Setari Cookie-uri

femeia de cariera sau gospodina in casa?

De la: Dor_a, la data 2008-12-03 09:15:47
De la: andreea1976, la data 2008-12-02 16:19:53Firma imi ocupa destul de mult timp,dar gasesc timp sa ma ocup si de casa.
Nu m-am gandit niciodata sa angajez o menajera.
Bine...eu asa am fost crescuta
Parerea mea ramane la fel,o femeie poate avea cariera si poate fi si gospodina in acelasi timp.Totul e sa vrei sa poti


Andreea, daca vrei poti, cu siguranta.
Daca vrei, poti sa vii de la munca si sa te apuci sa dai cu aspiratorul.
Eu gasesc mai amuzant sa-mi pun o masca sau sa petrec un timp cu cineva drag, ascultand-l, impartind impresii de peste zi, sa ies la mici cumparaturi... Pe de alta parte, asa se creeaza un loc de munca pentru altcineva si toata lumea e multumita.
Cunosc femei care de generatii de-a randul au avut menajere si asta nu le-a facut niste lenese dezinteresate, ba din contra! Le-a facut niste interesate rafinate in ale casei. Au luat lectii de gatit, (unele la Cordon Bleu in Paris, dar se poate invata si in multe alte parti si de la tot atat de talentati bucatari), au mers la cursuri si au invatat cum sa faca landscape designing, au mers la seminarii si invatat despre design interior. Toate astea tot pentru casa. Eu zic ca n-au gresit investind timpul in asta, si au lasat lustruitul parchetului altcuiva.



Nu toate treburile le fac singura.Din fericire il am alaturi pe sotul meu,care ma ajuta in toate.
Daca eu ma apuc de gatit,el da cu aspiratorul sau invers.Asa ca treburile fiind impartite,avem timp si pentru noi,mai ales ca 99% din timp suntem impreuna.
Si sincer nu mi-ar place sa las pe altcineva sa faca treaba in locul meu,din momentul in care doar eu stiu cum imi place sa fie aranjate lucrurile si asa mai departe
andreea1976
Postat pe 3 Decembrie 2008 18:11
De la: sandra26, la data 2008-12-03 11:12:15Dar daca imbini cariera cu treburile casei vi se pare o asa rusine?Dar daca cele doua salarii nu ajung pentru o menajera? Cunosc femei bogate care se ocupa si cu bucataria,si cu curatenia....bineinteles pe langa cariera stralucita pe care o au.Si oricand si-ar permite o menajera.




andreea1976
Postat pe 3 Decembrie 2008 18:13
Poi draga Dora, sa iti rasp. la intrebare: personal poza nu imi insipra nimic din ceea ce pt.”unii” pare a fi ”reclama la prezervative” sau altceva de genu asta, pt k prima data poza am vazut-o in dimensiunimai mari fapt pt. kre s-a dedus clar k este vorba despre un cub de gheata. In legatura cu ceea ce ai zis u referitor la ”minti perventite si bolnave de Media” iti dau dreptate, dar totusi sa nu ”sexageram. Cu putina atentie se rezolva treaba.
Dar ma bucur k este o poza ce acorda atentie, un lucru bun zic io, decat sa treak neobservata si mai mult, sa devina si banala.

Postat pe 3 Decembrie 2008 18:17
io stau si-mi cracanez minte, ce inseamna femeie de cariera!!?
femeia care lucreaza in cariera de piatra!?

Postat pe 3 Decembrie 2008 18:26
De la: geo32, la data 2008-12-03 18:26:38io stau si-mi cracanez minte, ce inseamna femeie de cariera!!?
femeia care lucreaza in cariera de piatra!?

nu nu....e o femeie care conduce un jeep de pe cariera de piatra

Postat pe 3 Decembrie 2008 18:43
no serios!
adicatelea, ce-ti aduce tie satisfactie? cariera sau o familie!?
ca luand lucrurile-n raspar, si tanti veta de la parter, femeia noastra de serviciu de la bloc, pot spune ca are o cariera de maturatoare-n carca. a facut studii de cum se manuie o matura, cursuri de specializare si acu' cand o intrebi ce i-ar place mai mult, raspunde ca prefera un barbat stabil si un copil, decat numirea ei in postura de maturatoare sefa!

Postat pe 3 Decembrie 2008 18:55
In ajutorul celor care ”au nevoie” femeie de cariera este(dupa parerea mea) acea femeie care pe langa un servici care ii aduce un venit destul de decent mai este si intelectuala cu ceva studii superioare, o femeie cu principii sanatoase si capabila sa o infrunte dificultatile, o femeie independenta si stapana pe sine. si cu un dezvoltat simt al responsabilitatii.
o femeie cu o cariera nu are doar un simplu servici. activitatea profesionala ii ocupa destul de mult timp si nu in ultimul rand sa nu uitam de ingrijirea personala, indispensabila cred eu pt orice femeie care se respecta; si dupa toate astea nu cred k iti mai gasesti timp sa faci si pe gospodina. Bineinteles k o curatenie uneori facuta de tine se poate; dar nu sa devina un lucru facut zilnic. Si bine a zis cineva: cu ocazia asta oferi si un loc de munca in cazul in care decizi sa iti angajezi o menajera.
Ast ideile voastre

Postat pe 3 Decembrie 2008 20:27
Seara buna oameni de cariera si gospodine! Ma alatur voua sa imi dau cu parerea, ca sa zic asa...

Acum cateva zile am primit un mail, din acelea care circula la toata lumea ce poseda o adresa de mail si de prieteni care "isi fac cariere" la serviciu...in care o cucoana isi facea la wc-ul firmei un test de sarcina (bla, bla, bla), il stiti sigur, daca nu, ii dau un copy paste si il postez aici...Ideea era ca FOMEILE astea DA CARIERA n-au timp de familie.... Intrebarea mea este, de ce trebuie sa alegi una sau alta?
Daca esti o femeie "studiata", sigur ai un job care sa te satisfaca din pct de vedere al banilor, al muncii pe care o faci, al timpului care il dedici acestui lucru. Si atunci, ai timp si de o curatenie, o mancare, un shopping in week, o excursie cu familia, un salon de infrumusetare o data, de doua ori pe saptamana! Si daca ai o casa cat China si nu faci fata, sau ai pretentia de alta mancare in fiecare zi, pai atunci i-ati o meneajera, iti permiti, doar esti intelectuala!

Acum sigur vor fi multi care ma vor contrazice, ca daca ai studii superioare, nu ai neaparat un job bun! Doar daca nu vrei sau daca "studii superioare" inseamna o facultate trecuta "ca gasca prin apa"!

Concluzia: Le poti imbina perfect!
mihaela80
Postat pe 3 Decembrie 2008 21:13
De la: Kathara, la data 2008-12-03 11:44:12Trebuie intai sa definim ce inseamna femeie de cariera. A avea un serviciu oarecare nu te face femeie de cariera.
Clar ca o femeie de cariera care castiga si bine nu o sa aiba timp si nici placerea sa spele podelele...ar fi aberant sa faca acest lucru daca ar avea cu ce sa-si plateasca servitori.Dar o femeie care are un serviciu oarecare si vine acasa dupa 12 ore de munca si mai trebuie sa se ocupe si de treburile casei.....vai de ea.
kassandry
Postat pe 4 Decembrie 2008 00:13
De la: geo32, la data 2008-12-03 18:55:27no serios!
adicatelea, ce-ti aduce tie satisfactie? cariera sau o familie!?
ca luand lucrurile-n raspar, si tanti veta de la parter, femeia noastra de serviciu de la bloc, pot spune ca are o cariera de maturatoare-n carca. a facut studii de cum se manuie o matura, cursuri de specializare si acu' cand o intrebi ce i-ar place mai mult, raspunde ca prefera un barbat stabil si un copil, decat numirea ei in postura de maturatoare sefa!


Asta e un punct foarte bun Geo!
De fapt, de aici s-a plecat iar noi am luat-o pe dealuri dupa...
Cred ca problema se punea: dom'le, cum ai impaca viata profesionala cu cea familiala?
Kathara a zis ca n-o sa se apuce sa tricoteze ciorapei dupa ce si-a pierdut 2/3 din zi la munca. A explicat ca prefera ajutor in casa. Iar eu am fost de acord. Am explicat si de ce: Prefer ajutor la frecat podelele pentru ca putinul timp pe care-l am, sa-l tin pentru mine si cei dragi... Asta in contextul in care imi permit s-o fac, ca am vazut remerci in care se zicea "si daca nu ai"... Pai deja o dam in diverse, ca daca n-ai, bine-nteles ca nu ti-a pus nimeni cutzitu'n shale s-o faci.
Si cu siguranta cei dragi sunt mai importanti. De departe. Ideea e exact asta: metode de a le gasi cat mai mult timp pentru viata personala.
Si sunt convinsa ca aici toate parerile sunt date avand ca punct de referinta un apartament de 70 mp incluzand dependintele. Acum as vrea sa va ganditi asa: dragele mele, ati mai fi voi asa de bucuroase daca ati avea 300 mp de curatat, dat cu ceara si lustruit? acela fiind doar inceputul. Aveti cea mai mica idee cat timp ia asta?
Dor_a
Postat pe 4 Decembrie 2008 07:08
De la: mihaela80, la data 2008-12-03 21:13:07Seara buna oameni de cariera si gospodine! Ma alatur voua sa imi dau cu parerea, ca sa zic asa...

Acum cateva zile am primit un mail, din acelea care circula la toata lumea ce poseda o adresa de mail si de prieteni care "isi fac cariere" la serviciu...in care o cucoana isi facea la wc-ul firmei un test de sarcina (bla, bla, bla), il stiti sigur, daca nu, ii dau un copy paste si il postez aici...Ideea era ca FOMEILE astea DA CARIERA n-au timp de familie.... Intrebarea mea este, de ce trebuie sa alegi una sau alta?
Daca esti o femeie "studiata", sigur ai un job care sa te satisfaca din pct de vedere al banilor, al muncii pe care o faci, al timpului care il dedici acestui lucru. Si atunci, ai timp si de o curatenie, o mancare, un shopping in week, o excursie cu familia, un salon de infrumusetare o data, de doua ori pe saptamana! Si daca ai o casa cat China si nu faci fata, sau ai pretentia de alta mancare in fiecare zi, pai atunci i-ati o meneajera, iti permiti, doar esti intelectuala!

Acum sigur vor fi multi care ma vor contrazice, ca daca ai studii superioare, nu ai neaparat un job bun! Doar daca nu vrei sau daca "studii superioare" inseamna o facultate trecuta "ca gasca prin apa"!

Concluzia: Le poti imbina perfect!



Ai foarte mare dreptate
andreea1976
Postat pe 4 Decembrie 2008 23:50
eu una sint foarte ciufuta......nimeni nu face treaba mai bine ca mine!mincare nici atit iar ptr vase sa infiintat masina de spalat!cind ai o casa mare nu esti timpit sa faci curat in fiecare zi....eu fac curat acolo unde stau mai mult in living si bucatarie!restu sa astepte sfirsitul de saptamina ca doar nu sint pline de riie......si apoi cum pastrezi curatenia asa o ai!la capitolul mincare eu gatesc zilnic si nu mi se pare greu......din contra ma relaxez..........cind nu mai fac fata chem juniorii la atac iar cu banii menajerei prefer sa fac o vacanta !daca vrei sa imbini viata de familie si cariera poti foarte bine.........iar lucrul in echipa este rapid si placut !oricum ce este mai frumos dupa o zi de munca decit sa stai in intimitatea casei tale alaturi de persoana iubita?
FRANNNCE
Postat pe 5 Decembrie 2008 11:35
De la: FRANNNCE, la data 2008-12-05 11:35:35eu una sint foarte ciufuta......nimeni nu face treaba mai bine ca mine!mincare nici atit iar ptr vase sa infiintat masina de spalat!cind ai o casa mare nu esti timpit sa faci curat in fiecare zi....eu fac curat acolo unde stau mai mult in living si bucatarie!restu sa astepte sfirsitul de saptamina ca doar nu sint pline de riie......si apoi cum pastrezi curatenia asa o ai!la capitolul mincare eu gatesc zilnic si nu mi se pare greu......din contra ma relaxez..........cind nu mai fac fata chem juniorii la atac iar cu banii menajerei prefer sa fac o vacanta !daca vrei sa imbini viata de familie si cariera poti foarte bine.........iar lucrul in echipa este rapid si placut !oricum ce este mai frumos dupa o zi de munca decit sa stai in intimitatea casei tale alaturi de persoana iubita?
Eu nu am incotro,nu lıcrez si am grija de copil acasa pentru ca eu consider ca e inca mic si are nevoie de mine(nici pe mama nu o am alaturi sa ma ajute,efectiv sunt singura).Menajera sincer...nu-mi permit.İmi este greu ca fetita face in doi timpi si trei miºcari mizerie,cand ma apuc de curatenie generala blestem ca nu sunt bogata sa-mi permit o menajera dar ma descurc.Nu stau tot timpul sa-mi frec podelele,dar imi fac ordine in casa cam in jumate sau o ora,depinde cat de dezordine e.Am toate masinariile in casa de spalat si bla bla bla si in fiecare zi le multumesc mintilor destepte carora le-a trecut prin cap sa inventeze asa ceva,mai ales domnului BOSCH,ca altfel imi rupeam ºalele spaland haine si vase(ceea ce ,cand ewram la mama acasa se intampla des,ca n-avea saraca masina de spalat haine....)In general fac mancare acasa,daca pur si simplu nu am chef dam comanda de la restaurant la kebab sau mergem in oras.Le imbinam.Ma simt bine sa-mi vina musafirii si sa-mi aprecieze mancarea.İmi doresc sa fiu aproape de fetita mea tot timpul,mi-e dor de ea daca nu o vad o ora,mi s-ar rupe inima sa nu o am acum langa mine...pur si simplu nu as putea sa-mi las copilul sa mi-l creasca altcineva,poate daca era mama mea langa mine era alta treaba.Nici nu as vrea sa lucrez la un ºef care sa ma exploateze,sa ma umileasca si sa ma plateasca si prost...iar cariera nu o face toata lumea.Citind topicul,ma intreb:oare voi cele care ati scris pana acum,sunteti atat de instarite din nascare de v-ati permis menajera?E adevarat,daca incepi o carierea care-ti ocupa majoritatea timpului,e clar ca nu mai ai timp de casa....de familie.Dar vi se pare atat de injositor sa spalati o farfurioara?Bineinteles,daca de maine as avea o casa ditamai,bani indeajuns,normal ca nu as sta sa-mi frec podelele cand as putea sa-mi permit menajera.Dar nu cred ca m-as priva in totalitate de teburile casei....o prajitura ceva tot as face.....iar eu,ca sotie si mama ,sunt cea care se culca cel mai tarziu.verific apa,aragazul,daca mi-e invelit copilul....si nu mi se pare injositor,mai am si ajutorul sotului cand e langa mine.Si ma simt bine ca sunt stapana in casa mea,ca eu menajez lucrurile...

kassandry
Postat pe 6 Decembrie 2008 00:29
Sandra sunt de acvord cu ceea ce zici tu , dar nu e vorba de faptul k ”te deranjezi sa speli o farfurioara” ci k nu ai timp sa o faci. Menajera are si ea rostul ei; atunci knd nu mai facem fata si cu activitea profesionala si cu intretinerea casei e musai sa ne ajute cineva si atunci se va gasi si timp mai mult de petrecut alaturi de cei dragi.

Postat pe 6 Decembrie 2008 05:01
De la: dolcedya, la data 2008-12-06 05:01:24 Sandra sunt de acvord cu ceea ce zici tu , dar nu e vorba de faptul k ”te deranjezi sa speli o farfurioara” ci k nu ai timp sa o faci. Menajera are si ea rostul ei; atunci knd nu mai facem fata si cu activitea profesionala si cu intretinerea casei e musai sa ne ajute cineva si atunci se va gasi si timp mai mult de petrecut alaturi de cei dragi.
Dupa 12 ore de servici clar ca nu mai ai timp de nimic,doar de o baie fierbinte si o ora de petrecut cu familia.Din pacate in cazul in care mama are o cariera care-i cere mult timp sacrificat,ccopiii vor fi crescuti mereu de bone si mama nu va fi majoritatea timpului langa ei,asta ar fi un dezavantaj al carierei din pacate:timp insuficient pentru familie.Macar cat sunt foarte mici(2-3 ani),eu consider ca o mama trebuie sa fie alaturi de copiii ei cat mai mult timp.
kassandry
Postat pe 6 Decembrie 2008 12:36
va rog dati un vot pe acest link http://www.piciulici.ro/concurs/participant/CLATINICI-ALEXANDRA- ANA-177.html si o fetita de 4 ani va multumeste mult
a111
Postat pe 9 Decembrie 2008 20:12
mai mult as opta pentru femeia de cariera, respectata inteligenta... decat sa stai la cratita si sa vina acasa mult asteptatul barbat care pana la ora 12 noaptea a avut putina treaba sau a fost la o bere cu baietii si spune "femeie, ceva de mancare imi dai si mie" in final dupa ce ai stat 3 ore sa-i prepari ce-i place lui cel mai mult ... sa primesti raspunsul "nu stii sa faci cum o facea mama" .... asa ca mai bine faci cariera..! sunteti de acord?
gabytzuk
Postat pe 12 Decembrie 2008 17:04
De la: gabytzuk, la data 2008-12-12 17:04:41mai mult as opta pentru femeia de cariera, respectata inteligenta... decat sa stai la cratita si sa vina acasa mult asteptatul barbat care pana la ora 12 noaptea a avut putina treaba sau a fost la o bere cu baietii si spune "femeie, ceva de mancare imi dai si mie" in final dupa ce ai stat 3 ore sa-i prepari ce-i place lui cel mai mult ... sa primesti raspunsul "nu stii sa faci cum o facea mama" .... asa ca mai bine faci cariera..! sunteti de acord?
Ai dreptate doar in cazul in care se intampla asa cum zici,iar atunci acel barbat care vine noaptea tarziu dupa o 'bere' cu prietenii nu merita atentia.nu mai zic de mancare...daca face nazuri mai bine ii dai cu tigaia in cap.
Nu toate femeile fac cariera,asa cum zicea si Kathara,trebuie sa fcaem diferenta dintre cariera si un servici oarecare,cu toate ca ambele implica acelasi program de munca(ca timp ma refer) doar ca numai cariera iti poate aduce satisfactii personale si financiare.Si nu toate femeile casnice sunt inculte,fara inteligenta....depinde de la caz la caz.Mai greu de acele femei care luıcreaza saracele pentru un salariu amarat si vin rupte de oboseala si trebuie sa se ocupe si de casa in putinul ei timp,neavand un ajutor pe langa ea.
kassandry
Postat pe 12 Decembrie 2008 23:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
concurs Kudika 20 De la: LuckyMe 15 Decembrie 2008 12:52
Venituri suplimentare substantiale 8 De la: symm 13 Februarie 2009 11:15
Caut URGENT colega de apartament 2 De la: alex894 10 Decembrie 2008 18:13
Afacere la domiciliu 6 De la: angy_angy 5 Februarie 2011 12:53
e cineva din alexandria? 2 De la: Larisa007 28 Iulie 2008 19:06