Setari Cookie-uri

SOARTA si DESTIN, DOUA LUCRURI DISTINCTE?

Soarta este un lucru diferit fata de destin?La TV am auzit ca cele doua sunt distincte.Soarta ar fi acele intamplari care sunt scrise si care au loc indiferent de ceea ce am face,iar destinul ar fi drumul pe care noi il facem intre aceste puncte ale sortii, pe care il putem schimba in functie de alegerile pe care le facem.Stiti mai multe despre cele doua?Credeti ca avem o soarta scrisa inca de la nastere si ca ne putem schimba destinul prin deciziile luate? Putem noi sa ne schimbam drumul ,desi anumite intamplari ne sunt date de la inceput sa le traim?

Postat pe 13 Decembrie 2008 08:05
De la: cyndy, la data 2008-12-13 08:05:42Soarta este un lucru diferit fata de destin?La TV am auzit ca cele doua sunt distincte.Soarta ar fi acele intamplari care sunt scrise si care au loc indiferent de ceea ce am face,iar destinul ar fi drumul pe care noi il facem intre aceste puncte ale sortii, pe care il putem schimba in functie de alegerile pe care le facem.Stiti mai multe despre cele doua?Credeti ca avem o soarta scrisa inca de la nastere si ca ne putem schimba destinul prin deciziile luate? Putem noi sa ne schimbam drumul ,desi anumite intamplari ne sunt date de la inceput sa le traim?


Pai eu cred asa...ca ne nastem cu un destin prestabilit,si in functie de decizii putem schimba unele lucruri,dar si asa,schimbandu-le, nu facem altceva decat sa alegem alt drum pentru a ajunge in punctul in care ne e scris sa ajungem.Asa ca,da,putem schimba multe lucruri,dar ce e scris sa se intample se va intampla oricum..pare putin infricosator,dar eu asa cred.

Despre diferenta intre soarta si destin nu m-am documentat inca,dar voi reveni cu alte randuri daca aflu ceva
DeeaCatalina
Postat pe 13 Decembrie 2008 16:22
Un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 30 Decembrie 2008 12:12
Daca mi se permite sa-mi exprim umila opinie, asa indrazni sa spun, cu toate ca s-ar putea sa jignesc multi cititori de horoscop si zatz de cafea si fel de fel de boabe ca asa zisul concept de destin nu prea exista, cel putin in varianta pe care o tot vehiculati.
Soarta este cu totul altceva, este o variabila de realitate, descrisa pe un interval finit si anume viata omului pe pamant.
Evident ca i se pot atribui fel de fel de atribute, insa in general ne referim la ea din punctul de vedere al trecutului. Astfel putem afirma ca soarta cuiva a fost cruda, fericita, folosind dupa cum bine stiti termeni cu totul generali.
Cat despre destin...
Acesta este putin mai complicat. Destinul este rezervat posibilelor vieti ulterioare, asta in masura in care ele exista. Si acesta este variabil cu singura deosebire ca nu este pe un interval inchis.
Va intrebati daca poti interveni asupra vreuneia?
Oarecum imposibil, intrucat, asa cum nu poti schimba nimic intr-un film pe care il vizionezi si care a fost deja turnat, tot asa nu poti decat sa fii spectator la derularea sortii, bineinteles atunci cand esti constient de evolutia ei.
jenesaispas
Postat pe 30 Decembrie 2008 12:37
Soarta : acest termen poate avea mai multe înþelesuri ca de exemplu: - o putere personificatã care se referã la o putere supra naturalã care poate hotãrî destinul ºi care trebuie acceptat de un muritor de rând neputând fi schimbat.
Astfel de expresii uzuale ca lovit de soartã, sau aceasta este soarta mea, asta i-a fost lui scris frecvent se confundã cu termenul de noroc sau ghinion.
Deja în anticichitate în mitologia greacã au fost moire, ursitoare care decideau soarta oamenilor, în mitologia nordicã erau nornele sau karma o concepþie spiritualã asiaticã, (hinduism,budhism,janism) unde se crede la fel în destin care este influenþat de faptele respectivului, care va plãti sau va fi rãsplãtit pentru faptele sale, dacã nu acum, atunci dupã reîncarnarea lui.
In creºtinism se crede în predestinaþie, soartã care este hotãrâtã de Dumnezeu.
în cazul fatalismului cei care se lasã în voia sorþii fãrã a întreprinde nimic pentru schimbarea ei




DESTIN : CUM VEDE UN MARE INTELEPT

Omul semanand gandul culege actiunea. Seamana actiunea, culege un obicei. Semanand obiceiul culege un caracter. Seamana un caracter si culege un destin."
Iata modul in care omul prin specificul gandirii sale;prin natura gandirii sale isi poate construi intr-un fel,sau intr-altfel,destinul! Dar care este acel om? Este cel ce pastreaza neintinata Armonia sa primordiala sau cel care, chiar de a pierdut-o si-o regaseste prin EDUCATIA propriei sale gandiri

viziunea unui intelept hindus, Swami Shivananda
lelia_zet
Postat pe 15 Ianuarie 2009 00:02
De la: jenesaispas, la data 2008-12-30 12:37:38Daca mi se permite sa-mi exprim umila opinie, asa indrazni sa spun, cu toate ca s-ar putea sa jignesc multi cititori de horoscop si zatz de cafea si fel de fel de boabe ca asa zisul concept de destin nu prea exista, cel putin in varianta pe care o tot vehiculati.
Soarta este cu totul altceva, este o variabila de realitate, descrisa pe un interval finit si anume viata omului pe pamant.
Evident ca i se pot atribui fel de fel de atribute, insa in general ne referim la ea din punctul de vedere al trecutului. Astfel putem afirma ca soarta cuiva a fost cruda, fericita, folosind dupa cum bine stiti termeni cu totul generali.
Cat despre destin...
Acesta este putin mai complicat. Destinul este rezervat posibilelor vieti ulterioare, asta in masura in care ele exista. Si acesta este variabil cu singura deosebire ca nu este pe un interval inchis.
Va intrebati daca poti interveni asupra vreuneia?
Oarecum imposibil, intrucat, asa cum nu poti schimba nimic intr-un film pe care il vizionezi si care a fost deja turnat, tot asa nu poti decat sa fii spectator la derularea sortii, bineinteles atunci cand esti constient de evolutia ei.


as vrea si eu un raspuns. eu am o mare nelamurire cu soarta si am citi destul de mult sa aflu este sau nu este de la Dumnezeu sau ne-o facem noi? deci : daca omul este betiv o viata , daca are numai ghinioane in viata, daca femeia face 5 avorturi, daca si daca asa i-a fost soarta??? si daca da atunci cand vine judecata ce ii spunem lui Dmunezeu? asta e soarta data de Tine??? as fi vrut sa fie ceva scris pt noi. dar din pacate cred ca DUmnezeu ne da doar viata, restul depinde de noi. nu am inteles nimic din filozofia ta scuza-ma ,cu filmul.
mihaela26
Postat pe 14 Februarie 2009 15:53
Nu prea imi dau seama, care parte nu o intelegi?
Ziceam ca in general nu esti constient de derularea sortii, ea aparandu-ti tie ca o poveste undeva mai catre final, atunci cand deja faptele s-au petrecut, iar tu nu mai poti face nimic.
Referitor la cealalta problema, eu cred ca Dumnezeu iti da viata, iar tu nu esti altceva decat un administrator al ei, nu-ti harazeste si soarta, pentru aceasta lasand liberul arbitru.
Si cede-ma nu ai fi vrut sa fie ceva scris, caci sunt convins ca ai fi aparut la topicul "Un sfat, nu stiu cum sa ma mai simt libera!", cerand informatii despre cum fac ceilalti sa respecte litera legii care este asa de stricta.
jenesaispas
Postat pe 15 Februarie 2009 12:12
Eu nu m-as complica sa caut sa inteleg diferenta dintre cele doua. Convingerea mea este ca fiecare venim pe aceasta lume cu un plan de viata prestabilit, in functie de ceea ce am facut in vietile anterioare si de ceea ce ne propunem sa experimentam si sa invatam in aceasta viata. Cum ducem la indeplinire acest plan, ramane la alegerea noastra. Fiecare om beneficiaza de un Liber Arbitru, are posibilitatea sa aleaga pe ce drum sa mearga pentru a-si duce, sau nu, la indeplinire misiunea in aceasta viata. Oricum, indiferent de alegerile noastre, scopul final trebuie sa fie elevarea spirituala, apropierea de divinitate, prin respectarea legilor ei.
milica_albulescu
Postat pe 22 Februarie 2009 12:41
eu cred ca soarta e ceva iar destinul altceva.La 15 ani am avut un accident de masina mai bn zis am-a lovit cineva cu masina in statia de autobu si de atunci am probleme de sanatate (schiopaez)si asa va fi mereu,Soarta e ca am ales ce sa fac cu viata mea.Nu m-am inchis in mine si am ales sa am o viata normala .Sa fac o facultate sa imi gasesc un job sa am un iubit sa fac copii(in viitor)cand alta persoana s-ar fi inchis in ea ,ar fi facut alte lucruri.Desi sunt plina de cicatrici pe tot corpul merg la mare si fac toples.Putin imi pasa de ce cred altii.Nu tre sa ma ascund asta sunt asa a fost soarta dar destinul mi-l fac eu.Merit si eu sa ma bucur de viata chiar daca nu sunt normala.
unghiuta48
Postat pe 22 Februarie 2009 19:26
unghiuta 48 esti puternica si te admir pentru asta, insa eu nu am inteles altceva. ...tu ai zis ca : ....soarta ti-ai ales-o tu ....., destinul ti-l faci tu.......sa inteleg pana la urma ca daca tu iti alegi si soarta si destinul , sunt amandoua acelasi lucru.? .....sau nu am inteles eu bine ce ai zis?..te pup
ferero
Postat pe 9 Mai 2009 05:32
Cineva a spus ceva de genul ca soarta si destinul nu iti pot fi date ci ti le faci de unul singur .. un exemplu atunci: iti moare mama iar a doua zi dupa inmormantare ti se fura portofelul de sub nas cu zeci de milioane in el, asta iti poti face tu cu mana ta ? eu cred ca a fost dat de undeva sa treci prin nenorocirea asta :(
yogeolove
Postat pe 10 Mai 2009 16:23
da sunt 2 lucruri diferite ...
roz5blue6lila7
Postat pe 10 Mai 2009 17:28
Buna seara,

Eu cred ca sint sinonime soarta si destin.Mai cred in posibilitatea omului de asi putea schimba destinul. Prin cunoasterea si experienta dobandite putem sa provocam, ca sa zic as destinul. CEEA CE NI SE INTAMPLA noua indiferent de vointa si cunoasterea noastra pot fi provocate de energii pozitive si energii negative.Putem ajuta energia pozitiva sa vina la noi, prin ganduri bune, prin fapte bune si mai ales prin rugaciuni catre Dumezeu.
Eu cred din tot sufletul ca Dumnezeu ne-a creat , pentru a ne bucura pe pamant!
kudika017308
Postat pe 10 Mai 2009 21:42
De la: mihaela26, la data 2009-02-14 15:53:25
De la: jenesaispas, la data 2008-12-30 12:37:38Daca mi se permite sa-mi exprim umila opinie, asa indrazni sa spun, cu toate ca s-ar putea sa jignesc multi cititori de horoscop si zatz de cafea si fel de fel de boabe ca asa zisul concept de destin nu prea exista, cel putin in varianta pe care o tot vehiculati.
Soarta este cu totul altceva, este o variabila de realitate, descrisa pe un interval finit si anume viata omului pe pamant.
Evident ca i se pot atribui fel de fel de atribute, insa in general ne referim la ea din punctul de vedere al trecutului. Astfel putem afirma ca soarta cuiva a fost cruda, fericita, folosind dupa cum bine stiti termeni cu totul generali.
Cat despre destin...
Acesta este putin mai complicat. Destinul este rezervat posibilelor vieti ulterioare, asta in masura in care ele exista. Si acesta este variabil cu singura deosebire ca nu este pe un interval inchis.
Va intrebati daca poti interveni asupra vreuneia?
Oarecum imposibil, intrucat, asa cum nu poti schimba nimic intr-un film pe care il vizionezi si care a fost deja turnat, tot asa nu poti decat sa fii spectator la derularea sortii, bineinteles atunci cand esti constient de evolutia ei.


as vrea si eu un raspuns. eu am o mare nelamurire cu soarta si am citi destul de mult sa aflu este sau nu este de la Dumnezeu sau ne-o facem noi? deci : daca omul este betiv o viata , daca are numai ghinioane in viata, daca femeia face 5 avorturi, daca si daca asa i-a fost soarta??? si daca da atunci cand vine judecata ce ii spunem lui Dmunezeu? asta e soarta data de Tine??? as fi vrut sa fie ceva scris pt noi. dar din pacate cred ca DUmnezeu ne da doar viata, restul depinde de noi. nu am inteles nimic din filozofia ta scuza-ma ,cu filmul.
magdonek
Postat pe 11 Mai 2009 12:57
eu cred k ne nastem cu o soarta stabilita dar nu stiu dk ati simtit sau ati avut momente in care nu stiati ce sa faceti?atunci avem noi soarta in maini doar in acele momente!
madyna89
Postat pe 31 Octombrie 2009 12:54
Soarta
Pare ciudat ca cei care, pentru un motiv oarecare, au a se plânge de întâmplarile vietii, dau întotdeauna vina pe soarta, în timp ce altii care se simt destul de multumiti de ceea ce au reusit sa obtina de la viata, îsi atribuie lor toate meritele: dupa parerea lor, soarta n-a avut nici un rol.

Putini sunt oameni care stiu sa nu se supuna stelei lor. William Shakespeare
Soarta e o prapastie in care cadem numai daca privim prea mult in ea.Lucian Blaga
Oamenii nu sunt prizonierii sortii, ci doar ai propriei minti Delano Rossevelt.
Soarta e scuza celor slabi si opera celor tari. Nicolae Titulescu.

Pentru cei care inca cred ca viata lor a fost prestabilita dinainte de a se naste, asa si este, termenul de soarta este folosit doar pentru a definii lipsa vointei umane.
Iar ca o mica completare meditati la ce a spus Jonathan Swift :
Puterea soartei este recunoscuta doar de nefericiti, caci cei fericiti pun toate izbandele lor pe seama chibzuintei si a meritelr persoanlae.

Destin
Nu cred într-un destin care cade asupra oamenilor oricum ar acþiona. Dar cred într-un destin care cade asupra lor dacã nu acþioneazã.

Andre Suares
Destin - este numele dat unei cauze necunoscute.
Ambrose Bierce
Destin. Justificarea tiranului pentru crime ºi scuza prostului pentru eºecuri.
Octavian Paler
Destinul este o limitã; tot ce ne mãrgineºte noi numim Destin.
Stalin
Destin? Aceastã noþiune este misticã, este nonsens.

Din nou destinul esti un termen folosit pentru a descrie lipsa vointei umane.Din nefericire toti avem un destin ''inchiriat din nastere'' ce ne poate domina viata numai daca i permitem si cedam vointei proprpriei firi.Decizia de a va urma un destin stabilit va aprtine, putini sunt cei care au ales sa nu se supuna propriului destin.

Destinul nu este o fiinta vie care sa va poata ataca, nu poate fi definit, dar el poate sa va atace folosind alti oamnei care au cedat poopiului lor destin, acestia sunt singirele arme ale destinului
.
Perseverenta (pentru cei care inca nu au inteles ce inseamna perseverenta -Perseverenþa este munca grea efectuatã în continuarea muncii grele care deja te-a obosit pânã la epuizarea totalã.-Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina, sub pasii tai care urca , ele se vor inmultii la nesfarsit.- ) este cheia pentru de a va conduce porpriul viitor isi va arata roadele de nenumarate ori, dar la fiecre pas veti intalnii si nenumarate esecuri de aceea aveti nevoie de credinta , (pentru cei care inca nu au inteles ce inseamna credinta -Credinta consta in a crede , atunci cind este peste puterea ratiunii de a crede.-) tineti minte : In locul puterii de a nu pierde , puterea de a pierde si a te ridica din nou este mult mai valoroasa.Credeti in voi si nu vor exista limite.

Ca o mica completare: Destinul este un etern ºi abstract þap ispãºitor al slãbiciunilor omeneºti.



Moonlight_Shadow
Postat pe 11 Iulie 2010 10:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mi`e greu sa trec peste asta ! 25 De la: kudika003451 14 Mai 2009 16:33
Romantismul 104 De la: cami_goanga10 6 Aprilie 2010 16:17
buna.Cum sa le spun parintilor ca am un iubit care a fost casatorit? 32 De la: kudika195501 16 Ianuarie 2011 22:52
chestii amuzante 14 De la: Meblondy 5 Septembrie 2008 19:15
HELLO 8 De la: blaa 19 Februarie 2010 19:29