Setari Cookie-uri

circumcizia

Salutare tuturor! M-am bucurat sa vad aceasta tema pe forum, as avea si eu ceva de spus pe aceasta tema, pentru cine e interesat (in special m-as adresa mamicilor de baietei). Hmm..de unde sa incep? sunt mamica unui baietel de 3 ani si un pic. Pe la varsta de 1 an medicul de familie mi-a recomandat sa ii fac circumcizie, din cauza ca nu i se decalota cuculetul ( a pus diagnosticul de fimoza). Am refuzat, bineinteles, si i-am zis doctoritei ca am sa incerc sa il decalotez cand ii fac baie, sau sa il ung in timpul zilei cu putina Vitamina A uleioasa si apoi sa incerc incet-incet sa il decalotez. Cateva saptamani am incercat, nu am reusit,( poate si pentru ca imi era mila sa trag, pe el il durea si plangea numai cat incercam sa il ating acolo). Am fost si la un chirurg care mi-a spus dupa ce l-a consultat ca nu are de fapt fimoza, si a tras de piele sa imi arate "ca se poate decalota,trebuie doar sa trag mai tare" - moment in care a tras de piele asa de tare, incat a crapat-o. M-am chinuit cu el mai bine de o saptamana, era inflamat si rosu, l-am uns cu unguent de cateva ori pe zi...in fine, i-a trecut, dar tot nu reuseam sa il decalotez.
Doctorita de familie ma tot speria ca o sa faca infectii acolo ca nu il pot curata bine, ca a avut in evidenta un copil care tot facea infectii urinare si era tratat cu foarte multe antibiotice pentru rinichi, de fapt problema era fimoza, ca nu se decalota si infectia era locala la penis. Mi-am luat inima in dinti si am hotarat impreuna cu sotul sa il ducem in spital la un profesor universitar sa ii facem o mica incizie ca sa imi permita sa il pot decalota. Pe langa anestezia generala (care implica si ea destule riscuri), ne-am pomenit si cu o ditamai incizia de vreo 2 cm de la varf pe verticala, in partea de desupra penisului, (care se face de fapt la operatia la care se inlatura de fapt tot preputul, de jur-imprejur, de fapt circumcizia). Diferenta a fost ca nu i-a inlaturat preputul, ci l-a lasat asa, mai mult atarnand. O luna de zile incheiata ne-am chinuit cu el, intrucat in urma acelei taieturi pielea se inflameaza, se inroseste si se umfla, cu tot cu penis. Mai mult, orificiul se micsoreaza si chiar se acopera partial din cauza inflamatiei si ii este foarte greu sa elimine urina, ajungea sa faca pipi printr-o gaurica cat varful de ac. Mi s-a recomandat sa tin mereu zona bandajata cu comprese sterile, in care sa picur mereu rivanol (care am aflat ulterior ca de fapt nu e recomandat sa fie aplicat permanent pe rani deschise, intrucat "sapa" in piele si intarzie vindecarea)... (ca o paranteza, am vazut in spital copii si mici, si mai mari, la varste de 7-8 ani cu astfel de operatii, e cumplit sa ii vezi cat sufera!!!ii ustura rana inflamata si sangeranda de cate ori merg la baie, nu pot suporta nici cearceaful sa-i atinga, sa nu mai zic ca dupa operatie cateva zile,la orice miscare mai brusca e riscul sa le crape pielea).
In fine, am tras multe o luna cu el,in speranta ca o sa fie mai bine. Dupa cateva luni, am observat (pe langa faptul ca era inestetica pielea care acoperea glandul si atarna imprejur si sub penis), ca a inceput sa se lipeasca de penis in 2 locuri, asa incat nu mai reuseam sa il curat cum trebuia. Astfel ca, la varsta de 2 ani, am ajuns din nou cu el, la un chirurg plastician de aceasta data, sa rezolvam problema. A urmat a doua anestezie generala, timp in care i s-a indepartat "surplusul" de preput, de fapt decuparea de la punctul de unde era taiat prima data (la 2 cm de varf) si prinderea a vreo 10-15 copci de jur-imprejurul taieturii. Au urmat alte vreo 3-4 saptamani de chin, pana i-au cazut firele de la operatie, iarasi inflamatie, iarasi sangerare, spalaturi, unguente locale...etc.
Dupa aceasta a doua operatie nu i s-a mai lipit pielea, il pot curata intr-adevar mai bine in fiecare zi,... DAR: pe langa aspectul totusi inestetic (i-a ramas ca o "floare" de piele de jur -imprejur,nu mai zic de cicatricile ramase de cum a fost cusut) varful penisului e mereu expus la frecarea de chilotei, cel putin in jurul orificiului e mai mereu rosu, cu toate ca il ung mai mereu cu unguente. Varful este mereu uscat, mai are si 2-3 cicatrici de dupa prima operatie, cand, sensibil fiind dupa ce i-a lasat capul penisului expus, i s-a crapat pielea de pe gland.
Nu stiu nici in acest moment daca i-am facut intr-adevar un bine, cat la suta avantaje are cu toate suferintele prin care a trecut. Cert este ca imi pare rau ca m-am lasat influentata prea usor, gandindu-ma de fapt ca fac ce trebuie si ce imi este recomandat de persoane competente in domeniu. Stiu ca parerile sunt impartite, m-am informat pe internet si stiu ca sunt pareri si pro si contra circumciziei, dar acum imi pare rau ca a trebuit sa il chinui in felul acesta. Nu se mai poate reconstrui o astfel de zona, mai ales dupa ce a fost in acest fel taiata. Am aflat ca sunt barbati care nici pana la 40-50 de ani nu si-au decalotat niciodata in totalitate penisul si nu au probleme.
Este chiar o necesitate pana la urma? Dificil de spus, nu? Este drept ca acum ii pot mentine igiena perfect la locul cu pricina, insa...mi-e teama de evolutia viitoare a lui ca baiat si ca barbat. Asa ca va rog foarte mult, mamicile care ati facut circumcizie baietilor, sa ma informati cum evolueaza si daca mai pot apare probleme?
Nu inchei inainte de a ruga pe mamicile tinere sa se informeze dinainte de toate avantajele si dezavantajele acestei operatii, sa se gandeasca inainte de o mie de ori si apoi sa ia decizia. Este o operatie ireversibila, unii chiar o considera mai dur "mutilare pe viata"...
Sanatate maxima! Va pup.
Aleena33
Postat pe 2 Decembrie 2008 14:34
draga mea eu consider ca asa este mai igienic...
syronna
Postat pe 11 Decembrie 2008 21:08
buna sara la toti, imi cer scuze ca ma abat un pic de la teme pe care o discutati dar am o mica problema si as vrea sa ma ajutati cu ce puteti. Fetelor cele care ati nascut si stiti care sunt primele semne ale gravidei , spuneti-mi va rog si mie care sunt primele semne inafara de greata si ameteli. Sunt cam confuza , am intirzieri ale cm si ma gondeam sa nu fie vre-un bebe

Postat pe 11 Decembrie 2008 21:16
Eu nu inteleg de ce l-ai chinuit asa de mult inainte sa ii faci operatia.
Kathara
Postat pe 11 Decembrie 2008 21:16
De la: Kathara, la data 2008-12-11 21:16:35Eu nu inteleg de ce l-ai chinuit asa de mult inainte sa ii faci operatia.



e, inima de mama.
credea ca circumcizia este mutilare.

Postat pe 11 Decembrie 2008 22:22
De la: zinapass, la data 2008-12-11 21:16:23buna sara la toti, imi cer scuze ca ma abat un pic de la teme pe care o discutati dar am o mica problema si as vrea sa ma ajutati cu ce puteti. Fetelor cele care ati nascut si stiti care sunt primele semne ale gravidei , spuneti-mi va rog si mie care sunt primele semne inafara de greata si ameteli. Sunt cam confuza , am intirzieri ale cm si ma gondeam sa nu fie vre-un bebe


urmatoru' semn este burta umflata!

Postat pe 11 Decembrie 2008 22:23
PT. zinapass:
buna. mie mi s-au umflat sanii mai intai si pe urma a aparut greata.. cam la 2 sapt de intarziere. eu iti recomand un test de sarcina mai intai si pe urma stii ce ai de facut.curaj!
petadina
Postat pe 11 Decembrie 2008 22:31
mersi!

Postat pe 11 Decembrie 2008 22:33
De la: geo32, la data 2008-12-11 22:23:46
De la: zinapass, la data 2008-12-11 21:16:23buna sara la toti, imi cer scuze ca ma abat un pic de la teme pe care o discutati dar am o mica problema si as vrea sa ma ajutati cu ce puteti. Fetelor cele care ati nascut si stiti care sunt primele semne ale gravidei , spuneti-mi va rog si mie care sunt primele semne inafara de greata si ameteli. Sunt cam confuza , am intirzieri ale cm si ma gondeam sa nu fie vre-un bebe


urmatoru' semn este burta umflata!


ce rau esti! dar mai bn cu burta umflata decat cu buza umflata ...
morticia_adams
Postat pe 11 Decembrie 2008 22:33
De la: geo32, la data 2008-12-11 22:33:08mersi!


mersi?! ... ai de gand sa faci avort ?
morticia_adams
Postat pe 11 Decembrie 2008 22:35
apai nu stiu cui ii era adresata incurajarea . si cum nimeni nu s-a oferit s-o primeasca.....

il pastrez. as fi primu' barbat.

Postat pe 11 Decembrie 2008 22:37
hmmmmmmmm
cn e tatal daca nu-s indiscreta ...?
morticia_adams
Postat pe 11 Decembrie 2008 22:41
sau mama!

Postat pe 11 Decembrie 2008 22:43
sa speram ca oricum ar fi nu te lasa cu buza umflata
morticia_adams
Postat pe 11 Decembrie 2008 22:45
stii ...........ce ai facut e bun facut!!!
important el sa se simte bine,copilasul tau.
eu cred k el va intelege cand va fii mare de ce l-ai operat,k a fost cel mai bun lucru de facut in momentul acela.in plus e igienic si sanatos!!!
sanatate multa si tie si lu` ala mic!!!
si nu te mai chinuii!!!!!!!!!
ioanageorgiuADY
Postat pe 21 Ianuarie 2009 12:09
ALTA " MODA " CRETINA !!!!!!!!!!!!!!!! eu stiam ca cimcumcizie e un fel de "botez" [ legatura cu d-zeu ] la evrei , n-are nici o legatura cu igiena ,ar insemna ca toti toti barbati ne... ar fi niste " ...neigienici ''.LASATI COPII IN PACE ! NU VA GRABITI SA ACCEPTATI TOATE PROSTIILE { VACCINE ,CIRCUMCIZIE ,....NU FITI COBAI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Postat pe 21 Ianuarie 2009 12:23
Te rog daca vrei sa-mi dai adresa ta de e-mail sa-ti dau mai multe detali despre circumcizie si alte informati ce trebuie sa faci
mihailpaulcraciun
Postat pe 11 Februarie 2009 13:31
ESTE MAI IGIENIC I-A SA VEDEM odata expus glandul este expus la toate materile fecale urina si frecarile din pantalon ,PREVINE INFECTILE, BTS, SIDA CANCER DE COL UTERIN CANCER PENIAN? EI BINE IN LUMEA INDUSTRIALIZATA SUA ARE CEA MAI MARE RATA DE ACESTE BOLII SI CEA MAI MARE RATA DE CIRCUMCIZIE , TARI AFRICANE LA FEL AU RATE MARI DE CIRCUMCIZIE SI RATE FOARTE MARI DE SIDA INFECTII, ASA CA CUJM NAIBA PREVINE CEVA? E O OPERATIE MINORA IA SA VEDEM VA ROGGGG UITATIVA:

http://www.youtube.com/watch?v=XmX6RdRNoqk

http://www.youtube.com/watch?v=AwBCElbVkuY&feature=related

NU E DOAR O BUCATA DE PIELE SI CE ROL ARE PREPUTUL AICI:

http://www.circumcizia.org/preputfunctii.html

CE SE PIERDE PRIN CIRCUMCIZIE :

http://www.circumcizia.org/pierde.html

SI PAREREA UNOR BARBATI CIRCUMCISI LA VARSTA ADULTA;

http://www.circumcizia.org/opiniibarbati.html
mihailpaulcraciun
Postat pe 2 Martie 2009 09:15
De la: lypp, la data 2009-01-21 12:23:54 ALTA " MODA " CRETINA !!!!!!!!!!!!!!!! eu stiam ca cimcumcizie e un fel de "botez" [ legatura cu d-zeu ] la evrei , n-are nici o legatura cu igiena ,ar insemna ca toti toti barbati ne... ar fi niste " ...neigienici ''.LASATI COPII IN PACE ! NU VA GRABITI SA ACCEPTATI TOATE PROSTIILE { VACCINE ,CIRCUMCIZIE ,....NU FITI COBAI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Fatooooo....nu urla ca se vede ignoranta si fara sa urli... Iar dumneata mihail paul nu mai stiu cum...ia-ti un manual de "redare" a limbii romane langa matale...iar "SIDA INFECTIIle" si multe alte chestii de care pomenishi n-au nici o legatura cu circumcizia bai nene! Da , or fi mai numeroase pe continentul African, asa cum si circumcizia este practicata CA O METODA DE IGIENA SI DIN RESPECT PT TRADITIE in tari de pe acelasi continent cum ar fi Tunisia,Maroc, Algeria...etc....dar asta nu inseamna ca se datoreaza circumciziei sau ca aceasta ar proteja de ceva anume. Este doar mai igienic,pt cine e in stare sa mentina o igiena (m-a uimit stimatul domn cu afirmatia cum ca penisul circumcis sta in contact cu urina si fecalele din PANTALON!!!!!) , si... ma abtin...khalas! Sanatate si Virtute! Cand Dumnezeu nu da...n-ai de unde cere.
mrskattousa
Postat pe 2 Martie 2009 10:37
De la: lypp, la data 2009-01-21 12:23:54 ALTA " MODA " CRETINA !!!!!!!!!!!!!!!! eu stiam ca cimcumcizie e un fel de "botez" [ legatura cu d-zeu ] la evrei , n-are nici o legatura cu igiena ,ar insemna ca toti toti barbati ne... ar fi niste " ...neigienici ''.LASATI COPII IN PACE ! NU VA GRABITI SA ACCEPTATI TOATE PROSTIILE { VACCINE ,CIRCUMCIZIE ,....NU FITI COBAI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


circumcizia este defapt o chestiue de igiena la baieti si intradevar este si o traditie evreiasca...

eu am un baietel si l-am nacut in Michigan .Aici la spital imediat dupa ce l-am nascut o asistenta a venit in camera si foarte politicos m-a intrebat daca vreau ca bebelusul meu sa aiba facuta circumcizia.

normal fiind romanca si stiind ca barbatii romanii nu au facuta circumcizie , am refuzat . Sotul meu este american si circumcizat , dar am crezut ca asta ptr ca este este "nativ american" adica indian chippewa si poate ca face parte din traditie..Abia dupa 2 ani dupa nastere am citit mai mult despre tema asta si am aflat ca intradevar circumcizia nu se face doar ptr traditie sau religie si chiar ptr igiena...

si uite asta dupa 3 ani baiatul meu a fost operat si circumcizat si s-a vindecat repede fara probleme . Dan mi-a parut rau ca nu am stiut mai mult despre asta cind baietelul meu era bebe si circumcizia ar fi fost facute la el , mult mai simpla fara ca sa-l afecteze psihic .acum a uitat dar ptr o perioada i-i era frica de doctori ca-i v-or "taie penisul"..

cclaudia73
Postat pe 16 Martie 2009 00:31
Asta ar trebui sa fie o decizie personala a baiatului, avand in vedere ca exista atatea argumente pro si contra (scaderea placerii sexuale fiind unul contra). Am citit despre barbati circumcisi cand erau bebe si care, ajungand adulti, si-au legat tot felul de greutati ca sa-si recupereze preputul.
Kathara
Postat pe 16 Martie 2009 00:36
E mai igienic doar pentru cei carora le e lene sa se spele ca lumea.
Dar, chiar si pentru ei ...nu e chiar cel mai bun lucru.
Singurul argument real al circumciziei este cel religios. In rest, doar dezavantaje!
Glandul este expus atat erodarii tegumentului cat si bolilor de orice fel.
Asa ca... lasati bietii baieti in pace si nu-i mai chinuiti degeaba. Mai bine invatati-i sa se spele cum trebuie si e deajuns.
UnOmObisnuit
Postat pe 2 Iunie 2009 17:37
cine nu-i de acord cu asta nu va faceti .....in plus pe langa faptul ca poate fi din motive religioase sau din motive personale poate fi din motive medicale..prietenul meu cand era bebe avea glandul acoperit de piele logic l-au operat insa nu in totalitate pt ca au crezut ca ,cu trecerea timpului partea de piele neoperata se va desprinde singura dar nu a fost asa ....dupa mullti ani a decis sa finalizeze operatia (care va fi in cateva saptamani) din cauza ca il derangeaza pielea ramasa are cateva iritatii cateodata in locul acela ..cat despre cicatricile ramase dupa prima operatie ele exista ....deci nu toti barbatii vor acest lucru cine vrea n-are decat sa faca....dar daca e necesar ca in cazul prietenului meu n-ai ce face cat despre infectii..........pai daca nu ai o igiene corecta indiferent ca esti sau nu circumcist vei avea infectii n-are nici o legatura igiena cu circumcizia.....cat despre efecte eu auzisem ca unii barbatii au facut asta pt cresterea placerii sexuale
lovelybuterfly05
Postat pe 2 Iunie 2009 22:02
ce naiba vrei sa zici ca daca ma mutilez sexual o sa fiu ,,mai igienic'' TU DACA ITI TAI DIN CLITORIS NU TE-AR AFECTA NU, is fericit ca maicamea nu a fost sadica si nu ma mutilat si am avut aia fimoza pana la 8 ani
mihailpaulcraciun
Postat pe 17 Iulie 2009 02:08
sincer va spun ca nu am raspuns niciodata la intrebari gasite pe forumuri.Dar trecind printro experienta foarte neplacuta.E pentru prima si ultima data cind o fac,fratele meu este operat de fimoza. Operatia a avut loc in urma cu 17 ani in urma .Multumesc lui dumnezeu pina acum totul este in regula pt el .Iar cind spun asta ma refer nu numai in plan sexual ci si cit ca persoana ce nu a mai intimpinat probleme.Vestea rea e ca in urma cu 4 ani miam pierdut tatal.In prima faza initial ia aparut pe penis o asa zisa besicuta .De marime unui bob de mazare chiar daca sa prezentat la spital dupa aproximativ 3 zile Pentru ca era in perioada sarbatorilor de iarna la trei spitale din rominia doctori nu au stiut sa ii dea un diacnostic.Iau administrat mai multe tipuri de antibiotice si iau facut 2 internari.Pe zi cea trecea dupa aproximativ 4 luni se marise de marimea unui bob de fasole puate putin mai mare.Interventia la spitalul din tirgu mures unde sa efectuat analize si o biopsie .Rezulatul primit dupa 26 de zile a sos la iveala o veste cutremuratoare pentru toata familia.CANCER PENIAN cu parere de rau doctori au garantat pe data de 1 aprilie 3 luni de viata .Trecind prin toate etapele de citostatice in luna septembrie a anului 2006 sa stins din viata .In urma unui icter produs de acest cancer penian.Chiar daca doctori neau dat garantia ca, cancerul penian nu este o boala venerica si in acelasi rind nu se transmite genetic din generatie in generatie .Am aflat ulterio dupa deces ca Cancerul de penis, o forma rara de cancer, este o afectiune in care celulele canceroase (maligne) se gasesc in pielea si in tesuturile penisului. Barbatii carora nu li s-a facut circumcizie la nastere ar putea avea un risc mai mare de a face ulterior cancer penian.Nu vreau sa inpresionez prin povestea mea pe nimeni si nici sa speri.Vreau doar sa adresez tuturor mamelor ce au copi un semn al asclamari nu e de joaca CANCERUL UCIDE
kudika176465
Postat pe 2 Mai 2010 02:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hello all cititi va rog 13 De la: blue07scorpion 20 August 2009 13:08
ce se intampla? 26 De la: geo_xx 26 Decembrie 2009 21:51
NEGI 3 De la: kudika328918 7 Noiembrie 2010 09:11
Raceala cu probleme 1 De la: kudika_929949 5 August 2013 01:27
Cand sa incep sa iau anticonceptionalele? 2 De la: cel_cu_barba_sura 4 Noiembrie 2010 21:59