Setari Cookie-uri

Romanii din Basarabia

Salut!
Ce parere aveti despre situatia in care sunt romanii din Basarabia,ma refer la faptul ca poporul doreshte unire,pe cind cei de la guvernare pasc iepuri!
Deci,Pro sau Contra unirii?

Postat pe 14 Decembrie 2008 13:04
contra
roxanik_86
Postat pe 6 Ianuarie 2009 15:59
si eu sunt tot contra unirii
sand8
Postat pe 7 Ianuarie 2009 11:11
daca tot sunteti contro,spune-ti si motivul.ca tot va dati destepte.of,a dat destepataciunea-n voi
tina_bt
Postat pe 25 Iulie 2009 06:46
Adica cei care si-ar dori unirea... ar fi, dupa tine, prostii?
rashela
Postat pe 25 Iulie 2009 06:58
Corect ar fi sã spunem "unii dintre românii din Basarabia îºi doresc unirea cu România". Dacã TOÞI românii basarabeni ºi-ar fi dorit unirea, aceasta ar fi fost realizatã de mult. Din pãcate foarte mulþi basarabeni oscileaza între Moscova ºi Bucureºti, ca sã nu mai vorbim de rusofonii convinºi (mulþi) care opteaza evident pentru "mama Rusia".
Problema este aºadar nu dacã noi dorim sã ne unim cu Republica Moldova, ci dacã ei, basarabenii vor sã se uneascã cu România. E adevãrat cã au devenit mai interesanþi de unire dupã aderarea României la UE dar, pe de altã parte, aceastã aderare, ca ºi cea la NATO, au complicat problema unirii. Rusia nu-ºi doreºte extinderea graniþelor UE ºi nici a zonei controlate de NATO. Mai existã ºi problema foarte delicatã - Transnistria.
Rãspunzând strict la întrebare, din punct de vedere emoþional, desigur mi-aº dori readucerea României la graniþele istorice dar nu e suficient sã-þi doreºti ci trebuie sã permitã ºi contextul internaþional...
adicon
Postat pe 25 Iulie 2009 07:31
Nomal ca orice roman patriot sau macar cetatean cu cu bun simt care nu a chulit masiv la lectiile de istorie intelege ca basarabenii sunt fratii nostri, si ca trebuie ajutati .

Si daca nu ai fi patriot sau nu ai stii istorie , daca din casa ta un vecin ar lua o camera, nu ai incerca sa faci tot posibilul sa o iei inapoi ?

Parintii mei le trimiteau pe ascuns manuale de limba romana, ca sa aiba copii lor sa invete si romana nu doar rusa, i-au ajutat material pe studentii basarabeni veniti la studii aici, au avut mereu legaturi cu profesorii de limba romana de acolo carora le trimiteau carti si materiale de studiu, eu si sora mea am fost educata in spirtul fraternitatii.

Basarabenii ne dau noua, romanilor de dincoace de Prut o lectie de onoare si demnitate la adresa limbii vorbite si pastrate, a traditiilor si a arhaismelor, care la noi sunt inlocuite de generatia cu mesenger cu sh, tz si k.

Strainii care se duc in Moldova afla ce insemana "Mandria de Moldovean", intr -o tara pe care multi o considera saraca si atat. Multi straini sunt placut surprinsi se bogatia spirtuala a basarabenilor, de sensibilitatea lor si de faptul ca stiu pe de rost poezii lungi si patriotice de Eminescu, Cosbuc, Alecsandri, pe care le pastreaza in suflet ca pe ceva de pret, chiar si tinerii.

Care din tinerii de azi de la noi se mai impresioneaza la Sara pe deal ? care o stie completa ? poate doar cei care o tocesc pentru bac...ca sa o uite imediat dupa.

Imi doresc din tot sulfetul ca Podul de Flori sa devina o realitate !! pentru urmasii urmasilor nostri...









kudika052198
Postat pe 25 Iulie 2009 08:33
De la: tina_bt, la data 2009-07-25 06:46:26daca tot sunteti contro,spune-ti si motivul.ca tot va dati destepte.of,a dat destepataciunea-n voi


situatia economica si politica a Romaniei la momentul actual nu permite o astfel de "alipire" a unui nou teritoriu...
daca vrei hai sa spun verde in fata ... probleme avem noi destul si asa ...la ce ne-ar mai trebui inca vreo cateva milioane in plus????

contra , din motivele expuse mai sus, momentul propice ar fii fost perioada 2000 - pana cel tarziu in 2003 ....acum deja ne afundam in plus mai e si criza mondiala....

si sunt de acord cu adicaon ,desi istoric vorbind mi-ar place sa revad "Romania dodoloata"... acum nu este momentul.

dandanaua_reloaded
Postat pe 25 Iulie 2009 08:52
De la: kudika052198, la data 2009-07-25 08:33:31
Basarabenii ne dau noua, romanilor de dincoace de Prut o lectie de onoare si demnitate la adresa limbii vorbite si pastrate, a traditiilor si a arhaismelor, care la noi sunt inlocuite de generatia cu mesenger cu sh, tz si k.



am citat doar fraza de mai sus pt a te contrazice....

basarabenii nu ne dau decat lectii de "supunere" de catre Muica Rusia.....
limba lor oficiala desi este perfectul dialect romanesc al moldovei nu se numeste limba romana nici macar nu recunosc ca ei vorbesc un dialect romanesc...ei spun si sustin cu mandrie ca ei vorbesc "moldoveneste" care este o limba de sine statatoare... de parc romanii ar vorbii chineza....

au acelasi trecut istoric si cultural( stefan cel mare si poetul national eminescu) ...dar cei mai multi dintre ei nu isi cunosc trecutul istoric nici cat negru sub unghie si au impresia gresita ca din vremuri imemoriale ei au pus coada la cireasa.... asta apropo de mandria de basarabean.

sa fim putin seriosi , mi se pare o gluma la fel de haioasa "alipirea basarabiei " la romania , ca si cea referitoare la "autonomia teritoriala" a tinutului secuiesc....

daca intelege cineva ce vreau sa spun....

securistii nu mai dau pe aici ca sunt amuzanti rau de tot....

dandanaua_reloaded
Postat pe 25 Iulie 2009 08:59
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-07-25 08:59:26
De la: kudika052198, la data 2009-07-25 08:33:31
Basarabenii ne dau noua, romanilor de dincoace de Prut o lectie de onoare si demnitate la adresa limbii vorbite si pastrate, a traditiilor si a arhaismelor, care la noi sunt inlocuite de generatia cu mesenger cu sh, tz si k.



am citat doar fraza de mai sus pt a te contrazice....

basarabenii nu ne dau decat lectii de "supunere" de catre Muica Rusia.....
limba lor oficiala desi este perfectul dialect romanesc al moldovei nu se numeste limba romana nici macar nu recunosc ca ei vorbesc un dialect romanesc...ei spun si sustin cu mandrie ca ei vorbesc "moldoveneste" care este o limba de sine statatoare... de parc romanii ar vorbii chineza....

au acelasi trecut istoric si cultural( stefan cel mare si poetul national eminescu) ...dar cei mai multi dintre ei nu isi cunosc trecutul istoric nici cat negru sub unghie si au impresia gresita ca din vremuri imemoriale ei au pus coada la cireasa.... asta apropo de mandria de basarabean.

sa fim putin seriosi , mi se pare o gluma la fel de haioasa "alipirea basarabiei " la romania , ca si cea referitoare la "autonomia teritoriala" a tinutului secuiesc....

daca intelege cineva ce vreau sa spun....

securistii nu mai dau pe aici ca sunt amuzanti rau de tot....



Tu personal i ai ajutat cu ceva sa iasa de sub dominarea Rusiei ?
Ai facut ceva pentru cineve de acolo ca sa -l ajuti sa vorbeasca CORECT romaneste ?
I-ai ajutat cu ceva sa -si cunoasca trecutul , cel adevarat , nu cel impus de Rusia ?
Ai participat in vreun fel la pastrarea limbii romanesti acolo ?

Daca nu ai intrat in contact cu ei in scopurile astea, atunci nu ai de unde sa intelegi ce este Mandria de Moldovean.






kudika052198
Postat pe 25 Iulie 2009 09:11
De la: kudika052198, la data 2009-07-25 09:11:04
Tu personal i ai ajutat cu ceva sa iasa de sub dominarea Rusiei ?
Ai facut ceva pentru cineve de acolo ca sa -l ajuti sa vorbeasca CORECT romaneste ?
I-ai ajutat cu ceva sa -si cunoasca trecutul , cel adevarat , nu cel impus de Rusia ?
Ai participat in vreun fel la pastrarea limbii romanesti acolo ?

Daca nu ai intrat in contact cu ei in scopurile astea, atunci nu ai de unde sa intelegi ce este Mandria de Moldovean.


eu personal ma preocup de copii care mor in orfelinatele din romania
eu personal ma preocup de batranii care cad pe stada in plina zi in romania si nu ii baga nimeni in seama
personal ma preocupa probleme sociale romanesti nu o falsa mandrie de moldovean
sti ce ma gandeam????
ca romania a devenit subit interesanta pentru moldoveni numai in momentul aderarii la UE... mai inainte daca nu ma insel ne-a cam dat in cap cu tot felul de procese pe la strasbourg cum ca securitatea romaneasca is baga nasul in treburile lor politice...cu detinutii de la tiraspol, cum ramane?????

e o vorba romaneasca draga mie...
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si in traista.

pe mine personal nu ma intereseaza sa ii ajut cu ceva pe cei care cu buna stiinta au ales comunismul in locul democratiei, pe cei care isi condamna proprii fii ,nepoti si stranepoti la cosmarul unei dictaturi mascate in asa zisa democratie.....

tu personal te-ai intrebat de ce anume au fost validate alegerile in moldova????
nu a fost alegerea "poporului moldovean" ????

cred cu siguranta ca subiectul te depaseste total , serios acum , legislatia romana le permite moldovenilor sa ceara cetatenia romana..... asta ca sa nu mai spunem ca am ramas impasibili la "dorintele" fratiorilor.... du peste prut...

dar memoria scurta boala ....

dandanaua_reloaded
Postat pe 25 Iulie 2009 09:20
[eu personal ma preocup de copii care mor in orfelinatele din romania
eu personal ma preocup de batranii care cad pe stada in plina zi in romania si nu ii baga nimeni in seama
personal ma preocupa probleme sociale romanesti nu o falsa mandrie de moldovean
sti ce ma gandeam????
ca romania a devenit subit interesanta pentru moldoveni numai in momentul aderarii la UE... mai inainte daca nu ma insel ne-a cam dat in cap cu tot felul de procese pe la strasbourg cum ca securitatea romaneasca is baga nasul in treburile lor politice...cu detinutii de la tiraspol, cum ramane?????

e o vorba romaneasca draga mie...
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si in traista.

pe mine personal nu ma intereseaza sa ii ajut cu ceva pe cei care cu buna stiinta au ales comunismul in locul democratiei, pe cei care isi condamna proprii fii ,nepoti si stranepoti la cosmarul unei dictaturi mascate in asa zisa democratie.....

tu personal te-ai intrebat de ce anume au fost validate alegerile in moldova????
nu a fost alegerea "poporului moldovean" ????

cred cu siguranta ca subiectul te depaseste total , serios acum , legislatia romana le permite moldovenilor sa ceara cetatenia romana..... asta ca sa nu mai spunem ca am ramas impasibili la "dorintele" fratiorilor.... du peste prut...

dar memoria scurta boala ....


Poate si tu ai uitat cum era situatia la noi in timpul comunismului, ca nu noi l-am ales, asa cum nici in Moldova nu ei l-au ales, ca pe vremea lui Ceasca ca nu prea validai planurile cincinale de placere si din spirit democratic.
Erau validate automat si comentariile despre democratie aveau consecinte. Asa cum a si la ei acum.

Te grabesti sa tragi concluzia ca subiectul ma depasteste, stiu de acordarea ( teoretica a vizelor ) ca practic dureaza tim lung si birocratie imensa, stiu de tragedia familiilor de acolo care nu au actele care sa dovedeasca originea romana, de "pomana " celor cateva locuri gratis in invatamantul de stat pentru studentii basarabeni ( asa cum au si tiganii ) si altele, probabil mai bine decat tine.
Probabil ca activitatile tale in domeniul orfelinatelor si ale batranilor nu -ti lasa atata timp liber sa te concentrezi pe mai multe subiecte in acelasi timp si sa le aprofundezi.




kudika052198
Postat pe 25 Iulie 2009 09:33
De la: kudika052198, la data 2009-07-25 09:33:17
Poate si tu ai uitat cum era situatia la noi in timpul comunismului, ca nu noi l-am ales, asa cum nici in Moldova nu ei l-au ales, ca pe vremea lui Ceasca ca nu prea validai planurile cincinale de placere si din spirit democratic.
Erau validate automat si comentariile despre democratie aveau consecinte. Asa cum a si la ei acum.

Te grabesti sa tragi concluzia ca subiectul ma depasteste, stiu de acordarea ( teoretica a vizelor ) ca practic dureaza tim lung si birocratie imensa, stiu de tragedia familiilor de acolo care nu au actele care sa dovedeasca originea romana, de "pomana " celor cateva locuri gratis in invatamantul de stat pentru studentii basarabeni ( asa cum au si tiganii ) si altele, probabil mai bine decat tine.
Probabil ca activitatile tale in domeniul orfelinatelor si ale batranilor nu -ti lasa atata timp liber sa te concentrezi pe mai multe subiecte in acelasi timp si sa le aprofundezi.






nu am uitat cum a fost in comunism tocmai pt ca sunt produsul unui astfel de regim dar imi amintesc de asemenea si de decembrie '89.... cand parintii au fost alaturi de copii lor si pana la urma "lovitura de stat " sau "revolutie" .... decembrie '89 s-a intamplat, in schimb moldovenii nu au avut nici taria de caracter si nici macar puterea economica sa se impotriveasca unui regim dictat de moscova....
acordarea teoretica a vizelor din nefericire a aruncat Romania intr-un scandal diplomatic ale caror urmari se pot observa chiar acum daca imi amintesc eu bine saptamana trecuta era vorba de un diplomat roman "discreditat" prin publicarea pe internet a unor filmulete cel putin intereseante....
tot anul asta alti 2 diplomati romani au fost expulzati din aceeasi moldova sub niste pretexte cel putin haioase.....
inca nu mi-ai raspuns cum ramane cu trecutul.... si vorbim aici doar de detinutii de la tiraspol ca sa nu mai spun de o "falsa mandrie nationale" .... inca o data tin sa iti reamintesc ca intreg tinutul moldovei de azi ca tara a facut pt cateva secole bune parte din "moldova lui Stefan cel Mare".....

te depaseste subiectul din punctul meu de vedere pt ca nu gandesti la un nivel destul de inalt cat sa pot lua in seama argumentele pe care le aduci.....

a gandi la nivel personal si influentat doar de anumiti factori , anumite chestuni..... e doar naivitate pura , a lua in calcul cat mai multi factori fie ei sociali politici si economici ...consider ca abia aunci ar merita sa poti vorbi, mandria de "moldovean".... e doar o falsa mandrie nationala, pana la urma se demonstreaza deja ca o majoritate covarsitoare a populatiei este rusofona, asa ca erijarea in "aparator al mandriei de basarabean" mi se pare cel putin un subiect suspicios....

inca o data ma mai intreb securistii mai citesc din cand in cand pe aici sau zilele astea cauta doar influente musulmane prin europa?????

dandanaua_reloaded
Postat pe 27 Iulie 2009 08:29
Pro

Sunt si ei romani cum suntem noi.O sa ne renegam fratii pt. ca economia tarii este neechilibrata?! Sa stiti ca au si ei multi oameni destepti si muncitori, nu cred ca ar sta cu mana intinsa la noi.La noi revolutia a reusit pentru ca nu doar gloata a avut un cuvant de spus, lovitura de stat a fost organizata din interiorul regimului comunist.Au venit la parintii mei la munca si i-au luat pe toti cu japca sub amenintarea armelor sa se revolte impotriva lui Ceausescu. Si cine a ajuns la putere dupa, cine altii decat cei mai mari securisti.Unde au disparut rezervele de valuta ale Romaniei ??De unde au aparut atatia miliardari dupa revolutie, toti fosti securisti, sefi din armata, politie.Cine a vandut fabricile si C.A .P. -urile pe bani de nimic.Moldovenilor nu le-a reusit revolutia pt. ca majoritatea celor care s-au revoltat au fost tineri studenti si ce puteau sa faca ei cu mainile goale impotriva armelor.Si nu inteleg unde au fost fortele O.N.U. cand au fost impuscati, rapiti si violati copii care nu vroiau altceva decat liberatate.Sau O.N.U. se baga doar unde e un os de ros, gen petrol ??!!!
PRO,PRO,PRO.........
diana1981
Postat pe 6 Septembrie 2009 19:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
interesant! 1 De la: andreeabum 24 Mai 2007 11:00
comentariu 1 De la: andeusca 24 Mai 2007 10:30
FII MANDRU CA ESTI ROMAN !!!/BARBATI NU DEVENITI ALTCEVA DECAT VA CREAT DUMNEZEU-NU VA TRANSFORMATI IN FEMEI ,AVETI INSA CALDURA SUFLETEASCA SI SACRIFICIUL A ACESTORA !!! 19 De la: visatorul_romantic 20 Mai 2012 18:19
o continuare a romanului 2 De la: simonnel 25 Mai 2007 23:49
cum poti sa uiti o persoana pe care ai iubit-o 6 ani? 6 De la: bite_claudia 18 Octombrie 2007 09:36