Setari Cookie-uri

Masturbarea la copiii mici!!!???

Ati vazut-citit articolul? http://www.kidz.ro/articol/Copil/2052/Masturbarea-la-copiii-mici.html
Mi s-a incretit parul in cap! Daca stau bine si ma gandesc imi amintesc ca si eu am vazut o fetita de 7 ani care avea tendinta asta de a se atinge prin haine cu jucariile sau mainile sau il acuza pe fratele ei de 4 ani ca o atinge intentionat "acolo" ( desi ma indoiesc ca o facea intentionat). Dar m-am gandit ca e din cauza a prea multului libertinaj TV, nu si ca ar simti ceva, deja. Ce urmeaza??? Criminalitatea la copiii mici? Le explicam ca daca baga cutitul intr-un nenea il trimite pe un norisor si nu se mai poate juca cu el? Este vreo mamica ce imi poate confirma ca s-a lovit de asa ceva si cum abordeaza problema? Poate sunt eu depasita de evenimente...

tally_weijl
Postat pe 23 Noiembrie 2008 13:08
Nu inteleg ce te uimeste atat...
Sunt multi copii care din joaca, ajung sa se masturbeze....fara sa realizeze asta...

Copilul exploreaza non-stop....nu mi se pare asa ciudat...
ramo_88
Postat pe 11 Decembrie 2008 14:44
tally_weijl
Postat pe 13 Decembrie 2008 19:02
unii copii au tendinta de a se atinge in zona genitala inca din viata intrauterina. apoi, dupa nastere, inceteaza. dar in jurul varstei de 3 ani cand incep sa-si exploreze propriul corp, descopera din nou ca locul acela e foarte sensibil, si atingerea produce placere. si evident, daca ajung sa constate ca le place, o vor face in continuare.
nu e nici un motiv de ingrijorare maxima, ei nu fac acest lucru ca o deviatie comportamentala, e pur si smplu o descoperire si cunoastere a propriului corp.
Andreea1008
Postat pe 20 Decembrie 2008 00:56
E cat se poate de normala.
Kathara
Postat pe 20 Decembrie 2008 01:07
toata lumea se indreapta spre mai rau...e un proces de involutie!nu mi se pare normal evident...copiii din ziua de azi nu mai au copilarie...nu se mai bucura de frumusetea anilor in kre totul e o joaca..si asta din cauza parintilor kre sunt mult prea ocupati sa se ocupe de ei!
angel_in_disguise
Postat pe 20 Decembrie 2008 02:20
De la: angel_in_disguise, la data 2008-12-20 02:20:33toata lumea se indreapta spre mai rau...e un proces de involutie!nu mi se pare normal evident...copiii din ziua de azi nu mai au copilarie...nu se mai bucura de frumusetea anilor in kre totul e o joaca..si asta din cauza parintilor kre sunt mult prea ocupati sa se ocupe de ei!


e adevarat ca parca nu mai au copilarie pruncii din zilele noastre.. sau mult mai scurta decat am avut-o noi. dar nu are legatura cu discutia de mai sus. mastrubarea la copii e dintotdeauna :)
Andreea1008
Postat pe 20 Decembrie 2008 02:24
sincer...eu nu mi amintesc sa fii facut asta knd eram mica in fine...asa o fi dak ziceti voi!:D
angel_in_disguise
Postat pe 20 Decembrie 2008 02:30
De la: angel_in_disguise, la data 2008-12-20 02:30:41sincer...eu nu mi amintesc sa fii facut asta knd eram mica in fine...asa o fi dak ziceti voi!:D


nu inseamna ca toti copii o fac. doar cei care descopera intamplator. si nu sunt foarte multi. dar cei care o fac, nu fac nimic rau, obsecen sau pervers, pentru ca in capusorul lor nu exista asa ceva inca.
Andreea1008
Postat pe 20 Decembrie 2008 02:32
Orice psiholog va va spune ca masturbarea apare la varste foarte mici, in jur de 2 ani. Media nu are nimic de-a face cu asta, e o etapa prin care trecem cu totii.
Kathara
Postat pe 20 Decembrie 2008 11:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
soia ajuta gingiile? 10 De la: ascris 27 Februarie 2011 14:35
Am racit jos... 16 De la: PRALEA_ 27 Iulie 2011 17:22
Am o prebloma cu picioarele ! 2 De la: roz5blue6lila7 6 Iulie 2010 08:52
Alergie la...soare 17 De la: ralucapaun 27 Iulie 2011 14:48
Fara dinti la nici 30 de ani ... 18 De la: anutzzaa 5 August 2010 13:58