Setari Cookie-uri

Drogurile

Am vazut ca nu sunt prea multe subiecte pe tema asta...sau poate nu le-am gasit eu...


Intrebarea mea ar fi: credeti ca un om poate renunta definitiv la droguri?
Cunosc pe cineva care s-a drogat (dar s-a drogat calumea, isi baga in vena)vreun an...
Acum spune ca a renuntat la ele....
Oare sa-l cred?Adica, el poate e sincer, dar in momentul in care apare tentatia....nu stiu...
Eu nu am luat niciodata droguri, nu m-au atras si mi-a fost frica de ele intotdeauna...dar fumez si stiu cat e de greu sa te lasi de fumat (am incercat,n-am reusit) dar de droguri.....
Voi ce ziceti?

Daca ati trecut prin asa ceva, sau cunoasteti pe cineva care a trecut, va rog sa-mi dati si mie o parere...
ramo_88
Postat pe 11 Decembrie 2008 15:12
da!!!!!!!!!!e o situatie dar sincer .....drogurile ca si tigarile ,,,,tre sa ai multa vointa si asta consta in prieteni care iti sunt alaturi ,,anturajul si eu am facut prostii de genul ,,,de la pastilele diazepan pina la mai multe dar asta a fost cindva si acu regret ca am facut asa ceva ,,,risti sanatatea ta si iti pierzi tot in viata pina i familia te va considera un ratat ,,,si nu cred ca te simti mai bine ca atunci cind esti in sinul familie tale
sarutama
Postat pe 11 Decembrie 2008 15:19
De la: sarutama, la data 2008-12-11 15:19:05da!!!!!!!!!!e o situatie dar sincer .....drogurile ca si tigarile ,,,,tre sa ai multa vointa si asta consta in prieteni care iti sunt alaturi ,,anturajul si eu am facut prostii de genul ,,,de la pastilele diazepan pina la mai multe dar asta a fost cindva si acu regret ca am facut asa ceva ,,,risti sanatatea ta si iti pierzi tot in viata pina i familia te va considera un ratat ,,,si nu cred ca te simti mai bine ca atunci cind esti in sinul familie tale


dar crezi ca un om poate renunta la droguri?definitiv?
ramo_88
Postat pe 12 Decembrie 2008 16:52
bunaa. cred ca trebuie sa fii foarte puternic sa te poti lasa definitiv. odata ce ai incercat exista tendinta sa incerci iar..
gropitsa
Postat pe 23 Decembrie 2008 14:00
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 29 Decembrie 2008 15:48
De la: Cassey, la data 2008-12-29 15:48:09Sarbatori fericite!
Fericite sa fie!

Postat pe 29 Decembrie 2008 15:50
Dupa parerea mea, daca vrei cu adevarat ceva, vei avea, dar la capitolul asta ai nevoie atat de sustinerea familiei, cat si de cea a prietenilor adevarati.
kn3k0
Postat pe 25 Mai 2009 20:36
Crede'ma ca nu e usor! Am un prieten care se drogheaza de ani intregi, a ajuns si in spital din cauza lor, si cu toate ca imi da dreptate in tot ce i'am spus despre viitor, nu vrea sa le lase, spuanand ca numai atunci e fericit, Nu trebuie sa suni la anti-drog sau sa te ti de capul lui, doar atunci cand ai ocazia... cand iese din sevraj... intreaba'l daca ii place cum se simte, daca asta isi doreste cu adevarat sa simta ... chiar daca de primele dati vei da gresi... la un moment dat, din cate spui , ca nu se drogheaza de mult timp, se va lasa, da'i exemple, poate ajunge in spital perioade bune de timp, poate fi si arestat daca face si trafic. I'ar placea sa fuga mereu de politie? Stim amandoua si multi altii dealtfel cum se simt, cei care se drogheaza, inainte si dupa. La mine se pare ca a reusit tehnica, adica sa nu il presezi la cap, pentru ca la un moment dat se satura si se poate supara foarte rau pe tine, zicand ca nu vrei sa fie fericit... si as spune multe altele.... dar trebuie sa ma culc ca ma trezesc devreme... ai grija ce faci! Si sa nu suni la anti-drog sau politie pentru ca atunci cand iese, se poate apuca iar, si poate fi si mai rau:)!
Kinki_Shadow
Postat pe 27 Mai 2009 01:42
si eu cunosc pers care se drogheaza - unii cu droguri ilegale si altii cu droguri de la magazine spyce
primii nu cred ca se vor lasa prea curand, iar cei din urma - ce pot sa zic? sunt dependenti! daca va vine sa credeti! aceleasi lucruri le aud de la ei: numai cu asa pot sa mai rad si sa ma simt bine (sunt depresivi fara ele), fumeaza zilnic, din ce in ce mai multe si mai puternice.

la inceput a fost distractia, care acum a devenit necesitate.

si daca o persoana deja isi injecteaza droguri, cred ca nu mai are scapare! stiti ca metadona inlocuieste drogurile (in clinici) - dar si aceasta la randul ei da dependenta.

eu fumez (tigari normale) de vreo 10 ani (waw) si inca nu m-am lasat, chiar daca am vrut de cateva ori sa o fac
adina_black
Postat pe 2 Noiembrie 2009 18:25
De la: adina_black, la data 2009-11-02 18:25:36si eu cunosc pers care se drogheaza - unii cu droguri ilegale si altii cu droguri de la magazine spyce
primii nu cred ca se vor lasa prea curand, iar cei din urma - ce pot sa zic? sunt dependenti! daca va vine sa credeti! aceleasi lucruri le aud de la ei: numai cu asa pot sa mai rad si sa ma simt bine (sunt depresivi fara ele), fumeaza zilnic, din ce in ce mai multe si mai puternice.

la inceput a fost distractia, care acum a devenit necesitate.


Hai sa nu exageram cu opiniile astea. Daca incercai tu sa vezi cum este, mai mergea sa zici ceva. Uite, eu pot sa fumez iarba de vreo..5 ori pe luna sau mai mult ( depinde de ocazii ) si sa fac apoi o pauza de cateva luni...Drogurile de la magazinele spyce nu's bune comparativ cu iarba naturala. Acum nu vreau sa instig lumea la fumat iarba,insa nu este cine stie ce din pct de vedere al pericolului. Si nu, nu este neaparat pt oameni depresivi, pur si simplu o petrecere este altfel dk ai fumat, la fel si sexul.
Summer_
Postat pe 3 Noiembrie 2009 13:05
De la: Summer_, la data 2009-11-03 13:05:19
De la: adina_black, la data 2009-11-02 18:25:36si eu cunosc pers care se drogheaza - unii cu droguri ilegale si altii cu droguri de la magazine spyce
primii nu cred ca se vor lasa prea curand, iar cei din urma - ce pot sa zic? sunt dependenti! daca va vine sa credeti! aceleasi lucruri le aud de la ei: numai cu asa pot sa mai rad si sa ma simt bine (sunt depresivi fara ele), fumeaza zilnic, din ce in ce mai multe si mai puternice.

la inceput a fost distractia, care acum a devenit necesitate.


Hai sa nu exageram cu opiniile astea. Daca incercai tu sa vezi cum este, mai mergea sa zici ceva. Uite, eu pot sa fumez iarba de vreo..5 ori pe luna sau mai mult ( depinde de ocazii ) si sa fac apoi o pauza de cateva luni...Drogurile de la magazinele spyce nu's bune comparativ cu iarba naturala. Acum nu vreau sa instig lumea la fumat iarba,insa nu este cine stie ce din pct de vedere al pericolului. Si nu, nu este neaparat pt oameni depresivi, pur si simplu o petrecere este altfel dk ai fumat, la fel si sexul.

nu am zis ca este pt depresivi! am zis ca asa au ajuns respectivii, care au si afirmat la un mom dat: "macar asa sa ma simt si eu bine, daca altfel nu pot"

am fumat si eu de toate (+pastile +praf < nu mai dau detalii > ) - depinde f mult de anturaj, sunt convinsa ca daca mai ramaneam acolo (in alt oras) ma apucam de droguri mai tari si ... poate sa iau zilnic. De ce zic asta? pt ca si mie imi placea si nu am refuzat in nici o seara sa fumez. Si mai sunt convinsa ca data viitoare cand voi merge acolo in vizita, sigur o sa iau ceva! chiar daca nu ai chef... iti face altul si asta e un cerc vicios

nu exagerez in nici un fel, stiu despre ce vorbesc si stiu ce am vazut
adina_black
Postat pe 3 Noiembrie 2009 22:27
si app: in primul comm am zis: "si daca o persoana deja isi injecteaza droguri, cred ca nu mai are scapare! " - ma refeream strict la cei cu seringa - despre acestia cred ca nu o sa se lase vreodata
adina_black
Postat pe 3 Noiembrie 2009 22:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Calculatorul prietenul dmnv :sml-happy0009: :sml-tongue0023: :sml-confused0006: 20 De la: anastasia_m 29 Septembrie 2011 20:40
2 sufletele 7 De la: diana1981 5 Martie 2009 17:47
.... 6 De la: Valy90 20 Iunie 2011 12:44
tigara elecronica 6 De la: kudika069370 18 Septembrie 2009 01:48
un sfat.. 2 De la: d4rk_coma 20 Ianuarie 2009 05:25