Setari Cookie-uri

Anticonceptionalele bune sau rele ?!!

Fetelor haideti sa ne lamurim odata pentru totdeauna!Aud tot felul de zvonuri si opinii despre efectele benefice si efectele secundare pe care le au pilulele anticonceptionale.Cea mai grava acuza la adresa lor este ca ar fi cauzatoare de cancer.Apoi am mai auzit ca folosirea lor indelungata iti poate provoca anumite dereglari in corp care se soldeaza cu scaderea sistemului imunitar(ex:infectii frecvente cu candida) sau chiar cu sterilitate.Mi-am intrebat medicul ginecolog care m-a asigurat ca toate aceste zvonuri sunt baliverne dar din experienta stiu ca nici medicul nu are intotdeauna dreptate si ca toate zvonurile au un sambure de adevar.Voi ce spuneti??!
diana1981
Postat pe 20 Noiembrie 2008 00:53
De la: diana1981, la data 2008-11-20 00:53:50Fetelor haideti sa ne lamurim odata pentru totdeauna!Aud tot felul de zvonuri si opinii despre efectele benefice si efectele secundare pe care le au pilulele anticonceptionale.Cea mai grava acuza la adresa lor este ca ar fi cauzatoare de cancer.Apoi am mai auzit ca folosirea lor indelungata iti poate provoca anumite dereglari in corp care se soldeaza cu scaderea sistemului imunitar(ex:infectii frecvente cu candida) sau chiar cu sterilitate.Mi-am intrebat medicul ginecolog care m-a asigurat ca toate aceste zvonuri sunt baliverne dar din experienta stiu ca nici medicul nu are intotdeauna dreptate si ca toate zvonurile au un sambure de adevar.Voi ce spuneti??!


neata diana, eu nu am luat deloc anticonceptionale... nici nu am voie pt ca fumez mai mult de 7 tigari pe zi si e interzis
prietena mea a luat timp de 3 ani si a avut probleme cand a vrut un copil (a durat cam un an de tratamente si sarcina e dificila )poate ele sunt bune dar in general ginecologii prescriu anticonceptionale de la firma care vine cu plicul cel mai gros si aici e problema... nu se prescriu cele care trebuie
ariana25
Postat pe 20 Noiembrie 2008 09:24
Nici eu nu folosesc, mi se pare o tortura sa inghit in fiecare zi o pastila. Fumez aproape un pachet de tigari pe zi. Am eu asa un feeling ca nu sunt bune pt mine.
cnmoha86
Postat pe 25 Noiembrie 2008 21:22
Raspunsul e... depinde. Eu am luat vreme de 10 ani (cu unele pauze pe ici pe colo) si totul a functionat perfect, nu am luat in greutate, nu am avut "mood swings" si nici un alt efect secundar. Apoi, destul de brusc, anul trecut, am inceput sa am dureri de cap infioratoare fiecare luna in preajma menstruatiei. Am fost la doctor, mi s-a spus ca din cauza anticonceptionalelor. Mi s-au prescris altele, au fost ok 1-2 luni apoi migrenele au reinceput. Am mai incercat alte 2 tipuri de pastile, aceeasi poveste.
S-a concluzionat ca pur si simplu corpul meu s-a hotarat sa nu mai tolereze anticonceptionalele pe baza de hormoni. Acum sunt inca in cautarea solutiei ideale care probabil ar fi steriletul. Prietenul meu s-a oferit sa isi faca vasectomie, asa ca inca stam si cugetam ce sa facem.
In concluzie... pot sa fie si bune si rele, depinde doar de modul in care corpul tau reactioneaza si de cat de profesionist este doctorul care ti le prescrie. Ideal ar fi sa ti se faca analize si profil complet, dupa care doctorul sa decida ce ti se potriveste mai bine. In practica insa... ti se scrie ce se plateste mai bine in momentul respectiv (doctorii iau bani grei de la companiile farmaceutice ca sa promoveze un produs sau altul... long story). Vezi ce ti se prescrie si acorda 2-3 luni sa vezi cum te simti si intrerupe-le daca ai neplaceri de orice fel (si mergi la doctor!).
Bafta multa!
MsCrankypants
Postat pe 30 Noiembrie 2008 21:03
Cea mai mare acuza e ca ar fi cauzatoare de cancer??? Eu am auzit invers, chiar. Si folosirea lor indelungata nu duce deloc la sterilitate.
Printre efectele secundare ale conceptionalelor sunt insa fluctuatii in greutate (de obicei, doar in primele 3 luni, pana se adapteaza corpul la ele, nimic grav), accidente cardio-vasculare (mai ales daca fumezi si ai peste 35 de ani), iar folosirea indelungata poate afecta ficatul.
Sunt efecte secundare care pot aparea sau nu!
Eu, avand probleme in familie, am facut cheag de sange in picior (luam si de vreo 4 ani si lucram undeva unde stateam in picioare 8 ore pe zi, desi n-am fumat in viata mea si aveam pe atunci 24 de ani). Dar, repet, am mostenire genetica......de care evident n-am stiut pana nu s-a intamplat tarasenia.
De aceea este foarte important sa mergi la medic sa ti le prescrie, pentru ca sunt pilule si pilule

Postat pe 30 Noiembrie 2008 21:38
Scad incidenta cancerului de san, o cresc pe a cancerului de ovar

Postat pe 1 Decembrie 2008 11:12
De la: Georgia99, la data 2008-12-01 11:12:29Scad incidenta cancerului de san, o cresc pe a cancerului de ovar

aha, bine ca m-ai lamurit...stiam eu ceva

Postat pe 1 Decembrie 2008 18:24
da e adevarat ca depinde de anticonceptionale,pt ca de ex eu iau diane 35 si nu mi-a venit menstruatia de 3 luni,doctora zice ca asa reactioneaza organismul meu,dar totusi mi se pare ciudat,am dureri mari de burta,stari de voma. Voi ce spuneti?ia cineva diane 35?
dalilascumpy
Postat pe 3 Decembrie 2008 17:29
eu sunt CONTRA clar!am o prietena kre le foloseste de 2 ani si efectele au inceput de ceva timp sa apara...s-a ingrasat destul de mult desi in ruptul capului nu pune asta pe seama lor...si cel mai aiurea sanii i au crescut f mult si knd zic mult ma refer la faptul k nici cea mai mare marime de la sutien nu o mai incape..isi gaseste f greu bluze kre oricum ii accentueaza defectul!! mie si doctora mea mi a spus sa nu fac prostia de a lua AC-uri pt k imi dau totul peste cap...singurele avantaje sunt k iti reguleaza ciclul si k te protejeaza de sarcina...ATAT!efectele adverse sunt multe si destul de serioase...pupici & take care!
angel_in_disguise
Postat pe 3 Decembrie 2008 17:36
Eu iau Yasmine de aproape 2 ani si nu m-am ingrasat, doar sanii mi-au crescut putin, ceea ce m-a bucurat, si cel mai important e faptul ca am scapat de durerile ingrozitoare din perioada menstruatiei. Mai ia cineva Yasmine? Eu nu am facut pauza nici macar o luna, am auzit ca nu mai e necesar cum se spunea inainte. Voi ce ziceti?
daneassa
Postat pe 3 Decembrie 2008 18:58
De la: Georgia99, la data 2008-12-01 11:12:29Scad incidenta cancerului de san, o cresc pe a cancerului de ovar


Imi pare rau sa te dezamagesc, dar e exact invers: contraceptivele orale scad incidenta cancerului ovarian (e si logic-pentru ca impiedica ovulatia, iar chisturile ovariene nu au de ce sa apara) si cresc incidenta cancerului la san si cervical. E atat de simplu sa cauti pe google o parere avizata.
In privinta anticonceptionalelor, eu cred ca trebuie sa privesti problema in ansamblu: de ce anticonceptionale orale sau de ce alta metoda contraceptiva? In principiu: daca ai o viata sexuala activa, nu ai in familie cazuri de cancer de san, de tromboza (sau alte probleme circulatorii), probleme hepatice si nici nu fumezi mai mult de 5 tigari/zi, ai putea sa iei in calcul posibilitatea asta. Sa nu uitam nici controlul ginecologic OBLIGATORIU o data la 6 luni si "corvoada" de a nu uita sa iei zilnic pastila.
Pentru o pastila care sa ti se potriveasca trebuie sa mergi la medic si sa vezi exact.
Cat despre riscuri...sunt multe, le poti gasi pe net. Trebuie doar sa te gandesti ce e mai riscant: sa concepi un copil, sa faci o intrerupere de sarcina si apoi sa ramai traumatizata sau chiar sa nu mai poti face bebe? sau sa folosesti o metoda contraceptiva cu siguranta mai mare de 95%?

Per total: toate anticonceptionalele sunt BUNE atunci cand sunt corect utilizate
ysza_00
Postat pe 4 Decembrie 2008 12:35
De la: ysza_00, la data 2008-12-04 12:35:58
De la: Georgia99, la data 2008-12-01 11:12:29Scad incidenta cancerului de san, o cresc pe a cancerului de ovar


Imi pare rau sa te dezamagesc, dar e exact invers: contraceptivele orale scad incidenta cancerului ovarian (e si logic-pentru ca impiedica ovulatia, iar chisturile ovariene nu au de ce sa apara) si cresc incidenta cancerului la san si cervical. E atat de simplu sa cauti pe google o parere avizata.
In privinta anticonceptionalelor, eu cred ca trebuie sa privesti problema in ansamblu: de ce anticonceptionale orale sau de ce alta metoda contraceptiva? In principiu: daca ai o viata sexuala activa, nu ai in familie cazuri de cancer de san, de tromboza (sau alte probleme circulatorii), probleme hepatice si nici nu fumezi mai mult de 5 tigari/zi, ai putea sa iei in calcul posibilitatea asta. Sa nu uitam nici controlul ginecologic OBLIGATORIU o data la 6 luni si "corvoada" de a nu uita sa iei zilnic pastila.
Pentru o pastila care sa ti se potriveasca trebuie sa mergi la medic si sa vezi exact.
Cat despre riscuri...sunt multe, le poti gasi pe net. Trebuie doar sa te gandesti ce e mai riscant: sa concepi un copil, sa faci o intrerupere de sarcina si apoi sa ramai traumatizata sau chiar sa nu mai poti face bebe? sau sa folosesti o metoda contraceptiva cu siguranta mai mare de 95%?

Per total: toate anticonceptionalele sunt BUNE atunci cand sunt corect utilizate



am citit pe prospect despre faza cu cancerul

Postat pe 4 Decembrie 2008 12:46
a coffee,pls
florencia
Postat pe 5 Decembrie 2008 10:57
buna fetelor sper sa ma puteti lamuri si pe mine.am fost la medicul ginecolog pentru un control...si ptr a'i spune ca am dureri mari atunci cand imi vine,si ptr a-mi recomanda anticonceptionale...tin sa precizez ca nu am mai luat pana acum.mi-a recomandat Diane...despre care am auzit multe pareri nu chiar foarte bune..si ca se recomanda in special celor care au probleme cu acneea.sau par in exces pe corp si altele..dar eu nu am astfel de probleme..nush ce sa fac....eu sunt cam fricoasa de fel :)) :P
EbruMoon
Postat pe 5 Decembrie 2008 15:01
Te sfatuiesc sa urmezi sfatul doctorului.Diane nu am luat ,dar am luat alte anticonceptionale despre care tot asa se auzeau tot felul de zvonuri si nu mi s-a intamplat nimic rau.Reactiile difera de la organism la organism.Si eu aveam dureri ingrozitoare la menstruatie dar acum cu pilulele ma simt f. bine imi vine regulat si ma tine mult mai putin.
diana1981
Postat pe 5 Decembrie 2008 17:40
ms ms dar mie imi este asa putin frica sa nu inceapa sa imi apara cosuri....sau chestii de genu asta...am sa le iau si voi vedea cum ma simt :P
EbruMoon
Postat pe 5 Decembrie 2008 17:47
eu am luat 6 luni logest....m-am ingrasat 10 kg p care nu le puteam da jos...mi s-au agravat migrenele dar mi-au trecut durerile menstruale...
deci din punctul meu de vedere nu sunt bune...dar exista povesti mai bune si e clar DEPINDE DE ORGANISM...incearca 3 luni si daca nu e bine lasa-le...
andreea_s
Postat pe 7 Decembrie 2008 16:25
De la: MsCrankypants, la data 2008-11-30 21:03:33 Acum sunt inca in cautarea solutiei ideale care probabil ar fi steriletul. !


Nuuu! Cunosc pe cineva care a facut cancer de la sterilet! Nu te sfatuiesc sa-l folosesti...




Cat despre anticonceptionale...si eu am auzit cum ca ar crea sterilitate si afecteaza ficatul...si dilata vasele de sange (pt ca fumez) si...multe altele....doctora mea a zis ca nu e adevarat...mai putin faza cu fumatul, ca nu i-am zis, cred ca m-ar arunca pe geam, ca am si asa destule probleme....
in fine....pana la urma....o sa aflam....
pe mine ma sperie faza cu inferitilitatea...eu si asa din cauza prob mele o sa intampin greutati cand ma voi hotari sa fac un copil...daca mai contribuie si anticonceptionalele..
ramo_88
Postat pe 11 Decembrie 2008 15:52
De la: dalilascumpy, la data 2008-12-03 17:29:50da e adevarat ca depinde de anticonceptionale,pt ca de ex eu iau diane 35 si nu mi-a venit menstruatia de 3 luni,doctora zice ca asa reactioneaza organismul meu,dar totusi mi se pare ciudat,am dureri mari de burta,stari de voma. Voi ce spuneti?ia cineva diane 35?


buna. eu am luat un an diane 35 si au fost singurele anticonceptionale pe care le-au tolerat corpul meu.
in europa exista si alte solutii, de ex ceva ce se face sub piele in brat , si 5 ani nu mai ai treba cu sarcina. nu stiu nici eu mai mult. o sa ma interesez.
_iluzie_
Postat pe 6 Ianuarie 2009 11:29
http://www.kudika.ro/articol/wellness/5403/Implanturile-contraceptive.html
_iluzie_
Postat pe 6 Ianuarie 2009 11:49
salut,eu iau logest de o luna.nu am dureri de cap,in schimb am o scurgere maronie.vreau sa zic k doctorul mi le-a prescris.initial m-am dus la el sa-mi prescrie anticonceptionale si s-a trezit k imi da si un tratament de vreo 2 mil pe care nici nu l-am bagat in seama.fusesem la control cu o luna in urma si mi-a zis k sunt bine,iar la o luna stai k nush ce ai fa injectii etc.intr-adevar simt o mica durere la ovare cateodata dar sunt constienta k e de la frig.as fi luat tratamentul k doar nu sunt nebuna,dar cu un an in urma la fel mi-a dat acelasi tratament,dar atunci aveam dureri,usturimi si l-am facut.iar cu anticonceptionalele nush ce sa zic.e prea devreme sa zic daca sunt bune sau nu.deocamdata e ok.
bibitzeii
Postat pe 13 Ianuarie 2009 10:25
Anticonceptionlele astea sunt o mare problema...ma bucur pentru cele care nu au avut probleme cu ele...norocoaselor!!! eu am patit-o cu ele si nu-mi mai trebuie:
Acum vreo doi ani aproximativ m-a pus ala necuratu' sa ma apuc de inghitit buline de astea . Tare fericita mai eram ca o sa renunt la renumitul prezervativ dar mai ales logodnicul meu care topaia nu alta de fericire. Stit ca sunt multi barbati care nu suporta genul asta de protectie desi pt mine era ok...Bun... Zis si facut...Ma duc la medic cu surioara mea scumpa care lua anticonceptionale deja si imi prescrie doctorul un tip de anticonceptionale care te cam ustura la buzunor..cica sunt americane si sunt ceva de calitate ... Beah! Fericita m-am apucat sa respect programul ..Ora era ora , in fiecare zi...si pe tatal meu l-am pus la curent cu ora ca nu cumva sa intarzii vezi doamne nici macar o secunda de frica sa nu-si faca efectul..asa ca in fiecare zi la ora respectiva tipa la mine din cealalta camera sau cand era plecat ma suna ca nu cumva sa uit...
Asa, trec o saptamna, doua , toata lumea fericita, numai eu nu...A inceput frate sa-mi cada parul de nu stiam ce sa mai fac!! Din frumusetea de par pe care o aveam inainte mai ramasesem cu cateva fire in cap...Fugutza la medic, el de collo , lasa ca e o reactie advrsa si trece repede, sa nu-mi fac griji...Ei si uite asa fetelor am reusit sa raman cu cateva fire de par de boceam toata ziua cat ma tineau puterile pana i-a venit in minte scumpei mele surioare sa se uite la data de pe cutie si sa observe cat de minunat putea sa scrie ca erau expirate de 1 an!!!! cand i-am reprosat doctorului renumit despre isprava dumnealui, mi-a replicat ca alea sunt cele mai bune, ca de abia acum isi fac efectul , nu conteaza data de pe pachet ca aia au gresit inscriptionarea
Iar eu ca proasta era cat pe ce sa-l cred. ca vorba ia: doctorul are totdeauna dreptate....
noroc ca am renuntat la ele si am incercat ceva romanesc ...nici alea nu au fost mai prejos, nu erau expirate da te apuca o durere de burta.....de toata frumusetea ..deci...tot mai bine cu metoda clasica, chiar daca al meu iubit cam face nazuri cateodata , tot mai importanta e sanatatea mea
aveti grija pe mainile cui ajungeti, ma refer la doctori, ca astia sunt cei mai rai....
kittycrys
Postat pe 13 Ianuarie 2009 13:13
Sa te doara burta din cauza anticonceptionalelor n-am mai auzit...
Din contra, diminueaza durerile menstruale....sigur era de la ele?
ramo_88
Postat pe 13 Ianuarie 2009 16:41
sigur sigur pentru ca imediat ce am renuntat la ele am scapat de dureri...
asta este, oi fi eu mai ghinionista sau doctorii astia degeaba au mai facut o facultate si pe masura ce imbatranesc se prostesc si mai tare
aaa.... sa nu uit, era cel mai bun doctor din orasul meu ca altfel nu m-as fi dus la el
kittycrys
Postat pe 13 Ianuarie 2009 17:22
buna fetelor..am si eu o intrebare problema...am luat marvelon timp de 3 ani cu cateva interuperi. La sf lui septembrie 2008 am plecat in germania pt 6 luni si am decis sa fac in tot acest timp pauza si de pastile..ultima data mi-a venit ciclu la inceputul lui oct...de atunci nimic..deja au trecut aprope 4 luni..am facut teste de sracina si au iesit negative... nu inteleg de ce nu imi vine menstruatia.. uneori simt dureri ciudate si intepatoare in zona ovarelor...nu am fost inca la ginecolog.. astept sa ajung in tara sa merg la un consult..ce parere aveti????in rest nu ma doare nimic nu am nimic..chiar am si slabit putin:)
tequilasunrise31
Postat pe 16 Ianuarie 2009 02:37
buna fetelor..am si eu o intrebare problema...am luat marvelon timp de 3 ani cu cateva interuperi. La sf lui septembrie 2008 am plecat in germania pt 6 luni si am decis sa fac in tot acest timp pauza si de pastile..ultima data mi-a venit ciclu la inceputul lui oct...de atunci nimic..deja au trecut aprope 4 luni..am facut teste de sracina si au iesit negative... nu inteleg de ce nu imi vine menstruatia.. uneori simt dureri ciudate si intepatoare in zona ovarelor...nu am fost inca la ginecolog.. astept sa ajung in tara sa merg la un consult..ce parere aveti????in rest nu ma doare nimic nu am nimic..chiar am si slabit putin:)
tequilasunrise31
Postat pe 16 Ianuarie 2009 02:39
si eu am luat 2ani AC si in prima luna dupa ce am facut pauza mi-avenit normal si din a doua au inceput dereglarile..... si m-am si ingrasat imediat 5kg.In a doua luna mi-a intarzit ciclul 3 saptamani si acum iar il astept si nu mai vine.... si ma chinui sa dau kg jos si nu prea reusesc....
banuiesc ca, asa cum organismului i-a trebuit timp sa se invete cu AC, acum ii treb timp sa se invete fara ele...sa mai asteptam sau mergi la medic ca sa fii mai sigura
cristal253
Postat pe 16 Ianuarie 2009 12:49
buna, am luat si eu logest timp de trei ani (cu mici pauze - o luna, doua). Nu am avut probleme deloc si mi-au inlaturat durerile din timpul menstruatiei. Eu am fost multumita, doar ca e disconfortul acela de a lua in fiecare zi cate o pastila.
Deci depinde de organismul fiecareia cum actioneaza.
anida01k
Postat pe 3 Februarie 2009 09:40
Eu am luat Karisa 2 ani. Dupa, m-am ingrasat. Daca e sa-mi dau o parere, anticonceptionalele sunt rele. Eu am inceput sa le iau pt a-mi regla menstruatia, dar acum ni se pare ca pretul platit e cam mare - ma chinui sa slabesc, dar dereglarea hormonala exista deja.
lola21
Postat pe 11 Februarie 2009 15:21
Buna !Eu am luat 12 ani pilule ..le schimbam fara sa cer parerea doctorului ,nu am avut nici o problema cu greutatea doar ca ami crestea parul si unghiile .Acum locuiesc an Germania si am apelat la o metoda mai comoda -injectia de 3 luni.Este foarte practica ,nu mai trebuie sa stau cu grija nu treaca ziua si sa uit pilula ...e ok si an plus ciclu ami vine dupa ce trece efectul injectiei adica din 3 an 3 luni .De ce nu ancerci si tu?
kudika004551
Postat pe 27 Martie 2009 09:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce stiti despre medicina personalizata? 2 De la: lorelei_lory 15 Martie 2010 17:23
Trigliceridele ? 3 De la: fynyflo 6 Martie 2013 11:42
operatia de varice 13 De la: kudika_1042373 7 August 2021 20:01
coafor virtual 4 De la: steffy91 11 August 2011 01:19
nelamurire.....AJUTOR!!!!!!! 10 De la: Cassey 30 Decembrie 2008 15:32