Setari Cookie-uri

internetu'...

Crede'ti ca internetu' poate fi o boala ?
aleera
Postat pe 13 Decembrie 2008 23:08
De la: aleera, la data 2008-12-13 23:08:10Crede'ti ca internetu' poate fi o boala ?
se molipseste???????????sa ma dau dracu mai asa de linga internet,,,nu fata doar ca devii dependent ca si drogu si cafeau si tigara
sarutama
Postat pe 13 Decembrie 2008 23:11
Boala nu...poate sa creeze dependenta :) deci, internetul poate sa fie un viciu. Raspunsul...da, poate sa fie !

Postat pe 13 Decembrie 2008 23:15
De la: aleera, la data 2008-12-13 23:08:10Crede'ti ca internetu' poate fi o boala ?


da, crede'm
googoodoll
Postat pe 13 Decembrie 2008 23:15
In mod clar poate da dependenta.
Kathara
Postat pe 13 Decembrie 2008 23:20
am avut in vedere dependenta,viciu...'
aleera
Postat pe 13 Decembrie 2008 23:22
cert e k da
mereu trebuie sa fim conectati...
bestiuitza
Postat pe 13 Decembrie 2008 23:22
Sunt dependenta de internet....Si se mai intampla sa se intrerupa minute si ma enervez....
kassandry
Postat pe 13 Decembrie 2008 23:33
ma skuzati dak gresesk uneori pur si simplu akasa vorbesk rusa si doar liceu fac in romina...iar uneori mi se intimpla sa traduk gresit
aleera
Postat pe 13 Decembrie 2008 23:36
cum sa nu iertam o fata dragutza ca tine ? ;)

Postat pe 13 Decembrie 2008 23:38
cunosc cazuri in care ,,sau despartit din cauza internetului ,,,ma refer doi iubiti ea dependenta de asta ,,,si desigur si nu incape indoiala e dependenta ,,se poate trata prin distrugerea calculatorului sau neplata facturii,,,la net
sarutama
Postat pe 13 Decembrie 2008 23:38
Avem un prieten de familie care s-a casatorit.Nici nu o cunoscuze bine pe tipa ca la cateva luni facusera nunta.Dupa 2 saptamani s-au despartit....din cauza internetului,ea isi gasise pe altul....
kassandry
Postat pe 13 Decembrie 2008 23:42
De la: sandra26, la data 2008-12-13 23:42:42Avem un prieten de familie care s-a casatorit.Nici nu o cunoscuze bine pe tipa ca la cateva luni facusera nunta.Dupa 2 saptamani s-au despartit....din cauza internetului,ea isi gasise pe altul....
corect
sarutama
Postat pe 14 Decembrie 2008 00:02
De la: sarutama, la data 2008-12-14 00:02:12
De la: sandra26, la data 2008-12-13 23:42:42Avem un prieten de familie care s-a casatorit.Nici nu o cunoscuze bine pe tipa ca la cateva luni facusera nunta.Dupa 2 saptamani s-au despartit....din cauza internetului,ea isi gasise pe altul....
corect
Si eu am internet acas si nu am divortat.Nici nu mi-am gasit pe nimeni.....da' nici n-am cautat.Daca perseveram...cine stie.Nu e obligatoriu ca daca ai internetul acasa sa iti gasesti amant/a.Depinde ce influente poate avea acesta asupra individului.eu nici macar nu joc jocuri(scuze repetitia)
kassandry
Postat pe 14 Decembrie 2008 00:29
De la: sandra26, la data 2008-12-14 00:29:35
De la: sarutama, la data 2008-12-14 00:02:12
De la: sandra26, la data 2008-12-13 23:42:42Avem un prieten de familie care s-a casatorit.Nici nu o cunoscuze bine pe tipa ca la cateva luni facusera nunta.Dupa 2 saptamani s-au despartit....din cauza internetului,ea isi gasise pe altul....
corect
Si eu am internet acas si nu am divortat.Nici nu mi-am gasit pe nimeni.....da' nici n-am cautat.Daca perseveram...cine stie.Nu e obligatoriu ca daca ai internetul acasa sa iti gasesti amant/a.Depinde ce influente poate avea acesta asupra individului.eu nici macar nu joc jocuri(scuze repetitia)
sunt,oameni si oameni ,,de aceea leas sugera unora sa nu mai creada in cai verzi pe pereti,,,internetul e un lucru bun ,,ca daca va aduceti aminte pe timpul lui ceasca ,,nu stiam nici ce e calculator ,,si iata ca am avansat ,dar nu tre sa si urcam in cap ok
sarutama
Postat pe 14 Decembrie 2008 00:51
In mod cert ca poate fi asemanator unui drog insa asta depinde si de slabiciunea firii persoanelor respective sau de imprejurari.
Daca,de exemplu,un adolescent trece printr-o perioada grea acasa din cauza ca parintii au divortat,el nu prea are cu cine sa vorbeasca,sa se descarce si sa ceara un sfat sau pur si simplu cu cine sa iasa pe afara,se pierde in lumea virtuala si prefera sa descarce multe filme,jocuri si sa stea pe messenger aproape toata ziua(uitand de mancare si de igiena)tocmai pentru ca simte nevoia sa isi ocupe timpul si mintea cu diverse ca sa uite de tristete si alte ganduri negative...
Dar depinde si de cat de interesata este persoana de aceasta lume,de cum a fost educata si de ce valori are.Unele persoane aleg sa stea toata ziua pe net si sa vb cu prietenii pe net,pe cand altii prefera sa caute diverse informatii necesare pe net,sa stea pe mess doar pt a vb cu persoane care sunt in alta oras sau alta tara dar cu prietenii(care locuiesc aproape de el)va alege sa se intalneasca in parc!Nu va prefera sa vb cu ei pe net!
despinarose
Postat pe 14 Decembrie 2008 01:11
Si eu il consider un lucru bun....Eu sunt dependenta de el in mod pozitiv....doar ca petrec prea mult timp pe internet,de obicei seara si ma culc tarziu.greu ma dezlipesc de scaunul asta.
kassandry
Postat pe 14 Decembrie 2008 01:20
e naspa ca din cauza internetului se destrama ceea ce se cladeste cu multa migala in timp'
aleera
Postat pe 15 Decembrie 2008 00:41
Hmmm, eu nu cred ca o relatie s-ar destrama atat de usor datorita internetului. Daca iti iubesti partenerul nu cred ca ai putea sa iti gasesti atat de usor pe altcineva pe net. Consider ca este o mare aberatie...

Postat pe 15 Decembrie 2008 00:50
internetu poate deteriora o relatie dar daca iti iubesti cu adevarat parteneru poti face un compromis si sa reduci numaru orelor sezute pe net...daca vezi k el influenteaza relatia'
aleera
Postat pe 15 Decembrie 2008 01:19
Noi stam simultan pe net...de exemplu eu am de facut niste proiecte, mai intru si pe forum, mai fac si proiectul..el la fel, are treaba la calculator. Insa nu am avut probleme cu fidelitatea din cauza netului, daca cineva incearca ceva cu mine, imi trimite un mesaj mai cu subinteles, il trimit la plimbare elegant. Totul tine de cat de solida este relatia. Nici macar nu sunt de acord cu relatiile incepute pe net, prefer sa cunosc oamenii pe viu, sa ii descopar face 2 face, nu vorbind pe net...

Postat pe 15 Decembrie 2008 01:23
dea nici nu stii ce iti poate aduce netu' uneori poti cunoaste persoane interesante alteori poti sa da'i peste niste dobitoci...dar asta e..
aleera
Postat pe 15 Decembrie 2008 01:32
Majoritatea celor care cauta relatii pe net, sunt oameni neseriosi. Sunt persoane carora nu le merge treaba atat de bine in viata reala, iar netul ii ajuta pt ca isi ascund problemele ;)

Postat pe 15 Decembrie 2008 01:37
eu am avut noroc si am dat peste persoane ft dragute
Georgia, nu-mi spulbera visele, ce facem cu relatia noastra?

Postat pe 15 Decembrie 2008 07:26
da dupa parerea mea e ff dependent...de ex eu mi-am cunoscut acualul prieten pe net..dar se pare ca el cam incurca realitatea cu virtual si relatia noastra sta pe loc asa ca nu stiu cat voi mai rezista deci da e ff dependent si poate distruge relati..dar depinde si de cazuri
anya016
Postat pe 8 Februarie 2009 01:46
in ceea ce priveste relatiile pe net sunt cazuri sh cazuri unele sunt sortite unui happy end altele din pakate nu.....dar asta e ...atunci kind ne implikam in vreo relatie ku un tip kunoskut de pe net..ar trebui sa ne gindim ff bn....sh sa ne asumam constiincios riscurile.....hmm...da incearka sa vorbesti cu el referitor la faptul ca e dependent de net...sh sa'l ajuti sa numai fie...''
aleera
Postat pe 14 Februarie 2009 00:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
se intoarce din nou la mn 11 De la: kris07 26 Iunie 2009 16:01
am gresit sau nu? 12 De la: luckyyyLuke 12 Martie 2009 20:02
jurnalul meu 103 De la: iulia069834 21 Aprilie 2010 15:12
hai turnatzi tot: o luarati or ba de 1 aprilie?? 5 De la: dehha1 26 Mai 2009 17:22
Cum il pot vindeca 11 De la: kudika_971999 28 Septembrie 2014 19:06