti..dar sunt singura care ii suporta cu banii.Ma bucur pt tine deorece ai stiu ce sa le spui si ca au inteles..
hagi_alex
Postat pe 30 Noiembrie 2008 09:17
multumesc sa fie asa..ai grija de tine ..
hagi_alex
Postat pe 30 Noiembrie 2008 09:19
multumesc ...cu timpul sper sa inteleaga..si totul sa decurga bine ...si ma bucur pt fata d-stra ,deorece ati inteles situatia si nu ati privit relatia numai dintr-un punct de vedere...
hagi_alex
Postat pe 30 Noiembrie 2008 09:22
De la: dada_87, la data 2008-11-20 09:15:18si eu am aceeasi problema dar din partea mamei lui. suntem impreuna de 3 ani si ceva si avem un copil, o fetita de 11 luni, Ariana.este tot pt mine. urma ca anul viitor sa facem nunta si sa ne asezam la casa noastra dar mama lui se opune categoric. ea zice ca sunt "lucru slab"si nici in ziua de azi nu e de caord cu mine. mai grav e ca de cateva saptamani imi spune ca fata nu seamana cu el si ca nu e prea sigura daca e a lui.dar eu nu vreau sa renunt pt ca il iubesc foarte mult si el ma iubeste



Ai mare grija dada_87....prin aceeasi situatie am trecut si eu, tot 3 ani, cu copil, la noi nu exista indoieli din partea soacrei sau a lui, ca nu ar fi copilul lui, pt ca ii seamana leit, insa mi-a reprosat de la inceput, ca de am facut copil atat de repede....probabil vroia sa asteptam vreo 10 ani pana sa fac copilul....si anul asta tb sa avem nunta....insa, in loc de nunta...avem divort
albastreaua
Postat pe 30 Noiembrie 2008 09:36
totusi daca vrei sa faci acel pas iao pe mama la o discutie si intreabo daca chiar astea sunt adevaratele motive pt care nui place si explicai ca e viata ta si daca te iubeste sa incerce sa accepte situataia...
shortiy
Postat pe 30 Noiembrie 2008 11:06
buna, nu cred ca poate fi un sfat dar.......pana la urma este nunta ta si o faci asa cum simti tu ca este bine pt tine si el, e adevarat ca MAMA e mama dar.........FA DOAR CEEA CE CREZI TU CA TE MULTUMESTE PE TINE, RESTUL VOR TREBUI SA SE ACOMODEZE CU DECIZIA TA
marwana
Postat pe 30 Noiembrie 2008 12:32
Ar trebui sa tii cont de sfaturile mamei, eu am tinut si mai tarziu mi-am dat seama ca a avut dreptate, mamele au intotdeauna dreptate si nu ne vor decat binele dar di pacate ne dam seama prea tarziu.
gabryela007
Postat pe 30 Noiembrie 2008 14:24
alege ce iti spune sufletul
daca mai tarziu gresesti nu-i nimic toti o facem
decat sa renunti si poate nu ai sa gasesti pe nimeni care sa se ridice la masurile asteptarilor tale si sa ii reprosezi mamaei k din cauza ei nu ai fost fericita
deci incearca
bestiuitza
Postat pe 30 Noiembrie 2008 14:40
e cu dus si intors problema asta. pe de-o parte as asculta-o pe mama si pe de-o parte m-as casatori cu cel pe care il iubesc! daca nu ai facut-o pana acum, desi cred ca ai facut-o, vorbeste cu mama ta si spune-i sa iti spuna deschis si clar motivele ei. sunt mai multe motive decat aspectul fizic. suntem amnadoua femei si stii cum putem mirosi un om. de la un km. poate ea a mirosit ceva ce tu nu ai prins. inca. si vrea doar sa te pazeasca de ceva nasol ce ti se poate intampla.
sa ne tii la curent! si sa iti fie cu noroc alegerea!!
chibritzel
Postat pe 30 Noiembrie 2008 14:43
va multumesc la toate..pt ca sunteti intr-un fel sau altul alaturi de mine... ce a fost cel mai ciudat zilele trecute mi-a trimis mama un sms :"ti-am testat dragostea fata de culi,am crezut ca este interes ...dar nu este.iubitiva mult..te iubesc mult mama" pot spune ca am ramas socata ...si ma mir avem 4 zile de cand nu am mai purtat discutii incontradictoriu....am uitat sa precizez ca el are o situatie materiala ff bine..
hagi_alex
Postat pe 30 Noiembrie 2008 17:49
draga alex dc il iubesti si el te iubeste atunci fati o nunta asa cum vrei tu si iubitul tau nu tineti cont de nimeni si nimic doar de voi doi doar voi va casatoriti si o data in viata vei fii mireasa deci nu lasa pe nimeni sa-ti strice acele clipe dc mama te iubeste cu adevaratar trebui sa-ti respecte deciziile si nu sa te contrazica tot timpul am trecut si eu prin asa cv acum multi ani dar eu am pus piciorul in prag si am fc cum am vrut noi doi ia-m spus parintilor dc nu le convine sa vina ca simpli invitati sau deloc decizia le apartine eu imi voi fc nunta asa cum vreau eu si avem deja 15 ani de casatorie si totul e ok cu timpul o sai treaca mamei si o sa te inteleaga dc nu asta e viata merge inainte voi sa fiti fericitisi sa tineti cont doar de ceea ce vreti voi iti doresc sa ai o nunta ca in filmesi sa fiti feriiciti
danuntu_06
Postat pe 30 Noiembrie 2008 18:10
De la: hagi_alex, la data 2008-11-20 09:04:39am 22 de ani (plecata in Grecia in momentul de fata)si la anu fac nunta(acasa)...dar nu asta imi da dureri de cap ...ce mama.Mama ar face tot posibilul din lume sa nu aiba loc aceasta nunta pe motiv:nu-i de tine..e baiat bun si toate cele dar e mic de inaltime(amandoi 1.70).Daca la un moment mi-a spus..ii spui ca ai intrat in spital si nu poti ajunge la nunta....O cred este mama si imi vrea doar binele ...dar sunt dati cand intrece orce limita..LA inceput nu a fost deacord cu muzica ..apoi nu iau placut nasi ...si lista continua..nu stiu cum sa fac ..cum sa mai reactionez...un sfat va rog


Eu am avut aceeasi problema. Mama mea era impotriva casatoriei deoarece in urma cu un an sotul meu a suportat o operatie si pe langa asta este foarte slabut (1,83h si 61kg). Comentarii peste comentarii...
Sfatul meu...ignora ceea ce-ti spune si lupta pt relatia voastra.
Noi acuma suntem casatoriti (la starea civila), urmeaza sa facem petrecerea dupa Craciun si vreau sa zic k acuma mama ne ajuta cu organizarea ei.
timoana
Postat pe 30 Noiembrie 2008 18:48
gandeste-te in primul rand la tin si la ce vrei tu sa faci...la ce simti tu nu te panica nu urma ce-ti zic altii pana-n panzele albe gandeste-te bine cantareste calitatile lui,defectele,ce a facut pt tine ,ce nu a facut,etc.asta inseamna sa te izolezi putin de el si de mama ta e foarte bine k esti plecata asa poti gandi mai clar.intre timp...tu esti sigura de el? esti sigura k te iubeste ? merita sa o lasi pe mama ta sa se bage intre voi? eu am fost pusa-n situatia asta si am lasat-o pe mama sa vorbesca si dupa aia am luat decizia care am crezut k o sa ma avantajeze.nu pot sa-ti spun ce decizie am luat pt k nu vreau sa faci k mn...dar gandeste-te mai mult inainte sa faci ceva te pup ai grija.
anaadyan
Postat pe 30 Noiembrie 2008 20:03
A

Postat pe 1 Decembrie 2008 02:26

A te casatori e un pas foarte important in viata ta,dar deasemenea si sfaturile unei mame sunt de luat in considerare.Insa in cazul tau daca te vei lasa influentata de spusele mamei tale ,acum cand ai de facut un asemenea pas,atunci te vei lasa influentata toata viata.Dar ea v-a trebui sa ia in considerare sentimentele voastre,petru ca va iubiti din moment ce doriti sa va casatoriti,si sa nu sa se mai opuna nuntii voastre pentru simplul fapt ca e mai scund.Mi se pare cel mai absurd lucru,iar cand iubesti pe cineva il iubesti asa cum este.
BAFTA!!!

Postat pe 1 Decembrie 2008 02:37
daca tu asculti ce zice mama ta (da stiu e mama ta) si zici ca nu sti ce sa faci,inseamna k si tu ai unele probleme.
cum poate cineva sa fie considerat mic de statura la 1.70 dar in fine!
intreab-o ce altceva nu-i mai place la el!
nunta cine o plateste de zici k zice k nu-i place ba muzica ,ba nu mai stiu ce?
ai 22 de ani, te descurci singura presupun k,castigi ceva banutisi-ti permiti si singura sa iei decizii
tu te plangi de mama ta dar nu ai zis nimik de iubitul tau dak il iubesti si te iubeste daca te simti bine alaturi de el,
mai ce sa-ti zik e viata ta ,traieste-o asa cum vrei
reds_girl
Postat pe 1 Decembrie 2008 10:28
Buna. Si eu am trecut prin aceeasi situatie. Eu 1.68 el 1.71. Mama mea a facut toate eforturile sa ma convinga ca nu este potrivit pentru mine.Sincer iti spun ca am fost fericita cu el doar cateva luni la inceputul relatiei pentru ca mi-a vindecat ranile din relatia anterioara, insa dupa un timp am inceput sa capat complexe si sentimente de frustrare, el era oglinda limitelor mele, ajunsesem sa consider ca doar atata merit si atata pot, pentru ca in adancul sufletului imi doream un barbat mai inalt spre care sa nu ma aplec atunci cand sunt in oras si am tocuri.Desi el sustinea ca nu il deranjeaza partea cu inaltimea, nu dansa niciodata cu mine si nici nu mergeam de mana pe strada.In trei ani si jumatate am ajuns sa fiu atat de nefericita incat viata isi pierduse orice farmec pentru mine, dar stateam pentru ca ma iubea extrem de mult si era un baiat foarte bun. Pana la urma am rupt relatia si acum am ceea ce mi-am dorit si ca fizic si ca si caracter. Sfatul meu este sa ramai cu el doar daca in adancul sufletului esti ferm convinsa ca nu te deranjeaza deloc inaltimea lui si nu iti creaza probleme de personalitate.Daca e doar impotrivirea mamei, ignor-o , daca e si o problema in mintea ta, atunci mai gandeste-te.Ceea ce am invatat eu de-a lungul timpului este ca mamele, oricatde enervante ar fi si oricat ne strica noua avantul si entuziasmul, au mare dreptate si cam stiu despre ce e vorba cand e vorba de partenerii nostri.Mi-a fost greu sa admit asta , dar asta e adevarul.Sunt si unele absurde si tamptite, dar nu le includ si pe ele aici, sunt parinti care si-au distrus copiii dar daca mama ta e cat de cat o femeie ok, atunci nu o include in oala asta a parintilor nenorociti, o sti ea ceva.
Arlene
Postat pe 3 Decembrie 2008 10:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pauza de la birou 37 De la: kudika_10344 1 Noiembrie 2012 13:52
ghicit in cafea-iasi 6 De la: Dadaya 18 Noiembrie 2013 11:07
Miss popularitate! 208 De la: dragon_fly88 30 Iulie 2010 00:28
decodificarea destinului...foarte tareee 779 De la: kudika295495 18 Iulie 2016 03:17
cadouri funny... 1 De la: smile4life 11 Ianuarie 2009 16:31