Setari Cookie-uri

Niste sfaturi va rog

Buna, dati-mi si mie niste sfaturi va rog. Sunt cu prietenul meu de 2 ani si 3 luni, ne intelegem ff bn dar acum trecem printr-o perioada ff grea:(..in sensul k suntem genul de persoane care nu pot sa stea prea mult timp fara celalalt insa acum vom fi nevoiti pt k suntem la facultate in orase diferite.Mai exact el e in Bucuresti si eu in Sibiu. Am incercat toate metodele ca sa fim impreuna dar nu am reusit si acum nu avem decat sa acceptam situatia pana vom putea face ceva in legatura cu asta.Problema este k ne certam des din cauza asta deoarece Sibiul a fost alegerea mea. Si viata sexuala are de suferit tot din cauza asta pt k nu pot sa fiu aceeasi dupa ce ne certam.. Ne iubim enorm si ne incurajam reciproc insa el e si gelos si ii e teama sa nu-mi gasesc pe altcineva cu toate ca l-am asigurat k asa ceva nu o sa se intample. Voi ce ziceti, va rezista relatia daca ne vom vedea decat de 2 ori pe luna?pt k distanta nu o sa mi permita sa vin asa des acasa
kudika063402
Postat pe 8 Septembrie 2009 15:09
De la: kudika063402, la data 2009-09-08 15:09:52Buna, dati-mi si mie niste sfaturi va rog. Sunt cu prietenul meu de 2 ani si 3 luni, ne intelegem ff bn dar acum trecem printr-o perioada ff grea:(..in sensul k suntem genul de persoane care nu pot sa stea prea mult timp fara celalalt insa acum vom fi nevoiti pt k suntem la facultate in orase diferite.Mai exact el e in Bucuresti si eu in Sibiu. Am incercat toate metodele ca sa fim impreuna dar nu am reusit si acum nu avem decat sa acceptam situatia pana vom putea face ceva in legatura cu asta.Problema este k ne cartam des din cauza asta deoarece Sibiul a fost alegerea mea. Si viata sexuala are de suferit tot din cauza asta pt k nu pot sa fiu aceeasi dupa ce ne certam.. Ne iubim enorm si ne incurajam reciproc insa el e si gelos si ii e teama sa nu-mi gasesc pe altcineva cu toate ca l-am asigurat k asa ceva nu o sa se intample. Voi ce ziceti, va rezista relatia daca ne vom vedea decat de 2 ori pe luna?pt k distanta nu o sa mi permita sa vin asa des acasa

nasol cu relatia la distanta...daca va iubiti cu adevarat...si nu va mai certati...poate sa tina...insa nu stiu cit rezista el ca barbat...numai voi stiti
cristiana_cris
Postat pe 8 Septembrie 2009 15:13
rezista dar are si el limitele lui, il cunosc. mi-a spus k o sa vina la mn de cate ori nu o sa pot eu sa vin acasa, k in loc sa se duca la ai lui o sa vina sa ma vada pe mn. mentionez k suntem din acelasi oras mai mic amandoi. ne iubim, cum am mai zis si vreau sa cred ca nu or sa fie probleme. intotdeauna am zis k o relatie poate sa faca fata distantei, dar nu eram in situatia aceea atunci
kudika063402
Postat pe 8 Septembrie 2009 15:19
De la: kudika063402, la data 2009-09-08 15:19:43rezista dar are si el limitele lui, il cunosc. mi-a spus k o sa vina la mn de cate ori nu o sa pot eu sa vin acasa, k in loc sa se duca la ai lui o sa vina sa ma vada pe mn. mentionez k suntem din acelasi oras mai mic amandoi. ne iubim, cum am mai zis si vreau sa cred ca nu or sa fie probleme. intotdeauna am zis k o relatie poate sa faca fata distantei, dar nu eram in situatia aceea atunci

dam greu....tu nu poti sa te duci la el/...citi ani ai?
cristiana_cris
Postat pe 8 Septembrie 2009 15:27
De la: kudika063402, la data 2009-09-08 15:09:52Buna, dati-mi si mie niste sfaturi va rog. Sunt cu prietenul meu de 2 ani si 3 luni, ne intelegem ff bn dar acum trecem printr-o perioada ff grea:(..in sensul k suntem genul de persoane care nu pot sa stea prea mult timp fara celalalt insa acum vom fi nevoiti pt k suntem la facultate in orase diferite.Mai exact el e in Bucuresti si eu in Sibiu. Am incercat toate metodele ca sa fim impreuna dar nu am reusit si acum nu avem decat sa acceptam situatia pana vom putea face ceva in legatura cu asta.Problema este k ne certam des din cauza asta deoarece Sibiul a fost alegerea mea. Si viata sexuala are de suferit tot din cauza asta pt k nu pot sa fiu aceeasi dupa ce ne certam.. Ne iubim enorm si ne incurajam reciproc insa el e si gelos si ii e teama sa nu-mi gasesc pe altcineva cu toate ca l-am asigurat k asa ceva nu o sa se intample. Voi ce ziceti, va rezista relatia daca ne vom vedea decat de 2 ori pe luna?pt k distanta nu o sa mi permita sa vin asa des acasa


Din ce am citit chiar pe forumul asta din pacate nu rezista,dar mai exista si exceptii.Voi trebuie s-o faceti sa mearga daca va doriti musai sa ramaneti impreuna.

Postat pe 8 Septembrie 2009 15:54
Daca esti foarte tanara, adica pana in 25 de ani, cel mai bine ar fi sa te axezi pe studii. Crede-ma pentru aceasta perioada din viata este cea mai potrivita alegere. Nu iti spun sa renunti la relatia ta, o poti continua exact asa cum e, cu intalniri de doua ori pe luna. Nu vad niciun dezastru in asta.Insa incearca sa fi mai relaxata si atunci cand va intalniti sa faceti lucruri interesante, sa va simtiti bine impreuna. Ce rost are sa va faceti reprosuri tot timpul? Daca nu e sa fiti impreuna, nu e, pur si simplu.
alina_pitaru
Postat pe 8 Septembrie 2009 15:57
pt mn intotdeauna au fost pe primul loc studiile, deci nu e vb sa le neglijez, doar k imi e greu pt k in liceu puteam sa invat si il aveam si pe el aproape, dar acum...
am 20 de ani, cris, si pot sa ma duc la el dar tot e greu cu distanta...fac o gramada de timp pe drum , cat sa stau cu el si apoi sa ma intorc..e ff greu..acasa iar cand venim amandoi, ce sa facem mai repede?ori sa stau cu parintii, ori cu el?avand in vedere faptul k daca ar fi sa merg cu trenul pana la sibiu (ink nu am masina mea) as face o zi dus si una intors si uite-asa s-a terminat week-end-ul..ufff..mi-e greu sa ma gandesc, dar eu am speranta ca nu se va schimba nimic in relatia noastra.
kudika063402
Postat pe 8 Septembrie 2009 18:48
Lucrurile intotdeauna se schimba, nimic nu ramane in aceeasi stare. ok.. Atunci daca simti nevoia si consideri ca relatia ta merita, poate ar fi cazul ca dupa un an de studii sa te transferi la o facultate pe acelasi profil in bucuresti?
alina_pitaru
Postat pe 9 Septembrie 2009 09:43
conteaza foarte mult maturitatea sentimentala a ambilor parteneri, cei intelepti pot sa faca multe.
felixcat
Postat pe 9 Septembrie 2009 11:57
De la: alina_pitaru, la data 2009-09-08 15:57:15Daca esti foarte tanara, adica pana in 25 de ani, cel mai bine ar fi sa te axezi pe studii. Crede-ma pentru aceasta perioada din viata este cea mai potrivita alegere. Nu iti spun sa renunti la relatia ta, o poti continua exact asa cum e, cu intalniri de doua ori pe luna. Nu vad niciun dezastru in asta.Insa incearca sa fi mai relaxata si atunci cand va intalniti sa faceti lucruri interesante, sa va simtiti bine impreuna. Ce rost are sa va faceti reprosuri tot timpul? Daca nu e sa fiti impreuna, nu e, pur si simplu.


Tu esti o dragalasa si dai numai pareri si sfaturi de bun simt,dar daca citesti situatii similare de pe forum o sa vezi ca mai mult sunt preocupate de sentimente decat de scoala,nu generalizez ma refer strict la ce am citit pe aici.

Postat pe 9 Septembrie 2009 17:53
Draga scorpio67 ai putea foarte bine si sa generalizezi. Sunt convinsa ca la 20, un pic mai mult sau mai putin, de ani nu le sta mintea decat la, sa-i spunem frumos, sentimente. Am dat si o sa mai dau sfaturi de genul asta pentru ca ma gandesc ca poate ar fi bine pentru ele sa mai auda si de la altcineva decat mamicutele lor.
alina_pitaru
Postat pe 9 Septembrie 2009 23:02
ochii care nu se vad se uita
Aphrodite
Postat pe 9 Septembrie 2009 23:07
knd am spus k sper sa nu se skimbe nimic, ma refeream la intensitatea sentimentelor si la faptul k noi si knd suntem impreuna, putem spune k ne e dor unul de celalalt. de la inceputul relatiei am decis ca aceasta sa fie una serioasa si cu bune si rele sa fim unul langa celalalt..alina, ne-am gandit si la varianta asta numai k asa puteam sa raman de la inceput in bucuresti pt k am luat si in bucuresti, dar este un oras mult prea galagios fata de al meu si nu cred ca fac fata din moment ce eu trebuie sa invat ( aici dau exemplu ziua de examen pt k am avut examen de admitere, si va spun sincer k nu mai puteam sa ma concentrez din cauza zgomotului de pe strada, ambalari, frane, motociclete, masini cu tobe sport,etc...ma durea capul, am iesit de acolo total ametita), normal k eu trebuie sa fiu in stare sa invat in orice conditii, insa era prea de tot fata de oraselul meu. nu stiu exact daca asta e o solutie deci..ar putea el sa vina la sibiu, mi-a zis k o va face dupa primul sem sau dupa primul an cum ai zis si tu. insa, vor fi alte probleme, de asemenea exista posibilitatea ca si el s-o fi facut deja, insa nu a putut din cauza parintilor care nu puteau sa ma faca pe mn sa inteleg k lui ii e mai bn in bucuresti si ca eu ar trebui sa ma sacrific pt el si nu el pt mn...in fine, au fost multe discutii de genul asta, nu numai in legatura cu bucurestiul. vreau sa adaug, (in cazul in care vi se pare k au dreptate) faptul k "cel mai bn pt el" a fost in mai multe locuri si de fiecare data eu trebuia sa mi skimb prioritatile in functie de locurile acelea
si mi le-am skimbat insa nu merge asa la infinit..
MaraDonna, eu nu cred in asta, sau nu vreau sa cred..si oricum, nu e vb sa nu ne vedem deloc, este vb sa ne vedem mai rar ..o sa ne fie greu si din cauza faptului k am fost in fiecare zi impreuna
kudika063402
Postat pe 10 Septembrie 2009 10:23
am mai scris ceva, insa nu a parut

scorpio67, ai dreptate in ce spui insa la mn nu e cazul pt k eu nu am niciun fel de problema cu scoala din cauza sentimentelor, ba din contra, faptul k iubesc intotdeauna mi-a dat starea necesara sa fac multe alte lucruri si fara sa neglijez scoala sau familia. v-am spus deja k pt mn intotdeauna a fost pe primul loc scoala deci nici nu se pune problema sa o neglijez avand in vedere faptul k este loc destul pt amandoua daca stii sa nu depasesti anumite limite.

felixcat, sunt intru-totul de acord cu tn si pot spune k relatia noastra se bazeaza pe sinceritate si incredere, k sentimentele noastre nu sunt copilaresti, kiar daca nici noi nu avem o varsta prea matura, sa zic asa...insa am trecut amandoi prin prea multe si asta ne-a maturizat si gandirea. de aceea am vrut de la inceput o relatie serioasa. noi ne-am cladit viata noastra impreuna si acum ne vedem nevoiti sa "ne despartim"..insa relatia merita multe pt k, k mai multe asemenea ei, a trecut peste mai multe obstacole si si-a dobandit dreptul de a se desfasura linistita..
kudika063402
Postat pe 10 Septembrie 2009 10:54
Pari o fata cu capul pe umeri si trebuie sa-ti spun ca fara sa-ti dai seama prin simplele tale alegeri iti dai singura raspunsul... E doar o chestiune de timp pana sa se intample inevitabilul. In sufletul tau o simti.. Asta te-a si determinat sa ceri sfaturi. Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta cu o solutie.
alina_pitaru
Postat pe 10 Septembrie 2009 12:07
De la: alina_pitaru, la data 2009-09-10 12:07:19Pari o fata cu capul pe umeri si trebuie sa-ti spun ca fara sa-ti dai seama prin simplele tale alegeri iti dai singura raspunsul... E doar o chestiune de timp pana sa se intample inevitabilul. In sufletul tau o simti.. Asta te-a si determinat sa ceri sfaturi. Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta cu o solutie.



de fapt, m-ati ajutat mult si va multumesc ! nu am ce sa fac, voi lasa relatia sa decurga cat mai normal. evident, voi face tot ce mi sta in putinta ca sa fie bn si sa nu suferim prea mult din cauza faptului k ne vedem mai rar...cum se spune.."mai rarut ca-i mai dragut", nu?sper sa fie asa..pana la urma, acum vom vedea cat ne iubim, este doar o incercare si nu trebuie decat sa trecem peste ea cu bn
kudika063402
Postat pe 10 Septembrie 2009 17:05
DAR TOTUSI TU ESTI CEA CARE MERGE LA EL??? EL CE FACE???
lauraganea
Postat pe 10 Septembrie 2009 21:20
HAI SA ITI POVESTESC SI EU. AM FOST IN CAM ACEASI SITUATIE CA TINE. AM RENUNTAT LA SC DIN CAUZA LUI DE ACEEA ZIC CAM ACEASI. SI INTRO ZI MAM HOTARAT. IAM ZIS EU MA DUC LA FACULTATE LA TIMISOARA,DACA VREI VI CU MINE,DACA NU STAI ACASA.AU URMAT CERTURI,DAR PANA LA URMA A VENIT CU MINE.SUNTEM BINE,LA ACEASI FAC SI LOCUIM IMPREUNA.EU ZIC SA GASESTI O CALE DE MIJLOC. DE EXEMPLU SA GASITI ALT ORAS UNIVERSITAR UNDE SA VA PLACA LA AMANDOI...NU E DOAR SIBIU SI BUCURESTI.UN PIC DE CURAJ.
lauraganea
Postat pe 10 Septembrie 2009 21:31
De la: lauraganea, la data 2009-09-10 21:31:40HAI SA ITI POVESTESC SI EU. AM FOST IN CAM ACEASI SITUATIE CA TINE. AM RENUNTAT LA SC DIN CAUZA LUI DE ACEEA ZIC CAM ACEASI. SI INTRO ZI MAM HOTARAT. IAM ZIS EU MA DUC LA FACULTATE LA TIMISOARA,DACA VREI VI CU MINE,DACA NU STAI ACASA.AU URMAT CERTURI,DAR PANA LA URMA A VENIT CU MINE.SUNTEM BINE,LA ACEASI FAC SI LOCUIM IMPREUNA.EU ZIC SA GASESTI O CALE DE MIJLOC. DE EXEMPLU SA GASITI ALT ORAS UNIVERSITAR UNDE SA VA PLACA LA AMANDOI...NU E DOAR SIBIU SI BUCURESTI.UN PIC DE CURAJ.



normal k mai sunt si alte orase universitare, dar parintii lui sunt convinsi k menirea lui e in bucuresti
el vrea sa vina la mn...dar e in primul an de facultate, ca si mn, si nu poate sa urmeze studiile fara sprijin financiar din partea lor, asta in caz ca se cearta cu ei..nu ma gandesc sa renunt la scoala, nu am dc si nici el nu mi-ar cere asta.insa amandoi vrem sa fim cat mai aproape unul de celalalt..daca nu se poate...merge si asa dar nu stiu in ce masura..ufff
kudika063402
Postat pe 11 Septembrie 2009 12:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un pic altfel... 35 De la: inna_2324 11 Octombrie 2009 01:22
"crampe" vaginale??:O 45 De la: glumeatza 29 Februarie 2016 07:08
Se poate sa fie sarcina? 6 De la: anacorina 2 Noiembrie 2013 13:50
Baiat virgina cauta fata virgina 37 De la: kudika135154 9 Octombrie 2011 11:03
femei bisexuale 10 De la: PRALEA_ 21 Iulie 2011 16:28