Setari Cookie-uri

Experienta neplacuta

este prima oara cand scriu pe un forum si sper ca de acum inainte sa scriu constatnt. Motivul pentru care m-am hotarat sa scriu este ca poate cineva este acum in situatie in care am fost eu cu ceva timp in urma si poate sinte ce am simtit eu atunci sau poate ce simt eu acum. In luna martie s-a intamplat sa raman insarcinata. am o relatie de 5 ani jumate. Cand a aflat iubitul meu mi-a spus scurt si la obiect ca nu-l putem pastra, ca el nu vrea sa fie tata, ca nu este pregatit, din pacate nu am fost suficient de puternica sa-l infrunt, nici macar o data nu m-a intrebat daca eu vreau cu adevarat sa-l pastrez sau nu, a preferat sa se consulte cu prietenii lui. Stiu ca este absurd dar am fost lasa si cred ca mi-a fost si foarte frica sa nu raman singura, este tarziu intr-adevar sa regret. avortul a avut loc , dureri atat fizice cat mai ales psihice.Dupa avort, iubitul meu s-a indepartat foarte mult de mine, cred ca si daca aveam o bola incurabila sau nu stiu... nu cred ca ar fi reactionat la fel.probabil eram insuportabila, imi era foarte greu sa ma abtin sa nu plang, i-am reprosat ca pt. el am facut avortul cu toate ca l-as fi putut infrunta. M-am trezit singura!Nu-l consider pe el vinovat, dar ar fi putut sa ma sustina si dupa, nu numai inainte. nu voi uita niciodata cum inainte de avort mi-a spus iubito,dupa totul va reveni la normal. m-am simtit si continui sa ma simt vinovata ca n-am avut curaj sa ma impun. dupa aproape 9 luni sufar cand vad copii, sufar cand vad tot felul de situatii in care sunt implicati copii si sufar ca incet,incet simt ca-mi pierd si iubitul. Nu vreau sa fiu judecata pt. ceea ce am facut, dar vreau ca cele/ cei care sunteti intr-o situatie asemanatoare sa aveti curaj sa va impuneti si sa gasitit o solutie de mijloc pe cat se poate.Amprenat pe care o lasa un avort este foarte profunda!A fost o perioada foarte lunga de timp in care nu am putut vb. despre asta sub nici o forma, m-am izolat si am suferit.
Va multumesc frumos!
anamaria86
Postat pe 23 Noiembrie 2008 10:17
Stii ce cred eu ca prietenul tau a fost un bou si nu a tinut cu adevarat la tine.Daca tinea la tine trebuia sa te sustina in orice decizie ai fi luat, sau macar dupa ce ai facut avortul sa ramana alaturi de tine.
Nu te judec, banuiesc ca a fost o experienta foarte neplacuta pentru tine, dar poate ca asa a fost mai bine. Acel copil ar fi meritat un tata mai bun.
Si poate nici tu nu erai pregatita sa devii mama.
Oricum aceasta experienta a trecut si cu siguranta ai invatat ceva din ea
Iti urez numai bine pe viitor
yumy
Postat pe 23 Noiembrie 2008 11:17
Citeste:
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/18711/am-facut-un-avort-acum-cateva-saptamani-si-visez-copilul.html
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/20221/am-si-eu-nevoie-de-un-sfat-.html
Acolo gasesti sfaturi si experiente asemanatoare cu ale tale.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 23 Noiembrie 2008 12:20
Va multumesc frumos! Simteam nevoia sa ma descarc
Va multumesc si spar ca in viitor sa va pot ajuta si eu cu un sfat si o incurajare
anamaria86
Postat pe 24 Noiembrie 2008 10:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O seara cat mai romantica. 79 De la: andy_zanika 24 Iulie 2009 15:13
revista cosmopolitan 6 De la: mirela1989 20 Aprilie 2010 12:25
test de sarcina 3 De la: inna_1688 17 Iunie 2009 22:46
Diva SLIM ... 3 De la: felixcat 25 Martie 2011 13:30
tremur.... 43 De la: cristiana_cris 11 Septembrie 2009 10:03